کلینیک ترک اعتیاد
مصرف کوکائین و سنگ کلیه
28 تیر 1400
کلینیک ترک اعتیاد
نحوه کمک به بیماران اعتیاد به هروئین
28 تیر 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

مصرف کوکائین و خونریزی داخلی

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: به دلیل تاثیراتی که مصرف کوکائین بر رگ های خونی و قلب دارد، ممکن است آسیب داخلی شدیدی رخ دهد. در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چگونه مصرف کوکائین باعث خونریزی داخلی خواهد شد و در صورتی که مشکوک به خونریزی داخلی هستید چه کاری باید انجام دهید پس در ادامه به بررسی مصرف کوکائین و خونریزی داخلی خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: کوکائین

محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف کوکائین از بسیاری از جنبه ها، تهدیدی برای سلامتی فرد محسوب می شود. تمام آسیب های ناشی از مصرف کوکائین قابل مشاهده نیستند.

بیشتر آسیب های جسمی ناشی از مصرف کوکائین در قسمت داخلی بدن اتفاق می افتد. مصرف کنندگان کوکائین حتی ممکن است از آسیبی که به بدن آنها وارد شده است اطلاعی نداشته باشند. یکی از انواع آسیب هایی که مصرف کوکائین می تواند ایجاد کند، خونریزی داخلی یا خونریزی در قسمت داخلی بدن است. مصرف کوکائین ممکن است باعث خونریزی داخلی در اندام های مختلف شود. پزشکان تشخیص داده اند که مصرف کوکائین ممکن است باعث خونریزی در مغز، معده، روده، ریه ها و طحال شود.

مصرف کوکائین و خونریزی داخلی

خونریزی در مغز یکی از تاثیرات بالقوه کشنده ای است که ناشی از مصرف کوکائین می باشد. مصرف کوکائین نه تنها احتمال خونریزی و سکته مغزی را افزایش می دهد، بلکه خونریزی مغزی ناشی از مصرف کوکائین اغلب خطرناک تر از سایر خونریزی های مغزی است.

مرگ ناشی از خونریزی مغزی که در اثر مصرف کوکائین اتفاق می افتد، تقریباً سه برابر بیشتر از مرگ ناشی از خونریزی مغزی است که هیچ ربطی به مصرف کوکائین ندارد. علاوه بر این، حتی اگر مصرف کنندگان کوکائین از خونریزی مغزی جان سالم به در برند، عواقب و پیامدهای خوشایندی در انتظار آنها نخواهد بود. افرادی که دچار خونریزی مغزی ناشی از مصرف کوکائین شده اند، نسبت به افرادی که علت خونریزی مغزی آنها، عاملی غیر از مصرف کوکاٸین بوده است، در زمان ترخیص از بیمارستان، بهبودی کامل پیدا نکرده بودند. علائم خونریزی مغزی شامل شروع ناگهانی موارد زیر است:

گیجی یا مشکلات گفتاری

ضعف در یک طرف بدن

از دست دادن بینایی

مشکلات تعادل

سردرد شدید

مصرف کوکائین و خونریزی داخلی

مصرف کوکائین و خونریزی داخلی

کوکائین و خونریزی معده یا روده

کوکائین ممکن است آسیب جدی به دستگاه گوارش (GI) وارد کند. این آسیب نه تنها شامل خونریزی می شود، بلکه سوراخ هایی در دستگاه گوارش ایجاد کرده و باعث از بین رفتن قسمت هایی از روده می شود. پزشکان بر این باورند که کوکائین از طریق آسیب رساندن به رگ های خونی باعث این آسیب می شود. علائم آسیب به دستگاه گوارش (GI) ممکن است ظرف یک تا ۴۸ ساعت پس از مصرف کوکائین شروع شود. علائم خونریزی دستگاه گوارش و آسیب ناشی از مصرف کوکائین شامل موارد زیر است:

درد در ناحیه شکم

حالت تهوع یا استفراغ

اسهال خونی

مصرف کوکائین و خونریزی در ریه ها

مصرف کوکائین با خونریزی در ریه ها مرتبط است.

خونریزی ریه ها که ناشی از مصرف کوکائین است بسیار رایج و کشنده است. مطالعه ای که روی برخی از افرادی که به دلیل اوردوز کوکائین جان خود را از دست دادند، نشان داده است که بیش از ۷۰٪ آنها خونریزی ریه داشتند. علائم خونریزی در ریه ها که ناشی از مصرف کوکائین است شامل موارد زیر می باشد:

خلط خونی

تنگی نفس

کوکائین و خونریزی در طحال

مصرف کوکائین به ندرت ممکن است باعث پارگی طحال شود. مصرف کوکائین تاثیر قابل توجهی روی طحال دارد و باعث می شود این عضو بطور موقتی ۲۰ درصد کوچکتر شود. برخی پزشکان بر این باورند که کوکائین به دلیل ایجاد تغییر در فشار خون و یا آسیب به رگ های خونی ممکن است باعث خونریزی در طحال شود. علائم پارگی طحال شامل موارد زیر است:

درد در سمت چپ شکم

درد در شانه چپ

سرگیجه

گیجی

کلینیک ترک اعتیاد

مصرف کوکائین و خونریزی داخلی

چگونه مصرف کوکائین باعث خونریزی داخلی می شود؟

اکثر مردم کوکائین را به عنوان دارویی می شناسند که از لحاظ روانی بر فرد تاثیر می گذارد. کوکائین، یک ماده محرک شناخته شده ای است که باعث می شود افراد با انرژی زیادی به انجام فعالیت های مختلف مشغول شوند. فراتر از پیامدهای ناخوشایندی که مصرف کوکائین از طریق استنشاق و تزریق ممکن است به دنبال داشته باشد، بسیار مهم است که بدانید کوکائین چگونه باعث آسیب داخلی نیز می شود.

با مصرف کوکائین، سیستم عصبی سمپاتیک تحریک می شود (قسمتی که مربوط به واکنش نسبت به “جنگ یا گریز” است که افراد تجربه می کنند) که منجر به مسدود شدن جریان خون می شود و باعث فعالیت بیشتر قلب می شود. چنین تغییراتی در جریان خون ممکن است به عواقب ناخوشایندی در بدن منجر شود. این عواقب ناخوشایند عبارتند از:

افزایش سریع فشار خون

اتساع عروقی (آنوریسم) برآمدگی کوچک در برخی قسمت های رگ

التهاب و آسیب به رگ های خونی

تداخلات دارویی با کوکائین که احتمال خونریزی را افزایش می دهد

مصرف کوکائین همچنین ممکن است به دلیل تداخلات دارویی، احتمال خونریزی را افزایش دهد.

اگر فردی داروهای خاصی مانند رقیق کننده های خون استفاده می کند، مصرف همزمان کوکائین با این دارو ها ممکن است بسیار خطرناک باشد. مصرف کوکائین، مانع از تجزیه رقیق کننده های خون در بدن می شود، بنابراین تجزیه این دارو ها بیشتر طول خواهد کشید و در نتیجه احتمال خونریزی نیز افزایش خواهد یافت. به همین ترتیب، مصرف کوکائین با برخی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) تداخل دارد.

ترکیب داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID با کوکائین نیز احتمال خونریزی را افزایش می دهد. درست مانند داروهای رقیق کننده خون، مصرف کوکائین با جلوگیری از تجزیه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) در بدن، احتمال خونریزی داخلی را افزایش خواهد داد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شامل داروهایی زیر هستند:

ایبوپروفن

ملوکسیکام

ناپروکسن

مرکز ترک اعتیاد

درمان خونریزی داخلی ناشی از مصرف کوکائین

نحوه درمان خونریزی داخلی ناشی از مصرف کوکائین

خونریزی داخلی یک فوریت پزشکی است که ممکن است منجر به مرگ شود. اگر به هر دلیلی مشکوک هستید که خود یا یکی از عزیزانتان دچار خونریزی داخلی شده اید، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید. خونریزی داخلی مسئله ای نیست که بتوان در خانه به درمان آن پرداخت. تاخیر در درمان ممکن است کشنده باشد.

سخن پایانی

سوء مصرف کوکائین، عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد به همین جهت، ترک کوکائین، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد به همین منظور ترک کوکائین، در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی همراه پرستاری شبانه روزی انجام میگیرد و به بیماران این امکان را می دهد تا بیماران علاوه بر درمان جسمانی به درمان اختلالات روانی ناشی از سوء مصرف این محرک بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.