مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

کلینیک ترک اعتیاد
عوارض مصرف همزمان ماری جوانا و الکل
22 خرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
سوء مصرف ماری جوانا و سرطان ریه
22 خرداد 1400
نمایش همه
مرکز ترک اعتیاد

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

اگر ماری جوانا را از طریق سیگار مصرف می کنید، یا اگر در معرض دود ماری جوانای قرار گرفته اید، ممکن است این سوال در ذهن شما بوجود آید که چه مدت ماری جوانا در بدن شما باقی می ماند؟

ماده اصلی شیمیایی که در ماری جوانا به کار رفته است، تتراهیدروکانابینول می باشد که به آن THC نیز گفته می شود. اگرچه اثرات تتراهیدروکانابینول ( THC) ظرف چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا از بین می رود، اما آثار این ماده شیمیایی ممکن است هفته ها در بدن باقی بماند که در ادامه به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

پس از آخرین بار مصرف ماری جوانا ۳۰ تا ۴۵ روز ممکن است در آزمایش ادرار قابل تشخیص باشد

60 تا ۷۵ روز پس از آخرین بار مصرف ماری جوانا، از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است

تا ۹۰ روز از طریق آزمایش فولیکول مو قابل تشخیص است

اما علاوه بر موارد گفته شده، تشخیص مصرف ماری جوانا، طی آزمایشات متعدد قابل تشخیص است که در ادامه بصورت مفصل به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

اجزای غیر تتراهیدروکانابینول (THC) ماری جوانا نمی توانند به مدت طولانی در بدن باقی بمانند، به همین دلیل شاهدانه و سایر محصولات بدست آمده از ماری جوانا باعث نمی شوند که شما در آزمایش مواد مخدر به منظور تشخیص ماری جوانا با شکست مواجه شوید. با این وجود، برخی از افراد با انجام آزمایش مواد مخدر به دنبال تتراهیدروکانابینول (THC) هستند.

تشخیص ماری جوانا در آزمایش ادرار

آزمایش ادرار، یکی از متداول ترین روش ها برای تشخیص مصرف ماری جوانا است.

از طریق آزمایش ادرار می توان ماری جوانا را تا چند روز پس از آخرین بار مصرف تشخیص داد. با این وجود، اگر بیش از حد ماری جوانا مصرف می کنید، حتی پس از چندین هفته ممکن است ماری جوانا در ادرار شما تشخیص داده شود.

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

تشخیص ماری جوانا در آزمایش فولیکول مو

تارهای مو، به روش های مختلفی می توانند تتراهیدروکانابینول (THC) را دریافت کنند. مانند آزمایش ادرار، آزمایش فولیکول مو نیز می تواند می تواند رد پای تتراهیدروکانابینول (THC) در بدن را پس از گذشتن از جریان خون و رسیدن به پیاز مو تشخیص دهد. تتراهیدروکانابینول همچنین می تواند از طریق تماس بدنی به مو وارد شود، بدین معنا که برای مثبت شدن آزمایش موی شما، حتما نیاز به مصرف ماری جوانا نیست.

اگر در معرض دود ماری جوانا نیز قرار بگیرید، با ماری جوانا در تماس بوده اید و یا حتی اگر شخصی که ماری جوانا مصرف کرده است موهای شما را لمس کند، ممکن است آزمایش فولیکول موهای شما مثبت شود. آزمایش مو ممکن است تا ۹۰ روز پس از قرار گرفتن در معرض این محرک مثبت باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

تشخیص ماری جوانا در آزمایش خون

تشخیص ماری جوانا در آزمایش خون

زمانی که سخن از آزمایش برای تشخیص ماری جوانا به میان می آید، آزمایش خون اغلب استفاده نمی شود.

این به این دلیل است که مدت زمان آزمایش خون برای تشخیص مصرف ماری جوانا، بسیار کم است. این آزمایشات معمولاً فقط در صورت مصرف ماری جوانا، در طی سه تا چهار ساعت انجام می شود، یعنی زمانی که تتراهیدروکانابینول (THC) هنوز در جریان خون وجود دارد.

تشخیص ماری جوانا در آزمایش بزاق

آزمایش بزاق، مانند آزمایش خون، فقط در طی ۲۴ ساعت پس از مصرف ماری جوانا، قادر به تشخیص آن می باشد.

تاثیر ماری جوانا بر شیر مادر

ماری جوانا ممکن است وارد شیر مادر شود. پزشکان بر این عقیده اند که خوردن شیر مادر توسط نوزاد، بعد از مصرف ماری جوانا توسط مادر، برای کودک شیرخوار بسیار خطرناک است.

مرکز ترک اعتیاد

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

عواملی که بر مدت زمان ماندگاری ماری جوانا در بدن تاثیر می گذارد

هیچ روشی برای دانستن اینکه تتراهیدروکانابینول (THC) دقیقاً چه مدت در آزمایش های مواد مخدر در بدن فرد باقی خواهد ماند، وجود ندارد.

با این وجود، عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است بر مدت زمان ماندگاری ماری جوانا در بدن تاثیر می گذارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

تعداد دفعات مصرف

افرادی که بطور منظم ماری جوانا مصرف می کنند، احتمالاً تجمع تتراهیدروکانابینول (THC) را در بدن خود تجربه خواهد کرد و این بدان معنی است که خروج تتراهیدروکانابینول (THC) از بدن بیشتر طول خواهد کشید.

میزان غلظت تتراهیدروکانابینول (THC)

ماری جوانا، میزان های مختلفی از تتراهیدروکانابینول (THC) را دارد. اگر ماری جوانا با تتراهیدروکانابینول (THC) قوی تر مصرف شود، آثار شیمیایی مدت زمان طولانی تری در بدن باقی خواهد ماند.

نحوه مصرف

نحوه مصرف ماری جوانا ممکن است تاثیر زیادی در مدت زمان قابل تشخیص بودن ماری جوانا داشته باشد. اگر ماری جوانا از طریق سیگار مصرف شود، طی چند ساعت یا چند روز پس از مصرف، سطح تتراهیدروکانابینول (THC) در بدن کاهش خواهد یافت. اما اگر قورت داده شود، مواد شیمیایی با سرعت کمتری تجزیه می شود و مدت زمان طولانی تری قابل تشخیص خواهد بود.

کلینیک ترک اعتیاد

ماری جوانا و وزن

تاثیر مصرف ماری جوانا بر وزن

تتراهیدروکانابینول (THC) در بافت چربی بدن ذخیره می شود. افرادی که چربی کمتری در بدن دارند، بدن آنها نسبت به افرادی که چربی بیشتری دارند، سریع تر تتراهیدروکانابینول (THC) را دفع خواهد کرد. فردی که خوب غذا می خورد، ورزش می کند و خواب کافی دارد، بدن او نیز عملکرد بهتری خواهد داشت، به این معنی که بدن فرد سالم با سرعت بیشتری نسبت به فردی که از نظر سلامتی ضعیف است، از تتراهیدروکانابینول (THC) موجود در بدن خود خلاص می شود.

با این وجود، انجام بسیاری از تمرینات، درست قبل از آزمایش ماری جوانا ممکن است غلظت تتراهیدروکانابینول THC را افزایش دهد. این به این دلیل است که تتراهیدروکانابینول (THC) در چربی ذخیره می شود و اگر ورزش کنید و آن چربی تجزیه شود، تتراهیدروکانابینول (THC) دوباره در بدن شما آزاد خواهد شد.

افرادی که ماری جوانا را از طریق سیگار مصرف می کنند، دارای متابولیسم کاملاً متفاوتی است و این امر ممکن است نحوه تجزیه تتراهیدروکانابینول (THC) در بدن انسان را بطور قابل توجهی تغییر دهد، که به راحتی می تواند تعداد روزهای ماندگاری ماری جوانا در بدن فرد را تغییر دهد و یا آزمایش مواد مخدر را با شکست مواجه کند.

کلینیک ترک اعتیاد

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

برخی از داروها

برخی از داروها بر سرعت بدن در حذف تتراهیدروکانابینول (THC) تأثیر خواهند گذاشت چرا که ممکن است موجب تغییر غلظت تتراهیدروکانابینول (THC) در بدن شما شود.

داروهایی که می توانند میزان تتراهیدروکانابینول (THC) را افزایش دهند عبارتند از:

کتوکونازول

کلاریترومایسین

اریترومایسین

داروهای دیگر، مانند ریفامپین، ممکن است میزان تتراهیدروکانابینول (THC) را در بدن کاهش دهد. علاوه بر این، تتراهیدروکانابینول (THC) به تنهایی می تواند بر سایر داروها تأثیر بگذارد. تتراهیدروکانابینول (THC)، اثر وارفارین را در بدن افزایش می دهد. تتراهیدروکانابینول (THC) همچنین می تواند اثر تئوفیلین و کلرپرومازین را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.