آگورافوبیا چیست؟
آگورافوبیا چیست؟
12 مرداد 1401
مدت ماندگاری شیشه در بدن
مدت ماندگاری شیشه در بدن چه قدر است؟
12 مرداد 1401
نمایش همه
ترک الکل در منزل
۰
(۰)

آیا درمان های خانگی برای ترک اعتیاد به الکل موثر هستند؟

برخی افراد از درمان های خانگی به عنوان روشی برای جلوگیری از وسوسه شدن در برابر مصرف الکل استفاده می کنند. برخی از آنها به درمان های خانگی روی می آورند چون تمایلی به استفاده از دارو های شیمیایی ندارند. افراد ممکن است در برابر درمان، از خود مقاومت نشان دهند، به دلیل اینکه از گفتگو با پزشک در مورد مشکل خود خجالت می کشند. آنها در واقع ممکن است نسبت به دارو بی اعتماد باشند و یا دید خوبی نسبت به درمان پزشکی نداشته باشند.

برای درک مشکلات و سختی های اعتیاد به الکل، فرد باید با اصطلاحات مختلفی که در درمان اعتیاد به الکل به کار می رود آشنا شود. زمانی می توانیم بگوییم فرد به الکل اعتیاد دارد که بیشتر از حد معمول الکل مصرف کند. سوء مصرف الکل ممکن است منجر به پیامدهای کوتاه مدتی مانند مسمومیت با الکل، یا پیامدهای طولانی مدت مانند فشار خون بالا و سکته مغزی شود.

ترک الکل در منزل

ترک الکل در منزل

آیا ترک الکل در منزل ایمن می باشد؟

برخی از افراد معمولاً بدون نظارت پزشک اقدام به درمان های خانگی برای ترک الکل می کنند و گاه از مراجعه به مرکز ترک الکل خودداری می کنند. با این وجود، محیط های غیر پزشکی ممکن است برای روند ترک الکل، ایمن نباشند. ممکن است الکل در دسترس فرد و آماده برای استفاده باشد و دوستان و خانواده نیز تلاش کنند تا برای کمک به ترک الکل فرد، توصیه های پزشکی غیر مفیدی به او ارائه دهند.

عواملی مانند تفاوت در ژنتیک، سبک زندگی، مدت زمان اعتیاد و سلامت روان ممکن است باعث شود که تجربه ترک الکل برای هر فرد منحصر به فرد باشد. نحوه برخورد بدن و ذهن یک فرد در برابر محرومیت از الکل ممکن است متفاوت از واکنش فرد دیگر باشد. کسانی که دنبال این هستند که در منزل خود و بدون نظارت پزشک الکل را ترک کنند، باید بدانند که ترک الکل ممکن است شامل عوارض جدی و خطرناکی مانند جنون و هذیان گویی ناشی از ترک الکل باشد.

افرادی که هیچ آموزش پزشکی در این زمینه ندیده اند قادر به کنترل این تفاوت نیستند و حتی ممکن است در واقع از وجود چنین اختلافاتی آگاهی نداشته باشند. وقتی اتفاقی می افتد که خارج از درک آنها است (به عنوان مثال، ترک الکل بیمار طبق خواسته و برنامه او پیش نمی رود)، ممکن است هیچ ایده ای برای نحوه واکنش نسبت به آنها نداشته باشند. در بدترین حالت، آنها ممکن است کاری را انجام دهند که زندگی بیمار را بیش از پیش به خطر بیندازد.

مرکز ترک اعتیاد

نحوه درمان بیماران مبتلاء به سوء مصرف الکل

نحوه درمان بیماران مبتلاء به سوء مصرف الکل

برای بدست آوردن نتایج مطلوب و مطمئن، درمان اعتیاد را باید در یک محیط امن و تحت کنترل و به دور از عوامل حواس پرتی و وسوسه های زندگی انجام داد که پیشنهاد ما بستری در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره می باشد. در زمان قطع مصرف الکل توسط بیمار، علائم ترک بروز می کند به همین دلیل ترک الکل در منزل توصیه نمی شود. برخی از علائم ترک الکل شامل موارد زیر باشد:

گیجی

افسردگی

سردرد

اگر بیمار زیر نظر پزشک اقدام به ترک الکل نماید این عوارض توسط پزشک کنترل و بهبود پیدا خواهد کرد. داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود، دارای شواهد و مدارک کافی علمی برای مصرف در درمان اعتیاد به الکل می باشند اما درمان های خانگی اغلب از طریق گفتاری که دهان به دهان بین مردم چرخیده است، ترویج می یابد و دارای هیچگونه شواهد و مدارک کافی علمی نمی باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

رژیم غذایی مناسب برای ترک الکل

رژیم غذایی مناسب برای ترک الکل

یکی از مزایای ترک الکل که تحت نظر پزشک صورت می گیرد، رژیم غذایی سالم و منظم می باشد. یکی از اساسی ترین فاکتور های ترک الکل که پرت کردن حواس فرد می باشد، ممکن است در تمرکز روی تغذیه مناسب در هنگام ترک الکل در منزل اختلال ایجاد کند و این روند را با چالش هایی مواجه کند. افرادی که مبتلا به اختلال مصرف الکل هستند، به علت تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین های گروه B مانند تیامین دوره درمان طولانی تری را باید سپری کنند. تغذیه مناسب، احتمال موفقیت آمیز بودن دوره درمان و ترک الکل را چندین برابر خواهد کرد.

تاثیر روان درمانی در ترک الکل

رفتار درمانی شناختی (CBT) واکنش های عاطفی فرد نسبت به وقایع مختلفی که برای او اتفاق می افتد را مورد ارزیابی قرار می دهد و به فرد کمک می کند تا منطقی بودن یا نبودن این واکنش ها را بررسی کنند. رفتار درمانی شناختی (CBT) به افراد کمک می کند تا واکنش های خود در برابر عوامل استرس زایی که بر سر راه آنها قرار می گیرد را تشخیص داده و گزینه های بهتری را برای نشان دادن واکنش در برابر این عوامل انتخاب کنند.

ترک الکل در منزل

پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

برنامه های توانبخشی پزشکی طوری طراحی شده اند که شامل ترک الکل تحت نظر پزشک، درمان اعتیاد و در نهایت، مراقبت های بعدی و همچنین پیشگیری از عود باشد. داروهای خانگی اغلب سعی می کنند تنها درمان و ترک الکل را مد نظر قرار دهند، اما در درمان طولانی مدت و پیشگیری از عود آنچنان موفقیت آمیز عمل نکرده اند.

به منظور رسیدن به بهبودی دائمی و پایدار در اختلال مصرف الکل باید برنامه حمایتی مناسبی وجود داشته باشد. مرکز ترک الکل طلوعی دوباره با تنظیم برنامه های توانبخشی، این نوع آموزش ها را برای بیماران در نظر گرفته است و به فرد کمک می کند تا عود های بعدی را پیش بینی کرده و از آنها جلوگیری کنند. برنامه ریزی عود بیماری شامل پیش بینی و مدیریت شرایط استرس زای احتمالی قبل از شروع عود و استفاده از یک برنامه زندگی هوشیارانه می باشد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۰ / ۵٫ شمارش آرا: ۰

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.