کلینیک ترک اعتیاد
سیگار و اختلال مصرف مواد
25 مرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر الکل بر روده
25 مرداد 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

ترک هروئین با متادون

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: در این مقاله اطلاعات بیشتری را در مورد هروئین و متادون و جزئیات مصرف داروی متادون به منظور ترک هروئین با متادون برای شما توضیح خواهیم داد. هروئین، بخشی خطرناک از بیماری فراگیر اعتیاد به مواد مخدر است که در حال حاضر در سراسر جهان در حال گسترش می باشد و بدین طریق افراد زیادی جان خود را از دست خواهند داد.

هروئین یک ماده مخدر غیرقانونی است، اما در مورد متادون درمانی برای هروئین چطور؟ آیا هروئین با متادون فرق دارد؟ مصرف متادون برای درمان و ترک اعتیاد به هروئین به چه صورت است؟ اینها همه سوالاتی هستند که افراد داٸما می پرسند. در اینجا اطلاعات بیشتری را در مورد هروئین و متادون و جزئیات مصرف داروی متادون برای ترک هروئین در اختیار شما قرار خواهیم داد.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین
ترک هروئین با متادون

ترک هروئین با متادون

هروئین چیست؟

قبل از اینکه مروری بر رابطه هروئین و متادون با یکدیگر داشته باشیم، باید به این سوال پاسخ دهیم: “هروئین چیست؟”

هروئین یک ماده مخدر است که در ایالات متحده هیچ گونه مصرف مجاز پزشکی ندارد زمانی که فردی هروئین مصرف می کند، به گیرنده های مخدر در مغز او متصل می شود و با سرشار شدن مغز از طریق دوپامین مصنوعی، یک سرخوشی ایجاد می شود. حتی با یک بار مصرف هروئین ممکن است تغییراتی در مغز شما ایجاد شود، زیرا این ماده مخدر مسیر پاداش در مغز را به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می دهد. هروئین به دلیل این واقعیت که موجب  می شود مسیرهای پاداش در مغز فعال شوند و مغز شما را وادار می کند تا داٸما به دنبال این دارو باشد، اعتیاد آور است.

حتما مطالعه کنید: هروئین

همراه با احساس سرخوشی که به مدت کوتاهی در زمان مصرف هروئین ایجاد می شود، فعالیت سیستم عصبی مرکزی آنها کاهش می یابد و منجر به خواب آلودگی، چرت زدن یا حتی آرام شدن می شود. همچنین موجب کند شدن سایر عملکردهای ضروری بدن مانند تنفس می شود و به این ترتیب است که اوردوز اتفاق می افتد.

هروئین نه تنها از لحاظ روانی اعتیاد آور است، بلکه از نظر جسمی نیز اعتیاد آور است و افراد از لحاظ جسمی به آن وابسته می شوند. زمانی که چنین اتفاقی می افتد و ناگهان مصرف آن را متوقف می کنند، نوعی شوک را تجربه می کنند که به آن ترک اعتیاد می گویند. ترک هروئین ممکن است مانع هوشیاری باشد زیرا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی برای اکثر افراد بسیار ناخوشایند است.

این همان جایی است که هروئین و متادون به یکدیگر ربط دارند. تجویز متادون به منظور ترک هروئین و به منظور کمک به افراد در کاهش مصرف مواد مخدر به جای ترک ناگهانی و بی مقدمه مصرف هروٸین صورت می پذیرد.

ترک هروئین با متادون

ترک هروئین با متادون

متادون چیست؟

متادون دارویی است که ممکن است به افراد خاصی که مبتلا به اعتیاد به هروئین هستند، داده شود تا به آنها کمک کند تا از مصرف مواد مخدر اجتناب کنند. متادون در گروه درمان به کمک دارو یا MAT طبقه بندی می شود. چندین دهه است که متادون به عنوان روشی برای کمک به افراد در ترک مصرف مواد مخدری مانند هروئین و سایر مسکن های مخدر استفاده می شود، اما برای مصرف متادون نیز باید توجه به برخی نکات را مد نظر قرار داد. روش های تاثیر هروئین و متادون بر روی مغز، تا حدودی به هم شباهت دارند. متادون تغییراتی را در نحوه واکنش سیستم عصبی و مغز نسبت به درد ایجاد  می کند و برخی از علائم ترک مواد مخدر را کاهش می دهد. متادون همچنین ممکن است مانع از ایجاد سرخوشی ناشی از مصرف مواد مخدر شود و از عود بیماری جلوگیری خواهد کرد.

حتما مطالعه کنید: متادون

همراه با کاهش برخی علائم ترک و ممانعت از ایجاد سرخوشی ناشی از مصرف مواد مخدر، از متادون برای درمان و ترک هروئین نیز استفاده می شود زیرا می تواند تمایل افراد به مصرف مواد مخدر را کاهش دهد. البته، مثل هر ماده مخدر دیگری، درمان و ترک هروٸین به کمک متادون نیز با خطرات و عوارض جانبی احتمالی همراه خواهد بود.

عوارض جانبی شایع که در واقع با مصرف هروئین و متادون قابل مشاهده است شامل حالت تهوع، استفراغ، خواب آلودگی، احساس ضعف یا سبکی سر و یبوست است. متادون همچنین به مدت طولانی در بدن مصرف کننده باقی می ماند و تعادل، تفکر و هماهنگی فرد را دچار اختلال خواهد کرد.

در کنار افرادی که تصمیم به ترک هروئین می گیرند، از متادون درمانی برای ترک اعتیاد به هروئین در زنان باردار نیز استفاده می شود، زیرا ترک هروئین و یا مواد مخدر به طور ناگهانی و بی مقدمه در حین بارداری هم برای مادر و هم برای نوزاد متولد نشده بسیار خطرناک می باشد.

ترک هروئین با متادون

ترک هروئین با متادون

آنچه باید درباره ترک هروئین با متادون باید بدانید؟

متادون به طور بالقوه ای اعتیاد آور است. متادون به طور قابل توجهی نسبت به هروئین کمتر اعتیاد آور است، اما احتمال اعتیاد به آن هنوز هم وجود دارد. به همین دلیل است که درمان اعتیاد به هروئین با متادون بسیار خطرناک است و باعث اعتیاد مصرف کننده می شود. همچنین این احتمال وجود دارد که متادون به جای تکمیل مراحل سم زدایی مواد مخدر، برای برخی از افراد به یک روش طولانی مدت تبدیل شود. البته، ممکن است یک پزشک احساس کند که این روش برای یک بیمار مناسب تر است، اما به هر حال نکته ای است که باید به آن توجه کنید.

با درمان اعتیاد به هروئین از طریق متادون، تمام برنامه بهبودی از ترک اعتیاد نباید فقط به مصرف متادون متکی باشد. در عوض، مصرف متادون برای درمان اعتیاد به هروئین نیز، نیاز به مشاوره و پشتیبانی دارد. در صورتی که در حال درمان ترک اعتیاد به هروئین از طریق متادون هستید، ارتباط با ارائه دهندگان خدمات پزشکی نیز بسیار مهم است.

ترک هروئین، در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران، بدون استفاده از شبه مخدرهایی همچون متادون و ب۲ می باشد و به بیماران این امکان را می دهد تا بدون استفاده از هیچگونه دارو به روان درمانی و درمان جسمانی خود بپردازند.

ترک هروئین با متادون

ترک هروئین با متادون

ترک هروئین با متادون

هروئین و متادون دو ماده ای هستند که از جهات مختلفی به یکدیگر شباهت دارند، اما دارای اهداف متفاوتی هستند. هروئین و متادون هر دو، گیرنده های افیونی در مغز و سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهند، اما اثرات متادون طولانی تر است و میزان سرخوشی ناشی از آن کمتر از هروئین است و در صورتی که فرد متادون مصرف کند، مانع از ایجاد سرخوشی ناشی از مواد مخدر خواهد شد.

متادون کمک می کند تا برخی از علائم ترک هروئین یا مواد مخدر کاهش یابد و اگر مصرف آن تحت نظارت پزشک انجام شود، درمان اعتیاد به هروٸین از طریق متادون یک روش موثر برای ترک مصرف مواد مخدر خواهد بود. اگر چه درمان و ترک اعتیاد به هروئین از طریق متادون ممکن است گزینه خوبی برای بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر باشد، آنها باید از خطرات مصرف متادون نیز اطلاع داشته باشند و این فقط باید به عنوان بخشی از یک برنامه مشاوره جامع صورت پذیرد.

سخن پایانی

سوء مصرف متادون و هروئین، هر دو عوارض روانی و جسمانی جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه دارد و مصرف متادون برای ترک هروئین، نه تنها کمکی به مصرف کنندگان نخواهد کرد، بلکه باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی مصرف کننده به این شبه مخدر خواهد شد به همین جهت بهترین رویکرد درمانی بستری در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی تهران می باشد چرا که کلیه برنامه درمانی در این کلینیک تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام خواهد شد و بیماران این امکان را دارند تا علاوه بر درمان جسمانی به روان درمانی خود نیز بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.