کلینیک ترک اعتیاد
ترک الکل و گرفتگی و اسپاسم عضلات
27 تیر 1400
کلینیک ترک اعتیاد
مصرف کوکائین و خونریزی داخلی
27 تیر 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

مصرف کوکائین و سنگ کلیه

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: مصرف کوکائین به عنوان سمی برای کلیه های فرد به شمار می رود. در این مقاله خواهید آموخت که آیا مصرف کوکائین باعث ایجاد سنگ کلیه می شود یا خیر و چگونه می توان علائم و نشانه های وجود سنگ کلیه را تشخیص داد. بله، مصرف کوکائین ممکن است به طور غیر مستقیم باعث ایجاد سنگ کلیه شود، زیرا این ماده مخدر، میزان مایعات بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد به همین جهت در این مقاله به رابطه مصرف کوکائین و سنگ کلیه خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: کوکائین

کلیه های شما برای عملکرد بهتر و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه، به میزان معینی مایعات نیاز دارند. مصرف کوکائین باعث می شود کلیه ها فعالیت بیشتری داشته باشند، بنابراین احتمال ایجاد سنگ کلیه افزایش می یابد. علاوه بر این، مصرف کوکائین برای کلیه ها، سم شناخته شده است و به روش های مختلف ممکن است بر سلامت کلیه تاثیر بگذارد.

نحوه ایجاد سنگ کلیه با مصرف کوکائین

کوکائین به دو طریق باعث ایجاد سنگ کلیه می شود:

اولین مورد با افزایش میزان تولید ادرار در کلیه های شما است. این افزایش به این دلیل است که فردی که کوکائین مصرف می کند بیشتر از حد معمول ادرار می کند. دوم، مصرف کوکائین باعث می شود کلیه های شما سیگنال های شیمیایی آزاد کنند که این امر موجب افزایش فشار خون شما می شود.

کوکائین اینکار را با تنگ کردن رگ های خونی انجام می دهد، که باعث می شود خون شما فشار بیشتری به عروق و قلب وارد کند. کلیه های شما باید مایعاتی که سرعت و ضخامت بیشتری دارند را تصفیه کرده و این امر باعث می شود آنها در مدت زمان کمتری در معرض سموم مضر قرار بگیرند. در نهایت، این دو اثر باعث آسیب حرکتی و شیمیایی به کلیه ها می شود.

کلیه شما باید به درستی فعالیت داشته باشد تا مانع از ایجاد سنگ کلیه شود که با این عوامل استرس زا چنین چیزی امکان پذیر نیست.

مصرف کوکائین و سنگ کلیه

مصرف کوکائین و سنگ کلیه

روش های جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه

به دلیل علائم ناخوشایند ناشی از سنگ کلیه، بیشتر مردم تلاش می کنند تا از ابتلا به این اختلال اجتناب کنند. با رعایت نکات زیر می توان احتمال ابتلا به سنگ کلیه را کاهش داد. همه افراد باید این نکات مهم را رعایت کنند، اما افرادی که کوکائین مصرف می کنند و یا به سوء مصرف مبتلا هستند، بیشتر باید به این نکات توجه داشته باشند.

مصرف زیاد آب

نوشیدن آب به میزان کافی به رقیق شدن ادرار و کاهش ابتلا به سنگ کلیه کمک می کند. نوشیدن آب بسیار مهم است زیرا مصرف کوکائین باعث کم آب شدن بدن افرادی می شود که آن را مصرف می کنند. سعی کنید روزانه حدود هشت لیوان (به طور استاندارد ۸ اونس) آب بنوشید. افرادی که کوکائین مصرف می کند ممکن است به مقدار خیلی بیشتری به آب نیاز داشته باشد.

از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد کلیه می شوند اجتناب کنید

از خوردن غذاهایی که حاوی اگزالات (اکسالات) زیاد هستند خودداری کنید. این گروه غذایی شامل چغندر، سیب زمینی سرخ کرده، آجیل، چیپس سیب زمینی و اسفناج است. همچنین از مصرف غذاهایی که حاوی فسفات زیاد هستند مانند لبنیات​، لوبیا و آجیل خودداری کنید.

نمک کمتری بخورید

یک رژیم غذایی که حاوی میزان زیادی نمک است باعث می شود کلیه مجبور شوند کلسیم بیشتری را تصفیه کنند. شما باید مصرف روزانه سدیم خود را به ۲۳۰۰ میلی گرم محدود کنید. تجسم این مقدار کمی دشوار است، بنابراین به میزان سدیم موجود در غذاهای خود توجه کنید. به دلیل اینکه مصرف کنندگان کوکائین غذای کمتری می خورند، این توصیه ممکن است برای آنها قابل اجرا نباشد.

به میزان کافی کلسیم دریافت کنید

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی میزان کافی کلسیم است. این امر به شما اطمینان خواهد داد که کلسیم و اگزالات (اکسالات) از کلیه دفع شده و باعث ایجاد سنگ کلیه نخواهد شد. کلسیم موجود در رژیم غذایی شما قبل از رسیدن به کلیه، اگزالات (اکسالات) را به معده و روده متصل می کند. از رژیم غذایی حاوی کلسیم کافی استفاده کنید. اگر فکر می کنید که دریافت کلسیم کافی از طریق رژیم غذایی امکان پذیر نیست، در نظر داشته باشید که مکمل کلسیم خریداری کنید.

کلینیک ترک اعتیاد

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه، سنگ های کوچکی هستند که وقتی کلسیم و اگزالات (اکسالات) با یکدیگر در کلیه شما ترکیب می شوند، تشکیل می شوند. به طور طبیعی، به میزان کافی مایعات و کلسیم در جریان خون شما وجود دارد که مانع از ایجاد سنگ کلیه خواهد شد. با این وجود، هنگامی که میزان این مایعات و کلسیم تغییر می کند، منجر به تشکیل سنگ کلیه خواهد شد.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه بسیار شایع است، اما درمان آن نیز، هنگامی که این مسٸله اتفاق می افتد بسیار مهم است. در صورت شدید بودن علائم، فورا به دنبال درمان پزشکی باشید. علائم سنگ کلیه شامل موارد زیر است:

ادرار ابری به همراه بوی بد

تهوع و استفراغ

درد و یا سوزش در هنگام ادرار کردن

امواج درد که شدت آن نوسان دارد

درد در کشاله ران و پایین شکم

نیاز مداوم به ادرار کردن (تکرر ادرار)

ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای (این امر ممکن است نشانه تحلیل رفتن و از کار افتادگی عضلات ناشی از مصرف کوکائین باشد)

درد شدید در زیر دنده ها، پهلو و پشت

ادرار بیشتر از حد معمول

میزان کم ادرار

سنگ کلیه ممکن است به خودی خود و بدون مراجعه به پزشکی دفع شود. با این وجود، مصرف کوکائین ممکن است به روش دیگری به کلیه ها آسیب وارد کند. بنابراین اگر هنگام مصرف کوکائین دچار سنگ کلیه شدید، بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

مرکز ترک اعتیاد

مصرف کوکائین و سنگ کلیه

کلیه ها چگونه کار می کنند؟

کلیه ها، سموم و مواد شیمیایی مضر موجود در خون شما را تصفیه می کنند. خون شما در رگ های خونی شما قرار دارد. از آنجا که کلیه های شما مسٸولیت تصفیه خون شما را بر عهده دارند، میزان مایعات و سرعت حرکت آن در جریان خون شما بر عملکرد و فعالیت کلیه ها تاثیر خواهد گذاشت.

داروهای شیمیایی، مواد مخدر و بیماری های مختلف ممکن است سلامت کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهند، به همین دلیل برخی از افراد برای کمک به بدن خود و به فعالیت واداشتن کلیه ها نیاز به دیالیز دارند تا از این طریق نمک، مایعات و سموم اضافی بدن تصفیه شود.

سخن پایانی

سوء مصرف کوکائین، عوارض روانی و جسمانی متعددی همچون سنگ کلیه برای مصرف کننده به همراه دارد به همین جهت ترک کوکائین، نیازمند دریافت خدمات روانشناسی در کنار درمان جسمانی می باشد به همین منظور، ترک کوکائین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد و به بیماران این امکان را می دهد تا علاوه بر اعتیاد به درمان سایر اختلالات خود نیز بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.