۲٫۷
(۳)

مرکز ترک کوکائین

کوکائین محرکی بسیار اعتیاد آور است که از گیاه کوکا استخراج می شود و به شکل پودر سفیدرنگ، شفاف، کریستالی و تلخ است. مکانیزم عملکرد آن تاثیر مستقیم بر مغز و سیستم عصبی مصرف کننده است به همین جهت وابستگی ایجاد شده در اثر مصرف آن روانی و جسمانی می باشد.

مصرف کوکائین به روش های مختلفی همچون خوراکی، استنشاقی و تزریقی انجام پذیر است اما متداول ترین روش مصرف آن بصورت استنشاقی می باشد که در ابتدا کوکائین را به شکل پودر در آورده و به کمک اسکناس یا کاغذ لوله شده آن را از طریق بینی خود بالا می کشند این روش مصرفی باعث می شود تا کوکائین از طریق بینی به شش ها وارد شده و پس از ورود به سیستم گردش خون به سرعت وارد مغز مصرف کننده شود اما از دیگر روش های مصرف کوکائین می توانیم به مالیدن به لب ها و دندان ها اشاره کنیم که مدت اثر در این روش طولانی تر می شود.

بستری
1
- تماس با کلینیک. - پرزنت بیمار توسط پذیرش و ارائه توضیح روند درمان. - هماهنگی جلسه با روانشناس مجموعه به منظور ارائه مشاوره رایگان به بیمار. - توضیح روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره.
روند درمان
2
روند درمان ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی است. حداقل طول دوره درمان از 2 تا 3 هفته (10 تا 21 روز) است که مدت زمان آن با توجه به وضعیت بیمار، میزان دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می شود، تعیین خواهد شد.
سرویس ها
3
اتاق های 1 تخته و 2 تخته در کلینیک در نظر گرفته شده است که دارای کمد و یخچال هستند. صبحانه، ناهار و شام سرو می شود. امکان حضور همراه در اتاق های یک تخته فراهم است و همچنین امکان استفاده از تلفن همراه و اینترنت رایگان وجود دارد.
سم زدایی
4
سم زدایی با توجه به نوع اعتیاد و مواد مصرفی انجام می شود. روانپزشک بعد از اتمام دوره درمان نیز بیمار را فالو می کند و همچنین به جهت بهبود اختلالات روانشناسی ناشی از مصرف مواد در کنار ترک اعتیاد، روانکاوی با حضور روانشناس انجام می شود.
ترخیص
5
کارهای ترخیص بیمار بعد از اتمام دوره درمان و در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن وضعیت بیمار از نظر روحی و فیزیکی با تایید پزشک متخصص انجام می شود. بعد از ترخیص نیز با توجه به نیاز بیمار جلسات مشاوره و روانکاوی با روانپزشک ادامه خواهد داشت.

عوارض مصرف کوکائین

پارانویا

افسردگی

سکته مغزی

استرس شدید

آیا مصرف کوکائین باعث سوراخ شدن بینی می شود؟

کوکائین با کاهش جریان خون و بی حس کردن قسمت داخلی بینی باعث سوراخ شدن بینی می شود. وقتی کوکائین به صورت موضعی استفاده می شود باعث انقباض رگ های خونی می شود. کوکائین همچنین به عنوان یک عامل بی حس کننده عمل می کند، بنابراین وقتی سلول های بینی به مدت طولانی خون از دست می دهند، سیگنال های درد را ارسال می کنند که توسط مغز “شنیده نمی شوند”.این عارضه جانبی ممکن است منجر به ادامه مصرف کوکائین شود حتی در صورت قطع خون رسانی به بینی.

سرگیجه ناشی از مصرف کوکائین

مصرف کوکائین باعث افزایش میزان اپی نفرین، نوراپی نفرین و دوپامین در سلول های مغز (سلول های عصبی) می شود همچنین ممکن است بیش از حد آنها را فعال کرده و سیگنال ها را تغییر دهد. از سوی دیگر کوکائین باعث انقباض رگ های خونی شده و به همین دلیل اکسیژن کمتری به برخی از بافت ها می رسد.

علائم مصرف کوکائین

اثرات کوکائین

افزایش میزان هوشیاری و زیرکی، اعتماد به نفس بالا، پرحرفی و بی ربط گویی از اصلی ترین علائم مصرف کوکائین می باشد این علائم به حدی شدید هستند که اطرافیان هیچ درک صحیحی از صحبت های مصرف کننده نخواهند داشت و در صورت مصرف زیاد، حرکات و رفتاری های عجیبی از مصرف کننده سر خواهد زد از سوی دیگر مصرف کنندگان ممکن است دچار لرزش، سرگیجه، اسپاسم عضلانی و بدبینی شوند.

ترک کوکائین در خانه: باور اشتباه

از آنجایی که وابستگی به کوکائین، روانی و جسمانی می باشد، ترک کوکائین نیازمند، دریافت خدمات روان درمانی درکنار درمان جسمانی می باشد به همین جهت ضروری است تا بیمار در کلینیک ترک اعتیاد بستری شود و تحت نظر روانپزشک ترک مواد مخدر و تیم روانشناسی اقدام به درمان و ترک کوکائین نماید.

ترک کوکائین در منزل، یک باور اشتباه می باشد و هرگونه خود درمانی نتیجه جز بروز علائم ترک در مصرف کننده نخواهد داشت که مقابله با این علائم، از اصلی ترین دلایل بازگشت به مصرف کوکائین می باشد که در ادامه به معرفی برخی از متداول ترین این علائم خواهیم پرداخت.

آشفتگی

افسردگی

خستگی مزمن

ترک کوکائین

ترک کوکائین

تعداد افرادی که در غلبه بر اعتیاد خود موفق بوده اند بیشتر از کسانی است که در این مسیر با شکست مواجه شده اند. اعتراف به اینکه به مواد مخدر از قبیل کوکائین اعتیاد دارید و می‌ خواهید تغییر کنید اولین و مهمترین قدم است. به هیچ وجه هراس نداشته باشید، چرا که در مسیر درستی قدم گذاشته اید. در ادامه به شما نحوه غلبه بر اعتیاد و پایبندی به آن حتی در شرایط سخت و دشوار را آموزش خواهیم داد. کوکائین، یک ماده محرک غیرقانونی بسیار اعتیاد آور است که جنبه های لذت و حرکت مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. فردی که به مقدار زیاد کوکائین مصرف می کند از نظر ذهنی هوشیار و تحریک پذیر است و ممکن است بسیار شاد یا پرانرژی باشد و به شدت نسبت به بینایی، صدا و لمس حساس باشد. پس برای شروع ترک کوکائین مراحل زیر انجام می شود:

اعتراف به اعتیاد

عوامل خطر اعتیاد به مواد مخدر را شناسایی کنید. عوامل خطری که باعث ابتلا به سوء مصرف کوکائین در ابتدا شده اند ممکن است پس از قطع مصرف همچنان وجود داشته باشند. بطور کلی تصور می شود که ابتلا به بیماری اعتیاد ترکیبی از ژنتیک و عوامل خطر محیطی است.

شرایط اجتماعی – اقتصادی ضعیف و همچنین سطح تحصیلات پایین، فشار همسالان و زندگی در مناطقی که میزان جرم و جنایت و مصرف مواد مخدر بالا است نیز ممکن است احتمال مصرف مواد مخدر از قبیل کوکائین را در افراد افزایش دهد. علاوه بر این، سایر عوامل خطر خانواده شامل نظارت کم والدین، طلاق و تعارضات خانوادگی نیز در این امر دخیل است. تا جایی که می توانید در مورد اعتیاد به کوکائین اطلاعات کسب کنید. کسب اطلاعات بیشتر به شما کمک می کند تا با گزینه های درمانی و همچنین عوارض جسمی که ممکن است در نتیجه اعتیاد به کوکائین تجربه کنید بیشتر آشنا شوید.

درمان اعتیاد به کوکائین

برنامه ترک کوکائین

تاریخی را برای اقدام به ترک کوکائین تعیین کنید. تاریخ ترک را برای فردا تنظیم نکنید، مگر اینکه کاملاً مطمئن باشید که ترک ناگهانی کوکائین به شما ضرری نخواهد رساند. آن را برای بیش از یک ماه دیگر نیز تنظیم نکنید، زیرا ممکن است تا آن زمان از تصمیم خود منصرف شوید. تصمیم خود را برای یکی دو هفته آینده تنظیم کنید. این تاریخ، به شما زمان کافی برای آمادگی ذهنی و جسمی خواهد داد. برای کمک به ایجاد انگیزه، تاریخی را انتخاب کنید که برای شما ارزشمند باشد. روز تولد خودتان، روز پدر، روز فارغ التحصیلی دخترتان و سالگرد ازدواجتان و یا سالروز تولد فرزندتان.

تاریخ تعیین شده را در تقویم خود علامت بزنید و آن را به نزدیکان و دوستان خود اعلام کنید. تاریخ را طوری تنظیم کنید که زمان فرا رسیدن روز موعود، عقب نشینی نکنید. قاطعانه با خود متعهد شوید که از آن تاریخ مصرف کوکائین را ترک خواهید کرد. از هر گونه حمایت پزشکی یا جسمی که ممکن است نیاز داشته باشید استفاده کنید. اگر برخی از اعتیادها به طور نادرست متوقف شوند، ممکن است تهدید کننده زندگی باشند. به دنبال پشتیبانی شخصی و حرفه ای باشید. ممکن است اکنون اینگونه به نظر نرسد، اما برای غلبه بر اعتیاد به حمایت های زیادی در طول سفر خود نیاز خواهید داشت.

روش ترک کوکائین

ترک کوکائین و کنترل علائم آن

طبق برنامه ریزی که کردید، رفتارهای اعتیادآور خود را متوقف کنید. وقتی روز موعود فرا رسید، به قولی که به خود داده بودید عمل کنید و تصمیم خود را اجرا کنید. چند روز اول کمی برای شما سخت خواهد گذشت. خودتان را مشغول نگه دارید و مثبت بمانید. شما در یک راه مهم و تجربه زندگی بدون اعتیاد قدم برداشته اید، بنابراین ثابت قدم بمانید و به بهترین بیمارستان ترک اعتیاد مراجعه کنید.

روش ترک کوکائین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

درمان بصورت ترک تدریجی بین ۷ تا ۱۴ روز بستری و درصورت وجود علائم، با توجه به نظر پزشک معالج مدت زمان بستری طولانی تر می شود.

سوالات متداول درباره ترک کوکائین

تاثیر مصرف کوکائین بر سلامت مصرف کننده چیست؟
طبق بررسی موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر، مصرف کوکائین در طولانی مدت اثرات منفی مختلفی بر سلامت مصرف کننده خواهد گذاشت که برخی از آنها عبارتند از فشار خون بالا، افزایش دمای بدن، مشکلات تنفسی و حمله قلبی.

آیا مصرف کوکائین باعث اختلال نعوظ می شود؟
کوکائین با منقبض یا تنگ کردن عروق باعث اختلال نعوظ (ED) می شود.
انقباض عروق زمانی رخ می دهد که رگ های خونی (عروق یا رگ ها) سفت می شوند. به دلایل مختلفی، بدن به طور طبیعی و خودکار این کار را انجام می دهد. به عنوان مثال، اگر احساس سرما کنید، ممکن است مویرگ های دست و پاهایتان منقبض شوند تا بتوانید گرما را ذخیره کنید. به مرور زمان، میزان اکسیژن و مواد مغذی دریافتی بافت های آلت تناسلی مرد کاهش می یابد، زیرا سلول ها قادر به دریافت خون به میزان کافی نیستند.

آیا مصرف کوکائین باعث پوسیدگی دندان می شود؟
کوکائین به هنگام مصرف آن از راه خوراکی یا حتی در هنگام استنشاق ممکن است با بزاق فرد ترکیب شود که باعث افزایش خاصیت اسیدی بزاق می شود. این ترکیب ممکن است منجر به انحلال و تجزیه ماده معدنی کلسیم فسفات هیدروکسی آپاتیت موجود در دندان شود و باعث آسیب رسیدن به مینای دندان و همچنین صدمه به بافت سفت عاج زیر مینا شود. ساییدگی دندان و پارگی لثه نیز ممکن است در اثر مسواک زدن بیش از حد در افرادی که احساس سرخوشی زیاد ناشی از مصرف کوکائین دارند، رخ دهد.

آیا مصرف کوکائین باعث خونریزی داخلی می شود؟
کوکائین ممکن است آسیب جدی به دستگاه گوارش (GI) وارد کند. این آسیب نه تنها شامل خونریزی می شود، بلکه سوراخ هایی در دستگاه گوارش ایجاد کرده و باعث از بین رفتن قسمت هایی از روده می شود. پزشکان بر این باورند که کوکائین از طریق آسیب رساندن به رگ های خونی باعث این آسیب می شود. 


به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۲٫۷ / ۵٫ شمارش آرا: ۳

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.