۱
(۱)
ترک کتامین

ترک کتامین

کتامین به منظور درمان افسردگی استفاده می شود و خاصیت ضد درد دارد و در فرم های قرص و آمپول تولید و عرضه می شود. کتامین که دارویی بی بو و بی مزه می باشد بعد از مصرف بسیار سریع جذب می شود و با سرعت بالایی در تمامی بافت های بدن توزیع می گردد، مکانیزم عملکرد آن تاثیر مستقیم بر مغز بیمار و کندی در ارسال پیام از مغز به اندام ها می باشد.

بطور کلی باید بدانید که کتامین متعلق به دسته ای از داروهاست که به عنوان بی حس کننده های تجزیه ای شناخته می شوند. معمولاً از کتامین در حین جراحی برای ایجاد و حفظ بیهوشی عمومی استفاده می شود. قبل و بعد از جراحی نیز استفاده می شود. اگر به شما کتامین تزریق شود یا به صورت داخل وریدی به شما داده شود، ممکن است احساس کنید از بدن خود جدا شده اید. همچنین ممکن است احساس کنید که شناور هستید. در صورتی که از کتامین در بیمارستان به درستی استفاده شود، ایمن تلقی می شود. کتامین را اغلب به این دلیل انتخاب می کنند که فشار خون و یا میزان تنفس را کاهش نمی دهد.

بستری
1
- تماس با کلینیک. - پرزنت بیمار توسط پذیرش و ارائه توضیح روند درمان. - هماهنگی جلسه با روانشناس مجموعه به منظور ارائه مشاوره رایگان به بیمار. - توضیح روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره.
روند درمان
2
روند درمان ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی است. حداقل طول دوره درمان از 2 تا 3 هفته (10 تا 21 روز) است که مدت زمان آن با توجه به وضعیت بیمار، میزان دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می شود، تعیین خواهد شد.
سرویس ها
3
اتاق های 1 تخته و 2 تخته در کلینیک در نظر گرفته شده است که دارای کمد و یخچال هستند. صبحانه، ناهار و شام سرو می شود. امکان حضور همراه در اتاق های یک تخته فراهم است و همچنین امکان استفاده از تلفن همراه و اینترنت رایگان وجود دارد.
سم زدایی
4
سم زدایی با توجه به نوع اعتیاد و مواد مصرفی انجام می شود. روانپزشک بعد از اتمام دوره درمان نیز بیمار را فالو می کند و همچنین به جهت بهبود اختلالات روانشناسی ناشی از مصرف مواد در کنار ترک اعتیاد، روانکاوی با حضور روانشناس انجام می شود.
ترخیص
5
کارهای ترخیص بیمار بعد از اتمام دوره درمان و در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن وضعیت بیمار از نظر روحی و فیزیکی با تایید پزشک متخصص انجام می شود. بعد از ترخیص نیز با توجه به نیاز بیمار جلسات مشاوره و روانکاوی با روانپزشک ادامه خواهد داشت.

کاربردهای کتامین

اقدامات تشخیصی در چشم، گوش، بینی و گلو

کاتتریزاسیون قلبی

پیوند پوست

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف

عوارض مصرف کتامین چیست؟

توهم

نارسایی کبد

نارسایی مثانه

دو بینی و عدم تعادل

سوء مصرف کتامین عوارض جانبی متعددی نیز برای مصرف کننده به همراه دارد که از مهمترین آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آشفتگی

فراموشی و روانپریشی

افزایش فشار مغز و چشم ها

مشکلات گوارشی و استفراغ

کلینیک ترک اعتیاد

علائم ترک

ترک کتامین در خانه

یک باور اشتباه در خصوص مصرف کتامین امکان ترک آن در خانه می باشد که در این خصوص باید بدانید به دلیل وابستگی روانی ایجاد شده بر اثر مصرف کتامین، ترک کتامین نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد به همین جهت ترک و درمان اعتیاد تنها در مرکز ترک اعتیاد امکان پذیر است. از سوی دیگر وسوسه مصرف مجدد این دارو باعث می شود تا بیماران با امید واهی دائما تلاش کنند تا ترک را به وقت دیگری موکول کنند که خود یکی از اصلی ترین الزامات بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد.

هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک نه تنها کمکی به بهبود بیماران نمی کند بلکه تنها باعث بروز علائم ترک و محرومیت در مصرف کننده می شود که مقابله با بروز این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل مصرف مجدد کتامین می باشد.

علائم ترک کتامین عبارتند از:

علائم ترک به این دلیل روی می دهد که کتامین گیرنده های مواد افیونی در مغز را تغییر می دهد. علائم روانی ترک ممکن است خطرناک باشد. شاید خطرناک ترین آن افسردگی شدید باشد که منجر به افزایش تمایل به خودکشی خواهد شد.

پارانویا

افسردگی

اضطراب

بی خوابی

مرکز ترک اعتیاد

سم زدایی

سم زدایی کتامین

سم زدایی اعتیاد اولین مرحله درمان و قطع وابستگی به کتامین می باشد و اولین مرحله سم زدایی کتامین باعث قطع اتصال این دارو از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود. سم‌ زدایی کتامین باید تحت نظارت پزشک در بهترین کلینیک ترک اعتیاد انجام شود. در صورتی که از قبل با بیماری جسمی و یا اختلالات روانی دست و پنجه نرم می کنید، یا در هنگام تلاش برای ترک کتامین، درد، ناراحتی یا سایر چالش‌ های قابل توجهی را برای هوشیاری خود تجربه می کنید، توصیه می شود در مورد مصرف دارو و سلامت خود با پزشک صحبت کنید.

ترک کتامین

ترک کتامین

ترک کتامین

کتامین که به‌ خاطر اثرات تجزیه‌ کنندگی و قدرت آرام‌ بخشی که دارد شناخته می‌ شود، دارویی است که اغلب در صحنه مهمانی مورد سوء مصرف قرار می‌ گیرد، اما مصرف طولانی مدت آن ممکن است باعث بروز اعتیاد شود. کتامین که در درجه اول به عنوان آرام بخش در دامپزشکی شناخته می شد، اکنون برای درمان افسردگی، افکار خودکشی، درد مزمن، میگرن و حتی برخی از علائم اختلال اضطراب پس از سانحه استفاده می شود. مصرف بیش از حد کتامین به سرعت منجر به وابستگی روانی خواهد شد. افزایش تحمل نسبت به کتامین، باعث افزایش روز افزون دوزها و مصرف مکرر کتامین نیز منجر به اعتیاد به آن خواهد شد. هنگامی که یک فرد مبتلا به اعتیاد به کتامین مصرف خود را متوقف کند، علائم ترک را تجربه خواهد کرد. مصرف طولانی‌ مدت کتامین ممکن است منجر به مشکلات قلبی و کلیوی شود و مصرف‌ کنندگان را در معرض خطر ابتلا به افسردگی، روان‌پریشی و مشکلات حافظه قرار خواهد داد.

فواید ترک کتامین

کتامین ممکن است اثرات منفی بر مغز و بدن داشته باشد. حتی دوزهای کم کتامین ممکن است منجر به بی حسی، گیجی، و توهم و همچنین افزایش فشار خون، ضربان قلب و بالا رفتن درجه حرارت شود. مصرف کتامین در دوزهای بالاتر، باعث از دست دادن حافظه، وحشت، اضطراب، پارانویا، پرخاشگری و حتی مرگ خواهد شد.

با توجه به اثرات کتامین، ترک مصرف این دارو به دلایل مختلفی مفید خواهد بود:

بهبود سلامت جسمانی، مصرف طولانی مدت کتامین ممکن است منجر به درد و زخم معده، درد مثانه و مشکلات کلیوی شود. ترک کتامین، به بهبود سلامت جسمانی و جلوگیری از آسیب بیشتر به بدن کمک خواهد کرد. بهبود سلامت روان، مصرف کتامین ممکن است اثرات منفی بر سلامت روان و عملکرد شناختی فرد داشته باشد. مصرف کتامین باعث ایجاد مشکلات مربوط به حافظه می شود و احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش خواهد داد. برخی از مصرف کنندگان کتامین نیز تمرکز و یادگیری مطالب جدید را دشوار می دانند. ترک کتامین، فرصتی برای درمان علائم اختلالات روانی و جلوگیری از سایر مشکلات مربوط به حافظه فراهم خواهد کرد.

عملکرد بهتر، مصرف کتامین همچنین بر عملکرد فرد در مدرسه یا محل کار تأثیر خواهد گذاشت و مدیریت مسئولیت ها را دشوارتر خواهد کرد. ترک کتامین موجب می شود تمرکز و توانایی فرد در انجام مسئولیت ها بهبود یابد.

ترک کتامین فواید زیادی دارد. تصمیم گیری برای ترک و برداشتن گام هایی برای شروع فرآیند ممکن است چالش برانگیز باشد. اما برنامه‌های درمانی می‌ توانند پشتیبانی و ابزارهای مورد نیاز برای شروع بهبودی را فراهم کنند. برخی از افراد ترک کتامین را به تنهایی انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر شرکت در یک برنامه درمانی را انتخاب می کنند.

ترک کتامین

ترک کتامین

 

سوالات متداول ترک کتامین

آیا مصرف کتامین برای درمان افسردگی مفید است؟
خیر و در این خصوص باید بدانید که کتامین داروی مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان افسردگی نیست به همین جهت سوء مصرف این دارو تنها باعث اعتیاد مصرف کننده می شود.
آیا ترک کتامین به روش سم زدایی فوق سریع امکان پذیر است؟
خیر، با توجه به مکانیزم ساختاری کتامین، انجام سم زدایی فوق سریع آن وجود ندارد و ترک کتامین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به روش سم زدایی تدریجی تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی همراه پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.
آیا مصرف کتامین باعث افسردگی می شود؟
عوارض سوء مصرف کتامین طیف گسترده ای از بیماری های روانی و جسمانی را در بر می گیرد که افسردگی، دلیریوم، مسخ واقعیت و کاف چاله از مهمترین آنها می باشد.


به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۱ / ۵٫ شمارش آرا: ۱

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 18 =