کلینیک ترک اعتیاد
نحوه مقابله با اعتیاد خواهر و برادر
22 شهریور 1400
کلینیک ترک اعتیاد
آیا مصرف ماری جوانا موجب سرطان می شود؟
22 شهریور 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: درک علائم و نشانه های سوء مصرف الکل ممکن است کمی دشوار باشد، اما توانایی تشخیص علائم احتمالی هشدار دهنده بسیار مهم است. بسیاری از افراد بزرگسال گزارش می دهند که در موقعیت های اجتماعی و یا زمانی که می خواهند به تمدد اعصاب بپردازند به مصرف الکل روی می آورند که سوء مصرف مداوم آن باعث وابستگی می شود که در این مقاله به بررسی مهمترین سوال مبنی بر علائم اعتیاد به الکل چیست؟ خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: الکل

از الکل می توان به عنوان روشی برای استراحت نیز استفاده کرد و گرچه مصرف ​​الکل در حد متوسط مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما در واقع الکل، ماده ای است که احتمال پیامدهای نامطلوب را افزایش خواهد داد و همچنین ممکن است منجر به وابستگی و اعتیاد شود. آگاهی از علائم و نشانه های سوء مصرف الکل یا وابستگی در مقابل مصرف ممکن است کمی دشوار باشد، اما اگر فکر می کنید یکی از عزیزانتان با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کند، آگاهی از علائم احتمالی هشدار دهنده سوء مصرف الکل بسیار مهم است.

نکات مبهم زیادی وجود دارد که با شناسایی و تشخیص علائم سوء مصرف الکل عجین شده است و تشخیص اختلال در مصرف مواد مخدر را کمی دشوار کرده است.

علائم مسمومیت با الکل

علائم مسمومیت با الکل

علائم مسمومیت با الکل چیست؟

برای اکثر افراد، از لحاظ رفتار و اختلال قابل مشاهده، بین نوشیدن یک فنجان شراب به همراه شام و خوردن چندین گیلاس مشروبات الکلی، تفاوت قابل توجهی وجود دارد، اما الکل ممکن است بسیار بیشتر از آنچه که شما اطلاع دارید تاثیر گذار باشد. به محض نوشیدن یک جرعه الکل، میزان غلظت الکل در خون (BAC) شما افزایش خواهد یافت. هرچه میزان غلظت الکل در خون (BAC) بالاتر رود، احتمال بروز علائم ظاهری اختلال در شما بیشتر خواهد شد.

اگر شک دارید که یکی از اطرافیان شما مقدار زیادی نوشیدنی الکی مصرف کرده است، به دنبال علائم زیر باشید:

اختلال در هماهنگی و مهارت های حرکتی

تغییرات کلی شخصیت

کاهش خویشتن داری

مشکلات حافظه

مشکلات تمرکز

احساس گیجی

لکنت زبان

برخی از علائم جسمی دیگر که نشان می دهد فردی در حال نوشیدن الکل است و یا دچار مسمومیت شده است، شامل چشمان بی حالت و یا خون گرفته، بلند صحبت کردن یا افزایش بد خلقی است. برخلاف سایر مواد مخدر، بوی الکل علامت هشدار دهنده ای برای نوشیدن مشروبات الکلی است.

الکل بوی شدیدی دارد که نه تنها بلافاصله بعد از نوشیدن فرد قابل استشمام است، بلکه معمولا در  تنفس یا حتی لباس آنها ماندگاری بیشتری دارد. تغییراتی که ممکن است به دلیل نوشیدن الکل اتفاق بیفتد ممکن است نامحسوس باشد، مانند فردی که در زمان نوشیدن بیشتر حرف می زند و یا اجتماعی می شود. اجتماعی شدن، دلیل مهمی است که بسیاری از افراد در موقعیت های اجتماعی به نوشیدن الکل روی می آورند. علائمی که نشان دهنده این است که فرد در حال نوشیدن مشروبات الکلی است نیز ممکن است شدید و شامل پرخاشگری، خشونت یا انجام رفتارهای پرخطر باشد.

علائم اعتیاد به الکل

علائم اعتیاد به الکل

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

اگر متوجه شدید که فردی گاهی اوقات الکل می نوشد یا حتی دچار اختلال می شود، ممکن است به معنای وابستگی به الکل نباشد، اما می تواند نشان دهنده سوء مصرف الکل یا حتی اعتیاد به الکل باشد. اینجاست که وقتی سخن از آگاهی از علائم هشدار دهنده سوء مصرف الکل به میان می آید، مشکلات بوجود می آیند.

در وهله اول، افرادی که به سوء مصرف الکل مبتلا هستند لزوماً به الکل وابسته یا معتاد نیستند، اما آنها بیش از حد مشروبات الکلی مصرف می کنند و پیامدهای منفی که ممکن است اتفاق بیفتد را نادیده می گیرند، حتی اگر عواقبی شبیه به خماری را تجربه کنند.

علائم رایج هشدار دهنده سوء مصرف الکل یا نوشیدن بیش از حد عبارتند از:

ادامه نوشیدن با وجود این که فرد می داند مجبور به انجام کارهایی مانند رانندگی است که رانندگی در حالت مستی بسیار خطرناک است

عدم توانایی در کنترل نوشیدن و یا نوشیدن مکرر و بیشتر از میزان مورد نظر

دائما مشغول نوشیدن الکل هستند و به دنبال بازدید از کافه های مختلف

عدم علاقه و یا شرکت در فعالیت هایی از قبیل مدرسه یا محل کار

ایجاد اختلال در سایر فعالیتها و یا تعهدات به دلیل خماری

ادامه به نوشیدن حتی اگر شرایط جسمی بدتر شود

رفتارهای نامنظم و خشونت آمیز

از دست دادن حافظه

غش کردن

نشانه های هشدار دهنده سوء مصرف الکل بدون اعتیاد به آن وجود دارد، اما سو مصرف ممکن است به یک اعتیاد و حتی وابستگی جسمی به الکل تبدیل شود.

علائم رایجی که نشان دهنده اعتیاد فرد به الکل است عبارتند از:

یکی از مهمترین علاٸم سوء مصرف یا اعتیاد به الکل، قرار گرفتن در معرض موقعیت های خطرناک به طور مکرر در هنگام نوشیدن است، مانند رابطه جنسی ناسالم و یا رانندگی در حالت مستی.

فردی که به نوشیدن الکل اعتیاد دارد، اغلب از همان اوایل روز شروع به نوشیدن می کند و مدت زمان طولانی مستی او طول خواهد کشید

زمانی که فردی مشروب نمی نوشد، علائم ترک را تجربه خواهد کرد که ممکن است شامل احساس بیماری، اضطراب یا تعریق باشد

وجود آسیب هایی که به روابط، مشاغل و سایر جنبه های زندگی او وارد شود، باز هم به نوشیدن ادامه می دهد

ایجاد تحمل نسبت به الکل، به این معنی که برای دریافت اثرات مشابه لازم است که مقادیر بیشتری الکل بنوشد

یکی از علائم رایج اعتیاد به الکل، نوشیدن به تنهایی و تلاش برای پنهان کردن نوشیدن است

فرد بخاطر نوشیدن الکل، چیزهایی که قبلا به آنها علاقمند بوده است را نادیده میگیرد

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

آیا شک دارید که مبتلا به اختلال در مصرف الکل هستید؟

به این فکر کنید که آیا برای پنهان کردن نوشیدن مشروبات الکلی خود دروغ می گویید یا غالباً نسبت به این مورد احساس گناه می کنید. آیا احساس می کنید که برای استراحت به نوشیدن الکل نیاز دارید و یا در هنگام نوشیدن الکل اغلب بیهوش می شوید؟ اینها می توانند نشان دهنده مشکلات احتمالی سوء مصرف الکل باشند.

بسیاری از علائم و نشانه های سوء مصرف الکل که در بالا ذکر شده است ممکن است نشان دهنده اختلال در مصرف الکل (AUD) باشد. برای تشخیص اختلال در مصرف الکل (AUD)، معیارهایی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) اراٸه شده است که باید در نظر گرفته شود. افرادی که در طی یک دوره ۱۲ ماهه، دو مورد از ۱۱ معیار را داشته باشند، ممکن است مبتلا به اختلال در مصرف الکل (AUD) باشند و درجه شدت و ضعف آنها به صورت خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی می شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی یکی از سوالات متداول مبتی بر علائم اعتیاد به الکل چیست؟ پرداختیم اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مراحل بعد از شناسایی علائم رایج اختلال در مصرف الکل، کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلال در مصرف الکل که شامل علائم هشدار دهنده اختلال در مصرف الکل می باشد، می توانید برای شروع مکالمه با فرد آماده شوید. اکثر افرادی که مبتلا به اختلال در مصرف الکل هستند، صرف نظر از میزان مصرف آنها، می توانند از خدمات درمانی یا مشاوره آنلاین مانند تله درمانی بهره مند شوند. متأسفانه، فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به اختلال در مصرف الکل تصمیم می گیرند که درخواست  کمک کنند، به همین دلیل شناسایی فعالانه اختلال در مصرف الکل بسیار ضروری است. ترک الکل از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران می باشد که کلیه برنامه درمانی در آن تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.