کلینیک ترک اعتیاد
حشیش چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
کمیکال چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد

شربت تریاک

شربت اپیوم یا شربت تریاک چیست؟

شربت تریاک یا شربت اپیوم که با نام هایی همچون تتور افیون یا مخلوط افیون نیز شناخته می شود ترکیبی بسیار اعتیاد آور و خطرناک از تریاک، الکل و آب می باشد و متاسفانه میان مردم به عنوان یک داروی گیاهی شناخته شده است اما به دلیل بالا بودن غلظت مرفین در آن یک مخدر محسوب شده و سوء مصرف آن نتیجه ای جز اعتیاد برای مصرف کننده به همراه نخواهد داشت. شربت تریاک در موارد محدودی توسط پزشکان به منظور کمک به کاهش اثرات قطع مصرف در نوزادان اعتیاد تجویز می گردد.

وابستگی به این مخدر روانی و جسمانی می باشد به مهمین جهت ترک شربت تریاک یا ترک شربت اپیوم نیاز به روان درمانی دارد و ضروری است بیماران برای درمان اعتیاد به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایند تا برنامه درمانی تحت نظر تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

حتما مطالعه کنید: ترک شربت تریاک

دلایل مصرف شربت تریاک

مصرف شربت اپیوم به دلیل دارا بودن آلکالوئید‌های کدئین، مرفین و تریاک باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود به همین جهت یک داروی مسکن است. بسیاری از بیماران اعتیاد تریاک و هروئین برای ترک اقدام به مصرف خودسرانه شربت اپیوم می کنند که در این رابطه باید بدانید که مصرف شربت اپیوم هیچ کمکی به ترک اعتیاد نخواهد کرد و فقط باعث می شود ایجاد وابستگی و اعتیاد می شود.

همچنین در موارد متعددی افراد برای تسکین دردهای عضلانی اقدام به مصرف این مخدر کرده اند و بعد از مدتی مصرف به آن وابستگی پیدا کرده اند.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض شربت اپیوم

عوارض مصرف شربت اپیوم چیست؟

خارش

خشکی دهان

سرگیجه و تهوع

بیماری های گوارشی

کسالت و بی اشتهایی

بیماری های تنفسی

اوردوز

اما مواد گفته شده تنها بخشی از عوارض مصرف این مخدر می باشد و سوء مصرف آن طیف گسترده تری از بیماری ها را در برمی گیرد.

شربت اپیوم

عوارض شربت تریاک بر روی کبد

عوارض شربت تریاک بر روی کبد

کبد مهمترین ارگان است که وظیفه آن تبدیل مواد غذایی و تبدیل آن به انرژی می باشد و نقش مهمی در حفظ تعادل و تنظیم هورمون ها دارد و متاسفانه مصرف شربت تریاک یا شربت اپیوم احتمال ابتلا به بیمارهای کبدی را تا بیش از ۳ برابر افزایش می دهد.

مصرف شربت تریاک برای درمان کبد چرب

یکی از باورها اشتباه در خصوص مصرف تریاک و به دنبال آن شربت تریاک، درمان کبد چرب است که باید بدانید مصرف این مخدر کمکی به درمان نمی کند و تنها باعث تشدید آن و افزایش احتمال ابتلا به سرطان کبد خواهد شد.

اما سوء مصرف و اعتیاد به شربت تریاک با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد می کند اما توجه داشته باشید نتیجه قطعی اعتیاد بیماران بعد از انجام آزمایش در مرکز ترک اعتیاد مشخص می شود.

علائم و نشانه های اعتیاد

مراجعه به پزشکان متعدد برای دریافت دوز بیشتر دارو

تهیه از بازارهای غیر رسمی

وابستگی به این مخدر نه تنها باعث افزایش تحمل روانی مصرف کننده نسبت به آن خواهد شد بلکه میزان تحمل نسبت به سایر مواد اعتیادآور را نیز افزایش می دهد و این به آن معنا است که مصرف کننده بدون استفاده دیگر قادر به انجام امور روزمره خود نمی باشد و مجبور است بطور دائم دوز مصرفی خود را افزایش دهد.

در حقیقت بیمار تصور می‌کند که برای آرامش و رهایی از فشار روانی خود چاره ای جز استفاده شربت تریاک ندارد و این ترس یکی از اصلی ترین دلایل مقاومت آنها برای ترک شربت اپیوم است.

شربت اپیوم

شربت تریاک

از کجا بفهمیم به مصرف شربت اپیوم اعتیاد پیدا کرده ایم؟

یکی از سوالات متداول از مشاورین مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره در خصوص نحوه تشخیص بیماران اعتیاد است به همین جهت تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به توضیح آن پردازیم.

از آنجایی شربت تریاک وابستگی روانی و جسمانی شدیدی برای مصرف کننده ایجاد می کند، بیماران اعتیاد بدون مصرف آن نمی توانند به زندگی منظم و روتین خود ادامه دهند و دچار تشویش ذهنی، بی قراری، عدم تمرکز، بدن درد و خماری می شود که مواجهه با این علائم می تواند یکی از اصلی ترین نشانه های اعتیاد مصرف کنندگان است.

اما همانطور که پیش تر گفتیم نتیجه قطعی اعتیاد تنها با مراجعه به مرکز ترک اعتیاد و انجام آزمایشات مشخص می شود و بهتر است بعد از مشاهده این علائم، بیمار به مرکز درمانی معتبر همچون مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره مراجعه کند تا با انجام آزمایشات و ویزیت روانپزشک متخصص ترک اعتیاد، وضعیت اعتیاد بیمار مشخص شده و روند درمان آغاز شود.

آیا جوشاندن شربت اپیوم تاثیری در کم کردن عوارض آن دارد؟

یکی دیگر سوالات متداول از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره در خصوص تاثیر جوشاندن بر کم کردن عوارض این مخدر می باشد و باید بدانید که جوشاندن آن هیچ تاثیری ندارد و با اینکار تنها آب و الکل موجود در آن تبخیر می شود و عوارض آلکالوئید های موجود در تریاک مانند مرفین همچنان باقی خواهد ماند و این کار خود عوارضی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

عوارض جوشاندن شربت اپیوم

برخی افراد به اشتباه تصور میکنند جوشاندن شربت اپیوم باعث کم شدن عوارض آن می شود در حالی که با جوشاندن ناخالصی های موجود در داخل خود تریاک همچنان باقی میماند که باعث رسوب در پرزهای معده و روده میشود و ترکیبات چسبناک قیری شکل در معده و روده ایجاد میکند.

مرکز ترک اعتیاد

بهترین روش ترک شربت تریاک

بهترین روش ترک شربت تریاک چیست؟

بهترین روش برای درمان و ترک شربت تریاک، ترک بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد چرا که وسوسه به مصرف مجدد این مخدر بسیار زیاد می باشد و بیماران به تنهایی نمی توانند آن را کنترل کنند. یکی از ویژگی های بستری در کلینیک ترک اعتیاد عدم دسترسی به مخدر و کنترل وسوسه مصرف است. همچنین بیماران این فرصت را دارند تا با کمک جلسات مشاوره ای به درمان وابستگی روانی خود نیز پردازند که نتیجه آن ترک بدون بازگشت می باشد.

جمع بندی نهایی

شربت اپیوم یا شربت تریاک به دلیل دارا بودن تمامی آلکالوئید‌های کدئین، مرفین و تریاک مخدر بسیار قوی است و سوء مصرف آن باعث باعث وابستگی روانی و جسمانی شدیدی می شود و ترک شربت تریاک یا ترک شربت اپیوم نیاز به بستری در مرکز ترک اعتیاد دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی شربت تریاک یا سم زدایی شربت اپیوم در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

1 Comment

  1. حسن سهیلی گفت:

    هیچ چیز در دنیا مانند مواد مخدر در ماهیت نفس تاثیر نمیگذارد و هیچ چیز در دنیا مانند مواد آرامبخش نیست اما پس از چندی تنها چیزی در انسان نیست آرامش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *