کلینیک ترک الکل
تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن
7 اردیبهشت 1400
کلینیک ترک اعتیاد
اعتیاد به الکل و بی خوابی
7 اردیبهشت 1400

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: بسیاری از مردم در ایالات متحده آمریکا از شنیدن خبر اپیدمی مواد مخدر همچون متادون، تریاک یا هروئین شگفت زده نمی شوند، به دلیل اینکه افراد از شهرهای بزرگ تا کوچک و حتی مناطق روستایی و دور افتاده به مصرف مواد مخدر روی آورده اند. اما در این میان اعتیاد به متادون از آمار بسیار بالایی برخوردار است و به همین جهت تشخیص اعتیاد بسیار با اهمیت می باشد، اعتیاد به متادون همانند سایر مواد اعتیاد آور با علائم و نشانه هایی همراه است که در این مقاله به بررسی علائم اعتیاد به متادون خواهیم پرداخت.

مسکن های مخدر داروهایی هستند که بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارند و پزشک اینگونه داروها را برای تسکین دردهای شدید بصورت موقتی تجویز می کند اما سوء مصرف این داروها به میزان زیاد باعث ایجاد احساس، سرخوشی و لذت فراوانی در مصرف کننده می شود که بسیار اعتیاد آور است.
برخی از متداول ترین داروهای مسکن مخدر، متادون، دیلا دید، پرسو کت و اکسی کانتین و مرفین می باشند و سوء مصرف این مسکن ها می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد.

حتما مطالعه کنید: متادون

زمانی که فردی به مسکن های مخدر همچون متادون اعتیاد داشته باشد، ممکن است به کلینیک ترک متادون  ارجاع داده شود. برنامه درمان در کلینیک ترک متادون طلوعی دوباره، بگونه ای تنظیم شده است که بیماران این فرصت را داشته باشند که تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی با بهره گیری از متدهای روز درمانی همچون سم زدایی تدریجی و سم زدایی فوق سریع (UROD)، رفتار درمانی شناختی (CBT) و الکتروشوک درمانی (ECT) اقدام به درمان وابستگی روانی و جسمانی خود کنند.
متاسفانه از متادون به عنوان یک متد درمانی برای ترک مخدرهایی همچون ترک تریاک و یا ترک متادون با هدف کنترل عملکرد طبیعی مصرف کننده استفاده می شود تا بیماران بتواند مراحل ترک اعتیاد را به راحتی پشت سر بگذارد اما باید بدانید که سوء مصرف این شبه مخدر می تواند عوارضی همچون اعتیاد و وابستگی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک متادون

اعتیاد و وابستگی به این شبه مخدر با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم می تواند کمک بسیاری در شناخت و آگاهی از اعتیاد و انجام اقدامات درمانی داشته باشد به همین جهت آشنایی و آگاهی نسبت به علائم اعتیاد به متادون بسیار با اهمیت می باشد و در ادامه به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

کلینیک ترک متادون

علائم اعتیاد به متادون

علائم اعتیاد به متادون

ظاهر شدن علائم اعتیاد و مصرف متادون در مقایسه با سایر مواد مخدر مدت زمان بیشتری نیاز دارد و تشخیص آن کمی دشوارتر است. نیمه عمر آن ۲۲ ساعت است که موجب می شود تاثیر آن کمتر از مخدرهایی همچون هروئین باشد. اما باز هم تشخیص اعتیاد به متادون دشوار است.

هنگامی که فردی به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی نگهدارنده، از متادون استفاده می کنند، ممکن است هیچ گونه علائمی در مصرف کننده ظاهر نشود.
هنگامی که بیمار برای اولین بار شروع به مصرف متادون می کند، حتی اگر مصرف به عنوان درمان وابستگی به سایر مواد مخدر باشد، ممکن است علائمی مانند سرگیجه و کمی سرمستی داشته باشد، اگرچه این علائم معمولاً پس از اولین بار مصرف از بین می روند اما علائم ناخواسته دیگری که ممکن است در زمان شروع مصرف متادون ایجاد شوند، مانند سایر مواد مخدر است.

علائم فردی که در حال مصرف متادون است می تواند شامل موارد زیر می باشند:

تهوع

تعریق

تنگ و کوچک شدن مردمک چشم

یبوست

خواب آلودگی و گیجی

ضعف

سردرد

مشکلات دستگاه گوارش

افزایش وزن یا کاهش اشتها

خشکی دهان

گرگرفتگی

مشکلات بینایی

مشکلات ادرار

اختلال در رابطه های جنسی

تاخیر در قاعدگی

مشکلات خواب

کاهش رفلکس ها

پوست سرد و مرطوب

مشکلات تمرکز

همچنین، علاوه بر موارد گفته شده سوء مصرف متادون اثرات متعددی بر ادراک و احساس مصرف کننده دارد.

همانطور که گفتیم، موارد گفته شده تنها بخشی از علائم سوء مصرف و وابستگی به این شبه مخدر می باشد و اعتیاد به متادون عوارض روانی متعددی به همراه دارد که تنها رویکرد صحیح در جهت مقابله با آنها، ترک متادون تحت نظر روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در مرکز ترک متادون طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک متادون تهران می باشد.

علائم اعتیاد به متادون

نشانه های سوء مصرف متادون

نشانه های سوء مصرف متادون

علائم کسی که متادون مصرف می کند و به طور بالقوه اعتیاد دارد شامل موارد زیر است:

تاب آوری و تحمل

همانند هر مخدر دیگری، یکی از اولین علائم ظاهری که نشان می دهد فرد به متادون اعتیاد پیدا کرده است، تحمل در برابر مصرف متادون است. صرف نظر از علت مصرف متادون، اگر بدن بتواند در برابر مصرف متادون سازگاری از خود نشان دهد، ممکن است فرد به دنبال اثرات اصلی که متادون روی او میگذارد باشد. این امر باعث می شود که فرد حتی بدون اینکه متوجه شود که چه اتفاقی در حال وقوع است، دوز بیشتری را مصرف کند.

علائم ترک

یکی از مهمترین علائم نشان دهنده مصرف متادون و به طور بالقوه اعتیاد به آن علاٸم ترک می باشد. زمانی که بدن از لحاظ جسمی به هر ماده مخدری وابسته باشد، برخی علائم بروز پیدا می کنند و اگر بیمار مصرف متادون را به طور ناگهانی متوقف کند، از آنجایی که نیمه عمر آن طولانی است، چندین روز طول می کشد تا علائم ترک در فرد، خود را نشان دهد.

علائم ترک متادون ممکن است شامل درد عضلات و احساس درد عمومی، اسهال، گرفتگی عضله، لرز، حالت تهوع، استفراغ، بی خوابی، خستگی و بی قراری باشد.

از دست دادن کنترل

زمانی که فرد در حال مصرف متادون است و به آن اعتیاد پیدا می کند، ممکن است احساس خویشتن داری خود را از دست بدهند. آنها تمایل دارند بیشتر از میزان مورد نیاز خود استفاده کنند و یا برای بدست آوردن آن، هر کاری (از جمله کارهای غیرقانونی) انجام دهند. زمانی که فردی به متادون یا سایر مواد مخدر اعتیاد پیدا می کند، برای مصرف آن داٸما وسوسه می شود.

تمرکز بر روی مواد مخدر

آنچه ممکن است به عنوان روشی برای ترک هروئین شروع شود، ممکن است تبدیل به اعتیاد شود، به این دلیل که فرد تمایل دارد زمان و انرژی زیادی را صرف تهیه این ماده شبه مخدر کند. آنها ممکن است تلاش کنند تا متادون را به هر طریقی که شده خواه قانونی و یا به طور غیرقانونی تهیه کنند، یا ممکن است به چندین پزشک مراجعه کنند تا بتوانند مقدار بیشتری دارو دریافت کنند.

ذخیره کردن

بیمارانی ممکن است بخاطر نگرانی در به دست آوردن مقدار بیشتر و معتاد شدن به این دارو، معمولاً شروع به جمع آوری دوز بیشتر و حذف آنها در صورت برنامه ریزی کنند. این امر به آنها این امکان را خواهد داد تا مقدار بیشتری از دارو را جمع آوری کنند و سپس دوزهای بالاتر را همزمان و به منظور تاثیر بیشتر مصرف کنند.

به طور خلاصه، اگرچه همه افراد با هم یکسان نیستند، برخی از نشانه هایی که با دیدن آنها باید نگران شد این است که فردی که متادون مصرف می کند و نسبت به آن اعتیاد پیدا کرده است، میزان مصرف خود را بدون توصیه پزشک افزایش می دهد و شروع به پنهان کردن استفاده از این دارو کرده، دفعات بیشتری به پزشک مراجعه کرده و در توصیف احوال خود برای پزشک به منظور دریافت دوزهای بیشتر، شروع به اغراق کرده و همچنین اقدام به خرید غیرقانونی متادون می کند.

این امر موجب می شود که وابستگی عاطفی بیشتری در او ایجاد شود و یا برای گیرایی بیشتر، متادون را با سایر مواد به صورت ترکیبی استفاده کند.

مرکز ترک متادون

علائم اعتیاد به متادون

سخن پایانی

اعتیاد به متادون یک روش درمانی با رویکردهای مناسب به منظور ترک اعتیاد به سایر مواد مخدر است و وابستگی و اعتیاد به آن عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت و قرار گرفتن در معرض اعتیاد به متادون و سوء مصرف آن، موضوعی بسیار پیچیده است، زیرا فرد به احتمال زیاد، به سایر مواد مخدر نیز اعتیاد داشته و ممکن است با اختلالات روانی همزمان مواجه شود، به همین دلیل، اعتیاد به متادون و بروز همزمان مشکلات روانی، مسٸله ای است که نیاز به پیگیری و مراقبت خاص خود را دارد و ضرورت حضور روانپزشک را در برنامه درمانی افزایش می دهد به همین منظور ترک متادون در کلینیک ترک متادون طلوعی دوباره، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *