ترک دیازپام

ترک دیازپام

دیازپام چیست؟

دیازپام دارویی ضد اضطراب و آرامبخش است که عموما توسط پزشک برای بیماران دارای اختلال خواب، اضطراب، استرس و همچنین حملات پانیک تجویز می گردد. مکانیزم عملکرد دیازپام سرکوب سیستم عصبی مصرف کننده است به همین جهت قدرت اعتیادزایی و وابستگی بالایی دارد و حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود. باید بدانید که مصرف این آرامبخش مطابق دوز تجویزی در بازه ی زمانی مشخص شده خطری برای مصرف کننده به همراه ندارد اما هرگونه سوء مصرف آن می تواند باعث اعتیاد و وابستگی شود.

وابستگی به دیازپام جسمانی و روانی است به همین جهت ترک دیازپام نیازمند دریافت خدمات روانپزشکی و روان درمانی می باشد و ضروری است که بیماران برای درمان و ترک اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نموده و درمان خود را زیر نظر تیم پزشکی متخصص اعتیاد آغاز نمایند.

حتما مطالعه کنید: دیازپام
کلینیک ترک اعتیاد

عوارض دیازپام

عوارض مصرف دیازپام چیست؟

عدم تمرکز و ضعف روانی

خواب آلودگی غیر معمول

ضعف جسمی و لرزش

بیماری های گوارشی

موارد گفته شده تنها بخشی از عوارض مصرف این آرامبهش می باشد و تنها راه جلوگیری از بروز آن ترک دیازپام در کلینیک ترک اعتیاد می باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک دیازپام در خانه

ترک دیازپام در خانه

ترک دیازپام در خانه یکی از باور اشتباه در خصوص مصرف این دارو می باشد و باید بدانید وابستگی روانی ایجاد شده بر اثر مصرف دیازپام بسیار شدید است و ترک دیازپام نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد به همین جهت ترک و درمان اعتیاد تنها در مرکز ترک اعتیاد امکان پذیر است و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک نه تنها کمکی به بهبود بیماران نمی کند بلکه تنها باعث بروز علائم ترک و محرومیت در مصرف کننده می شود که مقابله با بروز این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل مصرف مجدد می باشد.

علائم ترک دیازپام

علائم ترک و قطع مصرف دیازپام طیف گسترده ای از حالات روحی و مشکلات جسمی را در بر می گیرد به همین منظور در ادامه به معرفی برخی از متداول ترین آنها می پردازیم:

سردردهای شدید

دردهای عضلانی

گیجی و تحریک پذیری

اضطراب، تنش و بی قراری

اسپاسم عضلانی، گرفتگی عضلات شکم

مشکلات و بیماری های گوارشی، استفراغ دائم

افزایش حساسیت نسبت به صدا

بی حسی در اندام های مختلف

حساسیت شدید به نور

توهم و تشنج

صرع

مقابله با علائم ترک دیازپام

انتظار داشته باشید که در حین و بعد از کاهش تدریجی مصرف دیازپام، برخی علاٸم و عوارض ترک را تجربه کنید. همزمان با کاهش تدریجی دوز مصرفی خود، ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا، مشکلات مربوط به خواب یا افزایش احساس اضطراب را تجربه کنید. اگرچه همه این علائم را ممکن است تجربه نکنید، اما نگران نباشید همه اینها بخش طبیعی از روند بهبودی شما از اعتیاد به دیازپام است. تصور اینکه به آنفولانزا مبتلا شده اید، به شما بهتر کمک خواهد کرد. وقتی به آنفولانزا مبتلا می شوید، ممکن است روزهای سختی را پشت سر بگذارید، اما می دانید که به زودی بهبود خواهید یافت. به این فکر کنید که وقتی مصرف دیازپام خود را کاملاً ترک کنید، چقدر احساس بهتری خواهید داشت.

اگر در هر زمانی افکار خودکشی به ذهنتان خطور کرد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. منتظر بهبود این احساسات نباشید. اگر در وضعیت بحرانی قرار گرفته اید و نمی توانید با پزشک خود ارتباط برقرار کنید، با اورژانس تماس بگیرید.  اگر افسرده، گیج، بدگمان شده اید و یا احساس می کنید که خودتان نیستید، با پزشک یا روانپزشک خود تماس بگیرید.

برخی افراد اصلاً علائم ترک را تجربه نمی کنند. اما چنین چیزی برای همه افراد صدق نمی کند، اما اتفاق خواهد افتاد. شما ممکن است علائم ترک را ۲ تا ۴ هفته پس از شروع کاهش تدریجی مصرف، دوباره تجربه کنید. به مدت چند ماه استراحت کنید و در صورت امکان از عوامل استرس زا اجتناب کنید. همزمان با کاهش تدریجی دوز مصرفی و در طول فرآیند ترک دیازپام، اوضاع را تا حد امکان آرام نگه دارید. از گرفتن هرگونه تصمیم مهم در زندگی خودداری کنید و در صورت نیاز روزهای تعطیل را در نظر بگیرید. از انجام کارهای استرس زا یا شرکت در رویدادهای اجتماعی مهم خودداری کنید. هر چه عوامل استرس زا در زندگی شما کمتر باشد، احتمال روی آوردن دوباره شما به دیازپام و عود مجدد کمتر خواهد شد.

حمام آب گرم، تماشای فیلم در شب، یا بازی های رومیزی با دوستانتان همه اینها روش های خوبی برای رسیدن به آرامش هستند. علائم ترک شما ممکن است به محض اتمام کاهش تدریجی مصرف، از بین بروند، یا ممکن است علائم به مدت ۲ تا ۸ هفته ادامه داشته باشند. برای برخی از افراد، علائم ممکن است ماه ها تداوم داشته باشد که این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوت است. فقط به خاطر داشته باشید، به هیچ وجه نباید این فرآیند را به تنهایی پشت سر بگذارید. اگر برای مبارزه با علائم به کمک نیاز دارید، احساس شرم نکنید و با پزشک، تیم پشتیبانی، دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید.

ترک دیازپام

ترک دیازپام

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مقدار زیادی آب بنوشید تا بتوانید بدن خود را سالم نگه دارید. ۳ تا ۴ وعده غذایی کوچک در روز میل کنید و یک رژیم غذایی متعادل و پر از سبزیجات، میوه ها و گوشت کم چرب داشته باشید. غذاهای ناسالم را حذف کنید و در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنید. هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا سالم بمانید و بدنتان دچار کم آبی نشود. این یکی از بهترین روش ها برای راضی نگه داشتن بدن در زمانی است که در حال مقابله با علائم ترک هستید. غذاهای ناسالم و شیرینی جات ممکن است تسکین موقتی ایجاد کنند، اما اگر در خوردن آنها زیاده روی کنید، فقط به بدن خودتان آسیب خواهید رساند. اگرچه یک رژیم غذایی سالم به مهار علائم ترک کمک می کند، شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد ورزش به شما در فرآیند ترک دیازپام کمک خواهد کرد. ورزش کردن برای داشتن اندام مناسب و سلامتی مفید است، اما ورزش بیش از حد، ممکن است باعث شدیدتر شدن علائم ترک شود.

تکنیک های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن یا یوگا را تمرین کنید. تمرینات ذهن آگاهی روشی عالی برای برقرای ارتباط با بدن و در عین حال پاکسازی ذهن شماست. برای پرداختن به مدیتیشن، یک برنامه مدیتیشن هدایت‌ شده را دانلود کنید یا یک آموزش آنلاین تهیه کنید و مکانی آرام و ساکت را برای تمرکز ذهن خود پیدا کنید. اگر تصمیم به ثبت نام یوگا دارید، برای یک کلاس مبتدی ثبت نام کنید یا یک آموزش ویدیویی را به صورت آنلاین تهیه کنید. افرادی که با علاٸم ترک دیازپام مواجه می شوند، اغلب احساس سردرگمی و اضطراب می کنند. تمرینات ذهن آگاهی برای کاهش اضطراب و کمک به پاکسازی ذهن عالی هستند.

الکل ننوشید تا سریع تر بتوانید بر اعتیاد خود به دیازپام غلبه کنید. حتماً این نکته را می‌ دانید که نوشیدن الکل در زمان کاهش تدریجی مصرف دیازپام خطرناک است. چیزی که ممکن است به آن توجه نداشته باشید این است که الکل به خصوص در زمان ترک دیازپام مشکل ساز است. نوشیدن الکل، اگرچه ممکن است به طور موقت علائم ترک شما را کاهش دهد، اما زمانی که الکل از بدن شما خارج شد، بهبودی پس از ترک را برای شما دشوار تر خواهد کرد. به شما توصیه می کنیم در زمان کاهش مصرف و یا ترک دیازپام از نوشیدن الکل اجتناب کنید.

اگر دیازپام را برای درمان اعتیاد به الکل مصرف می‌ کنید و تمایل به نوشیدن الکل دارید، با درمانگر، تیم پشتیبان یا پزشک خود تماس بگیرید. قابل درک است که در شرایط بحرانی، میل به نوشیدن الکل داشته باشید، اما بسیار مهم است که بدانید هوشیاری بسیار بهتر از نوشیدن الکل است. به خاطر میل به نوشیدن الکل، خودتان را مورد سرزنش و نکوهش قرار ندهید، در عوض از پزشک و یا درمانگر خود درخواست کمک کنید. اگر از نوشیدن الکل اجتناب می کنید، ممکن است وسوسه شوید که به جای آن سیگار بکشید. با این حال، نیکوتین موجود در تنباکو ممکن است اضطراب و سایر علائم ترک شما را بدتر کند. از مصرف تنباکو خودداری کنید و در صورت نیاز به کمک برای کاهش یا ترک با پزشک خود صحبت کنید.

به همکاری با پزشک خود ادامه دهید و به دستورات او پایبند باشید. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا همه عوارض جانبی ترک دیازپام را پشت سر بگذارید، اما ارزشش را دارد. با پزشک خود همکاری کنید، روند درمان خود را ادامه دهید و تسلیم نشوید. اگر هوس شدیدی برای روی آوردن به دیازپام پیدا کردید، از پزشک و درمانگر خود درخواست کمک کنید. پایان شب سیه سپید است.

مرکز ترک اعتیاد

ترک دیازپام

ترک دیازپام

درمان اعتیاد به دیازپام همانند سایر مخدرها و محرک ها نیاز به حمایت، پشتیبانی و ذهنیت درست از پروسه درمان دارد و درمان در مرکز ترک اعتیاد این فرصت را به بیماران می دهد تا مطابق متدهای جهانی به درمان اعتیاد خود بپردازند. مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به پشتوانه بکار گیری کادری حرفه ای و بابهره گیری از آخرین متدهای درمان برنامه درمانی ترک دیازپام با محوریت:

 درمان کامل جسمانی و روانی

رویارویی ساده تر با علائم قطع مصرف

درمان افسردگی، اضطراب و اختلالات تغذیه ای

بررسی و واکاوی علل گرایش به سوء مصرف دیازپام

آموزش مقابله با وسوسه و عدم به میل مصرف بعد از ترخیص

برگزار می گردد. در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بیماران تحت نظر و ارزیابی دائمی کادر روانشناسی و روان درمانی هستند و مطابق با نظر متخصصین و درمانگران متد درمانی مناسب انتخاب و اجرا می گردد، طی زمان بستری مشاورین دائما به اصلاح رفتار و سبک زندگی بیماران می پردازند. نکته ای باعث درمان قطعی می شود استمرار جلسات مشاوره ای حتی بعد از ترخیص بیماران است که به بیماران این امکان را می دهد هرگاه دچار وسوسه شدن یا به بحران های روحی برخوردن با کمک مشاورین از این بحران ها عبور کنند و نتیجه مناسبی از درمان بگیرند.

درمان بستری دیازپام در کلینیک ترک اعتیاد مناسب ترین روش برای ترک می باشد و به بیمارکمک می کند تا با نظارت کامل اقدام به ترک و درمان نمایند و از آنجایی که علاوه بر خدمات درمان جسمانی، خدمات درمان روانی نیز دریافت می کند میتواند در برابر وسوسه مصرف مقاومت کند و این ترکی بدون بازگشت را برای بیماران پدید می آورد.

باتوجه به شرایط فعلی متاسفانه میزان درخواست مصرف دیازپام بسیار زیاد شده است و به همین منظور دسترسی به آن آسان تر گردید اما همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم، مصرف خودسرانه دیازپام عوارض جبران ناپذیری بر سلامت بیمار دارد و باعث بروز علائم ترک در بیمار می شود  و این علائم ترک خود می تواند دلیلی برای مصرف مجدد باشد.

ترک مصرف دیازپام بدون نظارت پزشکی بسیار خطرناک است، بنابراین قبل از انجام هر کاری با پزشک خود در مورد تصمیم به ترک دیازپام صحبت کنید. اگرچه عوارض جانبی مختلفی مرتبط با ترک دیازپام وجود دارد، اما پزشک متخصص در این زمینه به شما کمک خواهد کرد تا برنامه ای را برای کنترل و به حداقل رساندن این علاٸم ایجاد کند. اگرچه ترک دیازپام برای برخی افراد دشوار است، اما این چیزی نیست که نتوانید از عهده آن برآیید. اگر برنامه ای را که با پزشک خود تهیه کرده اید دنبال کنید و در صورت بروز مشکل با آنها تماس بگیرید، باید بتوانید به آرامی و با خیال راحت در عرض چند هفته یا چند ماه خود را از شر اعتیاد به دیازپام خلاص کنید.

ترک دیازپام

ترک دیازپام

بدون مشورت با پزشک، مصرف دیازپام خود را قطع نکنید. کاهش دوز یا قطع مصرف ناگهانی دیازپام بسیار خطرناک است. اگر تصمیم به ترک دیازپام گرفته اید، باید با یک پزشک متخصص در این زمینه صحبت کنید. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، پزشک با شما همکاری خواهد کرد و یک برنامه کاهش‌ تدریجی دوز مصرفی تهیه خواهد کرد تا خطرات و عوارض جانبی ناشی از ترک مصرف دیازپام را به حداقل برساند، بنابراین این کار را به تنهایی انجام ندهید.

در ابتدا ممکن است ترک دیازپام ترسناک به نظر برسد. اما مهم است که بدانید حتی اگر ترک دیازپام دشوار باشد، اما رها شدن از چنگال این ماده اعتیادآور امکان پذیر است. به خاطر داشته باشید، اگر دستورالعمل‌ های پزشک خود را دنبال کنید، این روند بسیار آسان‌تر خواهد بود. اگر بیش از ۳ تا ۴ هفته از ترک دیازپام گذشته و هنوز آن را مصرف نکرده اید، این روند ممکن است برای شما بسیار آسان تر باشد. در صورت امکان، با پزشک خود همکاری کنید تا قبل از گذشت ۴ هفته، شروع به ترک دیازپام کنید.

اگر بطور ناگهانی مصرف دیازپام خود را ترک کنید، ممکن است تشنج یا سایر علائم خطرناک ترک را تجربه کنید. همچنین ممکن است کاهش وزن ناگهانی، افزایش نبض، یا دیسفوری را تجربه کنید. به شما توصیه می کنیم بدون مشورت پزشک خود اقدام به ترک مصرف دیازپام نکنید.

با پزشک خود در مورد ترک دیازپام صحبت کنید. یک قرار ملاقات با پزشک خود تعیین کنید و به او بگویید که علاقه مند به ترک دیازپام هستید. این فرآیند برای هر فرد بر اساس علائم و درمان های قبلی فرد، خطرات و مزایای متفاوتی دارد، بنابراین به صحبت های پزشک خود گوش فرا دهید تا در مورد مزایا و معایب آن برای شما توضیح دهد. اگر پزشک به شما توصیه کرد که فعلا به مصرف دیازپام ادامه دهید، اگر احساسی که دیازپام در شما ایجاد می کند را دوست ندارید، از او در مورد جایگزین کردن سایر بنزودیازپین ها بپرسید. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر بطور ناگهانی اقدام به ترک مصرف دیازپام  کنید، همه بنزودیازپین‌ ها اعتیاد آور بوده و با خطر علائم ترک مشابه همراه هستند.

دیازپام، اغلب به منظور بی خوابی، ترک الکل و کاهش اضطراب تجویز می شود. اگر برای هر یک از این مشکلات تحت درمان های پزشکی قرار گرفته اید و پیشرفت هایی داشته اید، اکنون زمان خوبی است که با پزشک خود در مورد ترک دیازپام صحبت کنید.

اگر بالای ۶۵ سال سن دارید، بنزودیازپین‌ هایی مانند دیازپام ممکن است شما را در معرض خطر برخی از مشکلات مانند آسیب کلیه یا کبد یا افزایش خطر خماری قرار دهند. با پزشک خود در مورد جایگزین کردن دیازپام با سایر بنزودیازپین ها، با توجه به افزایش سن خود صحبت کنید.

با راهنمایی پزشک خود یک برنامه کاهش تدریجی مصرف دیازپام تهیه کنید. برای کاهش مصرف دیازپام، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه ای تهیه کنید که در آن دوز کمتری را در طول زمان معینی مصرف کنید. بطور کلی، این روند ۸ تا ۱۲ هفته طول خواهد کشید. هر چه مدت زمانی که دیازپام مصرف کرده اید کمتر باشد، معمولاً سریعتر می توانید دوز آن را کاهش دهید. پزشک شما توضیح خواهد داد که کدام برنامه کاهش تدریجی برای شما مناسب خواهد بود. هیچ نوع برنامه ایده‌آل پذیرفته‌ شده علمی برای کاهش دیازپام وجود ندارد، زیرا درمان هر بیمار متفاوت خواهد بود.

بطور کلی، یک برنامه کاهش تدریجی طولانی تر نسبت به برنامه کاهشی سریع و کوتاه تر، آسان تر خواهد بود. با این حال، در صورتی که برنامه کاهش تدریجی بیش از ۶ ماه طول بکشد، احتمال ترک کاهش می یابد.

مرکز ترک اعتیاد

ترک دیازپام

روش ترک دیازپام در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره

درمان بصورت ترک تدریجی با ۷ روز بستری و درصورت وجود علائم، با نظر پزشک ممکن زمان بستری افزایش پیدا کند.

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روشهای ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی دیازپام در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول ترک دیازپام


آیا مصرف دیازپام به عنوان داروی آرامبخش باعث اعتیاد می شود؟
دیازپام دارویی ضد اضطراب و آرامبخش است که در موارد بسیار محدود توسط پزشک برای بیماران دارای اختلال خواب، اضطراب، استرس و همچنین حملات پانیک تجویز می گردد اما سوء مصرف آن به هر دلیل باعث وابستگی روانی و جسمانی مصرف کننده می شود.

آیا امکان ترک اعتیاد دیازپام به روش فوق سریع امکان پذیر است؟
خیر، ترک اعتیاد به دیازپام تنها به روش سم زدایی تدریجی با ۷ روز بستری در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره امکان پذیر است که درصورت وجود علائم، با نظر پزشک ممکن زمان بستری افزایش پیدا کند.

آیا امکان ترک اعتیاد دیازپام در منزل وجود دارد؟
ترک اعتیاد دیازپام در خانه یکی از باور اشتباه در خصوص مصرف این دارو می باشد و باید بدانید وابستگی روانی ایجاد شده بر اثر مصرف دیازپام بسیار شدید است و ترک دیازپام نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *