کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

کلینیک ترک اعتیاد
تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا
8 خرداد 1400
مصرف همزمان کوکائین و الکل
عوارض مصرف همزمان کوکائین و الکل
8 خرداد 1400

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: کوکائین محرکی بسیار اعتیاد آور است که سوء مصرف ان علاوه بر اعتیاد عوارض جسمانی و روانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که در این مقاله، مروری بر مدت زمان ماندگاری کوکائین در مو، ادرار و بزاق و پاسخ به سوال کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟ خواهیم داشت و همچنین عوامل موثر بر تشخیص سوء مصرف کوکائین در این مدت زمان را مورد بررسی خواهیم داد.

حتما مطالعه کنید: کوکائین

بیشتر افراد اثرات کوکائین را بین ۳/۳ تا ۵/۵ ساعت پس از مصرف آن احساس خواهند کرد. اگر فردی فقط یک بار کوکائین مصرف کرده باشد، معمولاً حدود سه تا پنج روز پس از آخرین باری که کوکاٸین مصرف کرده است، در ادرار قابل تشخیص است. فردی که دوز بیشتری کوکائین مصرف می کند و یا گاهی اوقات مصرف می کند، ممکن است به مدت سه تا هفت روز پس از آخرین باری که کوکاٸین مصرف کرده است، در ادرار قابل تشخیص باشد. برای افرادی که به طور مکرر و یا داٸم کوکائین مصرف می کنند، این محرک از طریق آزمایش ادرار، به مدت پنج تا ۱۴ روز پس از آخرین باری ک مصرف شده است قابل تشخیص است.

کوکائین، بین ۳٫۳ تا ۵٫۵ ساعت پس از آخرین بار مصرف در هر قسمتی از بدن شما باقی خواهد ماند اما این محرک، دارای یک متابولیت فعال به نام بنزوئیل کونین است و دفع آن به طور کامل از بدن، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید. این امر معمولاً بین یک تا دو روز قبل از ترک این متابولیت از سیستم اتفاق خواهد افتاد.

برآوردها نشان می دهد زمانی که فردی کوکائین مصرف می کند، حدود ۴۰٪ هیدرولیز می شود تا بنزوئیل کلونین ایجاد شود. سپس، ۴۰٪ دیگر توسط کبد متابولیزه شده و اکونین متیل استر تولید خواهد کرد. نیمه عمر کوکائین نسبتاً کوتاه و در حدود یک ساعت است، در حالی که نیمه عمر بنزوئیل کلونین در حدود شش ساعت است.

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

حتی اگر کوکائین در طی حدود چهار ساعت متابولیزه شود، غربالگری کوکائین را در موارد زیر تشخیص خواهد داد:

کوکاٸین از طریق آزمایش ادرار در حدود دو تا چهار روز پس از آخرین بار مصرف قابل تشخیص است.

کوکاٸین از طریق آزمایش بزاق در حدود دو ساعت پس از آخرین بار مصرف قابل تشخیص است، اما برخی از آثار کوکائین در بزاق تا ۱۹ ساعت پس از آخرین بار مصرف هم دیده شده است.

از طریق آزمایش مو تا ۹۰ روز پس از آخرین بار مصرف قابل تشخیص است.

با این وجود، برای فردی که داٸما در حال مصرف کوکائین است، این محرک می تواند در بدن آنها باقی بماند. از طریق آزمایش، کوکائین مدت زمان طولانی تری قابل تشخیص است. در انواع خاصی از غربالگری مواد مخدر، به ویژه نمونه گیری از فولیکول مو، کوکائین تا سه ماه پس از استفاده فرد از آن، قابل تشخیص است. عوامل و فاکتورهای خاصی که تعیین کننده مدت زمان ماندگاری کوکائین در بدن مصرف کننده می باشد، شامل میزان مصرف آنها، ترکیب کوکاٸین با سایر مواد، تعداد دفعات مصرف کوکائین و روش آزمایش این ماده است.

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان ماندگاری کوکائین در بدن

عوامل و فاکتور های مختلفی بر مدت زمان ماندگاری کوکائین در بدن فرد مصرف کننده، تاثیر خواهند گذاشت. میزان مصرف، یکی از فاکتورهای بسیار مهم است.

هرچه میزان مصرف فرد بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا کوکاٸین به طور کامل از بدن شما خارج شود. افرادی که به مدت طولانی کوکائین مصرف می کنند، تمایل دارند که مدت زمان طولانی تری در بدن آنها بماند، زیرا در بافت های چربی ذخیره می شود. فرآیند سم زدایی در این افراد نسبت به کسانی که مقدار کمتری کوکاٸین مصرف می کنند، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد و این ماده ممکن است به مدت طولانی تری از طریق آزمایش قابل تشخیص باشد.

حتما مطالعه کنید: سم زدایی

هرچه میزان مصرف کوکائین بیشتر باشد، خارج کردن آن از بدن دشوارتر خواهد بود، زیرا سیستم های حذف دارو و مواد مخدر از بدن شما، با استفاده مکرر دارو، عملکرد و کارایی خود را از دست خواهند داد. خلوص دارو نیز باید در نظر گرفته شود. هر چه کوکائین خالص تر باشد، تأثیرات قویتری خواهد داشت و مدت زمان بیشتری در بدن شما باقی خواهد ماند.

مرکز ترک اعتیاد

نحوه مصرف کوکاٸین

نحوه مصرف کوکاٸین

طریقه مصرف کوکاٸین، یکی دیگر از عوامل و فاکتورهای مهم در مدت زمان ترک کوکائین از بدن شما است. اگر کوکائین را تزریق کنید، ممکن است خیلی سریع به بالاترین درجه سرخوشی و سرکیفی برسید که مدت زمان کوتاه تری ادامه خواهد یافت، به این معنی که این ماده سریع تر از بدن شما خارج خواهد شد. زمانی که فرد کوکائین تزریق می کند، نیمه عمر آن در حدود ۵ دقیقه است، به این معنی که ظرف مدت ۳۰ دقیقه از بدن خارج می شود.

حتما مطالعه کنید: ترک کوکائین

برای افرادی که کوکائین استنشاق می کنند، ممکن است رسیدن به اوج لذت و سر کیفی، بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد و خارج شدن کامل آن از بدن، کمتر از سه ساعت طول خواهد کشید. اگر کوکاٸین خالص را تدخین می کنید، نیمه عمر آن در حدود ۴۵ دقیقه است و ممکن است بیش از چهار ساعت طول بکشد تا از بدن آنها خارج شود.

از آنجایی که کوکائین به صورت خوراکی نیز مصرف می شود، با این روش، در حدود یک ساعت طول خواهد کشید تا اثرات این دارو احساس شود و ممکن است تا دو ساعت ادامه داشته باشد. نیمه عمر حذف این دارو، حدود یک ساعت است و ممکن است تا ۵/۵ ساعت طول بکشد تا به طور کامل از بدن خارج شود.

لازم به ذکر است که حتی پس از خارج شدن کوکائین، بدن متابولیت های فعال از کوکائین تولید خواهد کرد که هنوز هم می توانند اثراتی ایجاد کنند و مدت های طولانی پس از مصرف نیز قابل شناسایی خواهند بود.

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

کوکائین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

آزمایش تشخیص کوکائین

تشخیص سوء مصرف کوکائین از طریق آزمایش ادرار، خون، مو، بزاق و یا عرق صورت انجام پذیر است.

از طریق این آزمایش ها مشخص خواهد شد که کوکائین یا متابولیت های آن در بدن شما وجود دارند یا خیر. متابولیت ها، مواد شیمیایی هستند که بدن در پاسخ به پردازش کوکائین تولید می کند. دو متابولیتی که از طریق آزمایش کوکائین قابل تشخیص هستند، شامل بنزوٸیل کونین و متیل استر کونین است.

آزمایش کوکائین به عنوان بخشی از غربالگری گسترده تر برای سایر مواد مخدر از قبیل ماری جوانا، شیشه و PCP (داروی روانگردان) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تست اعتیاد را می توان در مطب پزشک یا در محیط های بالینی انجام داد و نتایج آزمایش ظرف چند دقیقه با انجام آزمایش سریع مشخص خواهد شد. ادرار در ظرف مخصوص یا آزمایش بزاق دهان، متداول ترین روش های انجام آزمایش محرک کوکائین است.

اگرچه آزمایش ادرار و بزاق رایج ترین روش جهت تشخیص کوکائین است، می توان از طریق آزمایش فولیکول های مو نیز کوکاٸین را تشخیص داد. از طریق این آزمایش می توان مصرف کوکائین را ماه ها پس از اینکه فرد دارو را مصرف کرده است تشخیص داد، اما این آزمایش، همیشه هم به عنوان یک فرآیند دقیق در نظر گرفته نمی شود.

سخن پایانی

کوکائین، محرکی بسیار اعتیادآور است که سوء مصرف آن عوارض متعددی برای مصرف کنندگان به همراه دارد و سوء مصرف آن از طریق آزمایش اعتیاد قابل تشخیص می باشد که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم. ترک کوکائین یکی از خدمات کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که کلیه برنامه درمانی تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی همراه پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد، جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه درمان و ترک کوکائین می توانید با مشاورین مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور، تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *