۳
(۲)

در طول پروسه درمان اعتیاد و رهایی کامل از آن، دوره نقاهت، یکی از مراحل بسیار مهم است. مرحله‌ای که فرد گرچه هنوز از نظر جسمانی هیچگونه وابستگی  نسبت به مصرف انواع مواد مخدر، محرک و یا  الکل ندارد اما چون هنوز هم از نظر روانی درگیر اعتیاد است کماکان از نظر علمی به عنوان یک فرد معتاد شناخته می‌شود. در این مرحله و در چنین شرایطی است که اهمیت بهره‌مندی از دانش و مهارت‌های یک دکتر ترک اعتیاد حرفه‌ای برای بیمار دوچندان می‌شود. دکتری که از درک درستی نسبت به بیماری اعتیاد و روش‌های درمانی گوناگون مورد استفاده برای درمان آن برخوردار است. برای بهبودی کامل اعتیاد در کنار پزشک، حضور روان درمانگر و مشاوره های روانشناسی ترک اعتیاد نیز بسیار مهم است.

ویژگی های بهترین پزشک ترک اعتیاد

حضور یک دکتر ترک اعتیاد با تجربه در آسان و درست طی کردن مسیر درمان کامل اعتیاد نقش بسیار مهمی دارد. پزشکی که بتواند از طریق بهره‌گیری از روش‌های درمانی موثر به بیماران خود کمک کند تا عوارض روانی و جسمانی ناشی از ترک کنترل و درمان شود.

  • یک پزشک ترک اعتیاد خوب دارای مجوز است

پروسه درمان اعتیاد شامل مراحل مختلفی از سم زدایی بدن بیمار تا استفاده از روش‌های دارویی و بهره‌گیری از خدمات روانشناسی و روانپزشکی ترک اعتیاد است. مراحلی که لازم است به صورت علمی و کاملا اصولی پشت سرگذاشته شوند تا هیچگونه آسیبی را به سلامت جسمی و یا روانی بیمار وارد نسازند. پزشک ترک اعتیاد باید برای پیاده‌سازی تک تک این مراحل درمانی، دارای مجوز از سوی وزارت بهداشت و درمان کشور باشد.

  • کمک به فرد جهت بهبودی کامل

یک پزشک ترک اعتیاد خوب، دکتری است که می‌تواند بیمار خود را از جنبه‌های مختلفی همچون شرایط فیزیکی و روانی، سن، جنسیت، شرایط و محدویت‌های زندگی شخصی و اجتماعی، میزان درگیری او با اعتیاد و … مورد بررسی قرار دهد که این کار در تشخیص اصولی روش درمانی موثر به پزشک، کمک شایانی می کند.

بهترین دکتر ترک اعتیاد باید نسبت به تمامی روش‌های درمانی، اشراف کافی داشته باشد و بتواند بر اساس شرایط بیمار، از روش‌های علمی و موثر به روز (بسته به شرایطی که دارند) استفاده کند. دوره نقاهت که به عنوان مهم‌ترین مرحله از درمان اعتیاد فرد به حساب می آید، زیرا وابستگی جسمی از بین رفته است و همچنان وابستگی روانی وجود دارد. در واقع در این مرحله فرد باید تحت مشاوره‌های روانشناسی و روانپزشکی قرار گیرد تا بتواند از وابستگی روانی که نسبت به مصرف مواد مخدر دارد، رهایی پیدا کند.

استفاده از روش‌های درمانی اصولی توسط دکتر ترک اعتیاد

 بررسی اولیه بیمار برای تشخیص ماده‌ای که فرد نسبت به مصرف آن اعتیاد دارد و پی بردن به مکانیزم تاثیرگذاری آن بر روی بدن بیمار اولین مرحله درمانی اعتیاد است. بعد از طی چنین مرحله‌ای، سم زدایی برای بیمار انجام می‌شود. در مرحله بعد نیز بسته به شرایط بیمار، یک برنامه درمانی که شامل استفاده از روش‌های دارویی و ارائه خدمات مشاوره‌ای است برای فرد تدوین می‌شود.

داروهای روانپزشکی برای کنترل اختلالاتی که باعث لغزش و مصرف مواد در شخص می شود، تجویز می شوند و در صورت مصرف مرتب داروها در کوتاه مدت برخی داروها حذف و دوز برخی داروها کمتر می شود. در بحث ارائه خدمات مشاوره‌ای نیز استفاده از روش‌های تاثیرگذاری همچون خانواده درمانی، گروه درمانی، رفتار درمانی و … از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. روش‌هایی که به فرد کمک می‌کنند تا بتواند موثرتر و با اعتماد به نفس بالاتری در جامعه حضور پیدا کند. روش‌هایی که در افزایش مهارت‌های فرد برای کنترل و مدیریت هیجانات و استرس‌های او برای آنکه در دوره نقاهت به سمت استفاده مجدد از مواد اعتیادزا کشیده نشود، نقش انکار نشدنی دارند.

مراجعه به بهترین پزشک ترک اعتیاد

کلینیک طلوعی دوباره یکی از مراکز و کلینیک‌های ترک اعتیاد و روانپزشکی در تهران است که از کادر درمانی بسیار با تجربه و حاذقی برخوردار بوده و برای پیاده سازی کلیه مراحل درمانی خود دارای مجوز از سوی وزارت بهداشت و درمان کشور است. این کلینیک به یک مرکز سم زدایی پیشرفته تجهیز بوده و بهترین پزشک ترک اعتیاد از به روزترین روش‌های درمانی برای مقابله با اعتیاد در بیماران خود استفاده می‌کند. در این مرکز به سلامت روانی و فیزیکی افراد به صورت همزمان توجه می‌شود و همین مسئله زمینه ساز برگزاری جلسات مشاوره‌ای مختلف و به صورت منظم برای بیماران است. روش‌هایی همچون خانواده درمانی، رفتار درمانی و گروه درمانی.

در این کلینیک که به یک بیمارستان ترک اعتیاد شبیه است، به صورت تخصصی از روش کاشت داروی نالتروکسان برای درمان قطعی اعتیاد استفاده می‌شود. نالتروکسان یکی از داروهای مورد استفاده برای درمان اعتیاد بوده که از طریق کاهش و سرکوب حس لذت افراد به هنگام مصرف مواد، وسوسه آن‌ها را برای استفاده مجدد از مواد (به ویژه در دوره نقاهت) کاهش می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳ / ۵٫ شمارش آرا: ۲

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.