ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

کلینیک ترک اعتیاد
رابطه مصرف کوکائین و اعتیاد به ورزش
31 خرداد 1400
مرکز ترک اعتیاد
دلایل اعتیاد به الکل
31 خرداد 1400

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین یا مجیک ماشروم، در مناطق مختلفی از جهان رشد می کنند و یک ماده محرک است که مورد سوء مصرف قرار میگیرد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان، به سوء مصرف قارچ جادویی مبتلا شده اید، مشاروین، کادر درمان و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران، با کلیه امکانات رفاهی و بیمارستانی همراه شما در برنامه ترک ماشروم می باشند.

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

قارچ های سیلوسایبین و یا سایلوسین، هر نوع قارچ از تیره سایلوسیب است. مواد تشکیل دهنده طبیعی آن یعنی سیلوسین و به ویژه سیلوسایبین، مواد شیمیایی بسیار توهم زایی هستند و پس از مصرف، فرد مصرف کننده ممکن است توهم سفر لذت بخشی را تجربه کند. بیش از ۷۵ نوع شناخته شده این قارچ که در ایالات متحده و چندین منطقه دیگر یافت می شوند، حاوی این عناصر هستند.

اگرچه این مواد تشکیل دهنده واقعی به عنوان مواد مخدر با برنامه I در ایالات متحده تعریف شده اند (بالاترین میزان سوء مصرف و اعتیاد)، خود قارچ غیرقانونی به شمار نمی رود.

شکل ظاهری آنها شبیه به قارچ هایی است که در آشپزی از آنها استفاده می کنید: ساقه های بلند و باریک با کلاه های تیره.

بسیاری از قارچهای به اصطلاح “جادویی” تنها دارای ۰٫۲ تا ۰٫۴٪ سیلوسایبین و حتی مقادیر کمتری سایلوسین هستند. اما اگر فرزند نوجوان شما حتی دوز کمی مصرف کند، ممکن است مسمومیت شدید و غیرقابل پیش بینی برای او اتفاق بیفتد. تقریباً ۹٫۲ درصد دانش آموزان آمریکایی کلاس دوازدهم در طول زندگی خود علاوه بر LSD ( نوعی ماده روانگردان قوی مانند قارچ) توهم زا نیز مصرف کرده اند.

کلینیک ترک اعتیاد

ماشروم

نام های خیابانی قارچ توهم زا یا ماشروم

از قارچ های توهم زا معمولاً به عنوان قارچ جادویی (مجیک ماشروم) یا به سادگی “ماشروم” یاد می شود. سایر اصطلاحات عامیانه قارچ عبارتند از:

سیلی پاتی (آدم احمق زودباور Silly putty)

قارچ مقدس (Sacred mushroom)

سایمون ساده (Simple simon)

دکمه ها (Buttons)

مجیکس (Magics)

ماشیز (Mushies)

بومرز (Boomers)

کلاه (کپ Cap)

مشک (Musk)

کلینیک ترک اعتیاد

آیا ماشروم اعتیاد آور است؟

آیا ماشروم اعتیاد آور است؟

هنگامی که نوجوانان شروع به مصرف مواد روانگردان می کنند، با این کار زندگی آنها واژگون خواهد شد. این تجربیات ممکن است احساس واقعی آنها را تغییر دهد و آنها را به یک وضعیت روحی و روانی پیچیده تبدیل کند و آنها را در ترک ماشروم با مشکل مواجه کند. زمانی که اثرات قارچ از بین می رود، ۶ یا ۷ ساعت پس از مصرف، فردی مصرف کننده ممکن است نسبت به “دنیای واقعی” احساس از هم گسیختگی و افسردگی می کند. این مسٸله به عنوان ترک روانشناختی شناخته نیز می شود. این باعث می شود بسیاری از مصرف کنندگان بارها و بارها این ماده روانگردان را برای تکرار تجربه های لذت بخش مصرف کنند.

هرچه میزان مصرف این قارچ توهم زا بیشتر شود، تحمل او نسبت به این ماده بیشتر خواهد شد و مجبور می شود به دوزهای بیشتری احتیاج داشته باشد تا تأثیرات مشابه با قبل را تجربه کند.

به دلیل این که هیچ تحقیقاتی وجود ندارد که نشان دهنده این باشد که قارچ های جادویی از نظر جسمی مانند هروئین و سایر داروهای غیرقانونی اعتیاد آور هستند، نوجوانان ممکن است به مصرف روانگردان و توهم زاها و فرهنگ پیرامون این مواد اعتیاد پیدا کنند. قارچ های سیلوسایبین معمولاً با فرهنگ هیپی به همراه ماری جوانا و LSD ارتباط تنگاتنگی دارند و مصرف کنندگان این نوع ماده مخدر، آنچنان درگیر مصرف این داروها می شوند که در زندگی عادی خود با مشکل مواجه خواهند شد.

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

نحوه مصرف ماشروم

نحوه مصرف ماشروم

ماشروم را هم به صورت مرطوب و هم به صورت خشک می توان یافت، اما معمولاً قبل از مصرف آن را خشک می کنند. سپس آنها را از طریق بلعیدن مصرف می کنند.

برای بلعیدن، آن را می توان به تنهایی و یا همراه با غذا مصرف کرد تا طعم نامطبوع آن را بپوشاند. سایر روش های معروف مصرف قارچ جادویی توهم زا، شامل دم کردن آنها در چای، پودر کردن آنها و بلعیدن آن به شکل کپسول یا پختن آنها به همراه “خوراکی های شکلاتی” است.

مصرف کنندگان اغلب قارچ ها را با داروهای دیگر، به ویژه سایر داروهای روانگردان ترکیب می کنند. این قارچ ها که در کنسرت ها و جشنواره های موسیقی فروخته می شوند، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. از ترکیب قارچ جادویی و اکستازی (MDMA) به عنوان “ترولینگ” یاد می شود.

اصطلاح “هیپی فلیپ” برای توصیف ترکیبی از ماشروم و LSD و یا اکستازی استفاده می شود و “جدی فلیپینگ” ترکیبی از هر سه است. این ترکیبات افراطی، محبوبیت خاصی در بین جوانان دارند و ممکن است پیامدهای فاجعه آمیزی به همراه داشته باشد.

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

علائم و نشانه های مصرف ماشروم

سوء مصرف ماشروم با علائم و نشانه هایی همراه است که آگاهی از این علائم می تواند کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد و انجام اقدامات درمانی همچون ترک ماشروم در بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره نمایید. مصرف قارچ، ممکن است تاثیر فراوانی بر رفتار، روابط و عملکرد شخصی و خصوصی مصرف کننده به همراه دارد. علائم مصرف قارچ های توهم زا به تنهایی، نگران کننده می باشد، در صورت مبتلا شدن نوجوان به این نوع سوء مصرف، نادیده گرفتن آن کار بسیار دشواری خواهد بود. به همین جهت در ادامه به معرفی برخی از علائم مصرف ماشروم خواهیم پرداخت:

رفتارهای عجیب غریب و نامنظم

قطع ارتباط با واقعیت

گیجی یا پارانویا (بد گمانی)

گشاد شدن مردمک چشم و برافروختگی صورت

ترک مدرسه

ترک گروه های دوستان و آشنایی با دوستان جدید

اجتناب از دیده شدن یا گفتگو با خانواده

کلینیک ترک اعتیاد

خطرات مصرف قارچ سیلوسایبین

خطرات مصرف قارچ سیلوسایبین

هنگامی که قارچ های سیلوسایبین بلعیده می شود، اساساً بدن فرد را در معرض مسمومیت قرار می دهد. ذهن و بدن مصرف کننده در معرض عواقب جبران ناپذیر سوء مصرف مواد مخدر قرار می گیرند و میزان سرخوشی ناشی از مصرف ماشروم، بسته به کارایی قارچ ها و میزان مصرف فرد مصرف کننده، ممکن است حتی از بسیاری از داروهای سخت، نیز تهدید کننده زندگی و فرار تر باشد.

حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا ماشروم تاثیرات خود را بگذارد و دوام آن حدود ۶ ساعت طول خواهد کشید، اما در این بازه زمانی اتفاقات زیادی روی خواهد داد و هرچه میزان مصرف فرد بیشتر شود، بیشتر در معرض این عوارض قرار خواهد گرفت.

تاثیر ماشروم بر مغز

تاثیر ماشروم بر مغز

تاثیر ماشروم بر مغز

عوارض جانبی قارچ جادویی به طور کلی، روانشناختی است. به محض ورود ماشروم به جریان خون، وضعیت روانی مصرف کننده ممکن است به مناطق عجیب و غریب و ناخوشایند کشیده شود، احساسات و افکار وی در طول این سفر به همه جای این قلمرو سفر می کند. گاهی اوقات ممکن است این سفر طاقت فرسا شود و تهدیدی برای مصرف کننده و اطرافیان او محسوب شود. از این تجربه مصرف شروم، به عنوان “سفر بد” یاد می شود.

سایر عوارض جانبی که این ماده مخدر بر روی در مغز می گذارد شامل موارد زیر است:

اختلال در درک

تشدید احساسات

توهم (دیداری، شنیداری یا احساس کردن چیزهایی که در آن مکان وجود ندارد)

مشکل در تمرکز یا فکر کردن

اختلال در قضاوت

اضطراب، تنش و بی قراری

پارانویا (بدگمانی) و وحشت

احساس جدا شدن از بدن

ناتوانی در تشخیص خیال از واقعیت

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که موارد گفته شده تنها بخشی از عوارض سوء مصرف این محرک می باشد که مصرف آن طیف بسیار گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرد به همین جهت بهترین رویکرد، جهت جلوگیری از بروز این عوارض ترک ماشروم تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد.

همانند سایر مواد توهم زا، ماشروم نیز باعث می شود تا تجارب یا انقلاب های شدید معنوی در نوجوانان صورت بگیرد.

آنها ممکن است شروع به گفتن یا باور کردن چیزهایی عجیب و غریب کنند و در پی سفر هیجان انگیز خود، احتمالاً در درک آنچه اتفاق افتاده است با مشکل مواجه شوند. آنها ممکن است وابستگی بیشتری به طبیعت و یا نسبت به افراد خاصی احساس کنند. از طرف دیگر، ممکن است به طور ناگهانی نسبت به محیط اطراف خود احساس راحتی نداشته باشند و به نوعی احساس افسردگی کنند.

اگر احساس کردید که فرزند نوجوان شما این نوع رفتارها را بدون هیچ دلیلی نشان می دهد، باید نسبت به احتمال مصرف قارچ های جادویی توهم زا شک کنید و به تحقیق و تفحص در این مورد بپردازید.

مرکز ترک اعتیاد

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

اثرات جسمانی ماشروم

عوارض جانبی جسمی مصرف قارچ توهم زا، به راحتی قابل تشخیص است و تا مدت ها بعد از مصرف ادامه دارد.

عوارض جانبی جسمی مصرف قارچ جادویی توهم را می تواند شامل موارد زیر باشد:

تهوع و استفراغ

گرفتگی شکم

اسهال

تعریق و لرزش

بی حسی صورت

ضعف و کشیدگی عضله

خواب آلودگی و خمیازه کشیدن

سرگیجه، سبکی سر و عدم هماهنگی

افزایش ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن

اوردوز و مرگ ناشی از مصرف قارچ جادویی شایع نیست. اما، نوجوانانی که به سوء مصرف قارچ های جادویی توهم زا مبتلا هستند، ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند.

حالت روانی تجزیه ای، به همراه بیماری ذاتی و سایر عوارض جسمی، پیامدهای ناخوشایندی در پی خواهد داشت. در سال ۲۰۰۴، دختری که با سوء مصرف ماشروم اوردوز کرده بود در حال پیاده روی کشته شد.

در سال ۲۰۰۸، پسر ۱۸ ساله ای در طول سفر خود از پنجره به سوی دیار باقی پر کشید. داستانهای فراوانی مانند این، در گوشه و کنار این کره خاکی ساخته می شود و سالانه میلیون ها تماس تلفنی مرتبط با مسمومیت با قارچ های جادویی توهم زا برقرار می شود. علاوه بر این، انواع خاصی از قارچ ها واقعاً سمی هستند. مصرف یکی از این قارچ ها به اشتباه ممکن است یک نوجوان را به بخش اورژانس روانه کند و به احتمال زیاد منجر به مشکلات مرتبط با سلامتی شود.

کلینیک ترک اعتیاد

ماشروم یا قارچ سیلوسایبین چیست؟

سایر خطرات مصرف قارچ سیلوسایبین

سوء مصرف ماشروم، علاوه بر اینکه ممکن است دروازه ای برای مصرف سایر مواد مخدر باشد، بلکه شیب لغزنده ای به سوی یک درام و بروز مشکلات متعدد شخصی خواهد بود.

نوجوانانی که به دنبال مصرف این مواد توهم زا می روند، خیلی زود نتیجه و عواقب این تصمیم نادرست خود را در زندگی مشاهده خواهند کرد و متاسفانه پایان خوبی در انتظار آنها نخواهد بود. آنها شاهد پایین آمدن نمرات خود خواهند شد و حتی ممکن است به خاطر مصرف ماشروم، از مدرسه اخراج شوند.

آنها ممکن است با این کار، دوستان خود را از دست بدهند، از خانواده فاصله بگیرند و مبتلا به رفتارهای ضد اجتماعی یا تشخیص دوگانه و یا یک اختلال روانی همزمان مانند اختلال افسردگی یا اضطراب شوند. هیچ نوجوانی دوست ندارد زندگی خود را با مصرف آزمایشی و تفریحی داروهای روانگردان نابود کند. اما تاریخ ثابت کرده است که با یک بار عادت کردن به مصرف این محرک، اغلب راه برای سایر مسائل و مشکلات هموار خواهد شد.

ترک ماشروم

ماشروم، قارچ و یا قارچ سیلوسایبین در دسته مواد محرک قرار می گیرد به همین جهت وابستگی به این محرک، روانی و جسمانی می باشد. به همین جهت ترک ماشروم نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد. در همین راستا ترک ماشروم در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد و به بیماران این فرصت را می دهد تا علاوه بر درمان جسمانی، به اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بپردازند و بعد از ترخیص از سلامت کامل روانی و جسمانی بر خوردار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *