۳٫۴
(۳۰)

ترک هروئین

هروئین مخدری افیونی همچون مرفین، کدئین و تریاک می‌باشد ولی قدرت اعتیادآوری و عملکرد آن بسیار سریع‌تر از سایر مخدرهای هم گروه خود می‌باشد. هروئین که یک پودر تلخ مزه و بسیار نرم با رنگ سفید می‌باشد بعد از مصرف به سرعت به صورت متراکم به مغز مصرف‌کننده می‌رسد و وابستگی جسمانی و روانی شدیدی ایجاد می‌کند. مصرف هروئین به روش‌های تدخین، استنشاق و تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد که متاسفانه شایع‌ترین روش مصرف هروئین، تزریق می‌باشد و بسیاری از مصرف‌کنندگان به دلیل استفاده از سرنگ اشتراکی به بیماری‌های ویروسی، ایدز و HIV مبتلا می‌شوند. برای ترک مخد هروئین باید به مراکز تخصصی ترک اعتیاد مراجعه کنید تا تحت نظارت پزشکان و مشاوران متخصص قرار بگیرید.

ما در کلینیک ترک اعتیاد طلوع با گذراندن مراحل زیر به شما در این مسیر کمک می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل این روند را برای شما توضیح دهیم تا تصمیم‌گیری در این رابطه برای شما راحت‌تر شود.

مراحل درمان ترک هروئین در مرکز ترک اعتیاد طلوع

بستری
روند درمان
سرویس ها
سم زدایی
ترخیص
تماس با کلینیکپرزنت بیمار توسط پذیرش و ارائه توضیح روند درمان هماهنگی جلسه با روانشناس مجموعه به منظور ارائه مشاوره رایگان به بیمار

توضیح روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره

روند درمان ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی است. حداقل طول دوره درمان از ۲ تا ۳ هفته (۱۰ تا ۲۱ روز) است که مدت زمان آن با توجه به وضعیت بیمار، میزان دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می شود، تعیین خواهد شد. اتاق های ۱ تخته و ۲ تخته در کلینیک در نظر گرفته شده است که دارای کمد و یخچال هستند. صبحانه، ناهار و شام سرو می شود. امکان حضور همراه در اتاق های یک تخته فراهم است و همچنین امکان استفاده از تلفن همراه و اینترنت رایگان وجود دارد. سم زدایی با توجه به نوع اعتیاد و مواد مصرفی انجام می شود. روانپزشک بعد از اتمام دوره درمان نیز بیمار را فالو می کند و همچنین به جهت بهبود اختلالات روانشناسی ناشی از مصرف مواد در کنار ترک اعتیاد، روانکاوی با حضور روانشناس انجام می شود. کارهای ترخیص بیمار بعد از اتمام دوره درمان و در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن وضعیت بیمار از نظر روحی و فیزیکی با تایید پزشک متخصص انجام می شود. بعد از ترخیص نیز با توجه به نیاز بیمار جلسات مشاوره و روانکاوی با روانپزشک ادامه خواهد داشت.

ترک اعتیاد هروئین

ترک اعتیاد به هروئین یک مسیر چالش‌برانگیز ولی قابل‌تحقق است که نیاز به تصمیم قوی، پشتوانه اجتماعی و حمایت فردی دارد. ابتدا، شناخت دقیق از اینکه چرا اعتیاد به وجود آمده و چگونه تأثیر گذار است، مهم است. انگیزه قوی برای ترک اعتیاد، مثل حفظ سلامت جسمی و روحی، بهبود روابط اجتماعی، و به دست آوردن یک زندگی پایدارتر، می‌تواند به عنوان گام اولیه علیه اعتیاد عمل کند.

برنامه‌ریزی محکم برای ترک اعتیاد هروئین نیز اساسی است. این شامل تعیین اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیر، استفاده از روش‌های درمانی موثر، و حضور در جلسات حمایتی می‌شود. همچنین تعامل با پزشکان و روانپزشکان متخصص در این مسیر بسیار اهمیت دارد. همچنین، افراد می‌توانند با جستجوی منابع آموزشی درباره مدیریت استرس، تقویت مهارت‌های اجتماعی، و ترویج سبک زندگی سالم به تدریج اعتماد به نفس و استقلال خود را تقویت کنند.

ترک اعتیاد هروئین

ترک هروئین چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، ترک هروئین یک پروسه چالش‌برانگیز ولی قابل‌تحقق است که نیاز به تصمیم، اراده، و پشتوانه حمایتی دارد. اولین گام در این مسیر، شناخت دقیق از اینکه چرا اعتیاد به وجود آمده و تأثیرات آن بر زندگی فرد است. برای چگونگی ترک هروئین، افراد می‌توانند از راهکارهای زیر بهره‌مند شوند:

 • شناخت و مواجهه با واقعیت
 • مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و مشاوره با پزشک متخصص
 • سم زدایی فوق سریع اعتیاد
 • مشاوره با روانشناسان متخصص

ترک هروئین یک مسیر پیچیده است و نیاز به صبر و استمرار دارد.

بهترین و سریعترین روش ترک هروئین کدام است؟

همه افراد به نحوه‌ متفاوتی به اعتیاد واکنش نشان می‌دهند، اما یکی از راه‌های موثر برای ترک مواد هروئین، مشاوره حرفه‌ای و درمان‌های دارویی است. متخصصان بهداشت روانی و اعتیادزدایی می‌توانند با ارائه مشاوره فردی یا گروهی، به افراد کمک کنند تا علت‌ها و عوامل ایجادکننده اعتیاد را درک کنند و استراتژی‌های مناسبی برای ترک آن اتخاذ کنند. همچنین، درمان‌های دارویی مثل متادون یا بوپرنورفین می‌توانند در کاهش ترشحات هروئین و کاهش علائم ترک هروئین مؤثر باشند. هر چند مسیر ترک اعتیاد هروئین زمان‌بر است و نیاز به صبر و استمرار دارد، اما بهترین روش ترک هروئین استفاده از ترکیب مشاوره، درمان‌های دارویی و حمایت اجتماعی است.

 

بهترین و سریعترین روش ترک هروئین

ترک تدریجی هروئین

ترک تدریجی هروئین یک راهکار مؤثر برای افرادی است که قصد دارند از این اعتیاد پیچیده فرار کنند. در این روش، افراد با استفاده از مراحلی که به تدریج از مصرف هروئین کاسته می‌شود، به ترک اعتیاد پیش می‌روند. این فرایند باید با مشاوره افراد توسط تخصصی‌ترین متخصصان در حوزه اعتیاد شروع می‌شود. این مشاوره شامل تشخیص دقیق از سطح اعتیاد و ایجاد یک برنامه تدریجی برای ترک هروئین می‌شود. در این برنامه، افراد با تدریج کاهش مصرف هروئین و استفاده از روش‌های جایگزینی مثل درمان‌های دارویی کم‌ضروری، مدیریت استرس، و تقویت مهارت‌های مقابله، به تدریج به سمت ترک اعتیاد حرکت می‌کنند.

این رویکرد، فرد را از شوک و استرس ناگهانی عدم مصرف متفاوت نگه می‌دارد و به او این امکان را می‌دهد که با ایجاد تغییرات در زندگی خود، به تدریج به یک وضعیت بدون هروئین برسد. ما در کلینیک ترک اعتیاد طلوع به شما کمک می‌کنیم تا این مسیر را به درستی سپری کنید. برای انتخاب روش صحیح ترک هروئین با مشاورین ما در ارتباط باشید.

ترک هروئین چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان ترک این ماده مخدر بستگی به دوز مصرفی افراد معتاد و مدت زمان زمان مصرف آن‌ها دارد. اما اگر بخواهیم زمان معمول آن را به شما اعلام کنیم باید بگوییم که سریع‌ترین زمان آن بین ۲ تا ۴ روز و ترک تدریجی آن از یک هفته تا ۱۰ روز است. البته که این مدت زمان به مرکز ترک اعتیاد و پزشک متخصصی که مراجعه می‌کنید هم بستگی زیادی دارد.

مدت زمان ترک هروئین در مرکز ترک اعتیاد طلوع
مدت زمان ترک سریع مدت زمان ترک تدریجی
۲ الی ۴ روز ۱ هفته تا ۱۰ روز

اعتیاد به هروئین وابستگی جسمانی و روانی زیادی نیز ایجاد می‌کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات پزشکی و مشاوره‌ای می‌باشد و باید در  بهترین کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می‌تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف‌کننده داشته باشد.

تاثیر هروئین بر بدن چیست؟

هروئین، نه تنها به عنوان یک ماده مخدر، بلکه به عنوان یک چالش مهم در زمینه‌ی سلامت و اجتماعی، به یکی از پیچیده‌ترین مسائل جامعه تبدیل شده است. هروئین، علاوه بر اثرات روانی و روحی کوتاه‌مدت مانند لذت و سرخوشی، بر توانایی‌های فیزیکی فرد نیز اثرات جدی دارد. به عنوان مثال، مصرف هروئین می‌تواند منجر به اختلال در فعالیت‌های عصبی و عملکرد مغز شود که این باعث کاهش توانایی‌های شناختی، تمرکز و تصمیم‌گیری درست گردد. همچنین، تأثیرات فیزیکی این ماده شامل ضعف عضلات، کاهش عملکرد تنفسی و تغییرات در ضربان قلب می‌شود که همگی نشان‌دهندهٔ خطرات جدی برای سلامتی افراد می‌باشند. مصرف بیش از حد هروئین با تاثیر بر کاهش ضربان قلب، حتی می‌تواند منجر به مرگ فرد مصرف کننده شود.

تاثیر هروئین بر مغز

هروئین یک مادهٔ مخدر قوی است که تأثیرات مهمی بر عملکرد مغز و روان انسان دارد. آغاز مصرف هروئین باعث افزایش ناگهانی سطح دوپامین (مادهٔ شیمیایی کلیدی در انتقال پیام‌های عصبی در مغز) می‌شود. این افزایش ناگهانی به لذت و شادی ناگهانی منجر می‌شود، اما در مدت کوتاهی باعث کاهش قابل توجه تولید دوپامین طبیعی مغز می‌شود. این اختلال در تولید دوپامین، باعث ایجاد وابستگی شدید به هروئین می‌شود و در طول زمان، با تغییرات ساختاری و عملکردی دائمی در مغز همراه است. همچنین، مصرف هروئین می‌تواند سیستم عصبی مرکزی را فعال کرده و به مشکلات شناختی، حافظه، اضطراب، افسردگی و حتی اختلالات روانی منجر شود.

عوارض مصرف کوتاه مدت هروئین چیست؟

عوارض مصرف کوتاه‌مدت هروئین شامل اثرات جدی بر روی سیستم عصبی مرکزی مانند افزایش قابل توجه تولید دوپامین که باعث تجربه لذت و هیجان می‌شود، افزایش ضربان قلب و فشار خون، کاهش اشتها و خواب، تهوع و استفراغ، کاهش توانایی‌های شناختی و تصمیم‌گیری و همچنین افزایش خطر اوردوز و مسمومیت می‌باشد. به‌طور کلی، حتی مصرف کوتاه‌مدت هروئین می‌تواند به صورت جدی به سلامتی فیزیکی و روانی فرد آسیب برساند و به وضعیت خطرناکی منجر شود.

عوارض مصرف طولانی مدت هروئین

مصرف طولانی‌مدت هروئین می‌تواند به صورت جدی بر سلامتی افراد تأثیر بگذارد. این موارد عبارتند از:

 • افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند هپاتیت و ایدز به دلیل استفاده مشترک سرنگ‌ها و سوزن‌ها
 • کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن
 • ایجاد مشکلات کبدی و گوارشی نظیر اسهال و استفراغ
 • تغییرات در وزن و تغذیه که ممکن است منجر به ضعف شود
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
 • آسیب به نظام عصبی شامل مشکلات حافظه
 • تمرکز و کارایی شناختی و اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب
 • مرگ ناشی از اوردوز هروئین

به طور کلی، مصرف طولانی‌مدت هروئین می‌تواند به شدت به سلامتی فیزیکی و روانی فرد آسیب برساند و منجر به مشکلات جدی و حتی عوارض مرگباری شود.

علائم ترک هروئین در بدن چیست؟

ترک هروئین می‌تواند کاری به شدت دشوار و چالش برانگیز باشد. این علائم در بدن افراد مختلف، متفاوت است و اما به صورت کلی به شرح زیر است:

 • بدن درد
 • افسردگی و اضطراب
 • لرزش بدن
 • تعریق بیش از حد
 • کاهش وزن
 • کاهش انرژی

سوالات متداول درباره ترک تزریق هروئین

برای ترک هروئین چه قرصی بخوریم؟
شاید شنیده باشید که خوردن قرص متادون موجب سم زدایی در بدن می شود اما این این اشتیاه است. زیرا متادون، شبه مخدری بسیار اعتیادآور است که سوء مصرف آن به منظور ترک هروئین، نه تنها کمکی به مصرف کننده نخواهد کرد بلکه باعث اعتیاد مصرف کننده به متادون نیز می شود. به همین جهت برنامه درمان و ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد طلوع، به عنوان بهترین مرکز ترک هروئین در تهران، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی بدون استفاده از هیچگونه شبه مخدری انجام می گیرد تا بیماران در پایان برنامه درمان از سلامت کامل روانی و جسمانی بهره مند شوند.

آیا مصرف هروئین باعث روان پریشی می شود؟
سوء مصرف هروئین عوارض روانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که روان پریشی یکی از مهمترین عوارض آنها است. روان پریشی مصرف هروئین، قطع ارتباط با واقعیت است که طی آن، فرد قادر به تشخیص ادراک داخلی و محرک های بیرونی نیست. روان پریشی ممکن است با واکنش های منفی نسبت به دارو، دوره های استرس شدید، کمبود خواب و هذیان ثانویه به دلیل مشکلات پزشکی ایجاد شود. اثرات فعال یا ترک برخی از مواد، امکان ایجاد روان پریشی را دارد. مواد مخدر ممکن است علائم روان پریشی را در افرادی ایجاد کنند که قبلاً هرگز روان پریشی را تجربه نکرده اند. تحقیقات نشان می دهد که این امر با میزان دو ماده شیمیایی ضروری مغز ارتباط دارد. میزان گلوتامات و دوپامین ممکن است تحت تأثیر عوامل استرس زا باشد که سیستم عصبی سمپاتیک را فعال می کند و باعث ترشح آدرنالین می شود، که واکنش مغز نسبت به دوپامین را حساس می کند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۴ / ۵٫ شمارش آرا: ۳۰

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 7 =