بهترین و سریعترین روش ترک الکل

بهترین و سریعترین روش ترک الکل

بهترین و سریعترین روش ترک الکل

از آنجایی که الکل علاوه بر وابستگی جسمانی، وابستگی روانی زیادی در مصرف کننده ایجاد می کند، درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد. به همین منظور ترک الکل یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از بروز هرگونه عوارض، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود. در این مقاله به بررسی بهترین و سریعترین روش ترک الکل و پاسخ به سوالات متداولی همچون ترک الکل چند روز طول میکشد؟ الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟ و فواید ترک الکل خواهیم پرداخت.

از جدیدترین روش های درمان و ترک الکل می توانیم به ایمپلنت نالتروکسان، اشاره کنیم که علاوه بر ترک باعث حفظ حالت پایداری بیمار و جلوگیری از لغزش مصرف کننده می شود. ایمپلنت نالتروکسان یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر پزشک جراح، طی بی حسی موضعی در دیواره تحتانی شکم قرار می گیرد و ماندگاری بیش از ۶ ماه دارد و در صفحه ایمپلنت نالتروکسان به معرفی کامل آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

ترک الکل ممکن است یک فرآیند طولانی و آزار دهنده باشد، اما اجازه ندهید که تصور آزار دهنده و چالش برانگیز بودن این فرآیند شما را دلسرد کند. با خودتان مهربان باشید و قدردان تمام تلاش و پیشرفت هایی که در این زمینه کسب می‌کنید باشید. فرآیند ترک الکل، یک ماراتن نفس گیر است که در طی آن مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره همراه شما هستند و با دریافت پاداش در خط پایان تمام سختی هایی که پشت سر گذاشته اید را به دست فراموشی خواهید سپرد.

آشنایی با الکل با هدف انتخاب بهترین روش ترک الکل

الکل روانگردان بسیار اعتیاد آوری است که مکانیزم عملکرد آن تاثیر بر سیستم عصبی مصرف کننده می باشد و باعث تغییر رفتار و ادراکات بیمار می شود.شدت اثرگذاری الکل بسیار زیاد است و علاوه بر تاثیرات جسمانی، بر روان مصرف کننده نیز تاثیرات مختلفی وارد می کند که این اثرات سوء باعث تغییرات خلقی، تصمصیم گیری اشتباه و عدم قضاوت صحیح می شود. بنابراین وابستگی به الکل روانی و جسمانی می باشد و به همین علت ترک، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک الکل می باشد.

حتما مطالعه کنید : الکل
مرکز ترک اعتیاد

عوارض الکل

عوارض مصرف الکل

لکنت زبان

قضاوت ضعیف

عدم هماهنگی

تغییرات خلق و خوی

حافظه و توجه ضعیف

تحریک ترشح اسید معده

مشکلات گوارشی و تهوع

مشکلات راه رفتن پیوسته

پرخاشگری، سرگیجه و اتساع رگ های خونی

کاهش سرعت به محرک ها و ناهماهنگی بدن

ناتوانی در کنترل هیجانات و شکسته شدن قید و بندها

حتما مطالعه کنید: مصرف الکل و رفلاکس معده

اما موارد گفته شده تنها بخش کوچکی از عوارض مصرف الکل است و سوء مصرف این روانگردان طیف گسترده ای از بیماری ها را به همراه خواهد داشت که در مقاله الکل چیست؟ به معرفی مفصل آنها پرداخته ایم.

مرکز ترک اعتیاد

نشانه های اعتیاد

علائم و نشانه های مصرف

مصرف و اعتیاد به الکل با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت آنها کمک بسیاری در تشخیص و انجام اقدامات درمانی همچون ترک الکل می کند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

مشکلات قلبی، مانند فشار خون بالا، سکته مغزی و ضربان قلب نامنظم

گذراندن وقت بیشتر در گروه های اجتماعی جدید و دائما در حال تغییر

افزایش درگیری و اختلافات با دوستان، خانواده و همکاران

توهمات احتمالی یا خیال باطل، به خصوص در زمان ترک

مشکلات کبدی،مانند کبد چرب، هپاتیت، فیبروز و سیروز

گذراندن وقت کمتر در کنار دوستان و گوشه گیری کردن

کاهش عملکرد در مدرسه، محیط کار یا گروه های ورزشی

افزایش کج خلقی، عصبانیت و پرخاشگری

علائم روانشناختی سوء مصرف الکل

مشکلات حافظه، تمرکز و توجه

اضطراب جدید یا بدتر شدن آن

افزایش دروغگویی و فریبکاری

عدم پیگیری مسئولیت ها

پرخاشگری و عدم تعادل

سیستم ایمنی ضعیف

عدم پیگیری برنامه ها

حرف زدن بریده بریده

سرطان های مختلف

تغییر حالت سریع

پانکراتیت

تاری دید

کلینیک ترک اعتیاد

علائم و نشانه های مصرف

تصمیم به ترک الکل، یک تصمیم بسیار عالی است چرا که اعتیاد به الکل ممکن است منجر به نابود شدن زندگی فرد شود، اما با این حال بسیاری از افراد آگاهانه به سوء مصرف مواد مخدر ادامه می دهند تا بتوانند از بروز علاٸم ترک جلوگیری کنند. ترک الکل به علت بروز برخی ناراحتی های جسمی و روانی مرتبط با ترک، در بین افرادی که مبتلا به سوء مصرف الکل هستند، به امری نفرت انگیز تبدیل شده است اما این علائم در صورتی بروز خواهند کرد که ترک بصورت غیراصولی و در خانه و بدون مراقبت پزشکی انجام شود که می تواند کشنده باشد.

اما ترک الکل تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی این امکان را به شما می دهد تا بدون بروز هیچگونه علائم اقدام به درمان اعتیاد خود نمایید. درمان و ترک الکل در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک الکل در تهران   توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

تاثیرات فوری مصرف الکل بر بدن

سوء مصرف الکل ممکن است تأثیرات مختلفی بر بدن بگذارد اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شدت این تاثیرات بسته به میزان مصرف فرد متفاوت است. اگرچه عوارض جانبی ناشی از مصرف کم الکل، اغلب خطرناک نیستند، اما هرچه میزان مصرف الکل بیشتر شود، احتمال وقوع اثرات خطرناک بیشتر است اما مقادیر کم الکل می تواند باعث اثرات جسمی مانند:

اختلال در عکس العمل

واکنش آهسته

مشکلات هماهنگی

نوشیدن مقدار متوسط ​​الکل اثرات جسمی را تشدید خواهد کرد و منجر به بروز پیامدهایی خواهد شد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

بروز واکنش های پوستی مانند کهیر، قرمزی یا خارش

تغییر در بینایی

خواب آلودگی

افزایش ادرار

لکنت زبان

نوشیدن مقادیر زیاد الکل تاثیرات قابل توجه خطرناکی را در پی خواهد داشت. اثرات نوشیدن مقادیر زیاد الکل عبارتند از:

مشکلات کنترل روده و مثانه

مشکلات تنفسی

بیهوش شدن

استفراغ

مرگ

کما

ترک الکل

ترک الکل

ترک الکل

در صورتی مصرف کننده به الکل اعتیاد پیدا کرده باشد (وضعیت جسمی که بدن و مغز برای داشتن احساس خوب و عملکرد طبیعی به الکل نیاز دارند) که الکل در بدن آنها وجود نداشته باشد و بدن آنها علائم ترک الکل را تجربه کند. علائم ترک، همزمان با برنامه ترک بروز خواهد کرد و این یک فرآیند طبیعی است که سموم را از بدن خارج می کند. ترک الکل به این دلیل اتفاق می افتد که مصرف مداوم و بیش از حد الکل در نهایت باعث ایجاد اختلال در عملکردهای طبیعی مغز شده و انتقال دهنده های عصبی را که وظیفه انتقال پیام ها به سیستم عصبی مرکزی را بر عهده دارد، دچار اختلال خواهد کرد.

انتقال دهنده عصبی اولیه که به آرامش ربط دارد، گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) است. GABA همچنین به تولید اندورفین در مغز کمک می کند، که باعث ایجاد احساس سلامتی و تندرستی می شود. مصرف بیش از حد الکل باعث عدم تعادل در گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) می شود و در نتیجه منجر به بروز علائم منفی جسمی و روانی ترک می شود. سوء مصرف الکل، میزان ترشح دوپامین ( انتقال دهنده عصبی مرتبط با سیستم پاداش بدن) را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. این انتقال دهنده عصبی موجب تنظیم انرژی، لذت و انگیزه می شود. دوپامین همچنین به کنترل حس توجه، هماهنگی حرکتی، شناخت و خلق و خو در بدن کمک می کند.

بعد از مصرف الکل، دوپامین آزاد می شود و همانطور که بدن شروع به ایجاد تحمل بیشتری برای میزان الکل می کند، مغز برای تحریک انتقال دهنده های عصبی که باعث ایجاد حس خوب در بدن می شوند، به این ماده وابسته می شود. هنگامی که مصرف کننده الکل، به طور ناگهانی نوشیدن الکل را متوقف میکند، تولید دوپامین نیز متوقف شده و باعث بروز علائم جسمی و روانی ترک می شود.

اهداف خود را از مصرف الکل مشخص کنید

محدودیت های مشخص و محکم به شما در دستیابی به موفقیت و زندگی بدون الکل کمک خواهد کرد. شما هدف مهمی را برای خود تعیین کرده اید و مانند سایر اهداف زندگی، به خودتان کمک کنید تا با یک برنامه خوب به هدف نزدیک شوید. با یک نقطه تصمیم شروع کنید: می توانید تصمیم بگیرید که به طور کامل ترک کنید، یا می توانید محدودیت های خاصی را برای تعداد نوشیدنی هایی که در روز می نوشید و روزهایی که مجاز به نوشیدن هستید تعیین کنید. رویکرد صحیح به خود شما بستگی دارد، بنابراین کمی فکر کنید.

رویکرد پرهیز به این معنی است که نوشیدن الکل را به طور کامل متوقف کنید، که اصلا تصمیم درستی نیست و هرگز به شما توصیه نمی کنیم. اگر برای رسیدن به این هدف خود انگیزه دارید، پس به دنبال آن بروید. اگر این کار را غیرممکن می‌دانید، ممکن است علائم شدید ترک جسمی را تجربه کنید، یا در نهایت در چرخه پرهیز و عود های مجدد و بسیار چالش برانگیز قرار بگیرید، به کاهش آسیب فکر کنید. رویکرد کاهش آسیب، به این معنی است که محدودیت‌ هایی را تعیین کرده و نوشیدنی ایمن‌ تری را تمرین کنید. اگر نمی‌ توانید در حال حاضر نوشیدنی را به طور کامل ترک کنید، به شما پیشنهاد می کنیم تحت نظر پزشکان مجرب و آموزش دیده کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران فرآیند ترک الکل را با خیالی آسوده انجام دهید.

دلایل خود را برای ترک الکل یادداشت کنید

یادداشت کردن دلایل، به شما انگیزه خواهد داد تا به اهداف خود پایبند باشید. ترک الکل ممکن است یک احساس عاطفی باشد:

شما ممکن است از تصمیم امروز خود راضی و خوشحال باشید و فردا تمام قول و قرار های خود را فراموش کرده و بخواهید به سمت بطری الکل بازگردید. اگر روش هایی که با ترک الکل، از آن بهره‌مند می شوید را روی کاغذ یادداشت کنید و آن فهرست را در کیف پول خود قرار داده و با خود حمل کنید، می‌توانید آن احساسات مثبت را برای کمک به خود در گذر از زمان‌های بد همراه داشته باشید و انرژی مثبت آن را دریافت کنید.

دلایل ترک شما ممکن است شامل احساس بهتر جسمی و روحی از قبیل بهتر خوابیدن، بهبود سلامتی شما، احساس شرم، اضطراب یا افسردگی کمتر، اجتناب از بهانه تراشی، داشتن روابط سالم تر با افراد دیگر، عملکرد بهتر در محل کار، داشتن زمان و انرژی بیشتر، بودن در کنار خانواده، یا حفظ امنیت عزیزانتان باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک الکل

الکل خود را دور بریزید

اگر انگیزه ترک الکل را دارید از شر وسوسه ها نیز خلاص شوید. محاصره کردن خود با عوامل وسوسه انگیز، روش مناسبی برای تشویق عادات بهتر نیست. در صورتی که احساس تعهد می کنید، بایستید و الکل را در سینک بریزید. حتی اگر فقط قصد کاهش مصرف الکل را دارید، دسترسی مداوم به الکل فقط کار را سخت تر می کند.

اگر بطری های تزئینی یا علائمی که مصرف الکل را به شما خاطرنشان می کنند دارید، آنها را نیز از بین ببرید یا در انبار قرار دهید. آنها همچنین می توانند میل به نوشیدن را در شما تحریک کنند.

از دوستان و خانواده خود کمک بخواهید

درخواست کمک از افرادی که شما را مورد حمایت قرار دهند سفر شما را  بسیار آسان‌تر خواهد کرد. حداقل، افرادی که به شما اهمیت می دهند باید به انتخاب شما احترام بگذارند و به شما پیشنهاد نوشیدن الکل ندهند. همچنین می‌ توانید تغییرات معقول رفتاری را از افرادی که با آنها زندگی می‌ کنید یا کسانی که اغلب با آنها در ارتباط هستید درخواست کنید. از آنها بخواهید الکل خود را پنهان و از جلوی چشمان شما دور کنند، یا حداقل بطری های الکل که نصفه و نیمه هستند را در معرض دید شما قرار ندهند.

از آنها بخواهید در محیط بیرون از خانه الکل بنوشند یا از فنجان های مات برای نوشیدن الکل استفاده کنند تا مشروب را نبینید. از آنها بخواهید که در حالت مستی یا خماری به خانه برنگردند یا به شما اطلاع دهند تا بتوانید آن شب را در منزل آنها سپری کنید. برای دوستان و اعضای خانواده خود توضیح دهید که اگر این محرک های وسوسه انگیز در معرض دید شما نباشند، روند ترک بسیار آسان تری را پشت سر خواهید گذاشت. این یک لطف و موهبت موقتی و کوچک است که از آنها درخواست می‌ کنید و به شما و بهبودی شما مربوط می‌ شود، نه قضاوت در مورد آنها.

با افرادی در ارتباط باشید که از ایده و برنامه شما حمایت می کنند.

وقت خود را با کسانی که با نظر شما موافق هستند بگذرانید، نه با افرادی که چوب لای چرخ شما می گذارند و شما را از تصمیمی که گرفته اید منصرف می کنند. بهترین افراد در حال حاضر برای شما، کسانی هستند که به انتخاب شما احترام می گذارند و در مکان هایی که الکل سرو نمی شود، حاضرند شما را همراهی کنند و با شما وقت بگذرانند. متاسفانه، برخی از دوستان و اعضای خانواده شما ممکن است به شما فشار بیاورند که مشروب بنوشید، شما را به بار و کازینو دعوت کنند، یا به خاطر تصمیمتان شما را مسخره کنند.

در صورتی که دوستان قدیمی شما نه تنها در مسیر دستیابی به موفقیت و ترک مصرف الکل به شما کمک نمی کنند، بلکه مانعی برای رسیدن به اهداف شما محسوب می شوند، از آنها فاصله بگیرید و به آنها فرصت موفقیت ندهید. اگر دوست الکلی شما اصرار بر نوشیدن الکل را متوقف نمی‌کند، به این فکر کنید که برقرای رابطه شما با او و یا برعکس واقعاً با چه هدفی بوده است. آیا زمان مفیدی را با یکدیگر سپری کردید، یا فقط به این دلیل با هم در ارتباط هستید که به یکدیگر اجازه نوشیدن الکل داده اید؟ به لیست دلایل خود برای ترک الکل نگاه کنید، آیا دوستتان نباید صلاح و مصلحت شما را در نظر بگیرد؟

در صورت اجبار، یک قانون محکم وضع کنید: “من از شما خواستم که دیگر به من نوشیدنی الکلی تعارف نکنید (پیشنهاد ندهید)، اما شما همچنان به این کار خود مصرانه ادامه می دهید. من تا زمانی که الکل را ترک نکنم، مجبورم با شما قطع ارتباط کنم.”

وقت خود را با فعالیت های جدید پر کنید

با وجود روش های جدیدی که برای کاهش استرس و همچنین فعالیت های لذت بخش، ترک الکل بسیار راحت تر خواهد بود. وقتی نوشیدن الکل را متوقف می کنید، این مسئله را درک خواهید کرد که چقدر از زمان با ارزش خود را در بارها یا در خانه دوستان صرف نوشیدن الکل کرده اید. به این فعالیت ها و روش های کاهش استرس، به عنوان فرصتی برای کشف جایگزین نگاه کنید. سعی کنید بیشتر به باشگاه بروید، مطالعه کنید، پیاده روی کنید، یا سرگرمی جدیدی پیدا کنید. توجه داشته باشید که کدام فعالیت‌ها بیشتر به شما کمک می‌کنند تا به آرامش برسید و در مواقعی که نیاز به مقابله با استرس دارید، به جای نوشیدن الکل به آنها روی آورید.

محرک های خود را ردیابی کنید

شناسایی محرک‌ هایی که موجب می شود وسوسه نوشیدن الکل در شما ایجاد شود، به شما کمک می‌کند برای آنها برنامه‌ ریزی کنید. تمایل به نوشیدن الکل اتفاقی نیست، حتی اگر مانند شیطانی روی شانه های شما نشسته باشد که قادر نباشید آن را تحت کنترل درآورید. اگر کمی به زمان وقوع تمایل و وسوسه نوشیدن الکل توجه کنید، می توانید عواملی که موجب تحریک و وسوسه شما برای نوشیدن الکل می شود را کشف کنید. شناسایی این محرک ها و عوامل وسوسه انگیز به شما کمک می‌ کند تا زمانی که می‌ توانید از آنها اجتناب کنید و زمانی که نمی‌ توانید، واکنش خود را برنامه‌ ریزی کنید.

ابتدا فهرستی از محرک های خارجی تهیه کنید:

چه اشیا، افراد و مکان هایی شما را به نوشیدن الکل سوق می دهند؟ چه زمانی از روز و یا چه رویدادی شما را به سمت نوشیدن الکل می کشاند؟ این محرکها ممکن است عام (افراد مست) یا خاص (دوست شما ) باشند. فهرستی از محرک های داخلی تهیه کنید. چه حالات یا احساساتی شما را به نوشیدن الکل سوق می دهد؟ در مورد احساسات جسمی چطور؟ کدام خاطرات یا موضوعات شما را وسوسه میکند؟

به مدت چند هفته به عوامل وسوسه انگیز توجه کنید. زمان، مکان و موقعیت های زمانی که اتفاق می‌افتند را یادداشت کنید. تمام الگوها را در نظر بگیرید.

ترک الکل

ترک الکل

تا حد امکان از عوامل وسوسه انگیز و محرک ها دوری کنید

جلوگیری از وقوع این تمایلات بهترین گزینه است. بهبودی به این معنی نیست که عزم خود را جزم کرده و بر اراده قوی خود تکیه کنید. بهبودی به معنی روراست بودن با خود، شناخت الگوها و تغییر آنها است. اگر تنها بودن در شب جمعه باعث وسوسه شدن شما برای نوشیدن مشروبات الکلی می شود، دوستتان را به منزل دعوت کنید. اگر صحبت با برادرتان شما را تحت فشار قرار می دهد و استرس باعث می شود به نوشیدن مشروبات الکلی روی آورید، به تماس های تلفنی او پاسخ ندهید. اگر تمایل دارید با موفقیت به اهداف خود برسید، حد و مرزهای دشواری تعیین کنید و تغییرات بزرگی ایجاد کنید و مطمئن باشید ارزشش را دارد.

مراسمی که در آنها مشروبات الکلی سرو می شوند، محرک بسیار قوی برای افراد مبتلا به اعتیاد به الکل در حال بهبودی است. اگر احساس گناه می کنید که دعوت دوستان و همکاران خود را رد می کنید و یا بخاطر از دست دادن بخشی از زندگی اجتماعی خود نگران هستید، به خود یادآوری کنید که این موارد همیشگی نیست. اجتناب از این محرک‌ ها در ابتای مسیر بسیار مهم است، تا زمانی که تمایلات به نوشیدن الکل ضعیف‌ تر شوند و غلبه بر این عوامل وسوسه انگیز عملکرد بهتری داشته باشید.

برای اینکه سایر افراد در یک مهمانی و یا مراسم به شما نوشیدنی الکلی پیشنهاد ندهند، فنجان خود را به همراه خود ببرید و آن را پر از یک نوشیدنی غیر الکلی نگه دارید.

برای محرک های اجتناب ناپذیر یک برنامه مقابله ای تهیه کنید

پایبند ماندن به یک برنامه، راحت تر از چاره موقت یافتن برای همان لحظه است. با یک تکه کاغذ بنشینید و تمام محرک های خود را یادداشت کنید (به جز مواردی که می توانید کاملاً از آنها اجتناب کنید). رو به‌ روی هر محرک و یا عامل وسوسه انگیز، نحوه مقابله با آن را بنویسید، تا زمانی که از پس این محرک و یا عامل وسوسه انگیز به خوبی برآیید. در اینجا چند راهکار را به شما آموزش می دهیم.

فهرست دلایل خود را که از قبل تهیه کرده بودم از کیف پولم بیرون می‌آورم و آن را مرور می کنم تا به خودم یادآوری کنم که به چه علت الکل را ترک می‌کنم. اگر بعد از این کار هنوز هم تمایل به نوشیدن الکل دارم، در اطراف منزل قدم می‌زنم.»

قبل از رفتن به مراسمی که موجب وسوسه من می شود، از یکی از دوستانم می خواهم که تلفنش را روشن نگه دارد. اگر هوس نوشیدن مشروبات الکلی به سرم زد، با آن دوست تماس می گیرم و در مورد احساسم صحبت می کنم. از آنجایی که نمی توانم این دعوت را رد کنم، برای نیم ساعت بعد از شروع مراسم، قرار ملاقاتی را با یکی دیگر از دوستان رزرو می کنم، بنابراین بهانه ای برای رفتن خواهم داشت.

بهانه های خود را به چالش بکشید

برای توجیهات و بهانه تراشی های مغزتان آماده باشید. چیزی که روی کاغذ نوشته شده و بدیهی به نظر می رسد این است که نوشیدن زیاد مشروبات الکلی برای شما مضر است. اما زمانی که به یک بطری مشروب نگاه می کنید، ناگهان متوجه می شوید که نوشته های روی کاغذ به اندازه کافی شما را متقاعد نمی کنند. به جای اینکه خود را با شرایط وفق دهید و با خود بگویید هر چه پیش آید خوش آید، متوقف شوید، به این موضوع فکر کنید و به خودتان بگویید که چقدر مضحک است.

به عنوان مثال، اگر فکر می کنید که نوشیدن فقط یک فنجان نوشیدنی نمی تواند ضرری داشته باشد، متوقف شوید و به خود بگویید “یک فنجان نوشیدنی ممکن است بسیار مضر باشد. نوشیدن این فنجان نوشیدنی ممکن است منجر به نوشیدن الکل بیشتر شود و این همان دلیلی است که باعث می شود این رفتار را تغییر دهم.”

ترک الکل

ترک الکل

از پزشک در مورد دارو و سایر منابع سوال کنید

برخی داروهای ایمن و غیر اعتیادآور وجود دارد که به درمان شما کمک می کند. اعتیاد به الکل یک بیماری است و با طی کردن مراحل درمان آن در یک مرکز ترک اعتیاد الکل و مرکز ترک اعتیاد بهبود خواهید یافت. در حال حاضر سه نوع دارو در ایالات متحده تایید شده است که واکنش بدن شما را نسبت به الکل تغییر می دهد یا به شما در مبارزه با تمایل شدید به مصرف الکل کمک می کند و چندین داروی دیگر که در حال آزمایش هستند. این داروها برای همه افراد موثر واقع نمی شوند، اما قطعاً ارزش آن را دارد که در مورد آنها از پزشک خود سوال بپرسید.

همچنین می‌توانید از پزشک خود بخواهید که شما را به منابع مفید دیگری مانند درمانگران یا گروه‌های حمایتی که می توانند به وضعیت کنونی شما رسیدگی کنند، متصل کند.

برای کنترل علائم ترک الکل تحت نظارت روانپزشک قرار بگیرید

اگر به شدت روزانه مشروب الکلی می‌ نوشیدید، با پزشک مشورت کنید. اگر اولین روز هوشیاری‌ تان باعث می‌ شود احساس بی‌ تفاوتی کنید (دچار تعریق، لرز، حالت تهوع می شوید و مضطرب هستید)، در حال تجربه علاٸم ترک الکل هستید. این علاٸم موقتی هستند و پزشک می تواند به شما کمک کند تا راحت تر و ایمن تر این مراحل را پشت سر بگذارید. اگر علائم شروع به بدتر شدن کردند، به ویژه اگر ضربان قلب سریع، تشنج، گیجی یا توهم دارید، فوراً به مراکز درمانی، کلینیک ترک اعتیاد و یا بیمارستان بروید.

شما هنوز هم می توانید الکل را ترک کنید حتی اگر بدترین علائم را داشته باشید. ایمن ترین راه این است که در بیمارستان یا یک مرکز ترک الکل مانند مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره بستری شوید تا زمانی که مراحل ترک را پشت سر بگذارید که معمولاً دو تا هفت روز طول خواهد کشید.

در طول عود مجدد قوی بمانید

عودها، موانع موقتی هستند نه دلیلی برای تسلیم شدن.

عود، بخشی طبیعی از روند بهبودی است. برای دستیابی به هدفتان چندین تلاش لازم است و دلیل اینکه تلاش سوم یا پنجم یا دهم جواب می دهد این است که شما از هر تجربه شکست خود چیزهای زیادی یاد می گیرید. بهترین پاسخ به عود این است که به دنبال حمایت باشید، تجزیه و تحلیل کنید که چه چیزی شما را به نوشیدن مشروبات الکلی سوق داده است، و برای دفعه بعد برنامه ریزی کنید که چگونه از آن اجتناب کنید. بسیار دشوار است که احساس گناه نکنیم و یا به حال و روز خود تاسف نخوریم، اما این احساسات منجر به نوشیدن الکل خواهد شد. مهربان بودن با خود، ابزار مهمی برای بازگرداندن شما به مسیر درست زندگی است.

ترک الکل چند روز طول می کشد؟

ترک اعتیاد الکل چند روز طول می کشد؟

ترک الکل چند روز طول میکشد؟

برنامه درمان و ترک الکل در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره بصورت تدریجی با ۷ تا ۱۴ روز بستری می باشد، اما برنامه ترک الکل برای هر فردی که آن را تجربه می کند، متفاوت است. به همین جهت درصورت وجود علائم با نظر پزشک ممکن است مدت زمان بستری افزایش پیدا کند. ترک الکل، زمانی شروع می شود که فردی که به الکل اعتیاد دارد، مصرف آن را متوقف کند. همزمان با متابولیزه شدن اتانول توسط کبد و انتقال دادن این ماده از طریق بدن شخص، علائم ترک شروع می شود. اغلب برنامه های ترک الکل، از چند روز تا یک هفته طول می کشد، علائم ترک معمولاً در طی هفت روز یا بیشتر شروع به کاهش یافتن خواهد کرد. با این وجود، ولع مصرف الکل، مشکلات خواب و سایر عوارض جانبی جزئی ممکن است تا مدتی پس از درمان ادامه داشته باشد.

علائم ترک الکل

علائم ترک الکل، در سه سطح جزئی، متوسط ​​و شدید بروز خواهند کرد:

علائم جزٸی ترک همچون سردرد، لرزش خفیف و حالت تهوع، از ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از آخرین مصرف شروع می شوند.

علاٸم متوسط ترک همچون استفراغ، تعریق، گیجی و تب که ممکن است طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف ایجاد شود.

کسانی که دچار علاٸم شدید ترک می شوند ممکن است این علائم را که به آنها هذیان خمری (Delirium tremens) نیز می گویند، بین ۴۸ الی ۹۶ ساعت پس از آخرین مصرف بروز می کنند.

علائم ترک الکل

علائم ترک الکل

سایر علائم سندرم ترک الکل عبارتند از:

تب

گیجی

اضطراب

بیخوابی

پریشانی

تعریق و کم آبی بدن و یا احساس گرگرفتگی

تغییرات ضربان قلب و فشار خون بالا

از دست دادن اشتها

نوسانات خلقی

حالت تهوع

بی قراری

استفراغ

تشنج

لرزش

توجه داشته باشید که شدت علائم ترک ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد. این عوامل شامل مدت زمان سوء مصرف، میزان مصرف، تعداد دفعات نوشیدن، سابقه ابتلا به اعتیاد نسبت به سایر مواد اعتیادآور، مصرف چند دارو به طور همزمان، سابقه اعتیاد در خانواده و ساختار فیزیولوژیکی (جنس، وزن و سن) می باشد. همچنین شرایط روحی و جسمی فرد نیز ممکن است سندرم ترک را تحت تاثیر قرار دهد.

هذیان خمری

علائم هذیان خمری

علائم هذیان خمری (Delirium Tremens) در زمان ترک

برخی از بیماران اعتیاد به الکل، در دوران ترک ممکن است مجموعه علائم خطرناکی را به نام هذیان خمری (Delirium tremens) تجربه کنند. هذیان خمری (Delirium tremens) یک موقعیت اورژانسی و پزشکی کشنده است که معمولاً در افرادی رخ می دهد که ماه ها و یا سال ها است که مصرف روزانه آنها، بیش از حد می باشد.

تحقیقات نشان می دهد ۵٪ از تقریبا ۲ میلیون آمریکایی که هر ساله به دنبال درمان اعتیاد به الکل می روند، دچار هذیان خمری می شوند که به آن هذیان ترک الکل نیز گفته می شود. میزان مرگ و میر در هذیان خمری ممکن است سالانه ۳ تا ۱۵% باشد.

هذیان خمری با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم می توانند کمک بسیاری در تشخیص آن کنند که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

اضطراب و پریشانی

بیش فعالی ارادی

گیجی

سردرگمی

لرزش شدید

ضربان قلب سریع یا تپش قلب

توهمات واضح

تنگی نفس

تعریق

خشکی دهان

تپش قلب

هذیان خمری

چه عواملی باعث هذیان خمری می شود؟

چه عواملی باعث هذیان خمری می شود؟

دانشمندان هنوز در تلاش برای یافتن علت ایجاد هذیان خمری هستند. اگرچه تحقیقات قبلی به کمبود ویتامین اشاره کرده است، اما مطالعات اخیر نشان می دهد که مغز در دوران ترک الکل، گلوتامات آزاد می کند تا افزایش الکل موجود در گاما آمینوبوتیریک اسید در مغز را جبران کند.

گلوتامات نوعی نورون تحریک کننده است که ممکن است بیش فعالی ارادی و سایر علائم هذیان خمری را توصیف کند. عوارض مهلک ناشی از هذیان خمری شامل آرام بخشی بیش از حد، ایست تنفسی، آریتمی قلبی و ذات الریه استنشاقی است که در صورت استنشاق مواد سمی به داخل ریه ها و در نتیجه عفونت ایجاد می شود.

در صورت داشتن شرایط زیر، در معرض خطر ابتلا به هذیان خمری هستید:

افرد سالمند و میان سال

در دوران ترک قبلی الکل، تشنج را تجربه کرده باشید

به یک بیماری روانی همزمان مبتلا شده باشید

عملکرد کبد شما غیر طبیعی باشد

حرص و ولع شدید مصرف الکل را تجربه کرده باشید

روزانه مقدار زیادی الکل بنوشید

مدت طولانی سوء مصرف الکل داشته باشید

قبلاً هذیان خمری را تجربه کرده باشید

تشخیص هذیان خمری کمی دشوار است، زیرا برخی از علائم آن با علائم ترک حاد الکل همپوشانی دارند. با این وجود، ترک حاد الکل، احتمال خیلی کمی دارد که کشنده باشد، در حالی که هذیان خمری یا هذیان ترک الکل در بسیاری از موارد ممکن است کشنده باشد. به همین جهت ضروری است که در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی، با پرستاری شبانه روزی اقدام به ترک الکل نمایید چرا که با بستری و درمان در مرکز ترک اعتیاد، احتمال بیشتری دارد که دوران ترک ایمن و بی خطری را تجربه کنید.

مرگ ناشی از ترک الکل

مرگ ناشی از ترک الکل

مرگ ناشی از ترک الکل

نکته ای باید از ان آگاهی داشته باشید این است که ترک الکل در شرایط خاص ممکن است کشنده باشد، بنابراین بسیار ضروری است که برنامه درمانی در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد. ترک الکل ممکن است موجب کم آب شدن بدن شود چرا که الکل به خودی خود کاهش دهنده آب بدن است.

کاهش آب بدن با مصرف الکل و کم آب شدن بدن ناشی از ترک الکل، به راحتی باعث تشنج می شود و حتی ممکن است در بعضی موارد کشنده باشد.

ترک غیر اصولی الکل ممکن است علائم مهلک زیادی را به همراه داشته باشد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

تپش قلب

آریتمی قلب

فشار خون بالا

کمبود آب بدن

خفگی ناشی از استفراغ در راه تنفس

اختلال در عملکرد کلیه

اختلال در عملکرد کبد

تشنج

آسیب به سر ناشی از تشنج

هذیان خمری

پرخاشگری ناشی از توهم

فرایند سم زدایی الکل

فرایند سم زدایی الکل

فرایند سم زدایی الکل

سم زدایی به عنوان یک فرآیند طبیعی بدن برای دفع سموم به شمار می رود. هر زمان که الکل مصرف می کنید، بدن به طور طبیعی شروع به سم زدایی می کند، به کمک کبد اتانول را متابولیزه می کند و این ماده را از بدن شما خارج می کند. افرادی که به طور مکرر نوشیدنی مصرف می کنند، آنها در واقع هرگز قادر به سم زدایی نیستند زیرا همیشه مقدار الکل بیشتری را وارد بدن خود می کنند. وقتی فردی که اعتیاد به الکل دارد تصمیم به هوشیار شدن می گیرد، اولین کاری که باید انجام دهد این است که نوشیدن الکل را متوقف کند و به بدن خود اجازه سم زدایی دهد.

از طریق دو روش می توان سم زدایی کرد:

ترک ناگهانی و یا با کاهش تدریجی دوزهای الکل. اغلب افرادی که انجام سم زدایی را به تنهایی در خانه انتخاب می کنند، به روش ترک ناگهانی متوسل می شوند. با این حال، سم زدایی به روش ترک ناگهانی می تواند خطرناک باشد، زیرا شروع علائم ترک، شدیدتر خواهد بود. در زمان مواجه شدن با علائم سم زدایی الکل، ممکن است فردی که در مرحله سم زدایی است، عود کرده و در معرض مسمومیت با الکل قرار گیرد. مسمومیت با الکل ممکن است منجر به مرگ شود.

ترک الکل

ترک الکل

سم زدایی تحت نظر روانپزشک پزشک متخصص ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ایمن ترین گزینه در زمان ترک الکل است. چرا که در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، ما بیماران را به صورت شبانه روزی تحت کنترل قرار می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که درد و ناراحتی آنها در حین ترک تحت کنترل باشد، مشکلی در علاٸم حیاتی آنها ایجاد نشود و علائم تهدید کننده زندگی را تجربه نمی کنند. پس از سم زدایی، شما آمادگی شروع درمان اعتیاد به الکل را خواهید داشت. که برنامه درمانی در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران با پرستاری شبانه روزی، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و با بهره گیری از متدهای بروز درمان همچون ایمپلنت نالتروکسان، تحریک مغناطیسی مغز، رفتار درمانی شناختی، نوروفیدبک و گروه درمانی انجام می گیرد.

سوالات متداول ترک الکل

ترک الکل چند روز طول میکشد؟
ترک الکل، معمولاً طی ۸ ساعت پس از آخرین باری که الکل مصرف شده است اتفاق می افتد، اما ممکن است چند روز بعد اتفاق بیفتد. علائم ترک، معمولاً طی ۲۴ الی ۷۲ ساعت به اوج خود میرسند، اما ممکن است تا هفته ها ادامه داشته باشند. عوامل مختلفی از جمله مدت زمان نوشیدن الکل توسط فرد، سن یا وزن او نیز می تواند شدت و مدت زمان بروز علائم ترک را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟
اگر الکل می نوشید، ممکن است از مدت زمانی که الکل در بدن شما باقی می ماند، شگفت زده شوید. یک کبد سالم می تواند تقریباً یک فنجان نوشیدنی الکی را در یک ساعت پردازش کند. با این وجود اگر بخواهید میزان الکل را از طریق خون، ادرار، تنفس یا حتی آزمایش مو تشخیص دهید، الکل مدت زمان طولانی تری در بدن شما قابل تشخیص می باشد.

الکل در حدود ۸۰ ساعت در ادرار باقی بماند

الکل ممکن است تا سه ماه در فولیکول های مو باقی بماند

الکل ممکن است تا ۲۴ ساعت در خون باقی بماند

آیا ترک الکل موجب گرفتگی عضلات می شود؟
گرفتگی عضلات، یکی از رایج ترین علائم سندرم ترک الکل است، و معمولاً چند ساعت پس از آخرین باری که الکل مصرف شده است، شروع می شود و تا چند روز ادامه خواهد داشت. از آنجا که عوارض ناشی از سندروم ترک الکل ممکن است کشنده باشد، هرگز سعی نکنید منتظر لرزش ناشی از سندروم ترک بمانید و یا به تنهایی آن را کنترل کنید.

برخی از افراد در دوران ترک الکل، فقط لرزش خفیف دست یا انقباض عضله را تجربه می کنند. با این وجود، سایر افراد ممکن است مشکلات جدی تری مانند تشنج کامل بدن را تجربه کنند.

آیا ترک الکل باعث درد قفسه سینه خواهد شد؟
ترک الکل ممکن است باعث درد در قفسه سینه و تنگی نفس می شود. این تنگی نفس، معمولا از عوارض جانبی آسیب قلبی ناشی از مصرف بیش از حد الکل به شمار می رود. اگر بعد از سالها استفاده از الکل، به طور ناگهانی مصرف الکل را قطع کنید، خطر آسیب رسیدن به قلب افزایش می یابد. ترک الکل ممکن است باعث ایجاد علائم درد در قفسه سینه شود و در نتیجه به قلب آسیب برساند.

آیا مصرف الکل در زمان بارداری خطرناک است؟
سوء مصرف الکل در زمان بارداری، عوارض بسیار شدیدی برای مصرف کننده و جنین به همراه خواهد داشت که برخی از این عوارض عبارتند از مشکلات یادگیری، گفتار، دامنه توجه، زبان و بیش فعالی، سقط جنین، رشد ضعیف جنین و زایمان زودرس، که در مقاله عوارض مصرف الکل در بارداری به بررسی مفصل این عوارض پرداخته ایم.

آیا مصرف الکل باعث اختلال در عملکرد روده و معده مصرف کننده می شود؟
از عمده ترین تاثیرات سوء مصرف الکل می توانیم به اختلال در عملکرد سیستم گوارشی همچون رفلاکس معده، اختلال در حرکات روده، سندرم روده تحریک پذیر می شود که در مقالات تاثیر الکل بر روده و مصرف الکل و رفلاکس معده به توضیح کامل این عوارض و اختلالات خواهیم پرداخت.

آیا مصرف الکل باعث ایجاد کهیر می شود؟
اگر نسبت به الکل حساسیت و آلرژی دارید، نوشیدن باعث واکنش آلرژیک خواهد شد و علائم کهیر را بدتر می کند. یک مطالعه روی یک فرد بیمار با سابقه کهیر نشان داد که میزان تریپتاز (نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی بدن)، با مصرف الکل افزایش می یابد.

تنها چند دقیقه پس از نوشیدن الکل، بیمار دچار کهیر در قفسه سینه و قسمت بالای بازو شد و این نشان دهنده این است که الکل باعث ایجاد کهیر شده است. مصرف الکل ممکن است باعث بدتر شدن سایر بیماری های پوستی شود. به عنوان مثال، مروری بر تحقیقات نشان می دهد که مصرف الکل با پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خود ایمنی) ارتباط تنگاتنگی دارد که در مقاله مصرف الکل و ایجاد کهیر به توضیح مفصل این موضوع پرداخته ایم.

آیا مصرف همزمان الکل و زولپیدم خطرناک است؟
زولپیدم و الکل، هر دو موجب کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی می شوند و بر انتقال دهنده عصبی آرام بخش گابا بوتیریک اسید (GABA) تأثیر می گذارند، که باعث ترشح دوپامین می شود و ممکن است منجر به اعتیاد شود. هنگامی که فردی زولپیدم یا الکل مصرف می کند، یک اثر آرام بخش بر مغز او ایجاد می شود و به نظر می رسد افرادی که زولپیدم یا الکل مصرف می کنند، از نظر جسمی و یا روانی دچار اختلال شوند که در مقاله مصرف همزمان زولپیدم و الکل به توضیح کامل آن پرداخته ایم.

آیا مصرف درمان سنگ کلیه با آبجو امکان پذیر است؟
الکل مانند آبجو حاوی موادی به نام پورین است که عناصر تشکیل دهنده اسید اوریک هستند. پورین ها منجر به تشکیل سنگ کلیه در اسید اوریک خواهند شد و نوشیدن آبجو باعث می شود مشکلات ناشی از افزایش میزان پورین، تشدید یابد. بنابراین سوء مصرف الکل نه تنها کمکی به درمان سنگ کلیه نخواهد کرد، بلکه باعث تشدید عوارض سنگ کلیه خواهد شد و در مقاله درمان سنگ کلیه با آبجو به توضیح کامل آن پرداخته ایم.

آیا مصرف الکل باعث حمله قلبی می شود؟
با ورود الکل به جریان خون، سیستم هدایت قلبی نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت، زیرا مصرف الکل باعث ایجاد تغییر در تعادل چندین انتقال دهنده عصبی از جمله اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA)، اپی نفرین، نوراپی نفرین و سروتونین خواهد شد. انتقال دهنده های عصبی، مولکول هایی هستند که پیام ها را بین سلول ها انتقال می دهند و سلول های میوکارد شما از انتقال دهنده های عصبی برای نگه داشتن زمان و ریتم به منظور استراحت قلب استفاده می کنند. مصرف زیاد الکل به ویژه در مردان مسن با مرگ ناگهانی قلبی (SCD)، ارتباط تنگاتنگی دارد. در حین مرگ ناگهانی قلبی (SCD)، سلول های قلب نمی توانند ریتم منظمی داشته باشند و این امر باعث می شود قلب به طور ناگهانی از کار بیفتد که در مقاله مصرف الکل و حمله قلبی به بررسی کامل تاثیر الکل بر قلب پرداخته ایم.

آیا مصرف الکل باعث اختلال در عملکرد جنسی می شود؟
برخی از افراد به رابطه جنسی اهمیت زیادی می دهند، اما این امر، هنوز هم به عنوان یکی از عناصر مهم یک رابطه عاشقانه موفق به شمار می رود. اگر نوشیدن الکل باعث بیهوش شدن، از حال رفتن و یا بیماری شما می شود، این امر باعث می شود به فعالیت ها و روابط عاشقانه شما آسیب وارد شود.

نوشیدن الکل، نه تنها زمان شما را هدر می دهد و باعث کاهش میل جنسی در شما می شود، بلکه ممکن است منجر به اختلال در عملکرد جنسی شما نیز شود. اگر مصرف الکل باعث شده است رابطه جنسی را به طور کامل ترک کنید، احتمال اینکه شریک زندگی شما نسبت به این رابطه سرد شود نیز، وجود دارد که در مقاله تاثیر الکل بر رابطه جنسی به بررسی کامل آن پرداخته ایم.

1 Comment

  1. محسن گفت:

    من حدود ۳ سال است که شبی یک پیمانه ودکا می نوشم. من از ودکا برای رسیدن به آرامش، خواب بهتر و حتی راحت بودن با همسر استفاده کردم. تمام آنچه در این مقاله گفته شد را انجام دادم. دیدگاه من به زندگی و آینده نگری ۱۰۰٪ تغییر کرده است. اکنون، من به دنبال یافتن عادات دیگری هستم که به صفاتی تبدیل شوند که ویژگی‌ های مرا تشکیل می‌ دهند.
    ممنون از کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره و سایت خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *