الکل چه مدت زمانی در بدن باقی می ماند؟
الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟
14 فروردین 1400
کلینیک ترک اعتیاد
متادون چه مدت در بدن می ماند؟
14 فروردین 1400

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: اعتیاد به الکل، بیماری پیچیده ای است و علم پزشکی به تازگی شروع به درک آن کرده است. درمان اعتیاد به الکل امر ساده ای نیست و بخاطر ایجاد وابستگی شدید جسمانی و روانی حتما باید در کلینیک ترک الکل و زیر نظر روانپزشک متخصص ترک الکل و کاردرمانی جهت کنترل علائم ترک الکل انجام شود. داروهای خانگی که برای ترک الکل در منزل استفاده می شود آنچنان شواهد، پایه و اساس علمی ندارند که بتوان از تاثیر مصرف آنها در ترک اعتیاد به الکل در خانه حمایت کرد و حتی ممکن است آسیب هایی به بدن وارد کنند که بیشتر از تاثیر مثبت آنها در دوره ترک اعتیاد به الکل در منزل باشد.

آیا درمان های خانگی برای ترک اعتیاد به الکل موثر هستند؟

برخی افراد از درمان های خانگی به عنوان روشی برای جلوگیری از وسوسه شدن در برابر مصرف الکل استفاده می کنند. برخی از آنها به درمان های خانگی روی می آورند چون تمایلی به استفاده از دارو های شیمیایی ندارند. افراد ممکن است در برابر درمان، از خود مقاومت نشان دهند، به دلیل اینکه از گفتگو با پزشک در مورد مشکل خود خجالت می کشند. آنها در واقع ممکن است نسبت به دارو بی اعتماد باشند و یا دید خوبی نسبت به درمان پزشکی نداشته باشند.

برای درک مشکلات و سختی های اعتیاد به الکل، فرد باید با اصطلاحات مختلفی که در درمان اعتیاد به الکل به کار می رود آشنا شود. زمانی می توانیم بگوییم فرد به الکل اعتیاد دارد که بیشتر از حد معمول الکل مصرف کند. سوء مصرف الکل ممکن است منجر به پیامدهای کوتاه مدتی مانند مسمومیت با الکل، یا پیامدهای طولانی مدت مانند فشار خون بالا و سکته مغزی شود.

وابستگی به الکل زمانی صورت می گیرد که سلولهای بدن به وجود الکل عادت کرده باشند و زمانی که فرد نوشیدن الکل را متوقف میکند، علائم ترک الکل را تجربه کند. اعتیاد به الکل، که اختلال در مصرف الکل نیز نامیده می شود، نوعی رفتار است که در آن فرد با وجود اینکه به عواقب آن آگاه است به نوشیدن الکل ادامه می دهد، حتی اگر از نوشیدن آن لذت نبرد.

برخی از داروهای خانگی ممکن است باعث کاهش حرص و ولع فرد در مصرف الکل شوند و علائم کوتاه مدت “خماری” را درمان کنند، اما به مشکل اساسی که اعتیاد به الکل می باشد نخواهد پرداخت. علاوه بر این، در صورتی که درمان خانگی مفید واقع نشود، ممکن است فرد وسوسه شود که دوباره به نوشیدن خود ادامه دهد.

ترک الکل در منزل

ترک الکل در منزل

آیا ترک الکل در منزل ایمن می باشد؟

برخی از افراد معمولاً بدون نظارت پزشک اقدام به درمان های خانگی برای ترک الکل می کنند و گاه از مراجعه به مرکز ترک الکل خودداری می کنند. با این وجود، محیط های غیر پزشکی ممکن است برای روند ترک الکل، ایمن نباشند. ممکن است الکل در دسترس فرد و آماده برای استفاده باشد و دوستان و خانواده نیز تلاش کنند تا برای کمک به ترک الکل فرد، توصیه های پزشکی غیر مفیدی به او ارائه دهند.

اعتیاد به الکل غیرقابل پیش بینی است و برای اطلاع از اینکه، چه چیزی برای ترک الکل مفید است و در روند ترک الکل چه عواملی ممکن است باعث آسیب بیشتر به فرد شود، نیاز به کسب سالها تجربه پزشکی و آموزش می باشد. ما در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک الکل تهران با داشتن روانپزشک متخصص ترک الکل، تیم مجرب روانشناسی و ارائه خدمات درمانی بصورت شبانه روزی با حضور پزشک مقیم و تیم پرستاری، آمادگی خود را جهت درمان شما یا عزیزانتان با بهترین روش ترک الکل اعلام می داریم.

اگرچه برخی از “تحقیقات خانگی” ممکن است ایده هایی را در مورد انتظارات فرد در زمان ترک الکل ارائه دهند، اما باید بدانیم که نحوه بروز اعتیاد در افراد مختلف، متفاوت می باشد.

عواملی مانند تفاوت در ژنتیک، سبک زندگی، مدت زمان اعتیاد و سلامت روان ممکن است باعث شود که تجربه ترک الکل برای هر فرد منحصر به فرد باشد. نحوه برخورد بدن و ذهن یک فرد در برابر محرومیت از الکل ممکن است متفاوت از واکنش فرد دیگر باشد. کسانی که دنبال این هستند که در منزل خود و بدون نظارت پزشک الکل را ترک کنند، باید بدانند که ترک الکل ممکن است شامل عوارض جدی و خطرناکی مانند جنون و هذیان گویی ناشی از ترک الکل باشد.

افرادی که هیچ آموزش پزشکی در این زمینه ندیده اند قادر به کنترل این تفاوت نیستند و حتی ممکن است در واقع از وجود چنین اختلافاتی آگاهی نداشته باشند. وقتی اتفاقی می افتد که خارج از درک آنها است (به عنوان مثال، ترک الکل بیمار طبق خواسته و برنامه او پیش نمی رود)، ممکن است هیچ ایده ای برای نحوه واکنش نسبت به آنها نداشته باشند. در بدترین حالت، آنها ممکن است کاری را انجام دهند که زندگی بیمار را بیش از پیش به خطر بیندازد.

مرکز ترک اعتیاد

نحوه درمان بیماران مبتلاء به سوء مصرف الکل

نحوه درمان بیماران مبتلاء به سوء مصرف الکل

برای بدست آوردن نتایج مطلوب و مطمئن، درمان اعتیاد را باید در یک محیط امن و تحت کنترل و به دور از عوامل حواس پرتی و وسوسه های زندگی انجام داد که پیشنهاد ما بستری در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره می باشد.

در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره، درمان با جدیدترین روش ترک الکل انجام می پذیرد و فرد مبتلا به سوء مصرف الکل در زمان ترک، تیمی متشکل از متخصصان پزشکی باتجربه را در کنار خود دارد که برای شناسایی و رفع مشکلاتی که در زمان ترک و درمان بوجود می آیند، به موقع وارد عمل می شوند تا بیمار با بهترین شرایط جسمانی و روانی اقدام به ترک الکل کند.

در صورت ترک الکل در خانه، ممکن است الکل در دسترس فرد قرار داشته باشد و یا به راحتی قابل دستیابی باشد. این امر، روند ترک الکل را با چالش های زیادی روبرو کرده و در نتیجه احتمال اینکه این فرآیند با شکست مواجه شود، زیاد خواهد بود. همچنین ممکن است در خانه چندین عامل وسوسه انگیز برای برگشت دوباره به سوی الکل وجود داشته باشد که در روند کار اختلال ایجاد کند.

ما در کلینیک طلوعی دوباره، تمام سعی خود را می کنیم که تمام شرایط برای ترک بیمار در بهترین شرایط باشد و پس از ترک الکل جهت جلوگیری از برگشت دوباره بیمار بسوی مصرف الکل از درمان پیشرفته ایمپلنت نالتروکسان استفاده می کنیم. نالتروکسان گیرنده‌های مغز را مسدود می‌کند، در نتیجه مصرف‌کننده حالت سرخوشی پس از مصرف الکل را احساس نمی‌کند و به همین دلیل تمایل به مصرف دوباره الکل را نخواهد داشت.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

در زمان قطع مصرف الکل توسط بیمار، علائم ترک بروز می کند به همین دلیل ترک الکل در منزل توصیه نمی شود. برخی از علائم ترک الکل شامل موارد زیر باشد:

اضطراب و عصبی بودن

گیجی

افسردگی

سردرد

کج خلقی

بی اشتهایی

تغییرات خلق و خو

تهوع و استفراغ

کابوس

افزایش ضربان قلب

لرزش

تعریق

خستگی

لرزش دست ها یا سایر اعضای بدن

مشکلات خواب

اگر بیمار زیر نظر پزشک اقدام به ترک الکل نماید این عوارض توسط پزشک کنترل و بهبود پیدا خواهد کرد. داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود، دارای شواهد و مدارک کافی علمی برای مصرف در درمان اعتیاد به الکل می باشند اما درمان های خانگی اغلب از طریق گفتاری که دهان به دهان بین مردم چرخیده است، ترویج می یابد و دارای هیچگونه شواهد و مدارک کافی علمی نمی باشد.

یکی دیگر از مسائل ضروری در درمان اعتیاد به الکل، محیط مناسب است. اطرافیان فرد بیمار ممکن است این موضوع را درک نکنند که چیز ساده ای مثل نشستن روی همان صندلی که نوشیدنی الکلی مصرف می کردند، ممکن است در روند ترک الکل آنها اختلال ایجاد کند. مغز به گونه ای طراحی شده که مسائل مختلف را به هم ارتباط می دهد و کارهایی که فرد در هنگام نوشیدن الکل عادت به انجام آنها داشته و احساسات خوبی که در آن زمان تجربه کرده است را به او یادآوری می کند.

ترک الکل در یک محیط کنترل شده، شانس موفقیت در درمان را چند برابر خواهد کرد، زیرا هیچ عادت آموخته شده ای (یا امکان دسترسی به الکل) در محیط درمانی وجود ندارد.

کلینیک ترک اعتیاد

رژیم غذایی مناسب برای ترک الکل

رژیم غذایی مناسب برای ترک الکل

یکی از مزایای ترک الکل که تحت نظر پزشک صورت می گیرد، رژیم غذایی سالم و منظم می باشد. یکی از اساسی ترین فاکتور های ترک الکل که پرت کردن حواس فرد می باشد، ممکن است در تمرکز روی تغذیه مناسب در هنگام ترک الکل در منزل اختلال ایجاد کند و این روند را با چالش هایی مواجه کند. افرادی که مبتلا به اختلال مصرف الکل هستند، به علت تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین های گروه B مانند تیامین دوره درمان طولانی تری را باید سپری کنند. تغذیه مناسب، احتمال موفقیت آمیز بودن دوره درمان و ترک الکل را چندین برابر خواهد کرد.

عوارض شایع ترک اعتیاد شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال است که موجب می شود بدن با کمبود آب مواجه شود. کمبود آب در هنگام ترک الکل موجب تشدید سایر علائم مانند لرزش و تشنج می شود. تغذیه مناسب و آبرسانی کافی در روند ترک الکل بسیار ضروری است. ما در مقاله برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟ به طور کامل به بررسی رژیم غذایی مناسب برای ترک الکل پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟

پزشکان در مراکز درمان سوء مصرف مواد، باید در طول مراحل ترک مواد مخدر و الکل، به تغذیه مناسب توجه خاصی داشته باشند. در زمان ترک مواد و الکل در منزل، ممکن است فرد انرژی و ظرفیت لازم برای تمرکز روی هر یک از مراحل درمان خود را نداشته باشد. علائم بهبودی و ترک موجب می شود تهیه وعده های غذایی سالم و مقوی با چالش هایی مواجه شود.

تاثیر روان درمانی در ترک الکل

یکی از مولفه های مهم در فرآیند ترک مواد مخدر و الکل، روان درمانی و مشاوره است. یکی از نمونه های روان درمانی که برای فرآیند ترک الکل و مواد مخدر به کار برده می شود، رفتار درمانی شناختی (CBT) نام دارد که در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، این روش درمانی، مبنای اصلی درمان روانی بیماران توسط کادر روانشناسی می باشد.

رفتار درمانی شناختی (CBT) واکنش های عاطفی فرد نسبت به وقایع مختلفی که برای او اتفاق می افتد را مورد ارزیابی قرار می دهد و به فرد کمک می کند تا منطقی بودن یا نبودن این واکنش ها را بررسی کنند. رفتار درمانی شناختی (CBT) به افراد کمک می کند تا واکنش های خود در برابر عوامل استرس زایی که بر سر راه آنها قرار می گیرد را تشخیص داده و گزینه های بهتری را برای نشان دادن واکنش در برابر این عوامل انتخاب کنند.

فرد معتاد به الکل و مواد مخدر نمی تواند به تنهایی رفتار درمانی شناختی (CBT) را بر روی خود انجام دهد و بنابراین این روش را نمی توان در یک برنامه درمان خانگی گنجاند. حتی اگر فرد مراحل اولیه ترک الکل را پشت سر گذاشته باشد، رفتار اعتیاد آور اصلی هنوز هم تاثیرات خود را خواهد گذاشت، مگر اینکه توسط یک روانپزشک متخصص و آموزش دیده تحت نظر و درمان قرار گیرد.

حتما مطالعه کنید: رفتار درمانی شناختی (CBT)
ترک الکل در منزل

پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

پیشگیری از عود اعتیاد به الکل

برنامه های توانبخشی پزشکی طوری طراحی شده اند که شامل ترک الکل تحت نظر پزشک، درمان اعتیاد و در نهایت، مراقبت های بعدی و همچنین پیشگیری از عود باشد. داروهای خانگی اغلب سعی می کنند تنها درمان و ترک الکل را مد نظر قرار دهند، اما در درمان طولانی مدت و پیشگیری از عود آنچنان موفقیت آمیز عمل نکرده اند.

به منظور رسیدن به بهبودی دائمی و پایدار در اختلال مصرف الکل باید برنامه حمایتی مناسبی وجود داشته باشد. مرکز ترک الکل طلوعی دوباره با تنظیم برنامه های توانبخشی، این نوع آموزش ها را برای بیماران در نظر گرفته است و به فرد کمک می کند تا عود های بعدی را پیش بینی کرده و از آنها جلوگیری کنند. برنامه ریزی عود بیماری شامل پیش بینی و مدیریت شرایط استرس زای احتمالی قبل از شروع عود و استفاده از یک برنامه زندگی هوشیارانه می باشد.

سخن پایانی:

ترک الکل و مواد مخدر به تنهایی و بدون نظارت پزشک ممکن است وسوسه انگیز باشد، اما ارزش آن را ندارد که خود را در یک مسیر فوق العاده خطرناک قرار دهید. در عوض میتوانید با همکاران ما در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تماس بگیرید. آنها دوره های تخصصی مربوط به مراقبت های جسمانی و روانی را گذرانده اند و اینک دوشادوش شما و عزیزانتان ایستاده اند و به سوالات شما در مورد درمان مناسب برای ترک الکل و اینکه چرا داروهای خانگی برای ترک اعتیاد به الکل موثر نیستند، پاسخ خواهند داد. تنها با یک تماس تلفنی می توانید سلامتی و بهبودی خود و عزیزانتان را با در اختیار قرار دادن مسئولیت این امر خطیر به افرادی که نحوه یاری رساندن به شما را بهتر می دانند، تضمین کنید.

عدم قبول مسئولیت پزشکی

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با هدف بهبود کیفیت زندگی آن دسته از افرادی که با مشکلات سلامت روان و اعتیاد به مواد مخدر و الکل دست و پنجه نرم می کنند، با محتوایی مبتنی بر واقعیت در مورد ماهیت شرایط بهداشت رفتاری، گزینه های درمان و نتایج مربوط به آنها، آماده خدمات رسانی به شما و عزیزانتان می باشد. ما تلاش می کنیم تا مطالبی را انتشار دهیم که توسط متخصصان پزشکی دارای مجوز، مورد مطالعه، استناد، ویرایش و بررسی قرار گرفته شده باشد. اطلاعاتی که ما ارائه می دهیم را نباید جایگزین توصیه های پزشکی و همچنین تشخیص یا درمان پزشکی حرفه ای قرار دهید. همچنین نباید تنها به مطالبی که در این مقاله برای شما بیان کردیم استناد کنید، بلکه در صورت لزوم به پزشک و یا مراکز ارائه دهنده خدمات ترک اعتیاد واجد شرایط مراجعه کرده و از تجویز و توصیه های آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *