مرکز ترک شیشه (کریستال)

مرکز ترک شیشه

شیشه، محرکی بسیار قوی که در ابتدا برای درمان افسردگی و بیش فعالی مورد استفاده قرار می گرفت اما با روشن شدن عوارض مصرف و اعتیادزایی آن کاربرد درمانی آن قطع شد. شیشه که از قوی ترین مت آمفتامین ها می باشد سفید رنگ و بدون بو و با مزه ای بسیار تلخ است و قابلیت حل شدن در آب و الکل را دارد.

روند غلبه بر هرگونه اعتیاد، از جمله اعتیاد به شیشه، ممکن است هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی بسیار آزار دهنده و خسته کننده باشد. فرآیند ترک شیشه نیاز به یک تعهد جدی دارد و فرد در طول این فرآیند به حمایت زیادی نیاز خواهد داشت. غلبه بر اعتیاد به شیشه، فرایندی زمانبر و طاقت فرسا است و ممکن است منجر به برخی علائم ناخوشایند و نامطلوب ترک شود. با این وجود، نتایج مثبتی که در نهایت در اثر ترک شیشه در زندگی شما رخ می دهد، ارزش تلاش کردن و تحمل این همه سختی را خواهد داشت.

عوارض مصرف شیشه

عوارض مصرف شیشه چیست؟

تیک عصبی

تحریک پذیری

پارانویا و توهم

اختلالات خلقی

اختلالات خواب

علائم مصرف شیشه (کریستال)

علائم مصرف شیشه

از آنجایی که شیشه مستقیما بر سیستم عصبی مصرف کننده تاثیر دارد و سیستم عصبی کنترل کننده رفتارها و حرکات انسان است مصرف کنندگان شیشه به دلیل اختلال در این سیستم علائمی را نشان می دهند که شناخت این علائم کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد به شیشه و در مراحل بعدی اقدامات درمانی مثل ترک شیشه می کند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

کاهش اشتها در زمان فعالیت زیاد و افزایش سوخت و ساز بدن

رفتارهای خشن و پرخاشگرانه، سوء ظن و بدبینی، توهمات دیداری و پیدایش رفتارهای وسواسی

اختلال در سیستم گردش خون، افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا، برهم ریختگی ریتم طبیعی تنفس، قرمزی چشم ها

ضرورت ترک کریستال

ضرورت ترک شیشه

تمام دلایل مد نظر خود برای ترک شیشه را یادداشت کنید. به خاطر داشته باشید، تا زمانی که فرد برای این کار آماده نباشد، هرگز مصرف شیشه را ترک نخواهد کرد. تصمیم با شماست. یکی از روش های عالی برای کمک به شما در درک تمام مزایای زندگی بدون شیشه، تهیه فهرستی از فواید هوشیاری است. در اینجا به برخی از مواردی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید اشاره خواهیم کرد:

مصرف شیشه، کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به دلیل رفتار غیر قابل پیش بینی و نامنظمی که اعتیاد ایجاد می کند، در امور مالی با مشکلاتی مواجه خواهید شد و ممکن است باعث ویرانی روابط شما شود. همچنین، هنگام مصرف شیشه، احتمال اینکه توسط پلیس دستگیر شوید وجود دارد. اینها همه مساٸلی هستند که با ترک شیشه، دستخوش تغییر خواهند شد. مصرف طولانی مدت مخدر شیشه ممکن است پیامدهای منفی برای سلامتی مانند کاهش وزن شدید، مشکلات شدید مربوط به دندان از جمله از دست دادن دندان و زخم های پوستی ناشی از خاراندن بیش از حد ایجاد کند.

ترک کریستال

شما باید تمام راه های ارتباطی که به طور بالقوه ممکن است از آنها برای تماس با آنها استفاده کنید را حذف کنید. این راه های ارتباطی شامل شماره تلفن هایی است که در تلفن همراه خود ذخیره کرده اید، شماره تلفن هایی که ممکن است روی تکه های کاغذ نوشته و در کیف پول خود قرار داده باشید و حتی مخاطبین خود در رسانه های اجتماعی. به این ترتیب دیگر به افرادی که تاثیر منفی روی شما دارند دسترسی نخواهید داشت.

بسیار مهم است که از رفتن به محیط های قدیمی که ممکن است شما را به مصرف شیشه وسوسه کند، خودداری کنید. حتی مسیرهای دیگری را برای رفتن به محل کار انتخاب کنید تا از برخورد با دوستان و یا آشنایان قدیمی خود که باعث گرفتار شدن شما در دام اعتیاد به شیشه شده اند، جلوگیری کنید. خودتان را سرگرم کنید. سرگرم شدن با فعالیت های لذت بخش و مورد علاقه به شما کمک خواهد کرد از تاثیرات منفی جلوگیری کنید.

شماره تلفن دوست خود را در کیف پول، تلفن همراه یا هر مکانی که به راحتی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید، قرار دهید. تعیین یک نفر به عنوان پشتیبان، ایده فوق العاده ای است، اما داشتن چندین نفر که بتوانید در لحظات حساس با آنها تماس بگیرید انتخاب بهتری است. به خاطر داشته باشید که هرچه شبکه پشتیبانی شما بزرگتر باشد، در فرآیند ترک شیشه موفق تر خواهید بود.

ترک اعتیاد شیشه یا کریستال

درخواست حمایت کنید

غلبه بر مصرف اعتیاد به شیشه، فرآیند بسیار چالش برانگیزی است، بنابراین بسیار مهم است که یک سیستم پشتیبانی قوی در کنار خود داشته باشید. سعی کنید این روند را به تنهایی پشت سر نگذارید. در اینجا چند روش را به شما برای دریافت پشتیبانی مورد نیاز خود توصیه می کنیم:

به اعضای خانواده و دوستان خود تکیه کنید. اگر تمایلی به درخواست مجدد از نزدیکان و دوستان خود برای حمایت ندارید، به دلیل اینکه در گذشته یکبار آنها را ناامید کرده اید، به مشاوره خانواده مراجعه کنید. بسیار مهم است که در این مدت از حمایت نزدیکترین افراد برخوردار باشید.

دوستان جدید پیدا کنید. می‌ توانید با افرادی ارتباط برقرار کنید که در مکان‌ هایی مانند اماکن فرهنگی، گروه‌ های مدنی، فعالیت‌ های داوطلبانه، مدرسه، کلاس‌ ها یا مراسمی که در جامعه شما برگزار می‌ شود، مشغول فعالیت‌ های سازنده هستند.

اگر به تنهایی یا در مکانی زندگی می‌ کنید که به راحتی به شیشه یا سایر مواد مخدر دسترسی دارید، پس از گذراندن درمان بستری به یک محیط عاری از مواد مخدر بروید. در محیط زندگی سالم‌ تر، از حمایت بیشتری برخوردار خواهید شد.

در این مواقع به سیستم پشتیبانی خود تکیه کنید تا بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید. لحظه‌ ای که این فکر در ذهن شما خطور کرد که امروز را در جلسه درمانی شرکت نکن، فوراً با پشتیبان مسئولیت‌ پذیر خود یا شخص حامی دیگری تماس بگیرید.

ترک کریستال

مراحل درمان را به طور کامل پشت سر بگذارید

ضروری است که نه تنها در تمامی جلسات درمانی شرکت کنید، بلکه باید روند درمان ارائه شده را نیز به طور کامل پشت سر بگذارید. در گفتگو شرکت کنید، تکالیفی که به عهده شما گذاشته شده تا در خانه انجام دهید را در اولویت قرار دهید تا از هر یک از جلسات بیشترین بهره را ببرید. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که ممکن است به شما ارائه شود:

درمان شناختی رفتاری به شما کمک می کند تا عوامل وسوسه انگیزی که در مصرف مواد شما مؤثرند را شناسایی کنید و راهبردهایی برای غلبه بر آنها به شما ارائه خواهد داد.

خانواده درمانی چند بعدی اغلب برای نوجوانان استفاده می شود تا به جوانان و خانواده های آنها کمک کند تا الگوهای سوء مصرف را بررسی کرده و عملکرد کلی فرد را در خانواده بهبود بخشند.

برای فرآیند ترک آماده شوید. سم زدایی اعتیاد اولین گام در درمان است و این فرآیند به بدن شما اجازه می دهد تا خود را از شر ماده مخدر شیشه خلاص کنید. برای تجربه علائم ترک در روزهای اولیه که تحت درمان هستید آمادگی داشته باشید. با شروع این علائم احساس ناخوشایند و نامطلوبی را تجربه خواهید کرد، اما موقتی هستند. به خودتان یادآوری کنید زمانی که بتوانید روزهای اول را پشت سر بگذارید، مراحل سخت آن را سپری کرده اید و به مرور زمان این علاٸم فروکش خواهند کرد و احساس بهتری را تجربه خواهید کرد.

موفقیت های خود را جشن بگیرید

هر مرحله از درمان را که با موفقیت پشت سر می گذارید خودتان را تشویق کنید و جشن بگیرید. شفاهی به خودتان تبریک بگویید که شجاعت این را داشتید که روند درمان را با تلاش های مستمر و با وجود سختی های زیاد پشت سر بگذارید.

ورزش

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، باغبانی، شنا، حتی تمیز کردن منزل به نوعی ورزش محسوب می شوند.

نوشتن

۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز را به نوشتن در مورد رویدادهای استرس زایی که در آن روز روی داده اند اختصاص دهید. اگر بعد از نوشتن در مورد رویداد، پایان آن را به روش دلخواه خود و به گونه ای که دوست داشتید همه چیز پیش برود، بازنویسی کنید، به شما کمک خواهد کرد. رویدادها را در زمان حال بنویسید، طوری وانمود کنید که گویی واقعاً چنین اتفاقی افتاده است. به این ترتیب تمرین نوشتن را با یک نکته مثبت به پایان خواهید رسانید.

صحبت کنید

خواه می خواهید بخندید، گریه کنید، یا فقط کمی خودتان را تخلیه کنید، یک دوست، مشاور یا فردی را پیدا کنید که در دسترس باشد و با او صحبت کنید.

کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید

فعالیتی را پیدا کنید که واقعاً از انجام آن لذت می برید و مدتی را به انجام آن کار اختصاص دهید. این فعالیت ها ممکن است شامل هر چیز سالمی باشد که از آن لذت می برید، مانند باغبانی، بازی با بچه هایتان، قدم زدن، غذا خوردن در رستوران، پختن غذا، یا حتی مدتی بیرون نشستن در هوای تازه. اگر از انجام این فعالیت ها لذت می برید و اطمینان دارید که فعالیت های سالمی هستند، آنها را انجام دهید.

درمان اعتیاد به کریستال یا شیشه

مدیتیشن کنید

در مکانی ساکت بنشینید و از طریق بینی عمیق نفس بکشید و اجازه دهید هوا به سمت شکم شما برود. سپس از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید تا هوا از شکم و دهان شما خارج شود. در حین انجام این کار، روی نفس هایی که می کشید تمرکز کنید. مدیتیشن، یک فرآیند عالی برای تسکین استرس است.

یوگا

در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید یا چند دی وی دی مخصوص تمرینات یوگا خریداری کنید و آنها را نگاه کنید و تمرین کنید تا به کاهش استرس خود کمک کنید.

یک برنامه پیشگیری از عود تهیه کنید. گاهی اوقات تمایل به مصرف مخدر شیشه صرف نظر از اینکه چه کاری انجام می دهید، شدید و سنگین می شود. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی دقیقاً چه کاری باید انجام دهیم. در اینجا چند تکنیک عالی برای مقابله با تمایلات شدید به مصرف مخدر شیشه را به شما خواهیم آموخت   که باید آن را بخشی از برنامه خود قرار دهید.

ترک اعتیاد شیشه با روش ماتریکس

در این روش درمان غیر دارویی که تحت نظر مجرب ترین درمانگران در کلینیک ترک اعتیاد اجرا می شود علاوه بر درمان جسمانی، توجه بسیار ویژه ای به درمان روانی بیماران می شود و با جلسات مشاوره به بیمار کمک می شود تا با اصلاح سبک زندگی و چهارچوب های فکری خود از اعتیاد فاصله بگیرد و طی جلسات مشاوره برای بیماران تکالیف و تمارینی مشخص می شود که بیمار باید در بازه زمانی مشخص شده به انجام آنها بپرداز و محوریت هر جلسه بررسی تکالیف و بهبود شرایط روحی بیمار می باشد.

ترک اعتیاد شیشه با روش ماتریکس

روش ترک شیشه در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

دوز مصرفی ۱ میلی گرم معادل ۱ صوت درمان با حداقل ۷ الی ۱۴ روز بستری و بصورت تدریجی می باشد که در صورت وجود علائم و نظر درمانگران ممکن است مدت زمان درمان افزایش پیدا کند.

سوالات متداول درباره ترک شیشه

آیا مصرف شیشه در آزمایش اعتیاد مشخص می شود؟
سوء مصرف شیشه از طریق آزمایش های مختلفی همچون آزمایش خون، آزمایش ادرار و آزمایش مو قابل تشخیص است. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تشخیص اعتیاد تنها باید در مرکز ترک اعتیاد، تحت نظر کادر متخصص انجام بگیرد.

آیا ترک شیشه با ب۲ امکان پذیر است؟
ب۲ مخدر بسیار اعتیادآور است که سوء مصرف آن نه تنها کمکی به مصرف کننده نخواهد کرد، بلکه باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی بیماران نیز می شود و سوء مصرف آن به هر دلیلی که باشد عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت.

شیشه چند روز در بدن باقی می ماند؟
همانطور که در سوالات پیشین گفتیم، سوء مصرف شیشه در آزمایش های مختلف قابل تشخیص است که تشخیص سوء مصرف شیشه در بدن از طریق آزمایش ادرار بین ۳ الی ۵ روز، در آزمایش خون بین ۱ الی ۳ روز و در آزمایش مو تا ۹۰ روز قابل تشخیص است.

1 Comment

  1. غفور گفت:

    سلام من ی سوال دارم اگر کسی اعتیاد به شیشه نداشته باشه و برای اولین بار مصرف کرده باشه از طریق کشیدن و بعد از چندساعت پشیمون بشه و بخواد خیلی فوری این ماده رو از بدنش خارج کنه چکار باید بکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.