کلینیک ترک اعتیاد
کوکائین و اختلال اضطراب
4 مرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
برخورد صحیح با افراد مشکوک به اعتیاد
4 مرداد 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: مصرف کوکائین از طریق استنشاق ممکن است باعث ایجاد مشکلات مرتبط با بینی مانند آسیب جسمی دائمی یا خونریزی بینی شود. در این مقاله تصمیم داریم در مورد علت خونریزی بینی که ناشی از استنشاق کوکائین است بیشتر توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید تا به بررسی مصرف کوکائین و خونریزی بینی بپردازیم.

ترک کوکائین، یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران می باشد و درمان بستری در کلینیک طلوعی دوباره، این امکان را به بیماران می دهد تا علاوه بر درمان جسمانی به روان درمانی خود نیز بپردازند.

حتما مطالعه کنید: ترک کوکائین

خونریزی بینی تا حدودی ناخوشایند دردناک و گاهی اوقات باعث کثیف کاری خواهد شد. بیشتر افراد در طول زندگی خود حداقل برای یک بار هم که شده دچار خونریزی بینی می شوند. با این وجود، برخی از افراد بطور مکرر شاهد خونریزی بینی هستند. یکی از عوامل خطر خونریزی بینی مصرف کوکائین است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان کوکائین مصرف می کنید، ممکن است در معرض خطر خونریزی بینی قرار داشته باشید، به خصوص اگر این ماده مخدر را به صورت استنشاقی مصرف می کنید. بنابراین، بسیار مهم است که بدانیم کوکائین چگونه باعث خونریزی بینی می شود، چگونه می توان خونریزی ناشی از مصرف کوکائین را کنترل کرد و چه عوارضی را ایجاد خواهد کرد.

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

مصرف کوکائین از طریق استنشاق ممکن است چندین عوارض مختلف مرتبط با بینی ایجاد کند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

خون دماغ شدن

بالا کشیدن مکرر بینی و آبریزش بینی

مشکلات سینوسی

مشکلات مربوط به حس بویایی شما

دَلَمه های درون بینی

یکی از شایع ترین عوارض استنشاق کوکائین، خونریزی بینی است.

پزشکان فکر می کنند که خونریزی بینی که در اثر مصرف کوکائین اتفاق می افتد، چندین علت مختلف دارد. استنشاق کوکائین هم ممکن است باعث تحریک پوست شود و هم به رگ های خونی در بینی آسیب برساند. به دلیل این که کوکائین باعث انقباض رگ های خونی می شود، در بعضی موارد پزشکان از آن برای کمک به خونریزی بینی استفاده می کنند. به همین دلیل، در محیط بیمارستان، گاهی از کوکائین موضعی برای درمان یا جلوگیری از خونریزی شدید بینی استفاده می شود. با این وجود، لازم به ذکر است که این نوع کوکائین موضعی است و استنشاقی نیست. علاوه براین، پزشکان از کوکائین پزشکی استفاده می کنند، نه از نوع کوکائین موجود در خیابان.

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

چگونه استنشاق کوکائین باعث خونریزی بینی می شود؟

استنشاق کوکائین ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پوست و بافت های تیغه بینی (دیواره بین سوراخ های بینی) شود. با گذشت زمان، استنشاق کوکائین باعث ایجاد زخم در تیغه بینی خواهد شد. علائم این زخم ها عبارتند از:

خون دماغ شدن

درد در ناحیه صورت

تخریب پوست، بافت ها و استخوان های بینی

استنشاق کوکائین باعث انقباض رگ های خونی درون بینی می شود، به این معنی که خون کمتری را انتقال می دهد. با این وجود، بافت های بینی برای سالم ماندن به این جریان خون احتیاج دارند. بدون خون کافی، بافت دچار آسیب شده و از بین خواهد رفت. بنابراین، مصرف کوکائین به پوست، استخوان و بافت های بینی آسیب خواهد رساند. در موارد حاد، کل بینی دچار افتادگی شود.

تزریق کوکائین و خونریزی بینی

زمانی که فردی کوکائین را به رگ های خود تزریق می کند، این ماده محرک با بینی تماس پیدا نمی کند. بنابراین، تزریق کوکائین باعث خونریزی بینی نمی شود. با این وجود، تزریق کوکائین با سایر انواع خونریزی، از جمله خونریزی مغزی مرتبط است.

مصرف کوکائین از طریق کشیدن سیگار و خونریزی بینی

مصرف کوکائین از طریق سیگار کشیدن نیز با بینی شما تماس مستقیم ندارد. بنابراین، مصرف این محرک از طریق سیگار کشیدن نیز به احتمال زیاد باعث خونریزی بینی نمی شود. استنشاق کوکائین بیشتر با خونریزی بینی همراه است.

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

مصرف کوکائین و خونریزی بینی

نحوه درمان خونریزی بینی ناشی از مصرف کوکائین

در حدود ۹۰٪ خونریزی بینی، جزئی است و در خانه قابل درمان است. خونریزی بینی ناشی از مصرف کوکائین مشابه با خون ریزی ناشی از سایر عوامل است و اغلب با روش های مشابه قابل درمان است. مراحل درمان خونریزی در منزل شامل موارد زیر است:

سوراخ های بینی خود را به آرامی با انگشت شست و انگشت اشاره خود به مدت ۱۰ دقیقه فشار دهید

به جلو خم شوید تا از ورود خون به درون حلق جلوگیری کنید

هیچ چیزی (مانند گاز یا دستمال) را داخل بینی قرار ندهید

بنشینید تا به علت سرگیجه زمین نخورید

از طریق دهان نفس بکشید

اگر بعد از ۲۰ دقیقه، هنوز هم شاهد خونریزی بینی هستید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اکثر خونریزی های بینی فقط در یک سوراخ بینی اتفاق می افتد. خونریزی بینی که به طور همزمان در هر دو سوراخ بینی اتفاق می افتد ممکن است شاخص های جدی یک بیماری باشد و کنترل آن دشوارتر خواهد بود.

در موارد بسیار نادر، خونریزی بینی ممکن است آنقدر جدی باشد که تهدید کننده زندگی فرد باشد. عوامل خطر خونریزی شدید بینی شامل موارد زیر است:

به تازگی جراحی بینی انجام داده باشید

داشتن مشکل در عوامل طبیعی لخته شدن خون

در حال مصرف داروهای رقیق کننده های خون باشید

وجود آنوریسم (برآمدگی) در رگ های خونی درون بینی

سخن پایانی

سوء مصرف کوکائین عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد اما مصرف این محرک بسیار اعتیاد آور، از طریق بینی بصورت استنشاقی می تواند باعث بروز صدمات و عوارض متعددی همچون خونریزی بینی شود که در این مقاله به بررسی کامل آن پرداختیم.

ترک کوکائین، یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی تهران،می باشد که کلیه برنامه درمانی در این مرکز ترک اعتیاد، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد و به بیماران این امکان را می دهد تا علاوه بر درمان وابستگی و اعتیاد خود به روان درمانی خود نیز بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.