کلینیک ترک اعتیاد
بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد
10 اسفند 1399
کلینیک ترک اعتیاد
ترک گل چند روز طول می کشد؟
10 اسفند 1399

زولپیدم با نام تجاری آمبین یکی از انواع دارو‌های خواب‌آور است که معمولا برای درمان بی‌خوابی‌های کوتاه مدت استفاده می‌شود و تاثیر مشابه این دارو مانند دارو‌های پزشکی بنزودیازپین است که البته زولپیدم عوارض بسیار کمتری نسبت به بقیه داروهای هم خانواده خود دارد اما باید دقت داشته باشید که زولپیدم هم مثل سایر دارو های خواب‌آور دیگر می‌تواند ایجاد اعتیاد کند و این اعتیاد معمولا در کمتر از دو هفته برای فرد اتفاق می‌افتد، اما فرد مصرف‌کننده زمانی متوجه اعتیاد می‌شود که دقیقا زمان مصرف دارو به اتمام رسیده است و متوجه بی خوابی‌های شبانه می‌شود، یعنی دیگر بدون قرص نمی تواند بخوابد.

وابستگی و اعتیاد به زولپیدم روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک زولپیدم نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد و ترک زولپیدم در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی با پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.

حتما مطالعه کنید: ترک زولپیدم

زولپیدم چیست؟

زولپیدم دارای نیمه عمر بین ۲ الی ۳ ساعت است و میزان مدتی که می‌تواند اثر خود را بگذارد بین ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خواهد بود و بیشتر جهت درمان بی‌خوابی‌های شبانه توسط پزشک تجویز می‌شود که دو نوع معمول از این قرص جهت درمان بی‌خوابی وجود دارد که عبارتند از:

انتشار سریع که در اینصورت اثرات قرص با سرعت در بدن انتشار می‌یابد و معمولا برای کسانی تجویز می‌شود که برای خواب شبانه مشکل دارند.

انتشار طولانی که مختص افرادی است که برای خواب عمیق مشکل دارند و مکانیسم دارو به صورتی است که در فواصل مشخص در بدن فرد آزاد می‌شود.

مصرف زولپیدم باید در یک بازه زمانی کوتاه مدت باشد و متاسفانه متخصصین در مرکز ترک اعتیاد آکسون بار‌ها با بیمارانی رو به رو شده‌اند که گمان می‌کرده‌اند این دارو عوارض زیادی ندارد و خودسرانه آن را در طولانی مدت مصرف کرده‌اند و بعد از یک مدت متوجه عوارض مصرف خودسرانه این دارو شده‌اند.

زولپیدم

موارد مصرف زولپیدم

موارد مصرف زولپیدم

داروی زولپیدم بیشتر برای ناآرامی‌های مرتبط با خواب تجویز می‌شود یعنی کسانی که برای رفتن به خواب مشکل دارند و یا افرادی که نیمه شب از خواب بلند می‌شوند و به اصطلاح خواب عمیقی ندارند. البته در برخی موارد بسیار محدودی از این دارو برای کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی استفاده می‌کنند.

میزان ماندگاری زولپیدم در بدن

تاثیری که این قرص بر روی بدن می‌گذارد، بسیار سریع است و میانگین نیمه عمر زولپیدم یک ساعت و نیم می‌باشد. اما در مورد میزان ماندگاری این قرص اعداد زمانی متفاوتی وجود دارد که ممکن است در بدن فردی ۸ ساعت باشد و در بدن فرد دیگر حتی تا ۱۴ ساعت یا بیشتر هم قابل تشخیص باشد.

آیا به مصرف زولپیدم نیاز داریم

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، نه تنها برای درمان اختلال خواب، بلکه برای بهبود سایر اختلالات روحی بهتر است تا جایی که ممکن است به دنبال روش‌هایی باشیم که اعتیاد به دارو را به همراه نداشته باشد، مگر اینکه مصرف زولپیدم یا آمبین با صلاح دید پزشک در کوتاه مدت باشد.

سوء مصرف زولپیدم، عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که برخی از مهمترین این عوارض می توانیم به کم‌شدن حافظه و یا رفتار‌های غیر ارادی و نامتعادل در خواب اشاره کنیم و به خاطر همین دلایل گفته می‌شود جهت پیشگیری از یک سری عوارض جانبی حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا از علائم مرتبطی مثل خماری و گیجی بعد از خواب جلوگیری شود.

همچنین اگر جز آن دسته از افرادی هستید که بدون تجویز پزشک این دارو را مصرف می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت با یک روانپزشک متخصص در مرکز ترک اعتیاد مشورت کنید.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف زولپیدم

خطرات مصرف زولپیدم یا آمبین

میزان تاثیر مصرف این دارو بسیار سریع است و بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه اثر خود را در بدن نشان می‌دهد. یکی از علائم خطرناک این دارو واکنش آلرژیک است که حتی در بدن فردی که قبلا مصرف می‌کرده است ممکن است خود را نشان دهد. عوارض حاد این دارو هم بر جسم و هم بر روان فرد تاثیرگذار است که در ادامه مقاله به توضیح بیشتر آن می پردازیم.

باید بدانید بیشترین خطر مصرف داروی زولپیدم بر روی مادران باردار است که هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد و در برخی مواقع و مصرف خارج از دستور پزشک ممکن است به قیمت جان جنین تمام شود.

عوارض آلرژیک زولپیدم

انسداد مجاری تنفسی

دیس پنه یا کوتاه شدن تنفس

 استفراغ

تهوع

از دیگر عوارض سوء مصرف زولپیدم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

گیجی

هذیان

پرخاشگری

خواب زیاد

عدم تعادل

کاهش هوشیاری

تهوع همراه با استفراغ

بی نظمی و شلختگی

 آیا زولپیدم اعتیاد آور است؟

دلایل تجویز این دارو از سوی پزشک برای ناآرامی‌های خواب شبانه است و همچنین برای کسانی که خواب عمیق ندارند. البته گاهی برای افرادی که دارای اضطراب و استرس هستند، نیز تجویز می‌شود. اما مصرف غیر اصولی و خارج از کنترل پزشک این دارو می‌تواند وابستگی و اعتیاد را برای فرد به دنبال داشته باشد و شدت اعتیاد آوری آن این دارو به اندازه ای بالا است که حتی مصرف یک عدد بیشتر از تجویز آن، می تواند وابستگی را به همراه داشته باشد.

برخی اوقات بیمار بعد از برنامه درمانی خود، بدون اطلاع پزشک، مجددا به سراغ مصرف زولپیدم می رود و یا گاهی برای داشتن حس سرخوشی چند ساعتی قبل از موعد خواب آن را مصرف می‌کند که در این شرایط باید گفت فرد نسبت به مصرف این قرص اعتیاد پیدا کرده است.

مرکز ترک اعتیاد

نشانه اعتیاد به زولپیدم

نشانه اعتیاد به زولپیدم

اعتیاد به زولپیدم با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم می تواند در تشخیص اعتیاد و انجام اقدامات درمانی همچون، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد به منظور ترک زولپیدم بسیار موثر باشد.

رسیدن به تنهایی و انزوا

دوری از خانواده و اجتماع

گرفتن دارو از دوستان و دیگران

افسردگی بعد از مدت کوتاهی

فراموشی مکالمات در کوتاه مدت

تمایل بیش از اندازه به مصرف دارو

مصرف با دوز بیشتر از تجویز پزشک

استفاده از زولپیدم غیر از ساعات مشخص خواب

نخوابیدن بعد از مصرف برای دسترسی به لذت دارو

مراجعه به پزشکان متعدد برای دریافت دوز بیشتر دارو

عدم درک مسئولیت‌ها و عدم انجام توانایی‌های گذشته

عدم حضور در موقعیت‌های که امکان مصرف دارو نیست

مصرف ترکیبی زولپیدم با الکل برای رسیدن به حس سرخوشی

دقت کنید که اعتیاد به داروی زولپیدم در کسانی که قبلا به مخدرها و محرک های دیگری همچون متادون، تریاک، ماری جوانا و حشیش اعتیاد داشته اند بیشتر است و باید بدانید که ترک زولپیدم، نیاز به دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک اعتیاد تحت نظر روانپزشک دارد و به همین جهت برنامه درمان و ترک زولپیدم در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی با پرستاری شبانه روزی انجام می شود.

زولپیدم

نصف کردن قرص زولپیدم

نصف کردن قرص زولپیدم

بسیاری از افراد برای بلع بهتر و یا برای ایجاد صرفه جویی در مصرف قرص آن را نصف می‌کنند و سپس مصرف می‌کنند. اما اگر دارو طبق نظر پزشک باید کامل مصرف شود، بهتر آن را درسته مصرف کنید؛ زیرا در برخی از مواقع نصف کردن قرص می‌تواند با عوارض زیادی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد که یکی از این عوارض ناراحتی‌ها و سوزش‌های دستگاه گوارشی است. بنابراین بهتر است از نصف کردن قرص زولپیدم خودداری کرده و آن را به صورت کامل با یک لیوان آب مصرف کنید.

آیا آمبین یا زولپیدم موجب اوردوز می‌شود

دقت کنید که سوء مصرف هر دارو  دارای یک سری عوارض جانبی است که اگر بدون تجویز اصولی پزشک مصرف شود امکان اوردوز آن نیز وجود دارد.

میزان مصرف هر دارویی به عوامل متعددی بستگی دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

جنسیت

میزان سن بیمار

نیاز مبرم پزشکی

سوابق بیماری های فرد

میزان سلامت فعلی فرد

بنابراین دارویی مثل آمبین اگر خارج از تجویز پزشکی انجام شود و یا به مرحله سوء مصرف دارو منجر شود، امکان اوردوز وجود دارد که علائم اوردوز آمبین عبارتند از:

بیهوشی

آپنه یا وقفه تنفسی

عدم هماهنگی بین حرکات بدن

خواب آلودگی مفرط

مرگ

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله هم اشاره شد، برخی در مصرف دارو زیاده روی می‌کنند و برای رسیدن به حالت سرمستی آن را با الکل ترکیب می‌کنند که امکان اوردوز و خطرات احتمالی مرگ در این شرایط بالا خواهد رفت. برای همین منظور بهترین راه مصرف این دارو اقدام طبق تجویز پزشک است اما اگر نسبت به مصرف آن بی‌احتیاطی کردید، باید سریعا به فکر درمان باشید.

کلینیک ترک اعتیاد

علائم سو مصرف زولپیدم

علائم سوء مصرف زولپیدم

از علائم شایع و واضح در مصرف زولپیدم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضعف بدنی و خواب آلودگی بیش از حد

عدم هماهنگی بین حرکات بدن و لرزش شدید بدنی

خستگی و کسالت مفرط

کندی و کاهش ضربان قلب

کاهش حافظه کوتاه مدت

علائم نامبرده تنها بخش اندکی از عوارض سو مصرف زولپیدم است که برای تشخیص بهتر و درمان بهتر باید فرد مصرف‌کننده در مرکز ترک اعتیاد مورد معاینه و مشاوره قرار بگیرد. یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ترک زولپیدم تحت نظر روانپزشک متخصص درمان اعتیاد و تیم روانشناسی با پرستاری شبانه روزی است.

ترک زولپیدم

اصولا ترک مصرف دارو های خواب آور و روان‌گردان به یکباره کاری خطرناک و غیر پزشکی است و درمانگران مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، توصیه می‌کنند قبل از هر گونه اقدام جهت ترک بهتر است با روانپزشک متخصص درمان اعتیاد مشورت شود. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور است و یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ترک زولپیدم می باشد که طی برنامه درمانی بیمار تحت نظر مستقیم روانپزشک و روانشناس با پرستار شبانه روزی است و  هیچگونه دسترسی به مواد مخدر ندارد که در صفحه ترک زولپیدم به توضیح مفصل آن پرداخته ایم.

از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *