کلینیک ترک اعتیاد
افسردگی بعد از ترک الکل
23 فروردین 1400
کلینیک ترک اعتیاد
ترک تریاک چند روز طول می کشد؟
23 فروردین 1400

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: هنگامی که بعد از سال ها سوء مصرف الکل، اقدام به ترک الکل کنید، بدن علاوه بر معکوس کردن تاثیرات زیاده روی در نوشیدن الکل، احساس بهتری نیز خواهد داشت. یکی از علائم اعتیاد به الکل، ترک کردن فعالیت های اجتماعی و سرگرمی هایی است که قبل از نوشیدن مشروبات الکلی عادت به انجام آنها داشتید. زندگی بدون نوشیدن الکل و مستی، به معنای داشتن وقت بیشتر برای کشف مجدد و پی بردن به احساسات خود و ساختن زندگی جدید هیجان انگیز و بدون الکل است و در این مقاله به فواید ترک الکل اشاره خواهیم کرد.

اما خبر خوب این است که مزایای فراوانی در درمان اختلال سوء مصرف الکل وجود دارد که به شما کمک می کند تا با یک سبک زندگی سالم به زندگی ادامه دهید. در مقالات قبلی به بررسی موضوعاتی همچون تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن، تاثیر مصرف الکل بر فشار خون و ترک الکل در منزل پرداختیم و در این مقاله تصمیم داریم تا شما را با چند مزیت ترک الکل در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

بدن پس از ترک الکل

در این مقاله به طور کامل شرح خواهیم داد که پس از ترک الکل برای بدن چه اتفاقی رخ می دهد و تا چه میزان آسیب های وارد شده بر آن، بدلیل سوء مصرف الکل بهبود پیدا خواهد کرد.

با ترک الکل از بروز حوادث دوری کنید

الکل نقش مهمی را در بیشتر آسیب های جدی ناشی از ضربه و همچنین مرگ ناشی از سوختگی، غرق شدگی و قتل ایفا می کند.

همچنین از هر ۱۰ سقوط مرگبار، تصادفات رانندگی و همچنین خودکشی ها، الکل در ۴ مورد از آنها نقش مهمی دارد. برای ایمنی بیشتر نیازی نیست کاملا الکل را کنار بگذارید. با کاهش مصرف الکل به یک سوم می توانید تعداد آسیب ها و روزهای بیماری را کمتر کنید.

حتما مطالعه کنید: الکل
فواید ترک الکل

فواید ترک الکل

با ترک الکل قلب سالم تری خواهید داشت

ممکن است به این موضوع بیندیشید که یک لیوان شراب قرمز یا سایر نوشیدنی های الکلی برای سلامتی قلب شما مفید است. اما این موضوع اصلا درست نیست و سوء مصرف الکل می تواند باعث کاهش فشار خون، چربی موسوم به تری گلیسیرید و همچنین احتمال نارسایی قلبی را افزایش خواهد داد.

ترک الکل موجب بهبودی کبد شما خواهد شد

تصفیه و فیلتر کردن سموم بدن یکی از کارهای کبد است و الکل برای سلول های بدن شما نوعی سم محسوب می شود.

نوشیدن زیاد الکل و سایر مشروبات الکلی ( حداقل ۱۵ استکان نوشیدنی برای مردان و ۸ استکان یا بیشتر برای زنان در هفته ) تاثیرات مخربی بر اندام های بدن خواهد گذاشت و منجر به ابتلا به کبد چرب، سیروز و سایر مشکلات خواهد شد. اما نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که کبد بعد از ترک الکل در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره می تواند به مرور زمان خود را ترمیم کرده و حتی از نو بازسازی کند. بنابراین سلامتی جسم و روح ارزش این را دارد که مصرف الکل را کاهش و یا به طور کلی ترک کنید.

کاهش وزن

مصرف یک لیوان آبجو به طور منظم، در حدود ۱۵۰ کالری و یک وعده شراب، حاوی حدود ۱۲۰ کالری است. علاوه بر کالری های خالی، الکل موجب افزایش اشتهای شما می شود. همچنین باعث می شود انگیزه بیشتری برای خوردن داشته باشید و توانایی مقاومت در برابر سیب زمینی سرخ کرده و سایر خوراکی های وسوسه انگیز موجود در منو رستوران را نداشته باشید. بنابراین در زمان ترک الکل، ممکن است با کاهش وزن قابل توجهی روبرو شوید.

بهبود روابط شخصی

نوشیدن الکل به تنهایی و با حجم بالا، باعث ایجاد یک عادت ناسالم خواهد شد و اگر قادر به کنترل آن نباشید، ممکن است منجر به یک بیماری به نام اختلال استفاده از الکل شود. با ترک الکل می توانید روی روابط، کار و سلامتی خود تمرکز بیشتری داشته باشید. همچنین ممکن است موجب کاهش هر نوع افسردگی و اضطراب شده و در نتیجه عزت نفس را در شما بالا ببرد که افزایش عزت نفس از دیگر فواید ترک الکل می باشد.

فواید ترک الکل

کاهش خطر ابتلا به سرطان

کاهش خطر ابتلا به سرطان

بسیار واضح است که سوء مصرف الکل، احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله سرطان مری، سرطان دهان، سرطان گلو و سرطان پستان را افزایش خواهد داد و باید بدانید برخی از مطالعات مزایای بالقوه ای را در ترک الکل بیان می کنند، که یکی از این مزایا کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان می باشد.

بهبود روابط جنسی

سوء مصرف الکل می تواند باعث ایجاد مشکلات نعوظ در مردان شود و میل جنسی زنان را نیز کاهش دهد یا باعث خشکی واژن شود. بنابراین بهتر است مصرف مشروبات الکلی خود را کاهش دهید و روابط بهتر و عاشقانه تری داشته باشید.

ارتقا کیفیت خواب

در ابتدا با نوشیدن الکل ممکن است احساس خواب آلودگی داشته باشید. اما اگر یک چرت کوتاه بزنید، ممکن است شما را به طور مکرر در طول شب بیدار کند. علاوه بر این، خواب عمیق فرد را دچار اختلال می کند و ممکن است تنفس شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پس بهتر است از الکل دوری کنید.

سوء مصرف الکل و بی خوابی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. زیرا الکل باعث ایجاد اختلال در چرخه خواب و بیداری شما می شود و همچنین خواب راحت و عمیق شبانه را از شما سلب خواهد کرد. از دیگر عوارض سوء مصرف الکل، ضعیف و شل شدن عضلات گلو است که موجب مبتلا شدن به آپنه خواب (قطع موقتی تنفس در خواب) و خروپف می شود.

اگرچه ممکن است در اوایل ترک الکل با برخی از مشکلات خواب مواجه شوید، اما هرچه بیشتر بتوانید از مصرف الکل دوری کنید (و مجددا بهداشت خواب را بیاموزید و رعایت کنید)، خواب با کیفیت تری خواهید داشت.

با ترک الکل کمتر مریض خواهید شد

گاهی حتی نوشیدن مشروبات الکلی در طی فقط یک دوره، آن هم به میزان زیاد، ممکن است قدرت بدن برای مبارزه با میکروب را به مدت ۲۴ ساعت تضعیف کند. با گذشت زمان، نوشیدن مقدار زیادی الکل موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و توانایی بدن برای ترمیم خود کاهش یابد. در نوشیدن مشروبات الکلی صرفه جویی کنید تا به بیماری های مختلف مبتلا نشوید.

فواید ترک الکل

کاهش فشار خون

کاهش فشار خون

اگر عادت به نوشیدن زیاد الکل دارید و فشار خونتان نیز خیلی بالاست، می توانید با انجام یک کار ساده فشار خون خود را به اندازه نرمال برسانید و آن کار، ترک الکل است. حتی کاهش مصرف نوشیدنی ها به مقدار کم نیز، نتیجه خیلی خوبی خواهد داد. با پزشک خود در مورد فشار خون بالا و پایین خود صحبت کنید. فشار خون طبیعی باید زیر ۱۲۰ روی ۸۰ باشد. اگر فشار خون شما بالاتر از ۱۳۰ روی ۸۰ باشد، فشار خون شما بالا است.

حتما مطالعه کنید: تاثیر مصرف الکل بر فشار خون 

با ترک الکل، ذهن خود را خالی کنید

وابستگی و اعتیاد به الکل در فرآیند فکر کردن و یا به خاطر سپردن چیزها اختلال ایجاد می کند. با گذشت زمان، نوشیدن زیاد الکل ممکن است درک شما از فواصل و مقادیر را تحت تاثیر قرار دهد و یا باعث کند شدن و آسیب رسیدن به مهارت های حرکتی شما شود. حتی ممکن است درک احساسات دیگران را برای شما دشوار کند. اما اگر نوشیدن الکل را ترک کنید، به احتمال زیاد مغز شما قادر خواهد بود برخی از این توانایی های از دست رفته را بازیابد.

تاکنون با برخی از فواید ترک الکل آشنا شدیم و در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت اما نکته حائز اهمیت این است که با درمان بخش زیادی از این عوارض، قابل درمان و بهبود می باشند اما برای دست یابی به سلامتی ضروری است تا اقدام به ترک الکل، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک الکل در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره کنید.

با ترک الکل، پوستی با ظاهری زیباتر خواهید داشت

آیا تاکنون اصطلاح “صورت الکلی” را شنیده اید؟ این اصطلاح عبارتی است که برای توضیح در مورد اثرات سوء مصرف الکل بر روی پوست شما استفاده می شود :

مویرگ های شکسته روی صورت و بینی شما

کم شدن آب بدن

التهاب

زردی (ناشی از سوء مصرف مزمن و طولانی مدت)

کاهش میزان کلاژن (که منجر به افتادگی و شٔل شدن پوست می شود)

مصرف زیاد الکل همچنین با بیماری التهابی پوستی، پسوریازیس ارتباط تنگاتنگی دارد. بعد از ترک الکل، به مرور زمان خاصیت ارتجاعی پوست برخواهد گشت و قرمزی و زردی پوست و اطراف چشم به آرامی از بین خواهد رفت.

تناسب اندام

الکل باعث از بین رفتن مواد مغذی ضروری بدن شده و همچنین در متابولیسم بدن اختلال ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این، الکل حاوی قندها و کالری های خالی می باشد. در صورت مصرف بیش از حد الکل، ممکن است فقط در یک شب ۶۰۰ کالری یا بیشتر مصرف کنید.

موسسه ملی اعتیاد به الکل و ​​سوء مصرف الکل، نوشیدن زیاد مشروبات الکلی را به عنوان الگویی از مصرف الکل تعریف می کند که غلظت الکل خون (Bac) را در مدت زمان کوتاهی (حدود ۲ ساعت) به ۰٫۰۸ گرم در دسی لیتر می رساند. غلظت الکل خون معمولا در صورت مصرف پنج استکان یا بیشتر نوشیدنی برای مردان و چهار استکان نوشیدنی یا بیشتر برای زنان روی خواهد داد.

قسمت مهم در ترک الکل، نه تنها یادگیری نحوه ترک الکل است بلکه یادگیری نحوه زندگی سالم تر است که شامل تغذیه و ورزش مناسب است. اگرچه افراد مختلف با هم تفاوت دارند، اما رسیدن به وزن سالم برای بسیاری از افرادی که برای مدت زمان طولانی تری هوشیار هستند، یک هدف واقع بینانه می باشد.

بهبود سلامت روان

میزان بالایی از اختلال توام بین سوء مصرف مواد با اختلالات مختلف روانپزشکی، مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی وجود دارد. طبق نظرسنجی ملی در مورد مصرف مواد و سلامتی، ۹٫۲ میلیون از افراد بزرگسال در ایالت متحده در سال ۲۰۱۸ هم بیماری روانی و هم اختلال مصرف مواد را تجربه کرده اند. با وجود این، تقریباً ۶۰٪ از آنها هیچ نوع درمانی دریافت نکردند.

در حالی که دانشمندان رابطه دقیق را تعیین کرده اند، اما ما می دانیم که بسیاری از افراد برای خود درمانی علائم بیماری روانی به الکل و سایر مواداعتیادآور روی می آورند. ما همچنین می دانیم که الکل در واقع موجب تشدید بیماری روانی خواهد شد، بنابراین وقتی نوشیدن الکل را ترک می کنید، این علائم به مرور کاهش خواهند یافت.

ساختن یک سبک زندگی بدون الکل و دستیابی به هوشیاری طولانی مدت، نیاز به تلاش بیشتری نسبت به ترک نوشیدن الکل دارد. اگر نوشیدن الکل را متوقف کرده اید و در مسیر بهبودی به سر می برید، به خودتان تبریک بگویید. با رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ هوشیاری و تلاش برای کسب سلامتی بیشتر، متوجه فواید ترک الکل و بهبودی سلامت روان خود نیز خواهید شد. این امر ممکن است شامل افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس و همچنین کاهش اضطراب و افسردگی باشد، خصوصا اگر با یک مشکل بهداشت روان همزمان مواجه شده باشید.

حتما مطالعه کنید: افسردگی بعد از ترک الکل 
کلینیک ترک اعتیاد

بهبود سیستم ایمنی بدن

بهبود سیستم ایمنی بدن

الکل، در سیستم ایمنی بدن شما اختلال ایجاد می کند و مانع از تولید کافی گلبول های سفید خون به منظور دفع میکروب ها و باکتری ها می شود. به همین علت بسیاری از افرادی که بیش از حد از مشروبات الکلی استفاده می کنند، تمایل به مبارزه با ذات الریه و سل دارند.

بعد از ترک الکل، سرماخوردگی ها و آنفولانزا و بیماری هایی را که به دلیل نوشیدن مکرر و طولانی مدت الکل در گذشته قادر به اجتناب از آنها نبودید، به راحتی دفع خواهید کرد.

بهبود وضعیت تغذیه

نوشیدن الکل ممکن است باعث شود مواد مغذی بدن شما تحلیل رود. بسیاری از افرادی که مبتلا به اختلال در مصرف الکل هستند دوست دارند “در کنار هر وعده غذایی خود نوشیدنی میل کنند، کمتر از مقدار غذای مورد نیاز بدن که برای تامین کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی” مورد نیاز است بخورند.

سوء مصرف الکل به تنهایی باعث ایجاد اختلال در روند تغذیه می شود و بر هضم، ذخیره سازی، استفاده و دفع مواد مغذی تاثیر خواهد گذاشت. در نتیجه، بسیاری از افرادی که مدت زمان طولانی است که اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی دارند، دچار سوء تغذیه می شوند. هنگام ترک الکل می کنید و تصمیم می گیرید که ذهن خود بر روی روش زندگی سالم تر متمرکز کنید، بدن شما مواد مغذی مورد نیاز خود را بهتر جذب و بهبود وضغیت تعذیه از دیگر فواید ترک الکل خواهد بود.

کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی

اگر نوشیدن الکل را متوقف کنید، قلب شما قطعاً از شما سپاسگزار خواهد بود. افرادی که بیش از حد از مشروبات الکلی استفاده می کند نسبت به کسانی که الکل نمی نوشند، احتمال اینکه در حدود ۲۴ ساعت دچار بیماری های قلبی و عروقی شوند دو برابر و در طول یک هفته شش برابر بیشتر است.

دانشمندان با تلاش بسیار و تحقیقات علمی فراوان به این نتیجه رسیده اند که سوء مصرف الکل با یکی از مشکلات قلبی زیر ارتباط تنگاتنگی دارد. این بیماری ها شامل موارد زیر است:

فیبریلاسیون دهلیزی

نارسایی قلبی

سکته هموراژیک

سکته مغزی ایسکمیک

سکته قلبی

بهبود حافظه و تمرکز

سوء مصرف الکل باعث کوچک شدن هیپوکامپ (قسمتی از دستگاه کناره ای [سیستم لیمبیک] مغز که مرکز یادگیری و حافظه می باشد) می شود که برای حافظه و یادگیری بسیار ضروری می باشد. اجتناب از مصرف الکل در طول چند ماه تا یک سال ممکن است به تغییرات ساختاری مغز این امکان را بدهد که تا حدودی درست شود. ترک الکل همچنین ممکن است تأثیرات منفی مهارت های تفکر مانند مهارت حل مسٸله، حافظه و توجه را معکوس کند.

مرکز ترک اعتیاد

مشکلات ناشی از سوء مصرف الکل

مشکلات ناشی از سوء مصرف الکل

نوشیدن زیاد مشروبات الکلی به سلامت جسم و روان شما آسیب خواهد رساند و خطر ابتلا به مشکلات زیر را افزایش خواهد داد:

هپاتیت ناشی از مصرف بیش از حد الکل

آریتمی (بی نظمی در ضربان قلب)

سیروز ( التهاب شدید کبد)

پانکراتیت (ورم لوزالمعده)

فیبروز (تصلب بافت ها)

از دست دادن شنوایی

بیماری های مقاربتی

مشکلات گوارشی

فشار خون بالا

افسردگی

زوال عقل

اضطراب

سرطان

سکته

تحقیقات مختلف نشان می دهد که برخی از آسیب هایی که به مغز، کبد، سیستم قلبی عروقی و روده وارد می شود به محض ترک الکل و بهبودی ناشی از اختلال مصرف الکل، به مرور زمان بهبود خواهد یافت. همانطور که الکل از بدن شما خارج می شود و شما برخی از عادت های سالم را جایگزین عادت های بد می کنید، احساس بهتری خواهید داشت، حتی شاید بهتر از سالهای قبل شوید. بخصوص بعد از اینکه دوران سخت علائم ترک الکل را پشت سر گذاشتید، شاهد بهبود در وضعیت سلامت جسمانی و روانی خود و فواید ترک الکل خواهید شد.

کلینیک ترک الکل

ترک مصرف الکل

ترک مصرف الکل

اگر دچار وابستگی و اعتیاد به مصرف الکل هستید، اگر به یکباره الکل را ترک کنید، ممکن است بدن شما در ابتدا این مسٸله را نپذیرد. ممکن است ناگهان شروع به عرق سرد ریختن کنید یا دچار افزایش ضربان قلب شوید و همچنین حالت تهوع، استفراغ، لرزش دست و اضطراب شدید داشته باشید.

بعضی از افراد حتی دچار تشنج و یا توهم می شوند. به همین جهت بستری در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک الکل تهران و دریافت خدمات درمانی تحت نظر روانپزشک متخصص ترک الکل می تواند کمک بسیاری به شما کند. اما اگر به هر دلیل تمایل به بستری در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره را ندارید، می توانید از خدمات ترک اعتیاد در منزل، که یکی از خدمات ارائه شده توسط مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد بهره گیرید و تحت نظر درمانگران متخصص ترک اعتیاد در منزل خود اقدام به درمان و ترک اعتیاد نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی فواید ترک الکل اشاره کردیم و گفتیم بسیاری از عوارض ناشی از سوء مصرف آن پس از درمان قابل بهبود هستند بنابراین اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال تلاش برای ترک الکل هستید، مشاورین، روانپزشک متخصص ترک الکل و تیم روانشناسی مرکز ترک الکل طلوعی دوباره آماده ارائه خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امکانات و مراحل درمان خود می توانید با مشاورین کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *