ترک هروئین

ترک هروئین

هروئین چیست؟

هروئین مخدری افیونی همچون مرفین، کدئین و تریاک می باشد ولی قدرت اعتیادآوری و عملکرد آن بسیار سریعتر از سایر مخدرهای هم گروه خود می باشد. هروئین که یک پودر تلخ مزه و بسیار نرم با رنگ سفید می باشد بعد از مصرف به سرعت به صورت متراکم به مغز مصرف کننده می رسد و وابستگی جسمانی و روانی شدیدی ایجاد می کند.

هروئین به روش های تدخین، استنشاق و تزریق مورد استفاده قرار میگیرد که متاسفانه شایع ترین روش مصرف هروئین، تزریق می باشد و بسیاری از مصرف کنندگان به دلیل استفاده از سرنگ اشتراکی به بیماری های ویروسی، ایدز و HIV مبتلا می شوند.

اعتیاد و وابستگی به هروئین جسمانی و روانی می باشد به همین جهت ترک هروئین نیازمند دریافت خدمات روانپزشکی و روان درمانی می باشد و ضروری است که بیماران برای درمان و ترک اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند.

حتما مطالعه کنید: هروئین چیست؟
عوارض مصرف هروئین

عوارض مصرف هروئین

عوارض مصرف هروئین چیست؟

عفونت قلبی

زوال رگ ها

اختلالات قاعدگی در زنان

تیرگی پوست و لب ها

بیماری و اختلال کبدی

گرگرفتگی و افزایش دمای بدن

احساس سنگینی دست و پاها

ورم های چرکی در سطح پوست

ورم مفاصل و ابتلا به بیماری روماتوئیدی

انسداد رگ های خونی شش ها، کبد و کلیه

ضربان قلب آهسته یا ضربان قلب نامنظم

ابتلا به بیماری های تنفسی و ذات الریه

ابتلا به نارسایی کلیوی

تنفس سطحی و کند

تهوع و استفراغ

نارسایی قلبی

خشکی دهان

بیهوش شدن

اوردوز

در مقاله زیر می توانید عوارض هروئین بر بدن را بطور کامل مطالعه کنید:

حتما مطالعه کنید: عوارض هروئین بر بدن

اما موارد گفته شده تنها چند مورد از عوارض جبران ناپذیر مصرف هروئین می باشد و مصرف این مخدر طیف گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرد و تنها راه برای جلوگیری از ابتلا به این عوارض، درمان و ترک هروئین در کلینیک ترک اعتیاد می باشد.

اثرات طولانی مدت مصرف هروئین

بیماری های پوستی ناشی از خراشیدن و خارش سطح پوست

اختلال در سلامت دندان ها همچون پوسیدگی و تورم لثه ها

اختلال در عملکرد جنسی

ضعف سیستم ایمنی

اختلال خواب

سوء تغذیه

یبوست

تاثیر هروئین بر سیستم قلبی و عروقی

قلب و رگ های خونی قسمتی از سیستم قلبی عروقی هستند که وظیفه اصلی آنها، انتقال اکسیژن و مواد مغذی، تنظیم دمای بدن و محافظت از فرد در برابر عفونت می باشد و سوء مصرف هروئین بر سلامت قلب تاثیر می گذارد و سیستم قلبی عروقی را دچار اختلال خواهد کرد. هروئین حاوی سموم است و زمانی که فرد این مواد را تزریق می کند، رگ ها و جریان خون در سیستم قلبی عروقی وی مسدود خواهد شد. در مقاله زیر می توانید اثرات مصرف هروئین بر سیستم قلبی و عروقی را بطور کامل مطالعه کنید.

حتما مطالعه کنید: تاثیر هروئین بر قلب

مصرف هروئین باعث اختلال در عملکرد نواحی اطراف قلب می شود که منجر به نارسایی قلبی و سایر  مشکلات قلبی و عروقی می شود. افرادی که هروئین مصرف می کنند و سابقه ارثی بیماری قلبی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی هستند.

تاثیر هروئین در ابتلاء به افسردگی و  استرس

هروئین با ایجاد عدم تعادل شیمیایی طولانی مدت در مغز و بدن، در ایجاد افسردگی مزمن نقش مهمی را ایفا کند. حتی ممکن است باعث ایجاد تغییر در ساختار فیزیکی مغز شود و همچنین باعث فرسایش ماده سفید در مناطق مغزی شود که مسئولیت تنظیم تصمیم گیری و واکنش به استرس را بر عهده دارد. که در مقاله زیر می توانید به مطالعه کامل تاثیر هروئین در ابتلاء به افسردگی و اختلالات روانی بپردازید.

حتما مطالعه کنید: هروئین و افسردگی

هم افسردگی و هم مصرف هروئین باعث افزایش هورمون کورتیزول در افراد می شود که باعث التهاب و ایجاد مشکلات جسمی و پزشکی فراوانی خواهد شد. افرادی که از لحاظ جسمی به هروئین وابسته می شوند، ممکن است علاٸم شدید افسردگی را تجربه کنند.

علائم و نشانه های مصرف هروئین

سوء مصرف هروئین، با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد و انجام اقدامات درمانی خواهد داشت به همین جهت در ادامه به معرفی برخی از متداول ترین علائم و نشانه های مصرف هروئین خواهیم پرداخت:

دزدی پول و اشیاء از منزل خود و دیگران برای خرید این مخدر

صرف تمامی نقدینگی خود به منظور تهیه و مصرف هروئین

درخواست پول بصورت مکرر از اعضای خانواده و دوستان

تغییرات خلقی غیر منتظره

کاهش اشتها و عدم میل به خوردن غذا

برخورد خشن با کودکان یا شریک عشقی خود

تظاهر به صدمه دیدن برای دریافت داروهای مسکن

عدم توانایی در پرداخت اجاره خانه و سلب مالکیت منزل

پوشیدن دائم لباس آستین بلند جهت پنهان سازی محل تزریق

از دست دادن شغل به دلیل عدم توجه و تمرکز کافی و سرقت پول های شرکت

مشاهده وسایل مرتبط با مصرف همچون سرنگ، فندک، قوطی های قرص و پد الکلی در لوازم شخصی

همچنین باید توجه داشته باشید که بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر، علاقه خود را به سرگرمی ها و علایق گذشته خود از دست می دهند و تنها به فکر سرخوشی و لذت ناشی از مصرف این مخدر می باشند.

از دیگر علائم و نشانه های مصرف هروئین، می توانیم به نگهداری از لوازم مرتبط با سوء مصرف اشاره کنیم که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

فویل آلومینیوم یا پوست آدامس

بطری آب و درب بطری

قاشق سوخته

لوله خودکار

سرنگ

نی

علائم ترک هروئین

علائم ترک هروئین

ترک هروئین در خانه

ترک هروئین در خانه یکی از باورهای اشتباهی است که متاسفانه بسیاری از بیماران اعتیاد بر آن باور دارند اما باید بدانید که ترک هروئین تنها در مرکز ترک اعتیاد امکان پذیر است و همانطور که پیش تر گفتیم هرگونه ترک غیراصولی و خارج از نظر پزشک نه تنها کمکی به بیمار نمی کند بلکه تنها باعث بروز علائم ترک و محرومیت در مصرف کننده  می شود.که خود یکی از اصلی ترین عوامل بازگشت به اعتیاد در مصرف کنندگان می باشد.

علائم ترک هروئین

دردهای عضلانی و استخوانی

بی خوابی و بی قراری

نوسانات خلقی

آبریزش بینی

پرخاشگری

ترک هروئین با متادون

هروئین و متادون دو ماده ای هستند که از جهات مختلفی به یکدیگر شباهت دارند، اما دارای اهداف متفاوتی هستند. هروئین و متادون هر دو، گیرنده های افیونی در مغز و سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهند، اما اثرات متادون طولانی تر است و میزان سرخوشی ناشی از آن کمتر از هروئین است و در صورتی که فرد متادون مصرف کند، مانع از ایجاد سرخوشی ناشی از مواد مخدر خواهد شد.

متادون کمک می کند تا برخی از علائم ترک هروئین یا مواد مخدر کاهش یابد و اگر مصرف آن تحت نظارت پزشک انجام شود، درمان اعتیاد به هروٸین از طریق متادون یک روش موثر برای ترک مصرف مواد مخدر خواهد بود. اگر چه درمان و ترک اعتیاد به هروئین از طریق متادون ممکن است گزینه خوبی برای بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر باشد، آنها باید از خطرات مصرف متادون نیز اطلاع داشته باشند و این فقط باید به عنوان بخشی از یک برنامه مشاوره جامع صورت پذیرد.  جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک هروئین با متادون به مقاله زیرمراجعه کنید.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین با متادون

ترک هروئین چند روز طول می کشد؟

مدت زمان ترک هروئین به پارامترهای مختلفی همچون دوز مصرفی هروئین، مدت زمان مصرف و شرایط فیزیکی و جسمانی بیمار بستگی دارد و از آنجایی که هروئین صدمات فراوانی بر سیستم عصبی مصرف کننده وارد می کند مدت زمان ترک و درمان پس از انجام مشاوره اولیه بستری مشخص می شود. اما در شرایط مطلوب، در سم زدایی ندریجی هروئین مدت زمان ۷ تا ۱۴ با تست اعتیاد منفی می باشد و در سم زدایی فوق سریع هروئین بستگی به میزان مصرف حداکثر ۳ شب نیاز به بستری می باشد.

سم زدایی هروئین از بدن

سم زدایی هروئین از بدن

سم زدایی هروئین

سم زدایی اولین مرحله برنامه درمانی ترک هروئین می باشد و اولین مرحله سم زدایی هروئین، قطع اتصال این مخدر از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

سم زدایی در درمان اعتیاد بسیار موثر است و در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور به منظور کنترل حالات و حفظ سلامتی بیمار سم زدایی هروئین، تحت کنترل روانپزشک، متخصص علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می گیرد.

مرکز ترک اعتیاد

ترک هروئین

ترک هروئین

اعتیاد به هروئین وابستگی جسمانی و روانی زیادی نیز ایجاد می کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات پزشکی و مشاوره ای می باشد و باید در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک هروئین یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک هروئین، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

از جدیدترین روش های درمان و ترک هروئین می توانیم به ایمپلنت نالتروکسان، اشاره کنیم که علاوه بر ترک باعث حفظ حالت پایداری بیمار و جلوگیری از لغزش مصرف کننده می شود. ایمپلنت نالتروکسان یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر پزشک جراح، طی بی حسی موضعی در دیواره تحتانی شکم قرار می گیرد و ماندگاری بیش از ۶ ماه دارد و در صفحه ایمپلنت نالتروکسان به معرفی کامل آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

روش ترک هروئین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

دوز مصرفی کمتر از ۱٫۵ گرم درمان بصورت فوق سریع (UROD) 2 شب و ۳ روز بستری

دوز مصرفی بین ۱٫۵ الی ۲٫۵ گرم درمان بصورت سریع و ۲ شب بستری اضافه

دوز مصرفی معادل ۳ گرم درمان بصورت سریع و ۳ شب بستری اضافه

دوز مصرفی بیش از ۳ گرم درمان بصورت ترک تدریجی ۷ الی ۱۴ روز بستری

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روش های ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی هروئین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول درباره ترک هروئین

آیا ترک هروئین با متادون امکان پذیر است؟
متادون، شبه مخدری بسیار اعتیادآور است که سوء مصرف آن به منظور ترک هروئین، نه تنها کمکی به مصرف کننده نخواهد کرد بلکه باعث اعتیاد مصرف کننده به متادون نیز می شود که در مقاله ترک هروئین با متادون به بررسی کامل آن پرداخته ایم. به همین جهت برنامه درمان و ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی بدون استفاده از هیچگونه شبه مخدری انجام می گیرد تا بیماران در پایان برنامه درمان از سلامت کامل روانی و جسمانی بهره مند شوند.

آیا مصرف هروئین باعث خارش بدن می شود؟
سوء مصرف هروئین به دلیل تاثیرات مخربی که بر سیستم ایمنی و شبکه عصبی دارد و آسیب های متعددی به سطح پوست مصرف کننده وارد می کند باعث ایجاد خارش در مصرف کننده می شود که درمان آنها نیازمند معاینات پزشکی و مصرف داروهای مختلفی می باشد که در مقاله مصرف هروئین و خارش بدن به بررسی کامل این موضوع پرداخته ایم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که خارش بدن به علت آسیب به سطح پوست بر اثر مصرف تزریقی این مخدر است که خود می تواند یکی از علائم و نشانه های مصرف هروئین باشد.

آیا مصرف همزمان هروئین و فنتانیل خطرناک است؟
از آنجایی که هروئین و فنتانیل هر دو به عنوان کاهنده فعالیت سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند و باعث ایجاد خواب آلودگی، آرام بخشی و کاهش تنفس می شوند. مصرف همزمان این دو مخدر باعث اوردوز می شود و ممکن است مصرف کننده به کما برود یا بمیرد. که در مقاله مصرف همزمان هروئین و فنتانیل به بررسی کامل آن پرداخته ایم. اما توجه داشته باشید که فنتانیل قدرت و گیرایی بیشتری نسبت به هروئین دارد. فنتانیل یک داروی مسکن مخدر است که معمولا برای کنترل درد در پایان زندگی و درد های مزمن مرتبط با سرطان در افرادی که در حال حاضر بطور شبانه روزی سایر داروهای مسکن را دریافت می کنند، اختصاص دارد. هر دوی این مواد (فنتانیل و هروئین) سریع عمل می کنند، اما فردی که آنها را مصرف می کند نیز به سرعت تحمل در آنها ایجاد می شود، به این معنی که برای رسیدن به همان میزان لذت و سرخوشی که با اولین بار مصرف تجربه می کرد، باید به طور مداوم دوزهای بیشتری مصرف کند.

آیا مصرف هروئین باعث اوردوز می شود؟
متاسفانه اوردوز با هروئین بسیار شایع است و میزان خطر هروئین به این بستگی دارد که مصرف کنندگان، با چه سرعتی تحمل و وابستگی نسبت به این ماده مخدر ایجاد می کنند. که در مقاله اوردوز با هروئین به توضیح مفصل آن پرداخته ایم نکته ای که ضروری است نسبت به آن آگاهی داشته باشید این است که در مطالعات اخیر، بیش از نیمی از مصرف کنندگان هروئین (۶۴%) به علت یک فوریت پزشکی که مستقیماً مربوط به مصرف مواد مخدر بوده است، در بیمارستان بستری شده اند و نیمی از آنها (۵۳٪) بدون مراجعه به موقع به منظور دریافت مراقبت های پزشکی، اوردوز کرده اند.

آیا مصرف هروئین باعث روان پریشی می شود؟
سوء مصرف هروئین عوارض روانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که روان پریشی یکی از مهمترین عوارض آنها است. روان پریشی مصرف هروئین، قطع ارتباط با واقعیت است که طی آن، فرد قادر به تشخیص ادراک داخلی و محرک های بیرونی نیست و در مقاله روان پریشی ناشی از مصرف هروئین به توضیح مفصل آن پرداخته ایم. روان پریشی ممکن است با واکنش های منفی نسبت به دارو، دوره های استرس شدید، کمبود خواب و هذیان ثانویه به دلیل مشکلات پزشکی ایجاد شود. اثرات فعال یا ترک برخی از مواد، امکان ایجاد روان پریشی را دارد. مواد مخدر ممکن است علائم روان پریشی را در افرادی ایجاد کنند که قبلاً هرگز روان پریشی را تجربه نکرده اند. تحقیقات نشان می دهد که این امر با میزان دو ماده شیمیایی ضروری مغز ارتباط دارد. میزان گلوتامات و دوپامین ممکن است تحت تأثیر عوامل استرس زا باشد که سیستم عصبی سمپاتیک را فعال می کند و باعث ترشح آدرنالین می شود، که واکنش مغز نسبت به دوپامین را حساس می کند.

آیا مصرف هروئین باعث بیماری قلبی می شود؟
قلب و رگ های خونی قسمتی از سیستم قلبی عروقی هستند که وظیفه اصلی آنها، انتقال اکسیژن و مواد مغذی، تنظیم دمای بدن و محافظت از فرد در برابر عفونت می باشد. متاسفانه، مصرف هروئین بر سلامت قلب تاثیر می گذارد و سیستم قلبی عروقی را دچار اختلال خواهد کرد. زمانی که فرد هروئین تزریق می کند، رگ ها و جریان خون در سیستم قلبی عروقی وی مسدود خواهد شد، منجر به ایجاد اختلالاتی در عملکرد قلب می شود و در مقاله تاثیر هروئین بر قلب به توضیح کامل آن پرداخته ایم.

آیا مصرف هروئین باعث افسردگی می شود؟
هروئین با ایجاد عدم تعادل شیمیایی طولانی مدت در مغز و بدن، در ایجاد افسردگی مزمن نقش مهمی دارد و باعث ایجاد تغییر در ساختار فیزیکی مغز می شود و باعث فرسایش ماده سفید در مناطق مغزی می گردد که مسئولیت تنظیم تصمیم گیری و واکنش به استرس را بر عهده دارد. که در مقاله هروئین و افسردگی به بررسی کامل آن پرداخته ایم اما توجه داشته باشید که زمانی که فرد دچار افسردگی می شود، دچار دردهای عاطفی مزمن و دائمی می شوند که معمولاً با دردهای جسمی همراه هستند. این عوارض و مشکلات ممکن است شامل سردرد، کمردرد، درد اندام، درد مفصل و مشکلات دستگاه گوارش باشد.

آیا مصرف همزمان هروئین و الکل خطرناک است؟
سوء مصرف الکل و هروئین، عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از سرگیجه، از دست دادن هوشیاری، تنفس سطحی و شکمی و کاهش ضربان قلب که در مقاله عوارض مصرف همزمان الکل و هروئین به بررسی کامل آن پرداخته ایم. اما توجه داشته باشید که هروئین و الکل به عنوان کاهش دهنده فعالیت های عصبی مرکزی عمل می کنند و وقتی با هم ترکیب و استفاده شوند، تنها خاصیت آرام بخشی آنها افزایش می یابد. این اثر می تواند تنفس شما را کند و یا حتی متوقف کند، هنگامی که با چنین حالتی مواجه شدید، کارهای ساده ای مانند بلند شدن و با تماس با اورژانس برای شما غیر ممکن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *