ترک ماری جوانا (ترک گل)

۳٫۲
(۲۷)

ترک ماری جوانا (ترک گل)

ماری جوانا یا گل  محرکی با قدرت اعتیادآوری بسیار بالا است که از برگ ها و غنچه های گیاه شاه بدست می آید و با نام های گراس و علف نیز شناخته می شود. ماری جوانا از خانواده کانابیس ها می باشد و THC موجود در ماری جوانا که مکانیزم عملکرد آن اتصال به گیرنده های مغزی می باشد باعث اختلال در عملکرد مغز و سیستم عصبی مصرف کننده می شود و کارکرد طبیعی آن را متخل می کند. شدت تاثیر گذاری ماری جوانا نیز ارتباط مستقیمی با میزان THC دارد. متداول ترین روش مصرف ماری جوانا، پر کردن آن در کاغذ سیگار است که دود حاصل از سوختن ماری جوانا بوی بسیار تندی دارد اما از دیگر روش های مصرف آن می توانیم به استفاده از پیپ و مصرف خوراکی اشاره کنیم.

گل از مشتقات گیاه شاهدانه و از خانواده کانابیس ها می باشد. گل محرکی بسیار اعتیادآور با نیمه عمر بین ۲ الی ۶ ساعت می باشد که سوء مصرف آن عوارض روحی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد. مکانیزم عملکرد گل، همچون ماری جوانا تاثیر مستقیم بر سیستم عصبی مصرف کننده می باشد به همین جهت وابستگی به این محرک بیش از جنبه جسمانی، جنبه روانی دارد.

سایر نام‏ های گل:

گلدان

علف هرز

مری جین

علائم و نشانه های مصرف ماری جوانا یا گل

توهم

آرامش

سرخوشی

نوسانات خلقی

پارانویا و یا بدگمانی

اما سوء مصرف ماری جوانا، علائم دیگری نیز به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از مشکلات مالی، مشکلات حقوقی، تغییرات اجتماعی، مشکلات شغلی و یا تحصیلی و کاهش توانایی های شناختی و جسمی.

عوارض مصرف گل (ماری جوانا) چیست؟

تنفس کند

غش کردن

اختلال ادراک

قرمز شدن چشم ها

تاری دید و مشکلات دیداری

ترک اعتیاد گل می تواند تمامی این عوارض و علائم را از بین ببرد.

تاثیر ماری جوانا (گل) بر بیش فعالی و کم توجهی

برای افرادی که با اختلال ADHD دست و پنجه نرم می کنند، مصرف مواد مخدری مانند ماری جوانا یا گل به منظور کاهش علائم ناخوشایند و ایجاد احساس آرامش و خونسردی کمی وسوسه انگیز است، اما ماری جوانا یک داروی اعتیادآور است.

هرچه فرد بیشتر ماری جوانا مصرف کند، مغز او بیشتر به این ماده مخدر عادت کرده و برای عملکرد بهتر و طبیعی به آن وابسته می شود. زمانی که فرد احساس کند که نمی تواند بدون ماری جوانا روز خود را سپری کند و یا برخلاف آگاهی از پیامدها و عواقب آن، به اجبار این ماده مخدر را مصرف می کند، به احتمال زیاد به اعتیاد به ماری جوانا مبتلا شده است.

آیا مصرف گل یا ماری جوانا باعث سرطان ریه می شود؟

ماری جوانا و سرطان ریه ممکن است در افرادی که این محرک را مصرف می کنند، همبستگی مثبت داشته باشد و برخی تحقیقات نشان داده است که این خطر تا حدودی شبیه به افرادی است که سیگار می کشند. اگر مدت طولانی است که ماری جوانا مصرف می کنید، به ریه های خود آسیب خواهید رساند و بسیاری از مواد شیمیایی موجود در توتون و تنباکو که منجر به سرطان در افراد سیگاری می شود، در ماری جوانا نیز وجود دارد. چرا که زمانی که ماری جوانا را از طریق سیگار دود می کنید، نفس عمیقی می کشید، که باعث می شود.

اثر گل بر بدن

– مانند دود تنباکو، دود ماری جوانا(گل) نیز برای گلو و ریه ها تحریک کننده است و می تواند باعث سرفه شدید در حین مصرف شود. همچنین حاوی سطوحی از مواد شیمیایی مانند قطران هست (شبیه دود تنباکو) که نگرانی‌هایی را در مورد خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های ریوی ایجاد می‌کند.

– کسانی که به طور منظم ماری جوانا(گل) می کشند نسبت به کسانی که سیگار نمی کشند علائم بیشتری از برونشیت مزمن را گزارش می کنند. با این حال، مطالعات نشان نداده اند که ماری جوانا خطر آمفیزم را افزایش می دهد.

– برای افرادی که نقص ایمنی دارند، سیگار کشیدن ماری جوانا ممکن است به لطف اثرات سرکوب کننده سیستم ایمنی THC، حساسیت به عفونت های ریوی (مانند ذات الریه) را افزایش دهد.

– ماری جوانا همچنین ممکن است باعث افت فشار خون ارتواستاتیک (سرگیجه در هنگام ایستادن) شود که احتمالاً خطر غش کردن و افتادن را افزایش می دهد

سرطان ریه و ماری جوانا یا گل

مدت زمان باقی ماندن گل در بدن

اگر ماری جوانا یا گل را از طریق سیگار مصرف می کنید، یا اگر در معرض دود ماری جوانای قرار گرفته اید، ممکن است این سوال در ذهن شما بوجود آید که چه مدت ماری جوانا در بدن شما باقی می ماند؟

ماده اصلی شیمیایی که در ماری جوانا به کار رفته است، تتراهیدروکانابینول می باشد که به آن THC نیز گفته می شود. اگرچه اثرات تتراهیدروکانابینول ( THC) ظرف چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا از بین می رود، اما آثار این ماده شیمیایی ممکن است هفته ها در بدن باقی بماند که در ادامه به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

 • مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در ادرار

مدت زمان باقی ماندن THC در ادرار افرادی که برای بار نخست ماریجوانا مصرف کرده اند ۲ روز می باشد. مدت زمان ماندگاری thc در افرادی که مدت طولانی ماری جوانا مصرف می کنند تا ۴ هفته افزایش می یابد.

 • مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در سلول‌های چربی

THC-COOH یکی از فراورده‌های جانبی THC می باشد که در آزمایش ادرار اندازه‌گیری می‌شود. این ترکیب می‌تواند هفته‌ها در چربی بدن ذخیره شود. THC بعد از ذخیره شدن در بافت های چربی بدن در خون پخش می شوند.

 • مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در خون

THC با توجه به میزان مصرف، مدت زمان مصرف ۲ تا ۷ روز در جریان خون باقی می‌ماند و از طریق آزمایش خون قابل تشخیص می باشد.

 • مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا یا گل در مو

تست های مو THC را تا ۹۰ روز پس از مصرف ماریجوانا تشخیص می دهند.

عواملی که بر مدت زمان ماندگاری گل یا ماری جوانا در بدن تاثیر می گذارد

هیچ روشی برای دانستن اینکه تتراهیدروکانابینول (THC) دقیقاً چه مدت در آزمایش های مواد مخدر در بدن فرد باقی خواهد ماند، وجود ندارد.

با این وجود، عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است بر مدت زمان ماندگاری گل در بدن تاثیر می گذارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

تعداد دفعات مصرف:

افرادی که بطور منظم ماری جوانا مصرف می کنند، احتمالاً تجمع تتراهیدروکانابینول (THC) را در بدن خود تجربه خواهد کرد و این بدان معنی است که خروج تتراهیدروکانابینول (THC) از بدن بیشتر طول خواهد کشید.

میزان غلظت تتراهیدروکانابینول (THC):

ماری جوانا، میزان های مختلفی از تتراهیدروکانابینول (THC) را دارد. اگر ماری جوانا با تتراهیدروکانابینول (THC) قوی تر مصرف شود، آثار شیمیایی مدت زمان طولانی تری در بدن باقی خواهد ماند.

نحوه مصرف:

نحوه مصرف ماری جوانا ممکن است تاثیر زیادی در مدت زمان قابل تشخیص بودن ماری جوانا داشته باشد. اگر ماری جوانا از طریق سیگار مصرف شود، طی چند ساعت یا چند روز پس از مصرف، سطح تتراهیدروکانابینول (THC) در بدن کاهش خواهد یافت. اما اگر قورت داده شود، مواد شیمیایی با سرعت کمتری تجزیه می شود و مدت زمان طولانی تری قابل تشخیص خواهد بود.

بستری
1
- تماس با کلینیک. - پرزنت بیمار توسط پذیرش و ارائه توضیح روند درمان. - هماهنگی جلسه با روانشناس مجموعه به منظور ارائه مشاوره رایگان به بیمار. - توضیح روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره.
روند درمان
2
روند درمان ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی است. حداقل طول دوره درمان از 2 تا 3 هفته (10 تا 21 روز) است که مدت زمان آن با توجه به وضعیت بیمار، میزان دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می شود، تعیین خواهد شد.
سرویس ها
3
اتاق های 1 تخته و 2 تخته در کلینیک در نظر گرفته شده است که دارای کمد و یخچال هستند. صبحانه، ناهار و شام سرو می شود. امکان حضور همراه در اتاق های یک تخته فراهم است و همچنین امکان استفاده از تلفن همراه و اینترنت رایگان وجود دارد.
سم زدایی
4
سم زدایی با توجه به نوع اعتیاد و مواد مصرفی انجام می شود. روانپزشک بعد از اتمام دوره درمان نیز بیمار را فالو می کند و همچنین به جهت بهبود اختلالات روانشناسی ناشی از مصرف مواد در کنار ترک اعتیاد، روانکاوی با حضور روانشناس انجام می شود.
ترخیص
5
کارهای ترخیص بیمار بعد از اتمام دوره درمان و در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن وضعیت بیمار از نظر روحی و فیزیکی با تایید پزشک متخصص انجام می شود. بعد از ترخیص نیز با توجه به نیاز بیمار جلسات مشاوره و روانکاوی با روانپزشک ادامه خواهد داشت.

ترک گل چند روز طول می کشد؟

مکانیزم عملکرد گل، همچون ماری جوانا تاثیر مستقیم بر سیستم عصبی مصرف کننده می باشد به همین جهت وابستگی به این محرک بیش از جنبه جسمانی، جنبه روانی دارد.

از این جهت مدت زمان ترک گل یا ماری جوانا به عنوان یک ماده محرک، بستگی به مدت زمان مصرف و تشخیص اختلالات روانشناختی بیمار دارد. در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد طلوع، بیماران دچار اعتیاد و وابستگی به ماریجوانا به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز تحت درمان سم زدایی اعتیاد به صورت تدریجی قرار میگیرند و برای درمان همیشگی اعتیاد می‌بایست در جلسات روان درمانی بعد از ترخیص بصورت مرتب و منظم شرکت کرده، تا نتیجه مطلوبی از درمان همیشگی اعتیاد به ماریجوانا کسب کنند.

ضرورت بستری در بهترین مرکز ترک ماری جوانا (گل)

وسوسه مصرف مجدد ماری جوانا بسیار شدید است و بیماران توانایی مقابله با این وسوسه را ندارد و با امیدواهی دائما تلاش می کند تا ترک را به وقت دیگری موکول کنند که خود یکی از اصلی ترین الزامات مراجعه به مرکز بستری ترک اعتیاد است. باید بدانید که مراجعه به مرکز ترک اعتیاد برای درمان یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است و ترک نیاز به دریافت خدمات مشاوره ای، روانشناسی و و روانپزشکی متعددی دارد.

راه های ترک ماری جوانا و ترک گل

روش های ترک ماری جوانا یا ترک گل متعدد است که انتخاب بهترین روش درمانی ترک گل یا ماری جوانا مناسب به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه با روانپزشک و روانشناس متخصص درمان اعتیاد مشخص می شود. اما از آنجایی که عمده وابستگی ماری جوانا روانی می باشد در تمامی روش های درمانی تمرکز ویژه ای بر روان درمانی وجود دارد چرا که اصلاح صدمات روحی و ساختار های تشکیل شده در مغز بر اثر مصرف این محرک های بسیار با اهمیت است.

مراحل مختلف ترک گل

 مبارزه با وسوسه مصرف گل:

اولین قدم برای ترک اعتیاد به گل مقابله با مصرف آن می باشد. هنگامی که شما دچار وسوسه برای مصرف آن شدید خود را با کاری مشغول کرده و از روش های روان درمانی جهت مقابله با وسوسه استفاده کنید. روانشناسان کلینیک ترک اعتیاد طلوع، جلسات مشاوره ای فردی و گروهی را برگزار می کند و در این جلسات روش های مقابله با وسوسه مصرف مجدد را برای بیماران بیان می کنند.

 تغییر عادات روزانه:

تی اچ سی ماده ای بسیار موثر در گیاه شاهدانه است که باعث ایجاد حالات سرخوشی در فرد می شود و فکر افراد را از مشکلات دور می کند و همین امر موجب می گردد که فرد عوارض آن را در نظر نگرفته و مجدد به مصرف آن روی بیاورد. برای این که وسوسه مصرف گل را کاهش دهید باید در برنامه های روزانه روش هایی را برای ایجاد شادی و نشاط تعیین کرده تا میل مصرف گل را از خود دور کنید.

راه های ترک ماری جوانا یا گل

تصمیم به ترک اعتیاد ماری جوانا

دلایل زیادی وجود دارد که افراد ترجیح می دهند مصرف ماری جوانا را ترک کنند. برخی از این افراد، دلایل قانونی یا شغلی را برای ترک اعتیاد گل انتخاب می کنند. اما برخی دیگر هزینه، سلامت یا تغییرات کلی سبک زندگی را دلایل اصلی ترک خود مد نظر قرار می دهند. صرف نظر از همه این دلایل، با عزم راسخ فرد و حمایت دوستان و اعضای خانواده، روش‌ هایی وجود دارد که می توانید با موفقیت مصرف ماری جوانا ترک کنید.

تغییر عادت های خود برای ترک گل یا ماری جوانا

تنقلات و وعده های غذایی سالم بخورید:

مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غذاهای حاوی پروتئین زیاد بخورید. خوردن غذاهایی که سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کنند، به شما انرژی می‌ دهند و به شما کمک خواهند کرد تا بطور کلی احساس بهتری داشته باشید و همچنین علائم ترک گل را که ممکن است تجربه کنید کاهش می‌ دهد.

کمتر قهوه بنوشید:

THC موجود در ماری جوانا ممکن است اثرات کافئین را بر بدن شما کاهش دهد. بنابراین، زمانی که مصرف ماری‌ جوانای خود را افزایش می دهید، احتمالاً به کافئین بیشتری نیاز خواهید داشت. اکنون که کمتر ماری جوانا مصرف می کنید، همین مقدار قهوه اثرات منفی (تهوع، بی قراری، بی خوابی و غیره) روی شما خواهد داشت.

در عوض سعی کنید آب لیمو یا لیمو ترش بنوشید که اثرات سم زدایی روی کبد شما داشته باشند. چند نفس عمیق بکشید نه تنها به آرام کردن اضطرابی که ممکن است احساس کنید کمک می کند، بلکه عملکرد ریه شما را نیز بهبود می بخشد. چند بار در روز، چند نفس عمیق و آهسته از طریق بینی خود بکشید و سپس نفس خود را از دهان خارج کنید.

مصرف خود را محدود کنید:

مصرف ماری جوانای خودتان را به صورت روزانه هفتگی یا ماهانه، جیره بندی کنید که هر بار مقدار آن کم شود تا به مرور زمان کمتر مصرف کنید. اگرچه مجبور نیستید مقدار یا دفعات مصرف خود را یکباره کاهش دهید، هر بار که ماری جوانا مصرف می‌کنید، سعی کنید مقدار کمتری استفاده کنید.

مرکز ترک گل ماری جوانا طلوعی دوباره

دستیابی به گل را برای خود سخت کنید:

منابع خود را در جایی ذخیره کنید که دسترسی به آن برای شما دشوار است. این امر باعث میشود شما از مصرف ماری جوانا منصرف شوید، زیرا برای دستیابی به آن مشکل دارید. علاوه بر این، مدت زمانی که برای دستیابی به منابع خود طول می کشد، در واقع مدت زمان عدم استفاده را افزایش می دهد.

فعالیت و سرگرمی های جدید را کشف کنید:

با پر کردن زمان خود با فعالیت های جدید، میزان مصرف خود را محدود کنید. این به شما کمک می کند که حواس تان را از مصرف ماری جوانا پرت کنید. زمانی را که با مصرف ماری جوانا مصرف می کردید با سرگرمی ها و فعالیت های جدید پر کنید. درباره کارهایی که می‌خواستید انجام دهید فکر کنید و آنها را انجام دهید. یک زبان جدید یاد بگیرید، ورزش جدیدی را امتحان کنید، در کلاس های مختلف شرکت کنید یا به یک باشگاه ورزشی بپیوندید.

از خودتان قدردانی کنید:

اگر موفقیت‌ های خود را جشن بگیرید، هر چقدر هم که کوچک باشد، محدود کردن مصرف ماری‌ جوانا آسان‌ تر خواهد شد. پاداش دادن به تلاش‌ های خود، روش خوبی برای تشویق خودتان است و همچنین حواس شما را از مصرف ماری‌ جوانا پرت خواهد کرد.

درمان و ترک اعتیاد گل و ماری جوانا

سم زدایی ماری جوانا یا گل

سم زدایی اولین مرحله درمان و قطع وابستگی به ماری جوانا می باشد. اولین مرحله سم زدایی ماری جوانا، قطع اتصال این محرک از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

مدت زمان ترک گل یا ماری جوانا

سبک زندگی پس از ترک ماری جوانا (ترک گل)

برخی از بیماران ممکن است پس از درمان و ترک گل علائمی همچون افسردگی و اضطراب داشته باشند و این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل مصرف مجدد و لغزش بیماران است و دلیل ادامه جلسات مشاوره بعد از ترخیص بیمار در مرکز ترک اعتیاد طلوع نیز کنترل و درمان همین علائم می باشد اما باید بدایند که این عوارض ترک ماری جوانا کوتاه مدت است و بعد از گذشت چند روز از درمان بطور کامل از بین خواهند رفت.

حتما توجه کنید:

درمان علائم روحی و روانی اعتیاد حتما باید تحت نظر متخصصین باشد چرا که هرگونه اشتباه و درمان اشتباه می تواند صدمات جبران ناپذیری بر سلامت بیمار وارد کند.

روش ترک گل در مرکز ترک اعتیاد طلوع

درمان با حداقل ۷ الی ۱۴ روز بستری و بصورت تدریجی می باشد که در صورت وجود علائم و نظر درمانگران ممکن است مدت زمان درمان افزایش پیدا کند.

سوالات متداول درباره ترک ماری جوانا یا ترک گل

آیا مصرف ماری جوانا باعث آلزایمر می شود؟
هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئولیت حافظه و یادگیری را بر عهده دارد و اولین ناحیه از مغز است که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد. با مصرف گل، جریان خون در مغز و همچنین میزان اکسیژن مورد نیاز سلول های مغز کاهش می یابد که ممکن است به بافت های مغز آسیب برساند و در نتیجه به مرگ منجر شود.

محققان معتقدند که ماری جوانا همچنین برخی از فعالیت های مغز را که مانع از شکل گیری خاطرات می شود، مسدود می کند.

ماری جوانا(گل) چه مدت در بدن می ماند؟
ماده اصلی شیمیایی که در ماری جوانا به کار رفته است، تتراهیدروکانابینول می باشد که به آن THC نیز گفته می شود. اگرچه اثرات تتراهیدروکانابینول (THC) ظرف چند ساعت پس از مصرف گل از بین می رود، اما آثار این ماده شیمیایی ممکن است هفته ها در بدن باقی بماند که مصرف ماری جوانا ۳۰ تا ۴۵ در آزمایش ادرار، ۶۰ تا ۷۵ روز از طریق آزمایش خون و ۹۰ روز از طریق آزمایش فولیکول مو قابل تشخیص می باشد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۲ / ۵٫ شمارش آرا: ۲۷

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

1 Comment

 1. Amirazodi گفت:

  سلام خدمت همه دوستان و عزیزان گرامی
  من ۴/۵ سااال گرفتارش بودم و تا اینکه بعد از فوت پدرم
  تا ازدواجم و ٣٢ سال تمام بعد ازدواجم کارم این بود که هرشب باید نعشه میرفتم خونه اگه هر جایی بودم مهمونی بودم خونه مادر خواهر هرکی هرجا بودم باید
  اونجارو ترک میکردم و میرفتم خودم و می ساختم
  بخدا این ۴/۵سال خیلی چیزا رو از دست دادم
  هرچی شب بود نعشه بودم چشمام کاسه خون
  میرفتم خونه میافتادم رو نعشه خوری و
  فقط شکمم گنده میشد زبونم سفید میشد
  خیلی کرخت بودم اصلا نای هیچ کاریم نداشتم
  خیلی روزای بدی بود و اینکه به خودم اومدم
  و با خودم عهد کردم تمومش کنم
  الان خدا رو شکر خیلی بهترم سختیم فقط ٣ روز اول بود امیدوارم که هرکس که گرفتارش هست و با خوندن
  سرگذشت من اونم به خودش بیاد و یه تحول بزرگی
  تو زندگی شخصیش پیش بیاد و به زندگی عادیش
  برگرده ممنون که وقت گذاشتین
  آرزوی صحت و سلامتی واسه همه جوانان وطننم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =