ترک کتامین

ترک کتامین

کتامین چیست؟

کتامین به منظور درمان افسردگی استفاده می شود و خاصیت ضد درد دارد و در فرم های قرص و آمپول تولید و عرضه می شود. کتامین که دارویی بی بو و بی مزه می باشد بعد از مصرف بسیار سریع جذب می شود و با سرعت بالایی در تمامی بافت های بدن توزیع می گردد، مکانیزم عملکرد آن تاثیر مستقیم بر مغز بیمار و کندی در ارسال پیام از مغز به اندام ها می باشد.

کتامین بسیار اعتیار آور است و مصرف آن تنها زمانی باعث اعتیاد و وابستگی بیماران نمی شود که تحت نظر پزشک و در دوز و زمان مصرف مشخص شده باشد و هرگونه مصرف خارج از دستور پزشک کتامین می تواند باعث اعتیاد و وابستگی روانی و جسمانی در مصرف کننده شود که عوارض جبران ناپذیری را در پی دارد.
همانطور که گفتیم اعتیاد و وابستگی به کتامین جسمانی و روانی می باشد و به همین دلیل ترک کتامین نیازمند دریافت خدمات روانپزشکی و روان درمانی می باشد و ضروری است که بیماران برای ترک کتامین به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند. ترک کتامین یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور می باشد و تمامی مراحل درمان توسط کادر متخصص روانپزشکی، روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام میگیرد.

بطور کلی باید بدانید که کتامین متعلق به دسته ای از داروهاست که به عنوان بی حس کننده های تجزیه ای شناخته می شوند. معمولاً از کتامین در حین جراحی برای ایجاد و حفظ بیهوشی عمومی استفاده می شود. قبل و بعد از جراحی نیز استفاده می شود. اگر به شما کتامین تزریق شود یا به صورت داخل وریدی به شما داده شود، ممکن است احساس کنید از بدن خود جدا شده اید. همچنین ممکن است احساس کنید که شناور هستید. در صورتی که از کتامین در بیمارستان به درستی استفاده شود، ایمن تلقی می شود. کتامین را اغلب به این دلیل انتخاب می کنند که فشار خون و یا میزان تنفس را کاهش نمی دهد.

حتما مطالعه کنید: کتامین

کاربردهای کتامین

اقدامات تشخیصی در چشم، گوش، بینی و گلو

کاتتریزاسیون قلبی

پیوند پوست

ارتوپدی

کشیدن دندان

جراحی های جزئی

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف

عوارض مصرف کتامین چیست؟

توهم

نارسایی کبد

نارسایی مثانه

دو بینی و عدم تعادل

اختلال درک صحیح شرایط

فشار خون افزایش ضربان قلب

زندگی در دنیایی غیرواقعی و رویا

بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب

اختلال در عملکرد شناختی

حالت تهوع و استفراغ

کند شدن حرکات

حملات روانی

گم‌گشتگی

بی‌حسی

اما موارد شده تنها تعدادی از عوارض سوء مصرف کتامین می باشد و مصرف کتامین می تواند عوارضی همچون دلیریوم، مسخ واقعیت و کاف چاله برای بیمار داشته باشد که در صفحه کتامین چیست؟ به توضیح مفصل هرکدام پرداخته ایم.

سوء مصرف کتامین عوارض جانبی متعددی نیز برای مصرف کننده به همراه دارد که از مهمترین آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آشفتگی

فراموشی و روانپریشی

افزایش فشار مغز و چشم ها

مشکلات گوارشی و استفراغ

بیماری های تنفسی و تشنج

نامفهوم شدن گفتار

مختل شدن قدرت قضاوت

اختلال در عملکرد حرکتی

تحریف ادراک دیداری و شنیداری

کلینیک ترک اعتیاد

علائم ترک

ترک کتامین در خانه

یک باور اشتباه در خصوص مصرف کتامین امکان ترک آن در خانه می باشد که در این خصوص باید بدانید به دلیل وابستگی روانی ایجاد شده بر اثر مصرف کتامین، ترک کتامین نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد به همین جهت ترک و درمان اعتیاد تنها در مرکز ترک اعتیاد امکان پذیر است. از سوی دیگر وسوسه مصرف مجدد این دارو باعث می شود تا بیماران با امید واهی دائما تلاش کنند تا ترک را به وقت دیگری موکول کنند که خود یکی از اصلی ترین الزامات بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد.

هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک نه تنها کمکی به بهبود بیماران نمی کند بلکه تنها باعث بروز علائم ترک و محرومیت در مصرف کننده می شود که مقابله با بروز این علائم خود یکی از اصلی ترین دلایل مصرف مجدد کتامین می باشد.

علائم ترک کتامین عبارتند از:

علائم ترک به این دلیل روی می دهد که کتامین گیرنده های مواد افیونی در مغز را تغییر می دهد. علائم روانی ترک ممکن است خطرناک باشد. شاید خطرناک ترین آن افسردگی شدید باشد که منجر به افزایش تمایل به خودکشی خواهد شد.

پارانویا

افسردگی

اضطراب

بی خوابی

تپش قلب

تنفس نامنظم

نوسانات هیجانی و خلقی

افزایش فشار خون و برهم ریختگی ریتم قلبی

مرکز ترک اعتیاد

سم زدایی

سم زدایی کتامین

سم زدایی اولین مرحله درمان و قطع وابستگی به کتامین می باشد و اولین مرحله سم زدایی کتامین باعث قطع اتصال این دارو از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

سم زدایی در درمان اعتیاد بسیار موثر است و در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور به منظور کنترل حالات و حفظ سلامتی بیمار تحت کنترل روانپزشک، متخصص علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می گیرد.

ترک کتامین

ترک کتامین

ترک کتامین

اعتیاد به کتامین باعث ایجاد وابستگی جسمانی و وابستگی روانی در مصرف کننده می شود به همین علت ترک کتامین نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد و حتما باید در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد که به همین منظور ترک کتامین یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک کتامین، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

کتامین که به‌ خاطر اثرات تجزیه‌ کنندگی و قدرت آرام‌ بخشی که دارد شناخته می‌ شود، دارویی است که اغلب در صحنه مهمانی مورد سوء مصرف قرار می‌ گیرد، اما مصرف طولانی مدت آن ممکن است باعث بروز اعتیاد شود. کتامین که در درجه اول به عنوان آرام بخش در دامپزشکی شناخته می شد، اکنون برای درمان افسردگی، افکار خودکشی، درد مزمن، میگرن و حتی برخی از علائم اختلال اضطراب پس از سانحه استفاده می شود. مصرف بیش از حد کتامین به سرعت منجر به وابستگی روانی خواهد شد. افزایش تحمل نسبت به کتامین، باعث افزایش روز افزون دوزها و مصرف مکرر کتامین نیز منجر به اعتیاد به آن خواهد شد. هنگامی که یک فرد مبتلا به اعتیاد به کتامین مصرف خود را متوقف کند، علائم ترک را تجربه خواهد کرد. مصرف طولانی‌ مدت کتامین ممکن است منجر به مشکلات قلبی و کلیوی شود و مصرف‌ کنندگان را در معرض خطر ابتلا به افسردگی، روان‌پریشی و مشکلات حافظه قرار خواهد داد.

فواید ترک کتامین

کتامین ممکن است اثرات منفی بر مغز و بدن داشته باشد. حتی دوزهای کم کتامین ممکن است منجر به بی حسی، گیجی، و توهم و همچنین افزایش فشار خون، ضربان قلب و بالا رفتن درجه حرارت شود. مصرف کتامین در دوزهای بالاتر، باعث از دست دادن حافظه، وحشت، اضطراب، پارانویا، پرخاشگری و حتی مرگ خواهد شد.

با توجه به اثرات کتامین، ترک مصرف این دارو به دلایل مختلفی مفید خواهد بود:

بهبود سلامت جسمانی، مصرف طولانی مدت کتامین ممکن است منجر به درد و زخم معده، درد مثانه و مشکلات کلیوی شود. ترک کتامین، به بهبود سلامت جسمانی و جلوگیری از آسیب بیشتر به بدن کمک خواهد کرد. بهبود سلامت روان، مصرف کتامین ممکن است اثرات منفی بر سلامت روان و عملکرد شناختی فرد داشته باشد. مصرف کتامین باعث ایجاد مشکلات مربوط به حافظه می شود و احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش خواهد داد. برخی از مصرف کنندگان کتامین نیز تمرکز و یادگیری مطالب جدید را دشوار می دانند. ترک کتامین، فرصتی برای درمان علائم اختلالات روانی و جلوگیری از سایر مشکلات مربوط به حافظه فراهم خواهد کرد.

روابط بهتر، مصرف مواد مخدر، تاثیرات منفی فراوانی بر روابط با خانواده و دوستان خواهد داشت. ترک کتامین می تواند فرصتی برای بازسازی روابط آسیب دیده ناشی از اعتیاد فراهم کند.

عملکرد بهتر، مصرف کتامین همچنین بر عملکرد فرد در مدرسه یا محل کار تأثیر خواهد گذاشت و مدیریت مسئولیت ها را دشوارتر خواهد کرد. ترک کتامین موجب می شود تمرکز و توانایی فرد در انجام مسئولیت ها بهبود یابد.

ترک کتامین فواید زیادی دارد. تصمیم گیری برای ترک و برداشتن گام هایی برای شروع فرآیند ممکن است چالش برانگیز باشد. اما برنامه‌های درمانی می‌ توانند پشتیبانی و ابزارهای مورد نیاز برای شروع بهبودی را فراهم کنند. برخی از افراد ترک کتامین را به تنهایی انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر شرکت در یک برنامه درمانی را انتخاب می کنند.

در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره انواع مختلفی از درمان از جمله درمان گروهی، فردی و خانوادگی ارائه می شود. علاوه بر این، درمان ممکن است بر موضوعات مختلفی مانند آموزش در مورد مصرف مواد مخدر، بررسی ترومای گذشته و پیشگیری از عود تمرکز کند. برنامه های درمانی دارای قوانین و استانداردهایی هستند، از جمله عدم مصرف مواد مخدر یا الکل. این ساختارها باعث می شود وسوسه فرد کاهش یابد، که در دوران نقاهت اولیه، زمانی که هوس و تمایل به مصرف کتامین شدید است، بسیار مهم است. بسیاری از افرادی که در برنامه های درمانی شرکت می کنند گزارش می دهند که از ارتباط با سایر افراد با مشکلات مشابه بهره مند می شوند. تجربه احساس حمایت از سوی دیگران می تواند حس امیدواری را در فرد القا کند و به شما اجازه می دهد تا روابط سالمی ایجاد کنید.

ترک کتامین

ترک کتامین

سم زدایی کتامین

سم‌ زدایی کتامین باید تحت نظارت پزشک انجام شود. در صورتی که از قبل با بیماری جسمی و یا اختلالات روانی دست و پنجه نرم می کنید، یا در هنگام تلاش برای ترک کتامین، درد، ناراحتی یا سایر چالش‌ های قابل توجهی را برای هوشیاری خود تجربه می کنید، توصیه می شود در مورد مصرف دارو و سلامت خود با پزشک صحبت کنید.

نکات مهمی برای ترک کتامین

ترک کتامین ممکن است بسیار دشوار و چالش برانگیز باشد. توجه به نکات زیر به خصوص در مرحله اولیه بهبودی می تواند مفید باشد:

به مزایا و معایب آن فکر کنید

فهرستی از مزایا و معایب مصرف و ترک کتامین تهیه کنید. به معایب مصرف و فواید ترک کتامین دقت کنید. فهرست دلایلی که می خواهید ترک کنید را در دسترس داشته باشید و در صورت نیاز برای انگیزه بیشتر به آن مراجعه کنید.

محرک های خود را شناسایی کنید

آگاهی از عوامل وسوسه انگیز و محرک های خود اولین گام برای کشف نحوه برخورد با آنها است. افراد، رویدادها، موقعیت‌ها، افکار و احساساتی که شما را به مصرف مواد تحریک می‌کنند را یادداشت کنید و در صورت لزوم از آنها اجتناب کنید.

یک برنامه پیشگیری از عود تهیه و تنظم کنید

هنگامی که از عوامل وسوسه انگیز و محرک های خود آگاه شدید، می توانید برنامه ای برای مقابله با آنها ایجاد کنید. می توان از برخی محرک ها اجتناب کرد، مانند افراد خاص یا محله ها. محرک های دیگر، مانند استرس، قابل اجتناب نیستند و باید با آنها مقابله کرد. فهرستی از رویکردهای مقابله ای سالم برای کنترل و مدیریت هر محرک تهیه کنید.

مراقبت از خود را تمرین کنید

مراقبت از خود باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی خواهد شد، که همگی اینها ممکن است شما را در معرض خطر عود مجدد قرار دهند. به خاطر داشته باشید که فعالیت های سالم مانند ورزش و مدیتیشن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

بسیاری از افراد دریافتند که ترک مواد به تنهایی دشوار است. آنها تصمیم می‌گیرند برای دریافت حمایت بیشتر مراحل درمان را تحت نظارت پزشک و در محیط درمانی پشت سر بگذارند و در وهله اول علت اقدام به مصرف مواد مخدر مانند کتامین را بیابند. اگر می خواهید کتامین را ترک کنید، به دنبال کمک حرفه ای یا مشورت با یک متخصص در زمینه اعتیاد باشید. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به کتامین دست و پنجه نرم می کنید و یا برای درمان به کمک نیاز دارید، فرصت را غنیمت شمرده و همین امروز با مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره تماس بگیرید. متخصصان ما می توانند نیازهای منحصر به فرد شما را ارزیابی کرده و به شما کمک کنند تا درمانی را دریافت کنید که بهترین شانس را برای بهبودی طولانی مدت شما فراهم کند.

ترک کتامین

ترک کتامین

برنامه‌ های درمانی اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به مصرف‌ کنندگان کتامین کمک می‌ کند هوشیاری خود را حفظ کنند و درک بیشتری از محرک‌ها و عوامل وسوسه انگیز مصرف مواد مخدر به دست آورند. برنامه های درمانی درکلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مهارت های جدیدی را برای کنترل استرس و سایر احساسات دشوار ایجاد خواهد کرد. شرکت در برنامه های درمانی کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، دارای مزایای زیر است:

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روشهای ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی کتامین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول ترک کتامین

آیا مصرف کتامین برای درمان افسردگی مفید است؟
خیر و در این خصوص باید بدانید که کتامین داروی مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان افسردگی نیست به همین جهت سوء مصرف این دارو تنها باعث اعتیاد مصرف کننده می شود.

آیا ترک کتامین به روش سم زدایی فوق سریع امکان پذیر است؟
خیر، با توجه به مکانیزم ساختاری کتامین، انجام سم زدایی فوق سریع آن وجود ندارد و ترک کتامین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به روش سم زدایی تدریجی تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی همراه پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.

آیا مصرف کتامین باعث افسردگی می شود؟
عوارض سوء مصرف کتامین طیف گسترده ای از بیماری های روانی و جسمانی را در بر می گیرد که افسردگی، دلیریوم، مسخ واقعیت و کاف چاله از مهمترین آنها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *