ترک ماری جوانا

ترک ماری جوانا

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا محرکی با قدرت اعتیادآوری بسیار بالا است که از برگ ها و غنچه های گیاه شاه بدست می آید و با نام های گراس و علف نیز شناخته می شود. ماری جوانا از خانواده کانابیس ها می باشد و THC موجود در ماری جوانا که مکانیزم عملکرد آن اتصال به گیرنده های مغزی می باشد باعث اختلال در عملکرد مغز و سیستم عصبی مصرف کننده می شود و کارکرد طبیعی آن را متخل می کند. شدت تاثیر گذاری ماری جوانا نیز ارتباط مستقیمی با میزان THC دارد. متداول ترین روش مصرف ماری جوانا، پر کردن آن در کاغذ سیگار است که دود حاصل از سوختن ماری جوانا بوی بسیار تندی دارد اما از دیگر روش های مصرف آن می توانیم به استفاده از پیپ و مصرف خوراکی اشاره کنیم.

سایر نام های ماری جوانا

گلدان

علف هرز

مری جین

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف ماری جوانا

علائم و نشانه های مصرف ماری جوانا

توهم

آرامش

سرخوشی

نوسانات خلقی

پارانویا و یا بدگمانی

اما سوء مصرف ماری جوانا، علائم دیگری نیز به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از مشکلات مالی، مشکلات حقوقی، تغییرات اجتماعی، مشکلات شغلی و یا تحصیلی و کاهش توانایی های شناختی و جسمی.

عوارض مصرف ماری جوانا چیست؟

تنفس کند

غش کردن

اختلال ادراک

قرمز شدن چشم ها

تاری دید و مشکلات دیداری

تاثیر ماری جوانا بر بیش فعالی و کم توجهی

برای افرادی که با اختلال ADHD دست و پنجه نرم می کنند، مصرف مواد مخدری مانند ماری جوانا به منظور کاهش علائم ناخوشایند و ایجاد احساس آرامش و خونسردی کمی وسوسه انگیز است، اما ماری جوانا یک داروی اعتیادآور است.

هرچه فرد بیشتر ماری جوانا مصرف کند، مغز او بیشتر به این ماده مخدر عادت کرده و برای عملکرد بهتر و طبیعی به آن وابسته می شود. زمانی که فرد احساس کند که نمی تواند بدون ماری جوانا روز خود را سپری کند و یا برخلاف آگاهی از پیامدها و عواقب آن، به اجبار این ماده مخدر را مصرف می کند، به احتمال زیاد به اعتیاد به ماری جوانا مبتلا شده است.

آیا مصرف ماری جوانا باعث سرطان ریه می شود؟

ماری جوانا و سرطان ریه ممکن است در افرادی که این محرک را مصرف می کنند، همبستگی مثبت داشته باشد و برخی تحقیقات نشان داده است که این خطر تا حدودی شبیه به افرادی است که سیگار می کشند. اگر مدت طولانی است که ماری جوانا مصرف می کنید، به ریه های خود آسیب خواهید رساند و بسیاری از مواد شیمیایی موجود در توتون و تنباکو که منجر به سرطان در افراد سیگاری می شود، در ماری جوانا نیز وجود دارد. چرا که زمانی که ماری جوانا را از طریق سیگار دود می کنید، نفس عمیقی می کشید، که باعث می شود.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک ماری جوانا

ضرورت بستری در مرکز ترک اعتیاد

وسوسه مصرف مجدد ماری جوانا بسیار شدید است و بیماران توانایی مقابله با این وسوسه را ندارد و با امیدواهی دائما تلاش می کند تا ترک را به وقت دیگری موکول کنند که خود یکی از اصلی ترین الزامات بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد. باید بدانید که مراجعه به مرکز ترک اعتیاد برای درمان یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است و ترک نیاز به دریافت خدمات مشاوره ای، روانشناسی و و روانپزشکی متعددی دارد.

راه های ترک ماری جوانا

برای ترک روش های متعددی وجود دارد که انتخاب روش درمانی مناسب به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه با روانپزشک و روانشناس متخصص درمان اعتیاد مشخص می شود. اما از آنجایی که عمده وابستگی ماری جوانا روانی می باشد در تمامی روش های درمانی تمرکز ویژه ای بر روان درمانی وجود دارد چرا که اصلاح صدمات روحی و ساختار های تشکیل شده در مغز بر اثر مصرف این محرک های بسیار با اهمیت است.

راه های ترک ماری جوانا

راه های ترک ماری جوانا

تصمیم به ترک ماری جوانا

دلایل زیادی وجود دارد که افراد ترجیح می دهند مصرف ماری جوانا را ترک کنند. برخی از این افراد، دلایل قانونی یا شغلی را برای ترک ماری جوانا انتخاب می کنند. اما برخی دیگر هزینه، سلامت یا تغییرات کلی سبک زندگی را دلایل اصلی ترک خود مد نظر قرار می دهند. صرف نظر از همه این دلایل، با عزم راسخ فرد و حمایت دوستان و اعضای خانواده، روش‌ هایی وجود دارد که می توانید با موفقیت مصرف ماری جوانا ترک کنید.

تغییر عادت های خود

تنقلات و وعده های غذایی سالم بخورید

مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غذاهای حاوی پروتئین زیاد بخورید. خوردن غذاهایی که سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کنند، به شما انرژی می‌ دهند و به شما کمک خواهند کرد تا بطور کلی احساس بهتری داشته باشید و همچنین علائم ترک را که ممکن است تجربه کنید کاهش می‌ دهد.

کمتر قهوه بنوشید

THC موجود در ماری جوانا ممکن است اثرات کافئین را بر بدن شما کاهش دهد. بنابراین، زمانی که مصرف ماری‌ جوانای خود را افزایش می دهید، احتمالاً به کافئین بیشتری نیاز خواهید داشت. اکنون که کمتر ماری جوانا مصرف می کنید، همین مقدار قهوه اثرات منفی (تهوع، بی قراری، بی خوابی و غیره) روی شما خواهد داشت.

در عوض سعی کنید آب لیمو یا لیمو ترش بنوشید که اثرات سم زدایی روی کبد شما داشته باشند. چند نفس عمیق بکشید نه تنها به آرام کردن اضطرابی که ممکن است احساس کنید کمک می کند، بلکه عملکرد ریه شما را نیز بهبود می بخشد. چند بار در روز، چند نفس عمیق و آهسته از طریق بینی خود بکشید و سپس نفس خود را از دهان خارج کنید.

مصرف خود را محدود کنید

مصرف ماری جوانای خودتان را به صورت روزانه هفتگی یا ماهانه، جیره بندی کنید که هر بار مقدار آن کم شود تا به مرور زمان کمتر مصرف کنید. اگرچه مجبور نیستید مقدار یا دفعات مصرف خود را یکباره کاهش دهید، هر بار که ماری جوانا مصرف می‌کنید، سعی کنید مقدار کمتری استفاده کنید.

ترک ماری جوانا

ترک ماری جوانا

دستیابی به ماری جوانا را برای خود سخت کنید

منابع خود را در جایی ذخیره کنید که دسترسی به آن برای شما دشوار است. این امر باعث میشود شما از مصرف ماری جوانا منصرف شوید، زیرا برای دستیابی به آن مشکل دارید. علاوه بر این، مدت زمانی که برای دستیابی به منابع خود طول می کشد، در واقع مدت زمان عدم استفاده را افزایش می دهد.

فعالیت و سرگرمی های جدید را کشف کنید

با پر کردن زمان خود با فعالیت های جدید، میزان مصرف خود را محدود کنید. این به شما کمک می کند که حواس تان را از مصرف ماری جوانا پرت کنید. زمانی را که با مصرف ماری جوانا مصرف می کردید با سرگرمی ها و فعالیت های جدید پر کنید. درباره کارهایی که می‌خواستید انجام دهید فکر کنید و آنها را انجام دهید. یک زبان جدید یاد بگیرید، ورزش جدیدی را امتحان کنید، در کلاس های مختلف شرکت کنید یا به یک باشگاه ورزشی بپیوندید.

از خودتان قدردانی کنید

اگر موفقیت‌ های خود را جشن بگیرید، هر چقدر هم که کوچک باشد، محدود کردن مصرف ماری‌ جوانا آسان‌ تر خواهد شد. پاداش دادن به تلاش‌ های خود، روش خوبی برای تشویق خودتان است و همچنین حواس شما را از مصرف ماری‌ جوانا پرت خواهد کرد.

مرکز ترک اعتیاد

سم زدایی ماری جوانا

سم زدایی ماری جوانا

سم زدایی اولین مرحله درمان و قطع وابستگی به ماری جوانا می باشد. اولین مرحله سم زدایی ماری جوانا، قطع اتصال این محرک از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک ماری جوانا

سبک زندگی پس از ترک

برخی از بیماران ممکن است پس از درمان علائمی همچون افسردگی و اضطراب داشته باشند و این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل مصرف مجدد و لغزش بیماران است و دلیل ادامه جلسات مشاوره بعد از ترخیص بیمار در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره نیز کنترل و درمان همین علائم می باشد اما باید بدایند که این عوارض کوتاه مدت است و بعد از گذشت چند روز از درمان بطور کامل از بین خواهند رفت.

حتما توجه کنید:

درمان علائم روحی و روانی اعتیاد حتما باید تحت نظر متخصصین باشد چرا که هرگونه اشتباه و درمان اشتباه می تواند صدمات جبران ناپذیری بر سلامت بیمار وارد کند.

روش ترک ماری جوانا در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

درمان با حداقل ۷ الی ۱۴ روز بستری و بصورت تدریجی می باشد که در صورت وجود علائم و نظر درمانگران ممکن است مدت زمان درمان افزایش پیدا کند.

سوالات متداول درباره ترک ماری جوانا

آیا مصرف ماری جوانا باعث آلزایمر می شود؟
هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئولیت حافظه و یادگیری را بر عهده دارد و اولین ناحیه از مغز است که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد. با مصرف ماری جوانا، جریان خون در مغز و همچنین میزان اکسیژن مورد نیاز سلول های مغز کاهش می یابد که ممکن است به بافت های مغز آسیب برساند و در نتیجه به مرگ منجر شود.

محققان معتقدند که ماری جوانا همچنین برخی از فعالیت های مغز را که مانع از شکل گیری خاطرات می شود، مسدود می کند.

ماری جوانا چه مدت در بدن می ماند؟
ماده اصلی شیمیایی که در ماری جوانا به کار رفته است، تتراهیدروکانابینول می باشد که به آن THC نیز گفته می شود. اگرچه اثرات تتراهیدروکانابینول ( THC) ظرف چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا از بین می رود، اما آثار این ماده شیمیایی ممکن است هفته ها در بدن باقی بماند که مصرف ماری جوانا ۳۰ تا ۴۵ در آزمایش ادرار، ۶۰ تا ۷۵ روز از طریق آزمایش خون و ۹۰ روز از طریق آزمایش فولیکول مو قابل تشخیص می باشد.

1 Comment

 1. Amirazodi گفت:

  سلام خدمت همه دوستان و عزیزان گرامی
  من ۴/۵ سااال گرفتارش بودم و تا اینکه بعد از فوت پدرم
  تا ازدواجم و ٣٢ سال تمام بعد ازدواجم کارم این بود که هرشب باید نعشه میرفتم خونه اگه هر جایی بودم مهمونی بودم خونه مادر خواهر هرکی هرجا بودم باید
  اونجارو ترک میکردم و میرفتم خودم و می ساختم
  بخدا این ۴/۵سال خیلی چیزا رو از دست دادم
  هرچی شب بود نعشه بودم چشمام کاسه خون
  میرفتم خونه میافتادم رو نعشه خوری و
  فقط شکمم گنده میشد زبونم سفید میشد
  خیلی کرخت بودم اصلا نای هیچ کاریم نداشتم
  خیلی روزای بدی بود و اینکه به خودم اومدم
  و با خودم عهد کردم تمومش کنم
  الان خدا رو شکر خیلی بهترم سختیم فقط ٣ روز اول بود امیدوارم که هرکس که گرفتارش هست و با خوندن
  سرگذشت من اونم به خودش بیاد و یه تحول بزرگی
  تو زندگی شخصیش پیش بیاد و به زندگی عادیش
  برگرده ممنون که وقت گذاشتین
  آرزوی صحت و سلامتی واسه همه جوانان وطننم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.