کلینیک ترک اعتیاد

پتیدین چیست؟

پتیدین چیست؟

پتیدین که با نام Meperidine دارویی ضد درد است که در دسته شبه تریاک ها قرار می گیرد و در فرم آمپول برای مصرف تزریقی به بازار عرضه می شود. پتیدین که نوعی مخدر است در آزمایشگاه تولید می شود و در مصارف پزشکی از آن برای بیهوشی استفاده می شود. بطور کلی باید بدانید که موارد تجویز پتیدین برای تسکین دردها شدید و دراز مدت است و در مواردی به منظور قوی تر کردن اثر داروهای بیهوشی از آن استفاده می شود. پتیدین بصورت آمپول های ۱۰۰ میلی گرمی، ۵۰ میلی گرمی، ۱ میلی لیتری و ۲ میلی لیتری عرضه می شود اما مصرف این مخدر نیز باعث اعتیاد می شود و عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه دارد که در ادامه به معرفی عوارض مصرف پتیدین می پردازیم.

حتما مطالعه کنید: پتیدین

نحوه مصرف پتدین

همانطور که گفتیم پتیدین مصارف پزشکی محدودی همچون جراحی ها و زایمان دارد و به دلیل اعتیادآور بودن قوانین سخت گیرانه ای در خصوص مصرف آن در بیمارستان ها وجود دارد و کادر درمانی تنها در شرایط خاص با تحویل پوکه آمپول پتیدین مجاز به استفاده از آن می باشند.

در خصوص مصرف پتیدین باید بدایند که تشخیص دوز و مدت زمان مصرف تنها توسط پزشک امکان پذیر است و هرگونه مصرف خارج از دستور پزشک آن باعث اعتیاد می شود و ترک پتدین نیازمند بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد که به همین منظور ترک پتدین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تحت نظر مجرب ترین درمانگران و کادر پزشکی با پرستاری شبانه روزی مطابق آخرین متدهای جهانی انجام می گیرد.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض پتیدین

عوارض آمپول پتیدین

سوء مصرف پتیدین باعث بروز عوارض مخربی بر سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده می شود که خوشبختانه اکثر آنها بعد از ترک پتدین در کلینیک ترک اعتیاد از بین خواهند رفت. عوارض مصرف این مخدر در دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت می باشند که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

سوء مصرف پتیدین، ممکن است منجر به اختلال در سلامت روانی و عاطفی فرد شود. اثرات روانی شامل افزایش اضطراب یا افسردگی، نوسانات خلقی و تغییر ادراک از واقعیت است. از سوی دیگر مصرف پتیدین ممکن است منجر به تخریب روابط فرد با خانواده و دوستان شود. افراد معتاد پتیدین، به دلیل تاثیر مصرف آن، انزواطلبی را پیشه خود می کنند، از شرکت در فعالیت‌های اجتماعی امتناع کرده و قادر به برقراری روابط سالم با دیگران نخواهند بود. اعتیاد به پتیدین، علاوه بر اثرات و عوارض جسمی، یکی از مهمترین جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فرد مبتلا به سوء مصرف پتیدین با پیامدهای منفی و مخرب زندگی اجتماعی، مشکلات مالی و مشکلات مربوط به روابط با خانواده و اختلالات روانی مختلف دست و پنجه نرم خواهند کرد. افراد مبتلا به اعتیاد به پتیدین تا زمانی که به دنبال کمک حرفه ای و درمان مناسب نباشند، عواقب و پیامدهای ناخوشایندی را تجربه خواهند کرد.

عوارض کوتاه مدت مصرف پتیدین

عوارض کوتاه مدت بلافاصله بعد از مصرف ظاهر می شوند که متاسفانه بسیار خطرناک هستند و زمینه ساز بروز علائم بلند مدت هستند. عوارض کوتاه مدت مصرف پتیدین طیف گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرند که بسته به شرایط فیزیکی، دوز و مدت زمان مصرف متفاوت می باشند اما برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

غش

سرگیجه

لرزش بدن

خواب آلودگی

اختلال تنفسی

کاهش فشار خون

افزایش ضربان قلب

افزایش احتمال ایست قلبی

خشکی و از بین رفتن رطوبت دهان

اضطراب، احساس وهم آلودگی و کلافگی

تنگی مردمک های چشم و مشکلات بینایی

اختلالات و بیماری های گوارشی مثل یبوست

ایجاد درد در قفسه سینه

مشکلات جدی در بینایی

کاهش فشار خون

سردردهای مزمن

عوارض بلند مدت مصرف پتدین

عوارض بلند مدت مصرف در بازه زمانی طولانی تری بروز پیدا می کند و مشکلات جدی تری برای مصرف کننده به همراه دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

عارضه و بیماری های پوستی

اختلال در سیستم عصبی مرکزی

اختلال و بیماری های دستگاه گوارش

مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی

اما ایست قلبی، اختلال سیستم عصبی مرکزی و بیماری های دستگاه گوارشی بخش کوچکی از عوارض مصرف پتیدین می باشد و بهترین راه کار جهت جلوگیری از بروز این علائم، ترک پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد می باشد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات درمانی در زمینه ترک پتیدین به شما عزیزان می باشد.

مرکز ترک اعتیاد

تفاوت با مرفین

تفاوت پتیدین با مرفین

مرفین از تریاک استخراج می شود و پتیدین در دسته شبه تریاک ها قرار می گیرد اما بسیاری بر این باور اشتباه باور دارند که شدت عوارض و اعتیادآوری پتیدین بسیار کمتر از مرفین می باشد اما باید بدانید که پتیدین نیز همانند مخدرهای همچون هروئین می باشد و هرگونه سوء مصرف آن صدمات شدید و جبران ناپذیری بر سلامت بیمار وارد می کند.

موارد منع مصرف پتیدین

پتیدین همچون دیگر داروهای مسکن و آرامبخش مثل دیازپام و کلونازپام دارای اختلالات و محدودیت های مصرف متعددی می باشد و مصرف این دارو در صورت ابتلا به بیماری ها و عوامل زیر می تواند بسیار خطرناک باشد و در صورت مصرف باید سریعا برای ترک پتیدین به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

فشار خون

سابقه وجود عمل جراحی صفرا

تروما، ضربه یا آسیب های مغزی

اختلال و ناهمسانی در عملکرد کلیه و کبد

سابقه ابتلا به بیماری ها و آشفتگی های روانی

دلایل اعتیاد به پتیدین

اعتیاد به مواد مخدر، ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. افراد ممکن است به دلایل مختلفی به مصرف مواد مخدر روی آورده و در نتیجه در دام اعتیاد گرفتار شوند که اعتیاد به مصرف پتیدین نیز از این قاعده مستثنی نیست. این علل و عوامل که احتمالاً بر پیشرفت اعتیاد به پتیدین تأثیر خواهند گذاشت، شامل عواملی هستند که منشأ اجتماعی، بیولوژیکی و یا روانی دارند. عوامل اجتماعی ممکن است شامل محیط اطراف، شرایط زندگی، یا قرار گرفتن اولیه در معرض پتیدین از جانب دوستان و خانواده باشد.

علل روانشناختی، مانند سوء استفاده یا آسیب های زمینه ای، ممکن است فرد را تحت تاثیر قرار دهد تا به یک مسکن مخدر مانند پتیدین اعتیاد پیدا کنند.

در نهایت، به عنوان نمونه ای از عوامل بیولوژیکی می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که چگونه یک مرد یا زن می‌ تواند پیش‌ زمینه ژنتیکی برای اعتیاد به مواد مخدر داشته باشد و همین امر باعث می‌شود که احتمال سوء مصرف پتیدین بیشتر شود. فرد ممکن است در اصل به دنبال کاهش درد باشد، خواه جسمی و خواه احساسی و از آنجایی که تحمل نسبت به دارو ایجاد می شود، مصرف مقادیر بیشتر برای احساس اثرات بی حس کننده ضروری است. این معمولاً آغاز چرخه معیوب افزایش دوز پتیدین است و کمک حرفه ای برای کمک به شکستن این رفتارها ضروری است.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک پتیدین

ترک پتیدین

ترک پتیدین نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی در کلینیک ترک اعتیاد می باشد تا تمامی حالات روحی و جسمی بیماری به خوبی کنترل شود و بیماران بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به ترک و کسب سلامتی کنند به همین جهت ترک پتیدین یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که در برنامه درمانی تمامی پروسه ترک و درمان تحت نظر مجرب ترین روانشناسان و روانپزشکان انجام می گیرد.

یکی دیگر از باورهای اشتباه در خصوص این مخدر صنعتی ترک پتیدین در منزل می باشد که باید بدانید هرگونه خود درمانی و ترک خودسرانه می تواند باعث بروز علائم ترک و محرومیت در بیماران شود که مقابله و کاهش شدت این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل بازگشت بیماران به مصرف می باشد. بطور کلی باید بدانید که، پتیدین یک مخدر مسکن از دسته مواد افیونی با نام تجاری مپریدین است. پتیدین توسط پزشکان به دلایل مختلف دارویی از جمله برای زنان در حین زایمان و به منظور درمان دردهای مرتبط با حملات قلبی، سرطان و سایر بیماری ها توسط پزشک تجویز می شود.

پتیدین، معمولاً برای تسکین طیف وسیعی از دردها، از دردهای حاد و جراحات جزئی گرفته تا دردهای مزمن و شدید توسط پزشک و در مراکز درمانی تجویز می شود. این دارو با ایجاد تغییر نسبت به درک درد در سیستم عصبی مرکزی به طور موثری در بدن عمل می کند. از آنجایی که این دارو یکی از قوی‌ ترین مسکن‌ هاست، معمولاً در خارج از بیمارستان یا مراکز بستری تجویز نمی‌ شود. پتیدین را می توان به روش های مختلف مصرف کرد، از جمله خوراکی، به شکل قرص و روش تزریق که به صورت مایع است.

هنگامی که پتیدین خارج از پارامترهای نظارت پزشک یا به منظور مصرف تفریحی استفاده شود، بسیار اعتیاد آور و به طرز دردناکی مخرب خواهد بود. هنگامی که پتیدین را به منظور دیگری به غیر از دلایل دارویی و پزشکی مورد استفاده قرار می دهند، اعتیاد به آن شکل خواهد گرفت.

مصرف پتیدین احساس نشئگی و سرخوشی برای فرد مصرف کننده به ارمغان خواهد آورد و مردان و زنان ممکن است سعی کنند با مصرف مقادیر بیشتر از مقدار تجویز شده توسط پزشک، این احساس را بازسازی کنند. این امر منجر به تحمل نسبت به دارو خواهد شد و برای تسکین درد و رسیدن به “سرخوشی” مورد نظر، افراد مبتلا به اعتیاد به پتیدین، به دوزهای بیشتری نیاز خواهند داشت. کسانی که از اعتیاد به پتیدین رنج می برند، عواقب سختی را تحمل خواهند کرد، اما همیشه راه حلی برای بهبودی آنها وجود دارد.

۲۴ ساعت اول پس از ترک مصرف پتیدین: ممکن است علائم ترک اولیه به این صورت ظاهر شود که احساس کنید به آنفولانزا مبتلا شده اید. علائمی مانند خمیازه کشیدن، تعریق، آبریزش بینی، تب، بدن درد و شاید اضطراب.

روزهای دوم تا پنجم پس از ترک پتیدین: علائم معمولاً در این بازه زمانی به اوج خود می رسد. برخی از آنها ممکن است در بدترین حالت خود باشند. هوشمندانه این است که یک سیستم حمایت و پشتیبانی پزشکی داشته کنید تا دچار عود مجدد نشوید.

شایع ترین علائم گزارش شده عبارتند از: لرز، تهوع، استفراغ، بدن درد، بی خوابی، اسهال، از دست دادن اشتها و میل شدید به دارو.

روز ششم به بعد، پس از ترک پتیدین: وقتی به روز ششم یا هفتم رسیدید، بیشتر علائم جسمی باید از بین رفته باشند. افرادی که به مدت طولانی و دوز بیشتری پتیدین مصرف کرده اند، ممکن است هنوز علائم ذکر شده در بالا را احساس کنند. برخی دیگر ممکن است خستگی، افسردگی و تمایل شدید به مصرف پتیدین را تجربه کنند. توصیه می شود پتیدین را به آرامی و تحت نظر پزشک کاهش دهید. با کاهش هر دوز ممکن است افزایش علائم را تجربه کنید، اما نگران نباشید. قاعده کلی ترک پتیدین این است که هر چه دوز کمتر باشد، علائم ترک شدت کمتری دارد.

برخی از چالش برانگیزترین علائم ترک که باید بر آنها غلبه کرد، علائم روانی هستند، مانند افسردگی، اضطراب و بیقراری. حمایت مستحکم در این زمان بسیار مهم است تا بتوانید بدون عود مجدد بهبود یابید. متخصصان ما در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به همین منظور آموزش دیده اند تا به افراد کمک کنند تا علائم جسمی و روانی ترک پتیدین را به راحتی پشت سر بگذارند.

علائم اعتیاد به پتیدین

اعتیاد به پتیدین را می توان با علائم و نشانه های مختلفی شناسایی کرد. آیا نگران این هستید که با مصرف بیشتر پتیدین به اعتیاد به آن مبتلا شوید؟ آیا تصور می کنید یکی از عزیزانتان در دام اعتیاد به پتیدین گرفتار شده است؟ علائم و نشانه های زیر را بررسی کنید تا نسبت به اعتیاد آنها اطمینان حاصل کنید:

از دیگر علائم اعتیاد به پتیدین می توانیم به استفراغ و حالت تهوع، نوسانات شدید خلقی، پارانویا، سیاهی یا غش کردن، ناتوانی در تمرکز بر یک کار یا مکالمه، اضطراب یا افسردگی شدید و بی خوابی اشاره نماییم.

چرت زدن، از اولین علائمی است که دیگران متوجه آن می شوند. وقتی زن یا مردی مبتلا به اعتیاد به پتیدین می شود، به نظر می رسد که منگ و گیج هستند و برای تمرکز کردن با مشکل مواجه می شوند.

مردان و زنان مبتلا به اعتیاد به پتیدین سعی می‌ کنند آن را به هر نحوی که شده بدست آورند و ممکن است اقدام به سرقت یا خرید قاچاقی این دارو کنند.

بیماران اعتیاد به پتیدین، به دلیل نیاز بی وقفه به مواد مخدر در زندگی شخصی خود با مشکل مواجه خواهند شد و در نتیجه روابط آنها آسیب خواهد دید.

بیماران اعتیاد به پتیدین وسواس زیادی نسبت به دارو پیدا می کنند و برای به دست آوردن دارو به اجبار عمل می کنند.

علائم و نشانه های ترک پتیدین

درد عضلانی

اختلالات خواب

کلافگی و بی قراری

مشکلات و بیماری های گوارشی

تحریک و تقویت شدت بیماری های عصبی

ترک پتیدین چند روز طول می کشد؟

افرادی که مدت زمان کوتاهی پتیدین مصرف کرده اند، ممکن است علائم ترک آنها چند روز طول بکشد، در حالی که افرادی که مدت زمان طولانی پتیدین مصرف کرده اند، سم زدایی ممکن است حدود یک هفته و یا بیشتر طول بکشد. ذکر این نکته ضروری است که مدت زمان و شدت علاٸم ترک برای هر فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند:

روش مصرف

دوز مصرفی دارو

دفعات مصرف دارو

میزان اعتیاد فرد به دارو

فرد سابقه اعتیاد و عود مجدد فرد

سن و وضعیت سلامت کلی فرد

سیستم پشتیبانی

برنامه کاهشی

عادات غذایی

متابولیسم

بهترین روش ترک پتیدین

روش‌های متعددی برای درمان اعتیاد به پتیدین وجود دارد که بعد از مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و ملاقات با روان‌شناس و روان‌پزشک، یکی از روش‌های درمانی برای شما آغاز می‌شود. وابستگی به این دارو روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک پتیدین نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد و ضروری است تا بیماران برای درمان اعتیاد خود به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید و به کمک مشاوران و شرکت در جلسات روانشناسی به اصلاح ساختارهای ذهنی خود بپردازند. به همین جهت بهترین روش ترک پتیدین ترک بستری در کلینیک ترک اعتیاد می باشد چرا که این فرصت را به بیمار می دهد تا علاوه بر درمان جسمانی به درمان روان خود که بر اثر مصرف این مخدر صدمات زیادی دیده است بپردازد.

از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول درباره ترک پتیدین

آیا پتیدین باعث سکته مغزی می شود؟

از اصلی ترین عوارض مصرف پتیدین می توانیم به تاثیر مخرب آن بر سیستم عصبی اشاره نماییم که سکته مغزی از اصلی ترین عوارض مصرف آن است.

آیا ترک پتیدین نیاز به روان درمانی دارد؟
وابستگی به پتیدین، روانی و جسمانی است به همین جهت، ترک پتیدین نیز، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد و ضروری است تا تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد انجام بگیرد.

آیا ترک پتیدین در منزل امکان پذیر است؟
خیر، از آنجایی که سوء مصرف پتیدین، باعث ایجاد وابستگی روانی در مصرف کننده می شود، هرگونه ترک خودسرانه آن تنها باعث بروز علائم ترک در مصرف کننده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *