کاشت ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان

نالتروکسان داروی ضد مخدری است که اثر بخشی آن در برنامه ترک اعتیاد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده و مکانیزم عملکرد آن مسدود سازی گیرنده های الکل و مواد مخدر در مغز مصرف کننده است و باعث کاهش حس نشئگی و میل به مصرف مجدد می شود و از آن به عنوان یک داروی مکمل به جهت درمان اعتیاد استفاده می شود.

نالتروکسان در فرم های مختلفی همچون قرص، کپسول و آمپول نیز تولید و عرضه می شود اما یکی از موثرترین فرم های آن که از جدیدترین متدهای درمان اعتیاد نیز می باشد، ایمپلنت نالتروکسان است که استفاده از آن مزایای فوق العاده ای برای مصرف کنندگان به همراه دارد که در طول مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

ایمپلنت نالتروکسان از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر پزشک جراح طی بی حسی موضعی در دیواره تحتانی شکم قرار می گیرد و ماندگاری آن بیش از ۶ ماه است.

کلینیک ترک اعتیاد

نالتروکسان

عوارض مصرف نالتروکسان

مصرف نالتروکسان، همچون تمامی داروها ممکن است عوارضی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد که در ادامه به معرفی این عوارض خواهیم پرداخت اما نکته ای باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که در زمان مصرف نالتروکسان نباید هیچگونه وابستگی به مواد اعتیاد آور داشته باشد چرا که این مصرف همزمان، باعث تشدید عوارض شده و می تواند بر سلامت مصرف کننده تاثیرات مخربی داشته باشد.

توهم

سر درد

اختلال خواب

تهوع و سرگیجه

اضطراب و بیقراری

دردهای مفصلی و اسپاسم عضلانی

معده درد و مشکلات گوارشی

مشکلات تنفسی

ورم دست و پا

تاری دیدی

افسردگی

انواع نالتروکسان

همانطور در ابتدا اشاره کردیم، نالتروکسان در فرم های مختلفی مثل قرص، کپسول و آمپول تولید و عرضه می شود اما هر کدام شرایط مصرف خود را دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم .

قرص نالتروکسان

قرص نالتروکسان که با نام هایی همچون دیپید و رویا نیز شناحته می شود نیاز به مصرف روزانه دارد و اثر گذاری آن در گروی مصرف منظم در ساعات مشخص شده است.

آمپول نالتروکسان

آمپول نالتروکسان که نام آن ویویترول است، بعد از تزریق به آهستگی بعد از یک ماه در بدن آزاد می شود و اثرات آن نیز بعد از گذشت یک ماه بطور کامل از بین خواهد رفت و بیمار باید مجددا برای تزریق به پزشک ترک مواد مخدر مراجعه کند.

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان که طی یک عمل جراحی سرپایی در دیواره شکم قرار می گیرد ماندگاری بیش از ۶ ماه دارد و بیماران تا مدت های طولانی بعد از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد هیچ تمایلی به مصرف مجدد مواد ندارند و به همین جهت است که کاشت ایمپلنت نالتروکسان تضمینی برای جلوگیری از لغزش است.

باید بدانید یکی از اصلی ترین مشکلات بیماران اعتیاد بعد از ترک و سم زدایی مواد مخدر، لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر و محرک است و ممکن است بیمار بعد از ترخیص به دلایل متعدد به مصرف مجدد روی آورند و باید بدانید یکی از مزیت های مصرف این ضد مخدر بصورت ایمپلنت کاهش قابل توجه تمایل مصرف در بیماران می باشد.

مرکز ترک اعتیاد

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان چیست؟

ایمپلنت نالتروکسان ترکیب دارویی است که طی بی حسی موضعی در بدن بیماران جایگذاری می شود و بسته به دوز مخدر یا محرک مصرفی بیمار طی ۳ الی ۶ ماه اثرات خود را آزاد می کند.

توجه داشته باشید که بطور کلی ضروری است نالتروکسان بعد از انجام سم زدایی مصرف شود و بیماران باید در کنار سم زدایی و مصرف این دارو به روان درمانی بپردازند تا بتوانند با اصلاح ساختار و چهار چوب های ذهنی خود، به درمان وابستگی روانی خود نیز بپردازند.

 

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از ایمپلنت به جای قرص، اثرگذاری خود به خود دارو است و از آنجایی که تاثیر گذاری این دارو وابسته به مصرف منظم است با این متد دیگر نگرانی فراموشی مصرف دارو در زمان مشخص از بین خواهد رفت. بعد از سم زدایی و ترک اعتیاد، مقاومت بدن در برابر مواد اعتیادآور کاهش چشمگیری پیدا می کند به همین جهت اوردوز در میان بیمارانی که اقدام به مصرف مجدد می کنند، بسیار شایع است و از آنجایی که بعد از ایمپلنت بیمار دیگر هیچ حس لذتی از مصرف مواد پیدا نمی کند خطر اوردوز نیز از بین خواهد رفت. همچنین به منظور کنترل حالات و حفظ سلامت بیمار قبل از انجام ایمپلنت، از بیماران خواسته می شود تا به مدت ۳ الی ۵ روز از قرص نالتروکسان استفاده شود تا واکنش های بیمار نسبت به این دارو بررسی شود.

باید بدانید که برنامه درمانی ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره شامل روان درمانی در کنار سم زدایی تدریجی و سم زدایی فوق سریع می باشد و تحت نظارت کامل تیم روانشناسی ترک اعتیاد و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد انجام می گیرد.

ایمپلنت نالتروکسان بر درمان چه موادی تاثیر گذار است؟

این متد درمان تاثیر بسیار مثبتی بر روند درمان و ترک مخدرهای زیر دارد:

هروئین

متادون

مرفین

کدئین

اکسی کدون

همچنین این متد درمانی تاثیر بسیار مطلوبی بر کنترل وسوسه مصرف الکل دارد.

کلینیک ترک اعتیاد

ایمپلنت نالتروکسان

مدت زمان استفاده

وابستگی به مواد اعتیاد آور روانی و جسمانی می باشد به همین جهت استفاده از آنها تاثیرات مخربی بر سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده باقی می گذارد که طی تحقیقات انجام شده التیام صدمات وارد شده بر مغز حدود یک سال زمان نیاز دارد بنابراین مشاورین مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به بیماران توصیه می کنند حداقل یکسال از ایمپلنت استفاده کنند.

باید بدانید که سم زدایی بخشی از مراحل درمان است و استفاده از نالتروکسان به بیماران کمک می کند تا با ولع مصرف مجدد مقابله کنند اما اعتیاد فرایند پیچیده ای است که درمان و ترک آن علاوه بر درمان جسمانی نیاز به دریافت خدمات روان درمانی و علوم اعصاب شناختی متعددی دارد و به همین جهت ضروری است که بیماران به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایند.

سوالات متداول درباره ایمپلنت نالتروکسان


آیا عملکرد نالتروکسان مشابه متادون و ب۲ می باشد؟

خیر، مکانیزم عملکرد ایمپلنت نالتروکسان، مسدود کردن گیرنده هایی مواد افیونی مغز است و مصرف آن وابستگی و اعتیاد برای مصرف کننده به همراه ندارد و در برنامه درمانی بسیار موثر است، اما استفاده از شبه مخدرهایی همچون ب۲ و متادون، گیرنده های مواد افیونی را در مغز فعال می کنند و استفاده از آن ها نه تنها باعث اعتیاد و ایجاد وابستگی خواهد شد بلکه عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد.

آیا استفاده از ایمپلنت نالتروکسان روش درمان قطعی اعتیاد است؟

نالتروکسان به تنهایی اعتیاد را درمان نمی کند اما استفاده از آن در زمان درمان و ترک اعتیاد، احتمال موفقیت درمان، کاهش وسوسه و پاک ماندن طولانی مدت را افرایش می دهد به همین جهت ضروری است که ایمپلنت نالتروکسان بعد از انجام سم زدایی انجام بگیرد.

آیا نالتروکسان اعتیاد آور است؟

همانطور که پیش تر گفتیم، عملکرد نالتروکسان و ایمپلنت نالتروکسان با شبه مخدرها متفاوت می باشد و مصرف آن نه تنها باعث اعتیاد مصرف کننده نخواهد شد بلکه باعث جلوگیری از لغزش و بازگشت به اعتیاد نیز می شود.