کلینیک ترک اعتیاد
افسردگی بعد از ترک الکل
23 فروردین 1400
کلینیک ترک اعتیاد
ترک تریاک چند روز طول می کشد؟
23 فروردین 1400
نمایش همه
فواید ترک الکل

هنگامی که بعد از سال ها سوء مصرف الکل، اقدام به ترک الکل کنید، بدن علاوه بر معکوس کردن تاثیرات زیاده روی در نوشیدن الکل، احساس بهتری نیز خواهد داشت. یکی از علائم اعتیاد به الکل، ترک کردن فعالیت های اجتماعی و سرگرمی هایی است که قبل از نوشیدن مشروبات الکلی عادت به انجام آنها داشتید. زندگی بدون نوشیدن الکل و مستی، به معنای داشتن وقت بیشتر برای کشف مجدد و پی بردن به احساسات خود و ساختن زندگی جدید هیجان انگیز و بدون الکل است و در این مقاله به فواید ترک الکل اشاره خواهیم کرد.

با ترک الکل از بروز حوادث دوری کنید

الکل نقش مهمی را در بیشتر آسیب های جدی ناشی از ضربه و همچنین مرگ ناشی از سوختگی، غرق شدگی و قتل ایفا می کند.

همچنین از هر ۱۰ سقوط مرگبار، تصادفات رانندگی و همچنین خودکشی ها، الکل در ۴ مورد از آنها نقش مهمی دارد. برای ایمنی بیشتر نیازی نیست کاملا الکل را کنار بگذارید. با کاهش مصرف الکل به یک سوم می توانید تعداد آسیب ها و روزهای بیماری را کمتر کنید.

فواید ترک الکل

فواید ترک الکل

با ترک الکل قلب سالم تری خواهید داشت

ممکن است به این موضوع بیندیشید که یک لیوان شراب قرمز یا سایر نوشیدنی های الکلی برای سلامتی قلب شما مفید است. اما این موضوع اصلا درست نیست و سوء مصرف الکل می تواند باعث کاهش فشار خون، چربی موسوم به تری گلیسیرید و همچنین احتمال نارسایی قلبی را افزایش خواهد داد.

کاهش وزن

مصرف یک لیوان آبجو به طور منظم، در حدود ۱۵۰ کالری و یک وعده شراب، حاوی حدود ۱۲۰ کالری است. علاوه بر کالری های خالی، الکل موجب افزایش اشتهای شما می شود. همچنین باعث می شود انگیزه بیشتری برای خوردن داشته باشید و توانایی مقاومت در برابر سیب زمینی سرخ کرده و سایر خوراکی های وسوسه انگیز موجود در منو رستوران را نداشته باشید. بنابراین در زمان ترک الکل، ممکن است با کاهش وزن قابل توجهی روبرو شوید.

بهبود روابط شخصی

نوشیدن الکل به تنهایی و با حجم بالا، باعث ایجاد یک عادت ناسالم خواهد شد و اگر قادر به کنترل آن نباشید، ممکن است منجر به یک بیماری به نام اختلال استفاده از الکل شود. با ترک الکل می توانید روی روابط، کار و سلامتی خود تمرکز بیشتری داشته باشید. همچنین ممکن است موجب کاهش هر نوع افسردگی و اضطراب شده و در نتیجه عزت نفس را در شما بالا ببرد که افزایش عزت نفس از دیگر فواید ترک الکل می باشد.

فواید ترک الکل

کاهش خطر ابتلا به سرطان

کاهش خطر ابتلا به سرطان

بسیار واضح است که سوء مصرف الکل، احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله سرطان مری، سرطان دهان، سرطان گلو و سرطان پستان را افزایش خواهد داد و باید بدانید برخی از مطالعات مزایای بالقوه ای را در ترک الکل بیان می کنند، که یکی از این مزایا کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان می باشد.

بهبود روابط جنسی

سوء مصرف الکل می تواند باعث ایجاد مشکلات نعوظ در مردان شود و میل جنسی زنان را نیز کاهش دهد یا باعث خشکی واژن شود. بنابراین بهتر است مصرف مشروبات الکلی خود را کاهش دهید و روابط بهتر و عاشقانه تری داشته باشید.

با ترک الکل کمتر مریض خواهید شد

گاهی حتی نوشیدن مشروبات الکلی در طی فقط یک دوره، آن هم به میزان زیاد، ممکن است قدرت بدن برای مبارزه با میکروب را به مدت ۲۴ ساعت تضعیف کند. با گذشت زمان، نوشیدن مقدار زیادی الکل موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و توانایی بدن برای ترمیم خود کاهش یابد. در نوشیدن مشروبات الکلی صرفه جویی کنید تا به بیماری های مختلف مبتلا نشوید.

فواید ترک الکل

کاهش فشار خون

با ترک الکل، ذهن خود را خالی کنید

وابستگی و اعتیاد به الکل در فرآیند فکر کردن و یا به خاطر سپردن چیزها اختلال ایجاد می کند. با گذشت زمان، نوشیدن زیاد الکل ممکن است درک شما از فواصل و مقادیر را تحت تاثیر قرار دهد و یا باعث کند شدن و آسیب رسیدن به مهارت های حرکتی شما شود. حتی ممکن است درک احساسات دیگران را برای شما دشوار کند. اما اگر نوشیدن الکل را ترک کنید، به احتمال زیاد مغز شما قادر خواهد بود برخی از این توانایی های از دست رفته را بازیابد.

با ترک الکل، پوستی با ظاهری زیباتر خواهید داشت

آیا تاکنون اصطلاح “صورت الکلی” را شنیده اید؟ این اصطلاح عبارتی است که برای توضیح در مورد اثرات سوء مصرف الکل بر روی پوست شما استفاده می شود :

مویرگ های شکسته روی صورت و بینی شما

کم شدن آب بدن

التهاب

تناسب اندام

الکل باعث از بین رفتن مواد مغذی ضروری بدن شده و همچنین در متابولیسم بدن اختلال ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این، الکل حاوی قندها و کالری های خالی می باشد. در صورت مصرف بیش از حد الکل، ممکن است فقط در یک شب ۶۰۰ کالری یا بیشتر مصرف کنید.

موسسه ملی اعتیاد به الکل و ​​سوء مصرف الکل، نوشیدن زیاد مشروبات الکلی را به عنوان الگویی از مصرف الکل تعریف می کند که غلظت الکل خون (Bac) را در مدت زمان کوتاهی (حدود ۲ ساعت) به ۰٫۰۸ گرم در دسی لیتر می رساند. غلظت الکل خون معمولا در صورت مصرف پنج استکان یا بیشتر نوشیدنی برای مردان و چهار استکان نوشیدنی یا بیشتر برای زنان روی خواهد داد.

قسمت مهم در ترک الکل، نه تنها یادگیری نحوه ترک الکل است بلکه یادگیری نحوه زندگی سالم تر است که شامل تغذیه و ورزش مناسب است. اگرچه افراد مختلف با هم تفاوت دارند، اما رسیدن به وزن سالم برای بسیاری از افرادی که برای مدت زمان طولانی تری هوشیار هستند، یک هدف واقع بینانه می باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

بهبود سیستم ایمنی بدن

بهبود سیستم ایمنی بدن

الکل، در سیستم ایمنی بدن شما اختلال ایجاد می کند و مانع از تولید کافی گلبول های سفید خون به منظور دفع میکروب ها و باکتری ها می شود. به همین علت بسیاری از افرادی که بیش از حد از مشروبات الکلی استفاده می کنند، تمایل به مبارزه با ذات الریه و سل دارند.

بهبود وضعیت تغذیه

نوشیدن الکل ممکن است باعث شود مواد مغذی بدن شما تحلیل رود. بسیاری از افرادی که مبتلا به اختلال در مصرف الکل هستند دوست دارند “در کنار هر وعده غذایی خود نوشیدنی میل کنند، کمتر از مقدار غذای مورد نیاز بدن که برای تامین کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی” مورد نیاز است بخورند.

سوء مصرف الکل به تنهایی باعث ایجاد اختلال در روند تغذیه می شود و بر هضم، ذخیره سازی، استفاده و دفع مواد مغذی تاثیر خواهد گذاشت. در نتیجه، بسیاری از افرادی که مدت زمان طولانی است که اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی دارند، دچار سوء تغذیه می شوند. هنگام ترک الکل می کنید و تصمیم می گیرید که ذهن خود بر روی روش زندگی سالم تر متمرکز کنید، بدن شما مواد مغذی مورد نیاز خود را بهتر جذب و بهبود وضغیت تعذیه از دیگر فواید ترک الکل خواهد بود.

کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی

اگر نوشیدن الکل را متوقف کنید، قلب شما قطعاً از شما سپاسگزار خواهد بود. افرادی که بیش از حد از مشروبات الکلی استفاده می کند نسبت به کسانی که الکل نمی نوشند، احتمال اینکه در حدود ۲۴ ساعت دچار بیماری های قلبی و عروقی شوند دو برابر و در طول یک هفته شش برابر بیشتر است.

دانشمندان با تلاش بسیار و تحقیقات علمی فراوان به این نتیجه رسیده اند که سوء مصرف الکل با یکی از مشکلات قلبی زیر ارتباط تنگاتنگی دارد. این بیماری ها شامل موارد زیر است:

فیبریلاسیون دهلیزی

نارسایی قلبی

بهبود حافظه و تمرکز

سوء مصرف الکل باعث کوچک شدن هیپوکامپ (قسمتی از دستگاه کناره ای [سیستم لیمبیک] مغز که مرکز یادگیری و حافظه می باشد) می شود که برای حافظه و یادگیری بسیار ضروری می باشد. اجتناب از مصرف الکل در طول چند ماه تا یک سال ممکن است به تغییرات ساختاری مغز این امکان را بدهد که تا حدودی درست شود. ترک الکل همچنین ممکن است تأثیرات منفی مهارت های تفکر مانند مهارت حل مسٸله، حافظه و توجه را معکوس کند.

مرکز ترک اعتیاد

مشکلات ناشی از سوء مصرف الکل

مشکلات ناشی از سوء مصرف الکل

نوشیدن زیاد مشروبات الکلی به سلامت جسم و روان شما آسیب خواهد رساند و خطر ابتلا به مشکلات زیر را افزایش خواهد داد:

هپاتیت ناشی از مصرف بیش از حد الکل

آریتمی (بی نظمی در ضربان قلب)

سیروز ( التهاب شدید کبد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.