مصرف آلپرازولام در زمان بارداری و شیردهی

کلینیک ترک اعتیاد
شیشه چند روز در بدن می ماند؟
21 اردیبهشت 1400
کلینیک ترک اعتیاد
عوارض مصرف همزمان الکل و هروئین
21 اردیبهشت 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

آلپرازولام، دارویی آرامبخش از خانواده بنزودیازپین ها می باشد که درشرایط خاص توسط پزشک برای بیماران تجویز می شود اما سوء مصرف یا مصرف خودسرانه این دارو عوارض متعددی به همراه دارد که افسردگی یکی از اصلی ترین این عوارض می باشد اما یکی از متداول ترین سوالات از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره مربوط به مصرف آلپرازولام در زمان بارداری و شیردهی می باشد که در این مقاله به بررسی کامل آن خواهیم پردخت.

همانطور که در ابتدا مقاله گفتیم، یکی از متداول ترین سوالات مربوط به مصرف آلپرازولام در زمان بارداری و شیردهی می باشد، اما آیا مصرف زاناکس در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

در خصوص مصرف باید بدانید که بطور معمول، مضرات مصرف آن بیشتر از فواید آن است چرا که بارداری برای برخی از زنان بسیار استرس زا می باشد. در دوران بارداری، زنان و همسران آنها باید جلسات متعددی را به پزشک مراجعه کنند، نحوه پرداخت هزینه کودک را تعیین کنند، تصمیم بگیرند که به چه روشی زایمان کنند و منزل خود را برای ورود نوزادی که در راه است آماده کنند.

تمامی این مسئولیت های تهیه و تدوین شده ممکن است باعث شود زنان، به ویژه آنهایی که در حال حاضر بارداری سختی را سپری می کنند، دچار اضطراب شوند. برای مقابله با احساس اضطراب، بسیاری از زنان باردار از داروهای ضد اضطراب مانند آلپرازولام استفاده می کنند. اگرچه این دارو برای کاهش احساس اضطراب تجویز می شود، اما ممکن است ایمنی مادر و جنین را نیز به خطر بیندازد. به همین جهت بهترین اقدام قبل از هرگونه مصرف خودسرانه، مشورت با پزشک متخصص می باشد.

مصرف آلپرازولام در زمان بارداری و شیردهی

آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام با نام تجاری زاناکس، یک داروی تجویز شده توسط سازمان غذا و دارو است که برای درمان اضطراب و اختلالات هراس مورد تایید قرار گرفته است. این دارو با کاهش هیجان غیر طبیعی در مغز و کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی، باعث ایجاد آرامش در افراد می شود.

اگرچه آلپرازولام باعث ایجاد احساس آرامش می شود، اما دارای خواص نشٸگی است که ممکن است منجر به سوء مصرف و اعتیاد شود. طبق آمار اداره سوء مصرف مواد و خدمات بهداشت روان، آلپرازولام رایج ترین بنزودیازپین است که با مراجعه به بخش های اضطراری مرتبط با سوء مصرف مواد مخدر در ارتباط است.

عوارض سوء مصرف آلپرازولام

خواب آلودگی

ضعف و بی حالی

سرگیجه

حالت تهوع

آلپرازولام همچنین ممکن است باعث اوردوز شود. که با علائم و نشانه هایی همراه است، برخی از متداول ترین علائم اوردوز عبارتند از:

گیجی

تنگی نفس

مشکلات گفتاری

توجه داشته باشید که در صورت بروز هرگونه از این علائم ضروری است بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف آلپرازولام در دوران بارداری

عوارض مصرف آلپرازولام در دوران بارداری

در دوران بارداری، تعدادی از زنان از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده می کنند. براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تقریباً ۲۵ درصد از زنان باردار ۱۵ تا ۴۴ ساله گزارش کرده اند که در ماه گذشته از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کرده اند. با این وجود، مصرف برخی از داروها در دوران بارداری ممکن است هم برای مادر و هم برای جنین خطراتی را به همراه داشته باشد.

مصرف آلپرازولام در دوران بارداری هم از این قاعده مستثنی نیست و مضراتی را به همراه خواهد داشت. این دارو توسط سازمان غذا و دارو به عنوان داروی دسته D بارداری برچسب گذاری شده است، به این معنی که به احتمال زیاد به جنین آسیب خواهد رساند. سایر داروهای گروه D، شامل مهارکننده های ACE (آنزیم تنظیم کننده ی آنژیوتانسین) و تتراسایکلین ها هستند. در طول یک تا سه ماه اول بارداری، مصرف آلپرازولام ممکن است خطر نقص مادرزادی را افزایش دهد. این ناهنجاری ها می تواند شامل کام شکاف دار (لب شکری)، یا سایر مشکلات جدی در زمان تولد باشد که موجب عوارض طولانی مدت در سلامتی جنین خواهد شد.

بر طبق مطالعات منتشر شده، اثراتی که آلپرازولام در سه ماهه اول روی جنین گذاشته است را مورد بررسی قرار داده است. از ۴۱۱ بیمار که اطلاعات آنها جمع آوری شده است، ۱۳ نوزاد با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آمده اند و ۴۷ مورد نیز به سقط جنین منجر شده است.

استفاده از آلپرازولام در اواخر بارداری می تواند منجر به این شود که کودک شما سندرم فلاپی را تجربه کند، نوعی بیماری که در آن نوزادان با عضلات ضعیف متولد می شوند. نوزادان تازه متولد شده که مبتلا به این اختلال هستند، تا سه هفته پس از تولد نمی توانند دست، پاها و سر خود را کنترل کنند. سندرم فلاپی کودک، همچنین ضربان قلب، تنفس و دمای بدن کودک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اعتیاد به آلپرازولام در نوزادان

همانطور که اشاره کردیم، آلپرازولام یک داروی اعتیاد آور است و سوء مصرف این دارو باعثوابستگی و اعتیاد خواهد شد. اگرچه اختلال در مصرف مواد به میزان قابل توجهی بر سلامت مادر تاثیر می گذارد، اما این اختلال ممکن است به جنین نیز منتقل شود.

مصرف زاناکس در طی ماه های چهارم تا نهم بارداری ممکن است باعث شود کودک با اعتیاد به به بنزودیازپین متولد شود. اگر نوزادی با اعتیاد متولد شود،دوران ترک دردناکی را تجربه خواهد کرد و در زمان ترک بنزودیازپین هایی مانند آلپرازولام، نوزادان ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوند:

کمبود آب بدن

مشکلات تنفسی

نوزادانی که با اعتیاد به بنزودیازپین متولد می شوند، ممکن است با کج خلقی، اختلال در خواب و در شرایط حادتر با تشنج دست و پنجه نرم کنند. اثرات ترک آلپرازولام چندین هفته یا ماه ادامه خواهد داشت. برای اینکه کودک شما به آلپرازولام اعتیاد پیدا نکند، با پزشک خود در مورد سایر روش ها برای کنترل اضطراب خود مشورت کنید.

جایگزین آلپرازولام

جایگزین آلپرازولام

اضطراب در زنان باردار، امری طبیعی و عادی است. اگرچه مصرف آلپرازولام در دوران بارداری ممکن است خطرات زیادی به همراه داشته باشد، اما نباید احساس اضطراب در زنان باردار نادیده گرفته شود. اگر اختلال اضطراب بدون درمان رها شود، باعث بروز مشکلات سلامتی در مادران و نوزادان خواهد شد. به عنوان مثال، اضطراب ممکن است موجب بروز اختلالات تغذیه ای به خصوص بی اشتهایی شده، که این مشکلات ممکن است به کودک نیز منتقل شود و در نتیجه از دریافت مواد مغذی کافی بی نصیب بماند.

سایر روش های سالم برای کاهش استرس و اضطراب در مادران باردار عبارتند از:

ورزش

یکی از سالم ترین روش های مقابله با استرس، ورزش است که باعث آزاد شدن اندورفین می شود و در نتیجه موجب بهبود خلق و خو و کاهش هورمون های استرس بدن می شود. علاوه بر این فعالیت بدنی هم، باعث ایجاد عضله و بهبود خواب خواهد شد.

کاهش مصرف کافئین

کافئین که اغلب در قهوه و نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود، محرکی است که مصرف آن در دوز بالا، منجر به اضطراب خواهد شد. اگر در دوران بارداری قهوه مصرف می کنید، حتما مقدار مصرف خود را تا حد متوسط کاهش دهید.

اوقات خود را با خانواده و دوستان خود سپری کنید

حمایت اجتماعی به شما در کنترل و مقابله با احساس اضطراب کمک خواهد کرد. گذراندن اوقات با عزیزان، احساس ارزشمند بودن و تعلق خاطر در شما ایجاد خواهد کرد. زنان باردار می توانند با گذراندن وقت خود با دوستان و کودکان ترشح هورمون اکسی توسین مسکن طبیعی را افزایش داده و با استرس و اضطراب خود مقابله کنند.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

فعالیت های مرتبط با ذهن آگاهی، مانند مدیتیشن (مراقبه)، به کاهش تفکر منفی و اضطراب کمک خواهد کرد. یوگا یکی از محبوب ترین فعالیت های ذهن آگاهی است که با کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب و کاهش تنفس، موجب کاهش اضطراب خواهد شد.

افکار خود را یادداشت کنید

یادداشت کردن افکار، موجب بهبود خلق و خوی شما می شود. بر طبق گزارشی از دانشگاه روچستر، نوشتن احساسات بر روی کاغذ، به شما در کنترل اضطراب، کاهش استرس و حتی کنار آمدن با افسردگی کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.