ترک اکسی کدون

ترک اکسی کدون

اکسی کدون چیست؟

اکسی کدون، مخدری نیمه صنعتی است که خاصیت آرامبخشی دارد و از آن برای تسکین دردهای شدید و مزمن استفاده می شود. اکسی کدون عملکردی همچون مرفین و هروئین دارد و به همین جهت خاصیت آرامبخشی دارد.

باید بدانید که عمده تاثیر این مخدر بر سیستم عصبی و مغز مصرف کننده می باشد به همین جهت هرگونه مصرف خارج از دستور پزشک آن می تواند باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد شود که وابستگی به اکسی کدون روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک اکسی کدون نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد بنابراین ضروری است مصرف کنندگان برای ترک اکسی کدون به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض اکسی کدون

عوارض مصرف اکسی کدون چیست؟

خشکی دهان

بی اشتهایی

حالت تهوع

سرگیجه

اما موارد گفته شده تنها بخشی از عوارض مصرف اکسی کدون می باشد و مصرف آن می تواند عوارض جدی تری همچون اختلال تنفسی و نوسانات خلقی را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد و تنها راه جلوگیری از بروز این عوارض ترک اکسی کدون در کلینیک ترک اعتیاد می باشد.

باید توجه داشته باشید که مصرف اکسی کدون زمانی باعث اعتیاد و وابستگی مصرف کننده نمی شود که با تجویز پزشک باشد و همانطور که گفتیم هرگونه مصرف خودسرانه و خارج از دستور پزشک آن باعث اعتیاد خواهد شد.

ترک اکسی کدون در منزل

اکسی کدون مخدری نیمه صنعتی است که سوء مصرف آن باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی مصرف کننده می شود به همین جهت ترک اکسی کدون، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد و هرگونه خود درمانی و ترک خودسرانه آن تنها باعث بروز علائم ترک در مصرف کننده می شود که جلوگیری از بروز این علائم اصلی ترین دلیل بازگشت به مصرف مجدد می باشد که در ادامه به معرفی برخی از مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

بی‌خوابی یا خواب آشفته

حالت تهوع یا استفراغ

اضطراب یا بی قراری

چشمان اشک آلود

گرفتگی یا اسهال

احساس آنفولانزا

آبریزش بینی

درد عضلانی

لرزش بدن

تپش قلب

لرزیدن

تحریک

تعریق

علائم ترک که پیش تر به معرفی آنها پرداخته ایم، طی ۸ الی ۲۴ بعد از آخرین مصرف آشکار می شوند که علائم حاد به ندرت بیش از ۵ تا ۷ روز طول می کشد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

افسردگی

کم انرژی بودن

تحمل کم برای استرس (فیوز کوتاه)

ناتوانی در لذت بردن از هر چیزی

مشکلات حافظه یا تمرکز

مشکلات خواب

تحریک پذیری

کلینیک ترک اعتیاد

سم زدایی اکسی کدون

سم زدایی اکسی کدون

سم زدایی اولین مرحله از برنامه درمان و ترک می باشد.

اولین مرحله سم زدایی اکسی کدون باعث قطع اتصال این مخدر از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

سم زدایی در درمان اعتیاد بسیار موثر است و در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور به منظور کنترل حالات و حفظ سلامتی بیمار سم زدایی اکسی کدون، تحت کنترل روانپزشک، متخصص علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می گیرد.

مرکز ترک اعتیاد

ترک اکسی کدون

ترک اکسی کدون

همانطور که پیش تر اشاره کردیم اعتیاد به اکسی کدون علاوه بر وابستگی جسمانی باعث ایجاد وابستگی روانی نیز می شود به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و ضروری است که در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک آن یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

باید بدانید که ترک اکسی کدون، به اندازه ترک سایر مواد مخدر خطرناک نیست، اما ممکن است افکار خودکشی را در برخی افراد ایجاد کند. در صورت عود مجدد و مصرف همان دوز یا دوز بیشتر، در صورتی که بدن شما به تازگی آن را سم زدایی کرده باشد، ممکن است دچار اوردوز شوید. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم سم زدایی پزشکی که یک راه مطمئن و راحت برای ترک اعتیاد است را انتخاب کنید. اکسی کدون یک داروی اعتیاد آور، یک ماده افیونی و مخدر است. ترک این دارو اعتیاد آور بسیار دشوار است، زیرا بدن شما از نظر جسمی به دارو وابسته خواهد شد.

ممکن است احساس تنهایی و درماندگی کرده و علائم ترک جسمی دردناک و همچنین علائم ذهنی را تجربه کنید که مقابله با آنها برای شما دشوار است. اما شما می توانید بر اعتیاد خود غلبه کرده و با علاٸم ترک آن مقابله کنید. برای غلبه بر اعتیاد به اکسی کدون تصمیم قطعی بگیرید و به یک مرکز درمانی و یا کلینیک ترک اعتیاد معتبری مانند کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بروید و یک سیستم حمایتی برای خود ایجاد کنید.

میزان تحمل خود را تعیین کنید

شدت و ضعف علائم ترک شما به میزان اکسی کدونی که در گذشته مصرف کرده اید بستگی دارد. در نظر داشته باشید که چه مدت زمانی اکسی کدون مصرف کرده اید. اگر به مدت طولانی اکسی کدون مصرف کرده اید، احتمالاً نسبت به دارو تحمل ایجاد کرده اید. این بدان معناست که شما به احتمال زیاد علائم شدیدتری را تجربه خواهید کرد.

اگر اکسی کدون را به مدت طولانی مصرف نکرده‌اید، علائم ترک شما چندان شدید نخواهد بود. دوز اکسی کدونی که مصرف کرده اید نیز تعیین کننده شدت و ضعف علائم ترک شما خواهد بود. اقدام به سم زدایی تحت نظارت پزشک کنید. علائم ترک ممکن است شما را خسته و دلسرد کند. سم زدایی تحت نظارت پزشک به کاهش شدت علائم شما در ترک اکسی کدون کمک خواهد کرد.

تحت نظارت یک پزشک این مشکلات را پشت سر خواهید گذاشت. آنها به تدریج دوز اکسی کدون مصرفی شما را کاهش می دهند، بنابراین مقابله با علائم ترک برای شما دشوار نخواهد بود. داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند برخی از علائم ترک را تسکین داده و به شما در مقابله با عوارض ناخوشایند ترک کمک خواهند کرد. در طول فرایند سم زدایی، دوزهای کمتری از اکسی کدون در طی یک دوره زمانی به همراه داروهای دیگر برای کمک به ترک مصرف تجویز خواهد شد. این امر ممکن است مدتی طول بکشد و معمولاً همراه با درمان و مشاوره روی خواهد داد.

عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای دوره سم‌ زدایی شامل سردرد، تعریق، حالت تهوع، مشکلات مرتبط با خواب، یبوست، سرگیجه و واکنش‌های آلرژیک احتمالی است. از پزشک خود در مورد داروهای بدون نسخه برای کمک به کنترل علائم ترک خود بپرسید. این داروها ممکن است شامل داروهای مسکن برای کنترل درد عضلانی یا بدن، داروهایی برای درمان حالت تهوع و اسهال باشند.

اگر از اعتیاد به اکسی کدون رنج می برید، ممکن است متوجه شوید که بستری شدن در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید با علائم ترک مقابله کنید. هفته اول ترک از لحاظ جسمی سخت ترین هفته پیش روی شماست، در حالی که هفته های بعد از آن ممکن است از نظر روحی و روانی با مشکل مواجه شوید.

درمان بستری در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به شما در مقابله با علائم ترک ذهنی کمک خواهد کرد. در محیط عاری از استرس کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مشاوره و درمان را دریافت خواهید کرد و به شما نحوه کنترل علائم دشوار روانی ترک اکسی کدون را که منجر به عود می شود آموزش خواهند داد. جلسات شما ممکن است شامل گفتار درمانی، گروه درمانی، رفتار درمانی شناختی یا مشاوره خانواده باشد.

در هنگام عود، مراقب دوز مصرفی خود باشید. گاهی اوقات، حتی اگر سعی کنید به مصرف اکسی کدون روی نیاورید، عود مجدد اتفاق خواهد افتاد. اگر دچار عود مجد شدید، باید مراقب میزان دوز مصرفی اکسی کدون خود باشید. شما در معرض خطر بالای اوردوز، در زمان عود هستید. بدن شما قادر به تحمل همان میزان اکسی کدون که قبل از دوره سم زدایی مصرف می کردید نیست. این بدان معنااست که شما اکنون نمی توانید همان مقداری را که قبل از اقدام به سم زدایی مصرف می‌کردید، مصرف کنید.

اگر در زمان عود، اکسی کدون مصرف می‌ کنید، اطمینان حاصل کنید که مقدار بسیار کمتری مصرف می کنید، زیرا بدن شما با زمانی که آن را مصرف نمی‌ کردید تنظیم شده است. اگر علائم اوردوز را احساس کردید، باید بلافاصله با خدمات اورژانس تماس بگیرید.

ترک اکسی کدون

ترک اکسی کدون

سلامتی و تندرستی خود را بهبود بخشید

غذاهای مغذی میل کنید. رفتار مناسب با بدن باعث می شود در طول دوره سم زدایی احساس بهتری داشته باشید. اطمینان از داشتن یک رژیم غذایی سالم در طول دوره ترک اکسی کدون به سم زدایی بدن شما و مقابله بهتر با علائم ترک کمک خواهد کرد. خوردن غذای مغذی به تقویت سیستم ایمنی و غدد درون ریز شما کمک خواهد کرد و برخی از علائم خستگی و آنفولانزا را کاهش خواهد داد. مصرف سبزیجات، میوه‌ها، آجیل و گوشت بدون چربی را افزایش دهید.

وعده های غذایی خود را با گوشت های بدون چربی مانند سینه مرغ یا ماهی سالمون می نمایید. سبزیجات تازه مانند اسفناج، کلم پیچ، کلم بروکلی، هویج یا لوبیا سبز و غلات سالم مانند کینوا یا برنج قهوه ای را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر حالت تهوع دارید، با خوردن اسموتی های میوه بهتر خواهید شد. سعی کنید انواع میوه های تازه را با شیر بادام مخلوط کنید. به عنوان میان وعده، کره بادام زمینی، سیب، آجیل مخلوط یا ماست یونانی بخورید.

افزایش فعالیت جسمی

اگرچه ممکن است چنین احساسی نداشته باشید، اما با انجام فعالیت های مختلف اختلالات فکری شما را برطرف کرده و به شما انرژی خواهد داد. فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا بتوانید راحت تر با علائم ترک اکسی کدون مقابله کنید. فعالیت بدنی سبک به رفع خستگی، اضطراب و افسردگی کمک خواهد کرد. ورزش باعث ترشح اندورفین می شود و به شما کمک می کند احساس خوبی داشته باشید. ورزش و فعالیت جسمی به شما در رفع برخی از علائم کمک خواهد کرد. در طول فرآیند ترک اکسی کدون کمی فعالیت سبک انجام دهید.

پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری را امتحان کنید. مدیتیشن و یوگا انجام دهید. غلبه بر اعتیاد به اکسی کدون بسیار دشوار است. ممکن است لازم باشد روش هایی برای پاکسازی ذهن و مقابله با استرس پیدا کنید. مدیتیشن و یوگا در طول مراحل ترک به شما کمک خواهد کرد. در طول مدیتیشن و یوگا، می توانید ذهن خود را در هنگام برخورد با علائم جسمی و ذهنی دشوار متمرکز کنید. با مدیتیشن و یوگا، می‌توانید روی تنفس عمیق خود تمرکز کنید که به دستیابی به آرامش شما کمک خواهد کند. همچنین می توانید روشی به نام “آموزش نوروفیدبک” را امتحان کنید.

حتما مطالعه کنید: نوروفیدبک

این روش، معمولاً توسط یک متخصص سلامت روان انجام می شود و شامل اندازه گیری فعالیت مغز شما از طریق الکترودها و جستجوی الگوها است. سپس ترغیب می شوید تا تلاش کنید این الگوها را به شکلی از “بازی” تغییر داده و تنظیم کنید. آموزش نوروفیدبک به درمان اعتیاد به مواد مخدر نیز کمک خواهد کرد. تا جایی که می توانید آسایش و رفاه را برای خودتان فراهم کنید. همزمان با ترک اکسی کدون، یک مکان راحت برای خودتان آماده کنید. پنکه، پتو، بالش، لباس راحتی، تلویزیون برای تماشای فیلم تهیه کرده و در این مکان قرار دهید. سعی کنید چندین دست لباس برای تعویض داشته باشید، زیرا ممکن است کمی عرق کنید و نیاز به تعویض لباس داشته باشید.

به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید

در طول فرآیند ترک، شما در معرض خطر بیشتری برای عود مجدد هستید. اگر نگران عود مجدد هستید، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد برای شما مفید واقع خواهد شد. مشاورین کلینیک طلوعی دوباره، بیماران را مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌ دهند و به شما در مقابله با علائم روانی ترک اکسی کدون کمک می کند. اگر اعتیاد و ترک شما، بر روابط شما با خانواده و دوستان تأثیر گذاشته است، آنها نیز می توانند با شما در جلسات شرکت کنند. داشتن یک سیستم پشتیبانی هنگام ترک و توانبخشی بسیار مهم است. سعی کنید یک گروه حمایتی پیدا کنید که به شما در درمان علائم جسمی و روانی ترک کمک کند.
اگر در یک برنامه درمانی از طریق یک مرکز درمانی و یا کلینیک ترک اعتیاد شرکت کرده اید، احتمالاً به یک گروه پشتیبانی دسترسی خواهید داشت با پزشک خود در مورد گروه های حمایتی محلی که می توانید در آنها شرکت کنید صحبت کنید. از خانواده و دوستان خود کمک بخواهید. مقابله با علائم ترک اکسی کدون ممکن است کمی دشوار باشد. اگر خانواده یا دوستانی دارید که در این امر می توانند به شما کمک کنند، فرآیند ترک آسان تری را تجربه خواهید کرد. ممکن است به دلیل وابستگی به اکسی کدون احساس گناه یا شرمندگی کنید، اما اجازه ندهید که از حمایت افراد زندگیتان محروم بمانید.
به خانواده یا دوستان خود بگویید: «من تصمیم گرفته ام مصرف اکسی کدون را ترک کنم. از آنجایی که مدت زیادی است که اکسی کدون مصرف می‌کنم، قرار است ممکن راه پر پیچ و خمی پیش روی من باشد و با مشکلات زیادی در طول این مسیر تجربه کنم، بنابراین امیدوارم بتوانید در این دوران سخت به من کمک کنید.»

صبور باشید

ترک مصرف اکسی کدون ممکن است بسیار دشوار باشد. با این حال، مراحل ترک به پایان خواهد رسید و شما می توانید به موفقیت اکسی کدون را ترک کنید. متأسفانه برخی علائم را تجربه خواهید کرد، اما سختی های شما پایان می یابند، حتی اگر چند هفته طول بکشد. فقط به خاطر داشته باشید که وقتی اکسی کدون را ترک کردید دیگر به سراغ آن نروید و سعی کنید قوی باشید.
به مشکلات گوارشی خود توجه داشته باشید. ترک اکسی کدون ممکن است باعث ناراحتی معده شمظ شود. ممکن است پس از قطع مصرف اکسی کدون احساس تهوع و استفراغ کنید. همچنین ممکن است اسهال را تجربه کنید. این علائم ممکن است ظرف چند ساعت پس از قطع مصرف اکسی کدون ظاهر شوند. برخی تغییرات خلقی را در طول فرآیند ترک تجربه خواهید کرد. ممکن است احساس افسردگی، اضطراب و عصبی شدن، لرزش، افزایش ضربان قلب را تجربه کنید.

حتما مطالعه کنید: اختلال اضطراب چیست؟

علائم مشابه آنفولانزا را بررسی کنید. اگر وابستگی کمی به اکسی کدون داشته باشید، ممکن است متوجه علائمی شبیه آنفولانزا شوید. ممکن است تعریق و دردهای عضلانی را تجربه کنید. سرفه، آبریزش بینی و اشک ریزش داشته باشید. همچنین ممکن است خستگی و بی حالی را تجربه کنید. انتظار داشته باشید که علائم ترک ظرف ۲۴ ساعت اول پس مصرف اکسی کدون روی می دهد. ممکن است بین شش تا بیست و چهار ساعت پس از آخرین دوز اکسی کدون مصرف شده علائمی را تجربه کنید. احتمالاً در چند روز اول بدترین علائم را تجربه خواهید کرد. تا پایان هفته، علائم جسمی ترک اکسی کدون فروکش خواهد کرد.

اگر به مدت طولانی اکسی کدون مصرف کرده اید، ممکن است علائم روانی و جسمی را به مدت چند هفته یا حتی چند سال تجربه کنید.

در صورت امکان، در این مرحله از فرآیند ترک، سعی کنید از کارفرمای خود مرخصی بگیرید و یا فعالیت های معمولی خود را به زمان دیگری موکول کنید.

ترک اکسی کدون

ترک اکسی کدون

از جدیدترین روش های درمان و ترک اکسی کدون می توانیم به ایمپلنت نالتروکسان، اشاره کنیم که علاوه بر ترک باعث حفظ حالت پایداری بیمار و جلوگیری از لغزش مصرف کننده می شود. ایمپلنت نالتروکسان یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر پزشک جراح، طی بی حسی موضعی در دیواره تحتانی شکم قرار می گیرد و ماندگاری بیش از ۶ ماه دارد و در صفحه ایمپلنت نالتروکسان به معرفی کامل آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روشهای ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی اکسی کدون در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول درباره ترک اکسی کدون

آیا ترک اکسی کدون با متادون امکان پذیر است؟
متادون شبه مخدری بسیار اعتیاد آور است که مصرف آن نه تنها کمکی به ترک مصرف کننده نخواهد کرد، بلکه باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی در مصرف کننده می شود و بیمار باید مجددا اقدام به ترک متادون نماید.

آیا ترک اکسی کدون با ب۲ امکان پذیر است؟

ب۲ نیز همچون متادون، شبه مخدری اعتیاد آور است که مصرف آن نه تنها کمکی به ترک مصرف کننده نخواهد کرد، بلکه باعث ایجاد وابستگی در مصرف کننده می شود و بیمار باید مجددا اقدام به ترک ب۲ نماید.

آیا ترک اکسی کدون در منزل امکان پذری است؟

خیر، از آنجایی که وابستگی به اکسی کدون، روانی و جسمانی است، ترک اکسی کدون نیازمند دریافت خدمات روان درمانی درکنار درمان جسمانی می باشد به همین جهت، ترک آن نیازمند درمان و بستری در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *