ترک حشیش

ترک حشیش

حشیش چیست؟

حشیش همچون ماری جوانا از شاه دانه بدست می آید اما از غلظت و درصد THC بالاتری برخوردار است و معمولا قهوه ای رنگ است. حشیش در دسته مواد محرک قرار می گیرد و متداول ترین روش مصرف آن پر کردن در کاغذ سیگار می باشد اما از دیگر روش های مصرف آن می توانیم به مصرف با چلیم، چپق یا قاشق داغ اشاره کنیم.

مکانیزم عملکرد این محرک تاثیر بر سیستم عصبی و اختلال در عملکرد صحیح مغز می باشد. حشیش بعد از مصرف جذب سیستم گردش خون مصرف کننده می شود و به سرعت به مغز مصرف کننده می رسد به همین جهت سیستم عصبی مصرف کننده تحت تاثیر مصرف این محرک دچار اختلال در عملکرد صحیح می شود که این اختلالات می تواند باعث افزایش اشتها، احساس وحشت و توهم شود.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض حشیش

عوارض مصرف حشیش چیست؟

تشنج

تحلیل بافت مغز

اختلال در سیستم ایمنی

اضطراب، توهم، هذیان و جنون

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف

حملات اضطرابی و گیجی

افزایش فشار خون و ضربان قلب

عدم تعادل و بی توجهی در اطراف

عوارض حشیش بر مغز

مصرف درازمدت حشیش به عنوان محرکی بسیار مخرب، عوارض جبران ‌ناپذیری بر سلول ‌های مغز ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به بروز اختلالات مغزی، تحلیل بافت مغز، توهم، اختلالات روانی و کوچک شدن مغز شود. اعتیاد به حشیش باعث از دست دادن حافظه و کاهش مهارت یادگیری خواهد شد. اعتیاد به حشیش علاوه بر عوارض جسمی، سلول‌های مغزی را از بین می‌برد و اصطلاحاً مغز را پوک می‌کند.

تصمیم به ترک حشیش

تصمیم قطعی بگیرید که حشیش را ترک کنید. با پرسیدن سوالاتی از خودتان در مورد میزان مصرف و تعداد دفعات نیاز به مصرف حشیش، ارزیابی صادقانه ای از مصرف حشیش خود داشته باشید. این سؤالات می تواند به شما کمک کند تا راحت تر تصمیم بگیرید که مصرف حشیش را ترک کنید. شک و تردید در مورد اعتیاد خود روند ترک حشیش را دشوار خواهد کرد، حتی اگر اطمینان داشته باشید که ترک حشیش بهترین تصمیم برای شماست. کم اهمیت جلوه دادن یا دست کم گرفتن میزان وابستگی خود به حشیش بسیار آسان است. نظر دوستان و یا اعضای خانواده را در مورد مصرف حشیش خود بپرسید.

فهرستی از داروها، ویتامین ها، مکمل ها یا سایر مواد مخدری که مصرف می کنید، تهیه کنید. به خاطر داشته باشید، پزشک شما برای کمک به شما در کنار شماست، بنابراین صداقت نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. از پزشک خود در مورد گزینه های مختلف درمانی و آموزش خود در مورد مصرف حشیش بپرسید.

ترک حشیش

ترک حشیش

برنامه درمانی خود را به کمک پزشک تدوین کنید. با همکاری با پزشک خود می توانید یک برنامه درمانی را تنظیم کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. اطمینان حاصل کنید که گزینه یا گزینه‌ هایی را انتخاب کنید که با آن بیشتر احساس راحتی می‌ کنید. برخی از انواع گزینه های درمانی عبارتند از:

برنامه های درمان وابستگی شیمیایی

این نوع برنامه های درمانی، معمولاً جلسات درمانی را برای مقابله با اعتیاد و جلوگیری از عود ارائه خواهند داد و شامل درمان بستری، بستری فشرده یا سرپایی باشند.

از قرار گرفتن در موقعیت های پرخطر اجتناب کنید

برخی شرایط خاص ممکن است شما را مستعد عود مجدد کند. از مکان‌ ها و افرادی که تلاش می کنند شما را به مصرف حشیش دعوت کنند، اجتناب کنید. از رفتن به مهمانی‌، محیط های اجتماعی و مراسمی که افراد در آنها حشیش مصرف می‌کنند، خودداری کنید. اگر نمی‌خواهید دیگران دلیل عدم شرکت شما در این محیط ها را بدانند، به سادگی بگویید «متاسفم، اما برای آن روز با یکی دیگر از دوستانم قرار ملاقات گذاشته ام».

با دوستانی که مصرف می کنند در مکانی وقت بگذرانید که وسوسه مصرف حشیش وجود نداشته باشد. می‌توانید از دوستان خود بخواهید که حشیش با خود نیاورند زیرا شما در تلاش برای ترک اعتیاد به حشیش هستید.

به برنامه درمانی که پزشک برای شما تهیه و تنظیم کرده است پایبند باشید. بسیار مهم است که به برنامه درمانی و پزشک خود پایبند باشید. اگرچه ممکن است احساس کنید که مصرف دوباره حشیش موجب کاهش علائم ترک می شود و یا در واقع به شما آسیب نخواهد رساند، عدم پایبندی نسبت به برنامه درمانی خود، ممکن است عواقب جدی سلامتی برای شما به همراه داشته باشد.

تحت نظر پزشک خود و همچنین با مصرف دارو، به درمان خود ادامه دهید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بدون مصرف حشیش دوام بیاورید. اگر چیزی باعث ناراحتی یا استرس شما می‌شود، با متخصصان سلامت روان خود صحبت کنید تا گزینه‌ های دیگری را که ممکن است به شما در پاک ماندن از اعتیاد کمک کند، مورد بررسی قرار دهند.

علائم ترک حشیش

علائم ترک حشیش

علائم ترک حشیش

اضطراب

افسردگی

تحریک پذیری

بی خوابی یا بی قراری

در صورت عود مجدد کمک بگیرید

اگر دچار عود مجدد شدید، فورا درخواست کمک کنید. درخواست کمک حرفه ای به شما کمک خواهد کرد که بیش از حد مصرف نکنید یا از درمان خود دست نکشید. به محض اینکه متوجه شدید که دچار عود مجدد شده اید با پزشک ترک اعتیاد یا متخصص سلامت روان خود تماس بگیرید. اگر آنها در دسترس نبودند، می توانید به دنبال درمان فوری پزشکی و تماس با اورژانس محلی باشید.

همچنین می توانید در صورت عود مجدد، با حامی، گروه پشتیبانی یا خانواده خود برای دریافت حمایت صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند تا زمانی که پزشک نزد شما می آید، به شما کمک کنند تا این لحظات را راحت تر سپری کنید.

آگاهی از عوارض مصرف حشیش

افرادی که حشیش مصرف می کنند رضایت کمتری از زندگی دارند، با مشکلات مرتبط با سلامت روحی و جسمی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند، در موقعیت های تحصیلی و شغلی با شکست مواجه می شوند و مشکلات زیادی بر سر راه روابط آنها قرار خواهد گرفت.

عوامل تهدید کننده خود را بشناسید. هر فردی ممکن است مبتلا به اعتیاد به حشیش شود، اما عوامل خطر خاصی وجود دارد که ممکن است احتمال اعتیاد شما به این ماده را افزایش دهد. آگاهی از این عوامل خطر به شما در جلوگیری از مصرف مجدد یا عود در شما کمک کند. عوامل خطر برای مصرف حشیش و اعتیاد به آن عبارتند از:

سابقه خانوادگی اعتیاد

جنسیت، زیرا مردان بیشتر احتمال دارد مبتلا به اعتیاد شوند

اختلالات سلامت روان

فشار همسالان

خانواده یا دوستانی که فرد را مورد حمایت قرار نمی دهند

ترک حشیش

ترک حشیش

اثرات کوتاه مدت مصرف حشیش عبارتند از تغییر حواس و اختلال در توانایی در حرکت کردن، ایجاد اختلال در تفکر، مهارت حل مسئله و یا به خاطر سپردن جزئیات.

مصرف حشیش همچنین اثرات طولانی مدتی بر مغز، به ویژه در افراد جوان دارد. این اثرات عبارتند از: ایجاد اختلال در تفکر، حافظه و عملکردهای یادگیری و مهار رشد مغز. همچنین می تواند مشکلات مربوط به توجه، سازماندهی و برنامه ریزی را ایجاد کند

عوارض جسمی مصرف حشیش را بررسی کنید. علاوه بر تاثیرات عصبی مصرف حشیش، عوارض جسمی نیز وجود دارد که می تواند به شدت به سلامت جسمانی شما آسیب برساند. این عوارض ممکن است به تقویت روند درمان شما و دلایل ترک شما کمک کند. برخی دیگر از عوارض جسمی مصرف حشیش عبارتند از:

مصرف حشیش، همچنین ممکن است خطر خونریزی را هنگام مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد انعقاد و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی افزایش دهد

قند خون را تحت تأثیر قرار می دهد که این مسٸله برای افراد دیابتی خطرناک خواهد بود

باعث افزایش ضربان قلب و همچنین افزایش احتمال حمله قلبی خواهد شد

ایجاد اختلال در روند رشد نوزاد متولد نشده، در صورتی که باردار باشید

ترک حشیش در منزل

از آنجایی که حشیش منشاء گیاهی دارد و از صمغ گیاه حشیش بدست می آید بسیاری از مصرف کنندگان بر این باورند که مصرف آن وابستگی ایجاد نمی کند و ترک آن در منزل امکان پذیر است اما در این خصوص باید بدانید که این یک باور کاملا اشتباه است و این محرک وابستگی روانی و جسمانی شدیدی ایجاد می کند و درمان این وابستگی های تنها در مرکز ترک اعتیاد تحت نظر روانپزشک و تیم روانشناسی امکان پذیر است.

ترک حشیش در منزل چه عوارضی دارد؟

افسردگی

بی‌‌ خوابی

بی ‌‌قراری

اما نکته ای که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید این است که، موارد گفته شده تنها بخشی از علائم ترک غیراصولی حشیش می باشد که همین عوارض خود به تنهایی می تواند باعث بازگشت به مصرف مجدد باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک حشیش

روش ترک حشیش در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

درمان با حداقل ۷ الی ۱۴ روز بستری و بصورت تدریجی می باشد که در صورت وجود علائم و نظر درمانگران ممکن است مدت زمان درمان افزایش پیدا کند.

سوالات متداول درباره ترک حشیش

آیا ترک حشیش نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد؟
از آنجایی که وابستگی به حشیش علاوه بر جنبه جسمانی، روانی نیز می باشد، در همین راستا ترک حشیش، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد.

آیا عوارض مصرف حشیش تنها بر جسم مصرف کننده است؟
خیر، همانطور که پیش تر گفتیم، وابستگی به این محرک هم جسمانی و هم روانی می باشد به همین جهت، عوارض این محرک نیز، جسمانی و روانی می باشد که برخی از عوارض روانی این محرک عبارتند از تحلیل مغز، اختلال حافظه، اختلال در یادگیری و بی انگیزگی.

آیا ترک حشیش با متادون امکان پذیر است؟
ترک حشیش با متادون نه تنها کمکی به مصرف کننده نخواهد کرد، بلکه باعث وابستگی و اعتیاد مصرف کننده خواهد شد. از سوی دیگر متادون، شبه مخدری بسیار اعتیادآور است که سوء مصرف آن عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت به همین جهت، مصرف متادون نه تنها کمکی به مصرف کننده نخواهد کرد، بلکه باعث اعتیاد نیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.