ترک ماری جوانا

ترک ماری جوانا

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا محرکی با قدرت اعتیادآوری بسیار بالا است که از برگ ها و غنچه های گیاه شاه بدست می آید و با نام های گراس و علف نیز شناخته می شود. ماری جوانا از خانواده کانابیس ها می باشد و THC موجود در ماری جوانا که مکانیزم عملکرد آن اتصال به گیرنده های مغزی می باشد باعث اختلال در عملکرد مغز و سیستم عصبی مصرف کننده می شود و کارکرد طبیعی آن را متخل می کند. شدت تاثیر گذاری ماری جوانا نیز ارتباط مستقیمی با میزان THC دارد.

متداول ترین روش مصرف ماری جوانا، پر کردن آن در کاغذ سیگار است که دود حاصل از سوختن ماری جوانا بوی بسیار تندی دارد اما از دیگر روش های مصرف آن می توانیم به استفاده از پیپ و مصرف خوراکی اشاره کنیم.

مصرف ماری جوانا بیش از وابستگی جسمانی، وابستگی روانی ایجاد می کند به همین جهت ترک ماری جوانا نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد بنابراین ضروری است مصرف کنندگان برای ترک ماری جوانا به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند.

حتما مطالعه کنید: ماری جوانا

سایر نام های ماری جوانا

گلدان

علف هرز

مری جین

چمن (Grass)

غنچه (Budder)

روغن حش (Hash oil)

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف ماری جوانا

علائم و نشانه های مصرف ماری جوانا

توهم

آرامش

سرخوشی

نوسانات خلقی

پارانویا و یا بدگمانی

ایجاد تغییر در احساس گذر زمان

حملات پانیک وحشت زدگی

مشکلات حافظه و یادگیری

اختلال در قضاوت

روان پریشی

اضطراب

اما سوء مصرف ماری جوانا، علائم دیگری نیز به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از مشکلات مالی، مشکلات حقوقی، تغییرات اجتماعی، مشکلات شغلی و یا تحصیلی و کاهش توانایی های شناختی و جسمی.

عوارض مصرف ماری جوانا چیست؟

تنفس کند

غش کردن

اختلال ادراک

قرمز شدن چشم ها

تاری دید و مشکلات دیداری

افزایش فشار خون و ضربان قلب

نوسانات خلقی و اختلال در قضاوت

گیجی و عدم تعادل در حرکات فیزیکی

افزایش ضربان قلب، در حدود ۲۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه

افت فشار خون ارتوستاتیک (افت فشار خون در وضعیت ایستاده)

شدت گرفتن بعضی حس ها مثل تنهایی، ترس و ..

اختلال در تمرکز، حافظه و یادگیری

عدم تعادل و هماهنگی ضعیف

کند شدن عکس العمل

افزایش اشتها

خواب آلودگی

اما موارد گفته شده تنها بخشی از عوارض سوء مصرف ماری جوانا می باشد و مشکلات روحی و روانی، سرفه مزمن، عفونت های تنفسی دائمی و سینه پهلو، افت ضریب هوشی و اعتیاد از دیگر عوارض سوء مصرف این محرک می باشد. همانطور که گفتم موارد گفته شده تنها بخش کوچکی از عوارض مصرف ماری جوانا می باشد و عوارض بلند مدت آن طیف گسترده تری از بیمارها همچون سرطان، ضعف سیستم عصبی، حملات قلبی، عفونت ریوی و ذات الریه را در بر می گیرد و تنها راه جلوگیری از بروز این علائم ترک ماری جوانا در کلینیک ترک اعتیاد می باشد.

تاثیر ماری جوانا بر بیش فعالی و کم توجهی

برای افرادی که با اختلال ADHD دست و پنجه نرم می کنند، مصرف مواد مخدری مانند ماری جوانا به منظور کاهش علائم ناخوشایند و ایجاد احساس آرامش و خونسردی کمی وسوسه انگیز است، اما ماری جوانا یک داروی اعتیادآور است.

هرچه فرد بیشتر ماری جوانا مصرف کند، مغز او بیشتر به این ماده مخدر عادت کرده و برای عملکرد بهتر و طبیعی به آن وابسته می شود. زمانی که فرد احساس کند که نمی تواند بدون ماری جوانا روز خود را سپری کند و یا برخلاف آگاهی از پیامدها و عواقب آن، به اجبار این ماده مخدر را مصرف می کند، به احتمال زیاد به اعتیاد به ماری جوانا مبتلا شده است.

اگر فردی مبتلا به اختلال ADHD باشد و به اعتیاد به ماری جوانا نیز مبتلا شود، به چنین شرایطی اختلال همزمان گفته می شود. در این صورت این دو اختلال موجب تشدید علائم یکدیگر می شود و ممکن است فرد برای بهبودی از این اختلالات همزمان، به درمان حرفه ای و تشخیص دوگانه نیاز داشته باشد. که در مقاله ماری جوانا و اختلال بیش فعالی و کم توجهی به بررسی مفصل آن پرداخته ایم.

آیا مصرف ماری جوانا باعث سرطان ریه می شود؟

ماری جوانا و سرطان ریه ممکن است در افرادی که این محرک را مصرف می کنند، همبستگی مثبت داشته باشد و برخی تحقیقات نشان داده است که این خطر تا حدودی شبیه به افرادی است که سیگار می کشند. اگر مدت طولانی است که ماری جوانا مصرف می کنید، به ریه های خود آسیب خواهید رساند و بسیاری از مواد شیمیایی موجود در توتون و تنباکو که منجر به سرطان در افراد سیگاری می شود، در ماری جوانا نیز وجود دارد. چرا که زمانی که ماری جوانا را از طریق سیگار دود می کنید، نفس عمیقی می کشید، که باعث می شود برخی مواد سمی مستقیماً وارد ریه های شما شوند که در مقاله سوء مصرف ماری جوانا و سرطان ریه، به بررسی مفصل آن پرداخته ایم.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک ماری جوانا

ترک ماری جوانا

اعتیاد به ماری جوانا علاوه بر وابستگی جسمانی، وابستگی روانی زیادی نیز ایجاد می کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک ماری جوانا یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک ماری جوانا، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

ضرورت بستری در مرکز ترک اعتیاد

وسوسه مصرف مجدد ماری جوانا بسیار شدید است و بیماران توانایی مقابله با این وسوسه را ندارد و با امیدواهی دائما تلاش می کند تا ترک را به وقت دیگری موکول کنند که خود یکی از اصلی ترین الزامات بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد.

از آنجایی که بستری در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر همچون مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تحت نظر و مراقبت دائمی و شبانه روزی مشاورین و کادر پرستاری انجام می گیرد عملا وسوسه مصرف مجدد بیمار از بین خواهد و در صورت مواجه با هر علائمی به سرعت شرایط درمان و مقابله با آن فراهم می گردد.

باید بدانید که مراجعه به مرکز ترک اعتیاد برای درمان یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است و ترک ماری جوانا نیاز به دریافت خدمات مشاوره ای، روانشناسی و و روانپزشکی متعددی دارد.

راه های ترک ماری جوانا

برای ترک ماری جوانا روش های متعددی وجود دارد که انتخاب روش درمانی مناسب به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه با روانپزشک و روانشناس متخصص درمان اعتیاد مشخص می شود. اما از آنجایی که عمده وابستگی ماری جوانا روانی می باشد در تمامی روش های درمانی تمرکز ویژه ای بر روان درمانی وجود دارد چرا که اصلاح صدمات روحی و ساختار های تشکیل شده در مغز بر اثر مصرف این محرک های بسیار با اهمیت است. با توجه به اهمیت موضوع ترک ماری جوانا در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره با محوریت مقابله با مصرف، کسب لذت و حال خوش بدون استفاده از محرک و مخدر و ارتباط صمیمانه با درمانگران حتی بعد از ترخیص می باشد.

مرکز ترک اعتیاد

سم زدایی ماری جوانا

سم زدایی ماری جوانا

سم زدایی اولین مرحله درمان و قطع وابستگی به ماری جوانا می باشد. اولین مرحله سم زدایی ماری جوانا، قطع اتصال این محرک از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

سم زدایی در درمان اعتیاد بسیار موثر است و در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور به منظور کنترل حالات و حفظ سلامتی بیمار سم زدایی ماری جوانا، تحت کنترل روانپزشک، متخصص علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می گیرد.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک ماری جوانا

سبک زندگی پس از ترک

برخی از بیماران ممکن است پس از درمان علائمی همچون افسردگی و اضطراب داشته باشند و این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل مصرف مجدد و لغزش بیماران است و دلیل ادامه جلسات مشاوره بعد از ترخیص بیمار در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره نیز کنترل و درمان همین علائم می باشد اما باید بدایند که این عوارض کوتاه مدت است و بعد از گذشت چند روز از درمان بطور کامل از بین خواهند رفت.

حتما توجه کنید:

درمان علائم روحی و روانی اعتیاد حتما باید تحت نظر متخصصین باشد چرا که هرگونه اشتباه و درمان اشتباه می تواند صدمات جبران ناپذیری بر سلامت بیمار وارد کند.

روش ترک ماری جوانا در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

درمان با حداقل ۷ الی ۱۴ روز بستری و بصورت تدریجی می باشد که در صورت وجود علائم و نظر درمانگران ممکن است مدت زمان درمان افزایش پیدا کند.

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روشهای ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی ماری جوانا در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول درباره ترک ماری جوانا

آیا مصرف ماری جوانا باعث آلزایمر می شود؟
هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئولیت حافظه و یادگیری را بر عهده دارد و اولین ناحیه از مغز است که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد. با مصرف ماری جوانا، جریان خون در مغز و همچنین میزان اکسیژن مورد نیاز سلول های مغز کاهش می یابد که ممکن است به بافت های مغز آسیب برساند و در نتیجه به مرگ منجر شود.

محققان معتقدند که ماری جوانا همچنین برخی از فعالیت های مغز را که مانع از شکل گیری خاطرات می شود، مسدود می کند. که در مقاله ماری جوانا و آلزایمر به توضیح کامل آن پرداخته ایم.

ماری جوانا چه مدت در بدن می ماند؟
ماده اصلی شیمیایی که در ماری جوانا به کار رفته است، تتراهیدروکانابینول می باشد که به آن THC نیز گفته می شود. اگرچه اثرات تتراهیدروکانابینول ( THC) ظرف چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا از بین می رود، اما آثار این ماده شیمیایی ممکن است هفته ها در بدن باقی بماند که مصرف ماری جوانا ۳۰ تا ۴۵ در آزمایش ادرار، ۶۰ تا ۷۵ روز از طریق آزمایش خون و ۹۰ روز از طریق آزمایش فولیکول مو قابل تشخیص می باشد. که در مقاله مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن، به بررسی آن پرداخته ایم.

آیا مصرف همزمان ماری جوانا و الکل خطرناک است؟
از مهمترین عوارض مصرف همزمان الکل و ماری جوانا، اوردوز است. مصرف بیش از حد ماری جوانا معمولاً تهدیدی برای زندگی فرد به شمار نمی رود، اما نوشیدن بیش از حد الکل بسیار خطرناک است. اگر مصرف کننده از ترکیب الکل و ماری جوانا استفاده کند، احتمال مسمومیت با الکل وجود خواهد داشت که ممکن است منجر به مرگ مصرف کننده می شود.

این خطر در مصرف ترکیبی الکل و ماری جوانا بیشتر است زیرا مصرف ماری جوانا استفراغ کردن را برای فرد دشوار خواهد کرد و زمانی که فرد قادر به استفراغ کردن نباشد، بدن مصرف کننده قادر به رها شدن از الکل اضافی نخواهد بود. اوردوز با الکل بسیار خطرناک و مهلک است و در زمان بروز آن ضروری است تا به سرعت با اورژانس تماس بگیرید که در مقاله عوارض مصرف همزمان ماری جوانا و الکل به توضیح مفصل آن پرداخته ایم.

آیا مصرف ماری جوانا باعث تخریب سلول های مغزی می شود؟
مطالعات مختلفی انجام شده است که نشان می دهد افرادی که به طور منظم ماری جوانا مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر روان پریشی قرار خواهند گرفت و در برخی مطالعات، افرادی که سالها به طور منظم ماری جوانا مصرف می کردند، دارای حجم کمتری از ماده خاکستری در مناطق خاصی از مغز خود بودند، اما در عین حال، آنها از میزان بالاتری از ارتباط و اتصال برخوردار بودند.

ماری جوانا و مغز ارتباط پیچیده ای با یکدیگر دارند. ماری جوانا لزوما باعث تخریب سلول های مغزی نمی شود، اما زمانی که افراد از سنین پایین شروع به مصرف ماری جوانا می کنند، بعدها شاهد کاهش ضریب هوشی و عملکرد شناختی خود خواهند شد که در مقاله تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا به توضیح آن پرداخته ایم.

آیا مصرف ماری جوانا باعث اعتیاد به قمار می شود؟
اختلال قمار با اختلالات مصرف مواد مخدر در حدود ۲۰٪ از افراد به طور همزمان اتفاق می افتد و همچنین در حدود ۲۰٪ از افرادی که با اختلالات مصرف مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنند نیز علائم اختلال قمار وجود دارد.

با این وجود، ارقام ذکر شده به طور کلی برای مصرف مواد مخدر است، نه فقط برای مصرف ماری جوانا. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ روی جوانان قمارباز بزرگسال انجام شد، تقریباً ۳۰٪ از این افراد، در طول سه ماه گذشته ماری جوانا مصرف کرده بودند و آنهایی که ماری جوانا مصرف می کردند، به طور مکرر رفتارهای مرتبط با قمار از خود نشان دادند.

همچنین، افراد قماربازی که ماری جوانا مصرف کرده اند دارای میزان تکانشگری بالاتری هستند، اگرچه به طور کامل مشخص نشده است که مصرف این محرک به طور مستقیم موجب افزایش رفتارهای مرتبط با قمار و تکانشگری می شود. در یک مطالعه کوچک، ۱۴ مصرف کننده نوجوان ماری جوانا با افرادی که ماری جوانا مصرف نکرده اند مورد مقایسه قرار گرفتند، با ایجاد یک شبیه سازی قمار، نوجوانانی که ماری جوانا مصرف کرده بودند، نسبت به پاداش و ضررهای پولی پاسخ بیشتری نشان می دادند که در مقاله ارتباط بین مصرف ماری جوانا و قمار به بررسی کامل آن پرداخته ایم.

ترک گل چند روز طول می کشد؟
بهترین روش ترک گل، درمان جسمانی و روان درمانی (شامل مشاوره روانشناسی و روانپزشکی) می باشد. درمان جسمانی و سم زدایی گل زیر نظر روانپزشک انجام می گیرد.

در حین سم زدایی گل، برنامه درمانی روانشناس جهت شناسایی علل تمایل بیمار به ماده مخدر گل و آموزش تکنیک های کنترل وسوسه جهت جلوگیری از بازگشت دوباره بیمار به مصرف گل، آغاز می شود. همچنین اضطراب و استرس حین ترک بیمار با حضور در کلاس های گروه درمانی و گرفتن مشاوره فردی روزانه از روانشناس بر طرف می گردد.

در کلینیک ترک گل طلوعی دوباره، با بهترین و جدیدترین روش درمانی، ماده مخدر گل از بدن بیماران سم زدایی می شود. درمان با حداقل ۷ الی ۱۴ روز بستری، بصورت سم زدایی تدریجی می باشد که در صورت وجود علائم و نظر روانپزشک ترک گل ممکن است مدت زمان درمان افزایش پیدا کند که در مقاله ترک گل چند روز طول می کشد؟ به بررسی مراحل ترک گل پرداخته ایم.

1 Comment

 1. Amirazodi گفت:

  سلام خدمت همه دوستان و عزیزان گرامی
  من ۴/۵ سااال گرفتارش بودم و تا اینکه بعد از فوت پدرم
  تا ازدواجم و ٣٢ سال تمام بعد ازدواجم کارم این بود که هرشب باید نعشه میرفتم خونه اگه هر جایی بودم مهمونی بودم خونه مادر خواهر هرکی هرجا بودم باید
  اونجارو ترک میکردم و میرفتم خودم و می ساختم
  بخدا این ۴/۵سال خیلی چیزا رو از دست دادم
  هرچی شب بود نعشه بودم چشمام کاسه خون
  میرفتم خونه میافتادم رو نعشه خوری و
  فقط شکمم گنده میشد زبونم سفید میشد
  خیلی کرخت بودم اصلا نای هیچ کاریم نداشتم
  خیلی روزای بدی بود و اینکه به خودم اومدم
  و با خودم عهد کردم تمومش کنم
  الان خدا رو شکر خیلی بهترم سختیم فقط ٣ روز اول بود امیدوارم که هرکس که گرفتارش هست و با خوندن
  سرگذشت من اونم به خودش بیاد و یه تحول بزرگی
  تو زندگی شخصیش پیش بیاد و به زندگی عادیش
  برگرده ممنون که وقت گذاشتین
  آرزوی صحت و سلامتی واسه همه جوانان وطننم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *