کلینیک ترک اعتیاد

ترک اپیوم

شربت اپیوم یا شربت تریاک چیست؟

شربت تریاک یا شربت اپیوم ترکیب اعتیاد آوری از تریاک، الکل و آب می باشد و به دلیل بالا بودن غلظت مرفین در آن یک مخدر محسوب شده و سوء مصرف آن نتیجه ای جز اعتیاد برای مصرف کننده به همراه نخواهد داشت. شربت تریاک در موارد محدودی توسط پزشکان به منظور کمک به کاهش اثرات قطع مصرف در نوزادان اعتیاد تجویز می گردد.

حتما مطالعه کنید: شربت تریاک

وابستگی به این مخدر روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک شربت تریاک یا ترک شربت اپیوم نیاز به روان درمانی دارد و ضروری است بیماران برای درمان اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند تا برنامه درمانی تحت نظر تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

دلایل مصرف شربت اپیوم چیست؟

شربت اپیوم، به دلیل بهره مندی از آلکالوئیدهای مرفین، کدئین و تریاک در ترکیبات خود، در مصرف کننده حالت سرخوشی ایجاد میکند و از این نظر یک مخدر، مُسکن به حساب می آید و در موارد بسیار محدود بنا بر تشخیص پزشک برای رفع درد و همچنین در بعضی موارد درمان اسهال در بزرگسالان تجویز می شود.

برخی افراد که به مواد اعتیاد آور همچون تریاک یا هروئین اعتیاد دارند به منظور درمان وابستگی و اعتیاد خود، بصورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف این شربت میکنند و پس از مدتی به دلیل مصرف نامنظم و بی رویه آن دچار سوء مصرف می شوند.

در واقع این دسته از افراد با این کار یک ماده مخدر را با یک ماده مخدر دیگر جایگزین کرده اند که عوارض جسمانی و روانی جبران ناپذیری برای آنها به همراه خواهد داشت.

متاسفانه در بسیاری موارد دیده شده که بسیاری افراد برای تسکین دردهای خود به طور خودسرانه و بدون تجویز پزشک از این شربت استفاده کرده اند و پس از مصرف طولانی مدت دچار سوء مصرف شده و درنتیجه دچار اعتیاد به مصرف به این شربت شده اند. در موارد بالا استفاده خودسرانه و بدون تجویز پزشک باعث اعتیاد به مصرف این مخدر شده است.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف

عوارض مصرف شربت اپیوم چیست؟

خارش

یبوست

خشکی دهان

سرگیجه و تهوع

بیماری های گوارشی

کسالت و بی اشتهایی

بیماری های تنفسی

اوردوز

اما موارد گفته شده تنها بخشی از عوارض مصرف شربت اپیوم می باشد و مصرف این مخدر عوارض جبران ناپذیر دیگری نیز دارد که در مقاله شربت اپیوم چیست؟ به معرفی کامل آن پرداخته ایم.

عوارض شربت تریاک بر کبد

کبد به عنوان پر کارترین و مهمترین عضو داخلی بدن، وظیفه تبدیل مواد مغذی دریافتی بدن را به انرژی دارد. همچنین نقش مهمی در حفظ تعادل و تنظیم هورمون ها و سم زدایی از بدن انجام می دهد.

مصرف شربت تریاک یا شربت اپیوم یا استفاده از تریاک به شکل کشیدنی ممکن است خود به تنهایی باعث بیماری های کبدی مانند کبد چرب نشود ولی احتمال ابتلای افرادی که مستعد بیماری های کبدی هستند را تا ۳ برابر افزایش میدهد و برای افرادی که در معرض بیماری های کبدی هستند بیماریشان را تشدید میکند.

آیا مصرف شربت تریاک برای درمان کبد چرب مفید است؟

از باورهای اشتباه افراد برای درمان بیماری کبد چرب می توانیم به استفاده از شربت تریاک اشارخ نماییم که در این خصوص باید بدانید، استفاده از شربت تریاک علاوه بر تشدید کبد چرب ممکن است باعث بروز بیماری های سرطان نیز شود به همین جهت ضروری است بدانید از مهمترین موارد منع مصرف شربت اپیوم، افراد مبتلا به بیماری های کبدی مانند کبد چرب هستند.

عوارض قطع ناگهانی ترک خودسرانه

وابستگی به شربت اپیوم همانند تریاک روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک آن نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد و ضروری است بیماران برای ترک شربت تریاک یا ترک شربت اپیوم به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایند چرا که هرگونه ترک خودسرانه تنها باعث بروز علام ترک خواهد شد.

مرکز ترک اعتیاد

بهترین روش ترک شربت تریاک

بهترین روش ترک شربت تریاک چیست؟

بهترین روش برای درمان و ترک شربت تریاک، ترک بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد چرا که وسوسه به مصرف مجدد این مخدر بسیار زیاد می باشد و بیماران به تنهایی نمی توانند آن را کنترل کنند. یکی از ویژگی های بستری در کلینیک ترک اعتیاد عدم دسترسی به مخدر و کنترل وسوسه مصرف است. همچنین بیماران این فرصت را دارند تا با کمک جلسات مشاوره ای به درمان وابستگی روانی خود نیز پردازند که نتیجه آن ترک بدون بازگشت می باشد.

ترک شربت تریاک چند روز طول میکشد ؟

مدت زمان ترک شربت تریاک به پارامترهای مختلفی همچون دوز مصرفی، مدت زمان استفاده و وضعیت سلامتی بیمار دارد و بعد از انجام مشاوره اولیه مشخص می شود.

روش ترک شربت تریاک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

مصرف کمتر از ۱٫۵ گرم در روز درمان به صورت فوق سریع (UROD) 2 شب و ۳ روز بستری

مصرف بین ۱٫۵ الی ۲ گرم در روز درمان به صورت سریع (URD) و ۱ شب بستری اضافه

مصرف بین ۲ الی ۳ گرم در روز درمان به صورت سریع (URD) و ۲ شب بستری اضافه

مصرف بیش از ۳ گرم در روز درمان به صورت تدریجی  ۷ الی ۱۴ روز بستری

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روشهای ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی شربت اپیوم در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول درباره ترک شربت اپیوم

شربت اپیوم بهتر است یا متادون؟
یکی از باورهای اشتباه در میان مصرف کنندگان این است که تصور میکنند یکی از این دو شربت عوارض کمتری دارد. این در حالی است که هر دوی این شبه مخدرها به عنوان داروهای نگه دارنده اعتیاد شناخته می شوند و سوء مصرف هر کدام علاوه بر عوارض جبران ناپذیری که بر سلامت مصرف کننده دارد باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی خواهد شد. بنابراین این سوال کاملا اشتباه است و برای ترک اصولی اعتیاد به هرگونه مواد مخدر ضروری است تا به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

مشاوران ما در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره آماده ارائه خدمات مشاوره روان درمانی و درمان جسمانی برای افرادی که به مصرف شربت متادون یا اپیوم اعتیاد دارند می باشند.

آیا جوشاندن شربت اپیوم تاثیری در کم کردن عوارض آن دارد؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم، خیر. جوشاندن شربت اپیوم یا شربت تریاک، هیچگونه تاثیری بر کاهش عوارض این مخدر ندارد و تنها باعث تبخیر آب و الکل موجود در شربت تریاک میشود و عوارض آلکالوئید های موجود در تریاک مانند مرفین همچنان باقی خواهد ماند که صدمات جبران ناپذیری بر سلامت مصرف کننده خواهد داشت.

آیا قطع ناگهانی و خودسرانه شربت اپیوم عوارض دارد؟
بطور کلی باید بدانید که ترک اعتیاد یک امر بسیار تخصصی است و ترک خودسرانه و غیراصولی نه تنها کمکی به مصرف کننده نخواهد کرد، بلکه عوارض جسمی و روحی به مراتب شدید و جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

افرادی که اقدام به قطع ناگهانی مصرف می کنند علاوه بر آسیب های جسمی ناشی از ترک در معرض خطر بازگشت به اعتیاد و لغزش قرار می گیرند و بدیهی است که افرادی که به مصرف دوباره این شربت اقدام میکنند برای کسب احساس سرخوشی و لذت، میزان مصرف خود را افزایش خواهند داد.

از کجا بفهمیم به مصرف شربت اپیوم اعتیاد پیدا کرده ایم؟
از نشانه های اعتیاد و وابستگی به سوء مصرف شربت تریاک یا اپیوم عدم توانایی ادامه زندگی بدون مصرف اپیوم است و بیمار اعتیاد در صورت عدم مصرف این مخدر دچار تشویش ذهنی، بی قراری، عدم تمرکز، بدن درد و خماری می شود و برای تهیه این شربت به هر اقدامی دست میزند.

اما توجه داشته باشید که هرگونه تشخیص به اعتیاد می بایست در مرکز ترک اعتیاد بعد از انجام تست اعتیاد با انجام آزمایش های مختلف و بررسی روانپزشک متخصص ترک اعتیاد میزان اعتیاد شما بررسی و روند درمان آغاز شود. ترک شربت اپیوم در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاهی تحت نظر متخصصین و درمانگران مجرب انجام می شود.


2 Comments

  1. روهام گفت:

    سلام میشه هزینه مصرف روزی دو گرم رو بفرماید

    • کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره گفت:

      سلام/ لطفا با شماره تلفن ۰۲۱۵۸۲۲۵ تماس بگیرید/ مشاوره کامل بصورت رایگان ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *