بهترین و سریعترین روش ترک الکل

بهترین و سریعترین روش ترک الکل

آشنایی با الکل با هدف انتخاب بهترین روش ترک الکل

الکل روانگردان بسیار اعتیاد آوری است که مکانیزم عملکرد آن تاثیر بر سیستم عصبی مصرف کننده می باشد و باعث تغییر رفتار و ادراکات بیمار می شود.شدت اثرگذاری الکل بسیار زیاد است و علاوه بر تاثیرات جسمانی، بر روان مصرف کننده نیز تاثیرات مختلفی وارد می کند که این اثرات سوء باعث تغییرات خلقی، تصمصیم گیری اشتباه و عدم قضاوت صحیح می شود. بنابراین وابستگی به الکل روانی و جسمانی می باشد و به همین علت ترک، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک الکل می باشد.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض الکل

عوارض مصرف الکل

لکنت زبان

قضاوت ضعیف

عدم هماهنگی

تغییرات خلق و خوی

حافظه و توجه ضعیف

اما موارد گفته شده تنها بخش کوچکی از عوارض مصرف الکل است و سوء مصرف این روانگردان طیف گسترده ای از بیماری ها را به همراه خواهد داشت که در مقاله الکل چیست؟ به معرفی مفصل آنها پرداخته ایم.

مرکز ترک اعتیاد

نشانه های اعتیاد

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

مصرف و اعتیاد به الکل با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت آنها کمک بسیاری در تشخیص و انجام اقدامات درمانی همچون ترک الکل می کند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

مشکلات قلبی، مانند فشار خون بالا، سکته مغزی و ضربان قلب نامنظم

گذراندن وقت بیشتر در گروه های اجتماعی جدید و دائما در حال تغییر

افزایش درگیری و اختلافات با دوستان، خانواده و همکاران

کلینیک ترک اعتیاد

علائم و نشانه های مصرف

تصمیم به ترک الکل، یک تصمیم بسیار عالی است چرا که اعتیاد به الکل ممکن است منجر به نابود شدن زندگی فرد شود، اما با این حال بسیاری از افراد آگاهانه به سوء مصرف مواد مخدر ادامه می دهند تا بتوانند از بروز علاٸم ترک جلوگیری کنند. ترک الکل به علت بروز برخی ناراحتی های جسمی و روانی مرتبط با ترک، در بین افرادی که مبتلا به سوء مصرف الکل هستند، به امری نفرت انگیز تبدیل شده است اما این علائم در صورتی بروز خواهند کرد که ترک بصورت غیراصولی و در خانه و بدون مراقبت پزشکی انجام شود که می تواند کشنده باشد.

تاثیرات فوری مصرف الکل بر بدن

سوء مصرف الکل ممکن است تأثیرات مختلفی بر بدن بگذارد اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شدت این تاثیرات بسته به میزان مصرف فرد متفاوت است. اگرچه عوارض جانبی ناشی از مصرف کم الکل، اغلب خطرناک نیستند، اما هرچه میزان مصرف الکل بیشتر شود، احتمال وقوع اثرات خطرناک بیشتر است اما مقادیر کم الکل می تواند باعث اثرات جسمی مانند:

اختلال در عکس العمل

نوشیدن مقدار متوسط ​​الکل اثرات جسمی را تشدید خواهد کرد و منجر به بروز پیامدهایی خواهد شد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

بروز واکنش های پوستی مانند کهیر، قرمزی یا خارش

تغییر در بینایی

نوشیدن مقادیر زیاد الکل تاثیرات قابل توجه خطرناکی را در پی خواهد داشت. اثرات نوشیدن مقادیر زیاد الکل عبارتند از:

مشکلات تنفسی

ترک الکل

ترک الکل

ترک الکل

در صورتی مصرف کننده به الکل اعتیاد پیدا کرده باشد (وضعیت جسمی که بدن و مغز برای داشتن احساس خوب و عملکرد طبیعی به الکل نیاز دارند) که الکل در بدن آنها وجود نداشته باشد و بدن آنها علائم ترک الکل را تجربه کند. علائم ترک، همزمان با برنامه ترک بروز خواهد کرد و این یک فرآیند طبیعی است که سموم را از بدن خارج می کند. ترک الکل به این دلیل اتفاق می افتد که مصرف مداوم و بیش از حد الکل در نهایت باعث ایجاد اختلال در عملکردهای طبیعی مغز شده و انتقال دهنده های عصبی را که وظیفه انتقال پیام ها به سیستم عصبی مرکزی را بر عهده دارد، دچار اختلال خواهد کرد. به شما پیشنهاد می کنیم برای ترک الکل حتما با یک پزشک متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید.

اهداف خود را از مصرف الکل مشخص کنید

محدودیت های مشخص و محکم به شما در دستیابی به موفقیت و زندگی بدون الکل کمک خواهد کرد. شما هدف مهمی را برای خود تعیین کرده اید و مانند سایر اهداف زندگی، به خودتان کمک کنید تا با یک برنامه خوب به هدف نزدیک شوید. با یک نقطه تصمیم شروع کنید: می توانید تصمیم بگیرید که به طور کامل ترک کنید، یا می توانید محدودیت های خاصی را برای تعداد نوشیدنی هایی که در روز می نوشید و روزهایی که مجاز به نوشیدن هستید تعیین کنید. رویکرد صحیح به خود شما بستگی دارد، بنابراین کمی فکر کنید.

دلایل خود را برای ترک الکل یادداشت کنید

یادداشت کردن دلایل، به شما انگیزه خواهد داد تا به اهداف خود پایبند باشید. ترک الکل ممکن است یک احساس عاطفی باشد:

شما ممکن است از تصمیم امروز خود راضی و خوشحال باشید و فردا تمام قول و قرار های خود را فراموش کرده و بخواهید به سمت بطری الکل بازگردید. اگر روش هایی که با ترک الکل، از آن بهره‌مند می شوید را روی کاغذ یادداشت کنید و آن فهرست را در کیف پول خود قرار داده و با خود حمل کنید، می‌توانید آن احساسات مثبت را برای کمک به خود در گذر از زمان‌های بد همراه داشته باشید و انرژی مثبت آن را دریافت کنید.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک الکل

الکل خود را دور بریزید

اگر انگیزه ترک الکل را دارید از شر وسوسه ها نیز خلاص شوید. محاصره کردن خود با عوامل وسوسه انگیز، روش مناسبی برای تشویق عادات بهتر نیست. در صورتی که احساس تعهد می کنید، بایستید و الکل را در سینک بریزید. حتی اگر فقط قصد کاهش مصرف الکل را دارید، دسترسی مداوم به الکل فقط کار را سخت تر می کند.

اگر بطری های تزئینی یا علائمی که مصرف الکل را به شما خاطرنشان می کنند دارید، آنها را نیز از بین ببرید یا در انبار قرار دهید. آنها همچنین می توانند میل به نوشیدن را در شما تحریک کنند.

ترک الکل

ترک الکل

تا حد امکان از عوامل وسوسه انگیز و محرک ها دوری کنید

جلوگیری از وقوع این تمایلات بهترین گزینه است. بهبودی به این معنی نیست که عزم خود را جزم کرده و بر اراده قوی خود تکیه کنید. بهبودی به معنی روراست بودن با خود، شناخت الگوها و تغییر آنها است. اگر تنها بودن در شب جمعه باعث وسوسه شدن شما برای نوشیدن مشروبات الکلی می شود، دوستتان را به منزل دعوت کنید. اگر صحبت با برادرتان شما را تحت فشار قرار می دهد و استرس باعث می شود به نوشیدن مشروبات الکلی روی آورید، به تماس های تلفنی او پاسخ ندهید. اگر تمایل دارید با موفقیت به اهداف خود برسید، حد و مرزهای دشواری تعیین کنید و تغییرات بزرگی ایجاد کنید و مطمئن باشید ارزشش را دارد.

بهانه های خود را به چالش بکشید

برای توجیهات و بهانه تراشی های مغزتان آماده باشید. چیزی که روی کاغذ نوشته شده و بدیهی به نظر می رسد این است که نوشیدن زیاد مشروبات الکلی برای شما مضر است. اما زمانی که به یک بطری مشروب نگاه می کنید، ناگهان متوجه می شوید که نوشته های روی کاغذ به اندازه کافی شما را متقاعد نمی کنند. به جای اینکه خود را با شرایط وفق دهید و با خود بگویید هر چه پیش آید خوش آید، متوقف شوید، به این موضوع فکر کنید و به خودتان بگویید که چقدر مضحک است.

ترک الکل

ترک الکل

در طول عود مجدد قوی بمانید

عودها، موانع موقتی هستند نه دلیلی برای تسلیم شدن.

عود، بخشی طبیعی از روند بهبودی است. برای دستیابی به هدفتان چندین تلاش لازم است و دلیل اینکه تلاش سوم یا پنجم یا دهم جواب می دهد این است که شما از هر تجربه شکست خود چیزهای زیادی یاد می گیرید. بهترین پاسخ به عود این است که به دنبال حمایت باشید، تجزیه و تحلیل کنید که چه چیزی شما را به نوشیدن مشروبات الکلی سوق داده است، و برای دفعه بعد برنامه ریزی کنید که چگونه از آن اجتناب کنید. بسیار دشوار است که احساس گناه نکنیم و یا به حال و روز خود تاسف نخوریم، اما این احساسات منجر به نوشیدن الکل خواهد شد. مهربان بودن با خود، ابزار مهمی برای بازگرداندن شما به مسیر درست زندگی است.

ترک الکل چند روز طول می کشد؟

ترک اعتیاد الکل چند روز طول می کشد؟

علائم ترک الکل

علائم ترک الکل، در سه سطح جزئی، متوسط ​​و شدید بروز خواهند کرد:

علائم جزٸی ترک همچون سردرد، لرزش خفیف و حالت تهوع، از ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از آخرین مصرف شروع می شوند.

علاٸم متوسط ترک همچون استفراغ، تعریق، گیجی و تب که ممکن است طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف ایجاد شود.

علائم ترک الکل

علائم ترک الکل

سایر علائم سندرم ترک الکل عبارتند از:

تب

گیجی

اضطراب

بیخوابی

پریشانی

توجه داشته باشید که شدت علائم ترک ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد. این عوامل شامل مدت زمان سوء مصرف، میزان مصرف، تعداد دفعات نوشیدن، سابقه ابتلا به اعتیاد نسبت به سایر مواد اعتیادآور، مصرف چند دارو به طور همزمان، سابقه اعتیاد در خانواده و ساختار فیزیولوژیکی (جنس، وزن و سن) می باشد. همچنین شرایط روحی و جسمی فرد نیز ممکن است سندرم ترک را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است برای ترک الکل با مشاورین ما در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره تماس حاصل فرمایید.

هذیان خمری

علائم هذیان خمری

علائم هذیان خمری (Delirium Tremens) در زمان ترک

برخی از بیماران اعتیاد به الکل، در دوران ترک ممکن است مجموعه علائم خطرناکی را به نام هذیان خمری (Delirium tremens) تجربه کنند. هذیان خمری (Delirium tremens) یک موقعیت اورژانسی و پزشکی کشنده است که معمولاً در افرادی رخ می دهد که ماه ها و یا سال ها است که مصرف روزانه آنها، بیش از حد می باشد.

هذیان خمری با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم می توانند کمک بسیاری در تشخیص آن کنند که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

اضطراب و پریشانی

بیش فعالی ارادی

گیجی

هذیان خمری

چه عواملی باعث هذیان خمری می شود؟

چه عواملی باعث هذیان خمری می شود؟

دانشمندان هنوز در تلاش برای یافتن علت ایجاد هذیان خمری هستند. اگرچه تحقیقات قبلی به کمبود ویتامین اشاره کرده است، اما مطالعات اخیر نشان می دهد که مغز در دوران ترک الکل، گلوتامات آزاد می کند تا افزایش الکل موجود در گاما آمینوبوتیریک اسید در مغز را جبران کند.

گلوتامات نوعی نورون تحریک کننده است که ممکن است بیش فعالی ارادی و سایر علائم هذیان خمری را توصیف کند. عوارض مهلک ناشی از هذیان خمری شامل آرام بخشی بیش از حد، ایست تنفسی، آریتمی قلبی و ذات الریه استنشاقی است که در صورت استنشاق مواد سمی به داخل ریه ها و در نتیجه عفونت ایجاد می شود.

در صورت داشتن شرایط زیر، در معرض خطر ابتلا به هذیان خمری هستید:

افرد سالمند و میان سال

در دوران ترک قبلی الکل، تشنج را تجربه کرده باشید

مرگ ناشی از ترک الکل

مرگ ناشی از ترک الکل

مرگ ناشی از ترک الکل

ترک الکل ممکن است موجب کم آب شدن بدن شود چرا که الکل به خودی خود کاهش دهنده آب بدن است. کاهش آب بدن با مصرف الکل و کم آب شدن بدن ناشی از ترک الکل، به راحتی باعث تشنج می شود و حتی ممکن است در بعضی موارد کشنده باشد.

ترک غیر اصولی الکل ممکن است علائم مهلک زیادی را به همراه داشته باشد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

تپش قلب

آریتمی قلب

فشار خون بالا

فرایند سم زدایی الکل

فرایند سم زدایی الکل

فرایند سم زدایی الکل

سم زدایی به عنوان یک فرآیند طبیعی بدن برای دفع سموم به شمار می رود. هر زمان که الکل مصرف می کنید، بدن به طور طبیعی شروع به سم زدایی می کند، به کمک کبد اتانول را متابولیزه می کند و این ماده را از بدن شما خارج می کند. افرادی که به طور مکرر نوشیدنی مصرف می کنند، آنها در واقع هرگز قادر به سم زدایی نیستند زیرا همیشه مقدار الکل بیشتری را وارد بدن خود می کنند. وقتی فردی که اعتیاد به الکل دارد تصمیم به هوشیار شدن می گیرد، اولین کاری که باید انجام دهد این است که نوشیدن الکل را متوقف کند و به بدن خود اجازه سم زدایی دهد. برای انجام این کار نیاز است به یک کلینیک تخصصی ترک الکل مراجعه کرده و اعتیاد به الکل را ترک کنید.

از طریق دو روش می توان سم زدایی کرد:

ترک ناگهانی و یا با کاهش تدریجی دوزهای الکل. اغلب افرادی که انجام سم زدایی را به تنهایی در خانه انتخاب می کنند، به روش ترک ناگهانی متوسل می شوند. با این حال، سم زدایی به روش ترک ناگهانی می تواند خطرناک باشد، زیرا شروع علائم ترک، شدیدتر خواهد بود. در زمان مواجه شدن با علائم سم زدایی الکل، ممکن است فردی که در مرحله سم زدایی است، عود کرده و در معرض مسمومیت با الکل قرار گیرد. مسمومیت با الکل ممکن است منجر به مرگ شود.

ترک الکل

ترک الکل

فواید ترک الکل

هنگامی که بعد از سال ها سوء مصرف الکل، اقدام به ترک الکل کنید، بدن علاوه بر معکوس کردن تاثیرات زیاده روی در نوشیدن الکل، احساس بهتری نیز خواهد داشت. یکی از علائم اعتیاد به الکل، ترک کردن فعالیت های اجتماعی و سرگرمی هایی است که قبل از نوشیدن مشروبات الکلی عادت به انجام آنها داشتید. زندگی بدون نوشیدن الکل و مستی، به معنای داشتن وقت بیشتر برای کشف مجدد و پی بردن به احساسات خود و ساختن زندگی جدید هیجان انگیز و بدون الکل است. از فواید ترک الکل به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • با ترک الکل از بروز حوادث دوری کنید
 • با ترک الکل قلب سالم تری خواهید داشت
 • بهبود روابط شخصی
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان
 • بهبود روابط جنسی
 • بهبود سیستم ایمنی بدن
 • کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی
 • بهبود حافظه و تمرکز

چه مدت طول می کشد تا تاثیر الکل بر بدن از بین برود؟

اثرگذاری مصرف الکل، در افراد مختلف متفاوت است و سرعت های هوشیاری نیز در افراد مختلف متفاوت است. عواملی مانند نوع بدن، جنسیت، خوردن و آشامیدن آب می توانند در مدت زمان هوشیار شدن فرد بعد از مصرف الکل تأثیر بگذارند. عادت به نوشیدن مکرر الکل، نیز ممکن است باعث افزایش مدت زمان هوشیاری شود.

روند کاهش تاثیر الکل از معده شروع می شود. کاهش تاثیر الکل در معده به مقدار کمی صورت می پذیرد، اما مقدار باقیمانده الکل به روده کوچک می رسد و در جریان خون جذب می شود. کبد تا جایی که می تواند شروع به متابولیسم باقیمانده الکل می کند و بقیه الکل در بدن پخش می شود. مقدار کمی از الکل نیز از طریق ادرار، تعریق و تنفس دفع می شود. لازم به ذکر است که کاهش اثر گذاری مصرف الکل به معنای پریدن و خارج شدن الکل از بدن نمی باشد. بهترین روش برای اندازه گیری میزان مستی، مقیاس غلظت الکل در خون (BAC) است.

 

سوالات متداول ترک الکل

ترک الکل چند روز طول میکشد؟
ترک الکل، معمولاً طی ۸ ساعت پس از آخرین باری که الکل مصرف شده است اتفاق می افتد، اما ممکن است چند روز بعد اتفاق بیفتد. علائم ترک، معمولاً طی ۲۴ الی ۷۲ ساعت به اوج خود میرسند، اما ممکن است تا هفته ها ادامه داشته باشند. عوامل مختلفی از جمله مدت زمان نوشیدن الکل توسط فرد، سن یا وزن او نیز می تواند شدت و مدت زمان بروز علائم ترک را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟
اگر الکل می نوشید، ممکن است از مدت زمانی که الکل در بدن شما باقی می ماند، شگفت زده شوید. یک کبد سالم می تواند تقریباً یک فنجان نوشیدنی الکی را در یک ساعت پردازش کند. با این وجود اگر بخواهید میزان الکل را از طریق خون، ادرار، تنفس یا حتی آزمایش مو تشخیص دهید، الکل مدت زمان طولانی تری در بدن شما قابل تشخیص می باشد.

الکل در حدود ۸۰ ساعت در ادرار باقی بماند

الکل ممکن است تا سه ماه در فولیکول های مو باقی بماند

الکل ممکن است تا ۲۴ ساعت در خون باقی بماند

آیا ترک الکل موجب گرفتگی عضلات می شود؟
گرفتگی عضلات، یکی از رایج ترین علائم سندرم ترک الکل است، و معمولاً چند ساعت پس از آخرین باری که الکل مصرف شده است، شروع می شود و تا چند روز ادامه خواهد داشت. از آنجا که عوارض ناشی از سندروم ترک الکل ممکن است کشنده باشد، هرگز سعی نکنید منتظر لرزش ناشی از سندروم ترک بمانید و یا به تنهایی آن را کنترل کنید.

برخی از افراد در دوران ترک الکل، فقط لرزش خفیف دست یا انقباض عضله را تجربه می کنند. با این وجود، سایر افراد ممکن است مشکلات جدی تری مانند تشنج کامل بدن را تجربه کنند.

آیا ترک الکل باعث درد قفسه سینه خواهد شد؟
ترک الکل ممکن است باعث درد در قفسه سینه و تنگی نفس می شود. این تنگی نفس، معمولا از عوارض جانبی آسیب قلبی ناشی از مصرف بیش از حد الکل به شمار می رود. اگر بعد از سالها استفاده از الکل، به طور ناگهانی مصرف الکل را قطع کنید، خطر آسیب رسیدن به قلب افزایش می یابد. ترک الکل ممکن است باعث ایجاد علائم درد در قفسه سینه شود و در نتیجه به قلب آسیب برساند.

1 Comment

 1. محسن گفت:

  من حدود ۳ سال است که شبی یک پیمانه ودکا می نوشم. من از ودکا برای رسیدن به آرامش، خواب بهتر و حتی راحت بودن با همسر استفاده کردم. تمام آنچه در این مقاله گفته شد را انجام دادم. دیدگاه من به زندگی و آینده نگری ۱۰۰٪ تغییر کرده است. اکنون، من به دنبال یافتن عادات دیگری هستم که به صفاتی تبدیل شوند که ویژگی‌ های مرا تشکیل می‌ دهند.
  ممنون از کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره و سایت خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.