مرکز ترک اعتیاد
رابطه افسردگی و آلپرازولام
19 اردیبهشت 1400
کلینیک ترک اعتیاد
مصرف آلپرازولام در زمان بارداری و شیردهی
19 اردیبهشت 1400

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: شیشه، محرکی بسیار قوی با قدرت اعتیادآوری بالا می باشد و سوء مصرف آن عوارض جسمانی و روانی متعددی همچون مشکلات و بیماری های قلبی، کبدی، افسردگی و اسکیزوفرنی را برای مصرف کننده به همراه دارد که در مقاله شیشه چیست؟ به بررسی کامل آن پرداخته ایم. و در این مقاله تصمیم داریم تا به بررسی این موضوع که شیشه چند روز در بدن می ماند؟ و مصرف شیشه تا چه مدت بعد از مصرف، از طریق آزمایش ادرار، خون، بزاق و آزمایش مو در بدن شما قابل تشخیص است بپردازیم.

حتما مطالعه کنید: شیشه

سال ها است که یکی از نگرانی های آمریکایی ها، سوء مصرف موادمخدر بوده است. شیشه، محرکی از نوع آمفتامین ها است و به علت عوارض جانبی فراوان و زیان آوری که دارد، مشکل ساز تر از سایر مواداعتیادآور می باشد. مت آمفتامین، داروی خطرناکی است که به بدن شما، به ویژه مغز، پوست و دندان های شما آسیب های زیانبار و غیر قابل جبرانی خواهد رساند.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۵، سازمان ارزیابی تهدیدات دارویی گزارش داد که مت آمفتامین:

بیشترین تهدید مواد مخدر در ۳۳ درصد مناطق واکنش نشان دهنده است

در ۴۲٫۲ درصد مناطق واکنش نشان دهنده، به راحتی قابل دسترسی است

کاتالیزور اکثر خسارت های مالی در ۳۳٫۴ درصد مناطق واکنش نشان دهنده است

علاوه بر این، بر طبق سیستم اطلاعات آزمایشگاه ملی پزشکی قانونی، از سال ۲۰۰۹ تاکنون، در گزارشات مربوط به شیشه یا کریستال، ۵۳ درصد افزایش وجود داشته است و تشنج های ناشی از استفاده از مصرف شیشه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴، ۲۰ درصد افزایش یافته است. به دلیل این که شیشه بسیار خطرناک است، و بسیاری نگران این هستند که شیشه چند روز در بدن می ماند؟ به همین جهت در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

مرکز ترک اعتیاد

مدت زمان تاثیرگذاری شیشه

مدت زمان تاثیرگذاری شیشه

مت آمفتامین هیدروکلراید، پودری است که رنگ آن از سفید تا قهوه ای روشن بوده و یا یک کریستال با تکه های درشت شبیه یخ می باشد. اسم های دیگر شیشه شامل: کرانک، بلور، گلس، یخ، آیس، مت، آبنبات سنگی یا سرعت باشد. شیشه در آزمایشگاه ها با استفاده از ال افدرین یا دی- سودوافدرین به علاوه سدیم یا لیتیوم در آمونیاک مایع غلیظ شده، فسفر قرمز و اسید هیدرویدیک تولید می شود. سیستم عصبی مرکزی و سمپاتیک را تحریک می کند.
شیشه را می توان از طریق دود سیگار، استنشاق کردن و یا بوسیله تزریق استفاده کرد همچنین برخی از مصرف گنندگان شیشه، ممکن است آن را به صورت خوراکی نیز استفاده نمایند به همین جهت مراحل مختلفی از مسمومیت ناشی از مصرف مت آمفتامین وجود دارد.

مراحل مسمومیت با شیشه

مسمویت بر اثر سوء مصرف شیشه طی ۳ مرحله هجوم، نشئگی و سقوط انجام می گیرد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

هجوم

مرحله اول در ابتدا زمانی رخ می دهد که شیشه مصرف شود و تفاوتی ندارد که به کدام روش مصرف شود. این اتفاق که در نتیجه هجوم ناگهانی دوپامین به مغز رخ می دهد. باعث افزایش ضربان قلب، گشادی مردمک چشم، فشار خون و همچنین افزایش متابولیسم می شود، باید بدانید که هجوم ممکن است بین ۵ الی ۳۰ دقیقه طول بکشد.

نشئگی

بعد از هجوم، نشئگی ایجاد می گیرد که نشٸگی ناشی از مصرف شیشه، بین ۴ الی ۱۴ ساعت طول خواهد کشید. نشئگی با علائمی همراه است که برخی از متداول ترین آنها، عبارتند از:

پرخاشگری

اختلال وسواسی جبری

عدم توانایی در بیان جملات منسجم

سقوط

مرحله اخر مسمومیت با شیشه، که به عنوان خطرناک ترین مورد در نظر گرفته می شود، سقوط است.

در این مرحله فرد به دلیل بی خوابی پیاپی چند روزه ممکن است ناامید، بدبین، همه دشمن پندار و بی ثبات شود. افرادی که در حال گذراندن این مرحله هستند، معمولا قابل پیش بینی نیستند و حتی برخی از آنها به روان پریشی ناشی از سوء مصرف شیشه مبتلا می شوند. این حرص و ولع برای مصرف بیشتر، روز به روز افزایش خواهد یافت، اما به دلیل مصرف بیش از حد، اثرات دارو کمتر خواهد شد.

شیشه چند روز در بدن می ماند؟

متابولیسم شیشه و نیمه عمر آن

متابولیسم شیشه و نیمه عمر آن

تقریباً بلافاصله پس از مصرف شیشه، همزمان با ورود این ماده به جریان خون، بدن شروع به متابولیسم آن خواهد کرد. در طول این مدت، بدن شما حتی ممکن است متامفتامین را به آمفتامین تبدیل کند. بعد از چند ساعت، شیشه معمولاً از کبد و کلیه ها عبور کرده و از طریق ادرار دفع می شود.

حداکثر ۵۰ درصد از مقدار شیشه مصرف شده به همان صورت از بدن خارج می شود و به عبارت دیگر، شیشه به هیچ عنوان متابولیزه نخواهد شد. اگر فردی هستید که به اختلال سوء مصرف شیشه مبتلا شده اید و می خواهید بدانید در زمان شروع ترک شیشه، چه علاٸمی را تجربه خواهید کرد، آگاهی از نیمه عمر مت‌آمفتامین بسیار مهم می باشد.

نیمه عمر این محرک تقریباً طولانی است و برای افراد مختلف، متغیر و بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت می باشد. به عبارت دیگر، طی آن ۱۰ تا ۱۲ ساعت، ۵۰ درصد از شیشه مصرف شده به روش های مختلف از بدن شما خارج می شود. بر اساس نیمه عمر، ممکن است شیشه، پس از آخرین باری که مصرف می کنید، تقریباً سه روز در بدن شما باقی بماند.

نحوه مصرف شیشه نیز ممکن است بر نیمه عمر و مدت زمان باقی ماندن آن در بدن تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر فردی شیشه را به صورت وریدی تزریق کند، نیمه عمر آن، احتمالاً بیش از ۱۱ ساعت خواهد بود و اگر فردی شیشه را از طریق سیگار کشیدن و یا به روش استنشاقی مصرف کند، نیمه عمر آن به طور قابل توجهی کوتاه تر خواهد شد.

اگر فردی از طریق سیگار کشیدن، شیشه را مصرف کند، به احتمال زیاد دو روز و نیم طول خواهد کشید تا از بدن وی دفع شود. اگر فردی الکل یا سایر مواد مخدر را با شیشه ترکیب کند، به احتمال زیاد مدت بیشتری طول خواهد کشید تا مت آمفتامین از بدن او خارج شود.

تعداد دفعات استفاده فرد از شیشه نیز ممکن است در مدت زمان باقی ماندن این دارو در بدن او تأثیر گذار باشد. به عنوان مثال، اگر فردی مدت زمان طولانی است که شیشه مصرف می کند، بدن او با اثرات این ماده سازگارتر شده و مدت بیشتری طول خواهد کشید تا دارو از بدن وی خارج شود.

شیشه چند روز در بدن می ماند؟

یکی از متداول ترین سوالات از مشاورین کلینیک ترک شیشه طلوعی دوباره،این است که شیشه چند روز در بدن می ماند؟

در ابتدا باید بدانید، سوء مصرف شیشه، از طریق آزمایشات متخلفی همچون آزمایش خون، آزمایش بزاق و آزمایش مو قابل تشخیص است در ادامه به بررسی کامل آنها خواهیم پرداخت.

شیشه چند روز در بدن می ماند؟

آزمایش ادرار مصرف شیشه

تشخیص سوء مصرف شیشه در آزمایش ادرار

این روش، رایج ترین روش تشخیص سوء مصرف مت آمفتامین می باشد و فردی که برای تشخیص اعتیاد به شیشه مورد آزمایش قرار می گیرد، ادرار خود را در یک ظرف مخصوص آزمایش می ریزد و سپس محتویات داخل ظرف مورد آزمایش قرار می گیرد تا میزان مواد مختلف موجود در ادرار او تشخیص داده شود.

مصرف شیشه در آزمایش ادرار به فاصله دو تا پنج ساعت پس از مصرف و تا ۳ تا ۵ روز پس از آخرین مصرف قابل تشخیص است.

شیشه چند روز در بدن می ماند؟

آزمایش خون مصرف شیشه

تشخیص سوء مصرف شیشه در آزمایش خون

این روش تشخیص شیشه، بیشتر توسط پلیس، مرکز ترک اعتیاد و ادارات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. خون یا از طریق خراش دادن نوک انگشت و یا بوسیله یک سوزن گرفته می شود.

شیشه به فاصله یک تا دو ساعت پس از مصرف و حداکثر ۱ تا ۳ روز پس از آخرین مصرف، قابل تشخیص می باشد.

شیشه چند روز در بدن می ماند؟

آزمایش مو مصرف شیشه

تشخیص سوء مصرف شیشه در آزمایش مو

آزمایش مو اغلب توسط نظام دادگستری و ادارات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. حدود ۴۰ تا ۵۰ استاندارد برای آزمایش مو در نظر گرفته شده است که می تواند استفاده از شیشه را تا ۹۰ روز پس از آخرین باری که مصرف شده، تشخیص دهد.

عوامل تاثیرگذار بر زمان تشخیص شیشه

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، یکی از متداول ترین سوالات بیماران از مشاورین مرکز ترک شیشه طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک شیشه تهران این است که شیشه چند روز در بدن می ماند؟ و پیش تر مدت زمان تشخیص سوء مصرف شیشه در آزمایشات مختلف اعتیاد را بررسی کردیم و در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر زمان تشخیص سوء مصرف خواهیم پرداخت و در این خصوص باید بدانید این فاکتورهای تشخیصی در افراد مختلف متفاوت است، برخی از فاکتورهای تشخیصی رایج (که محدود به این موارد نیست)، ممکن است شامل مقدار شیشه مصرف شده، سن و سلامتی فرد مصرف کننده باشد.

مقدار و تعداد دفعات مصرف شیشه، مدت زمان باقی ماندن دارو در بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد و بدیهی است که اگر تعداد دفعات و مقدار مصرف شیشه توسط بیمار زیاد باشد، بدن وی به مدت زمان طولانی تری نیاز دارد تا بتواند دارو را از بدن خود خارج کند.

سن بیمار نیز در نحوه پردازش این محرک توسط بدن تاثیرگذار است. بطور معمول در زمان جوانی، بدن متابولیسم سریع تری دارد و در نتیجه می تواند سموم را سریع تر از بین ببرد. با افزایش سن، روند متابولیسم بدن نیز به طور طبیعی کند خواهد شد و در نتیجه، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا مواد از بدن خارج شوند.

داشتن سلامت کامل، توانایی بدن شما را برای رهایی از شر مواد تحت تاثیر خواهد گذاشت. اگر شما یک فرد سالم هستید، اندام ها و سیستم های بدن شما کارایی بهتری خواهند داشت، بنابراین، از بین بردن سموم بدن با سرعت بیشتری نسبت به فرد ناسالم، روی خواهد داد.

ترک شیشه، با توجه به موارد گفته شده امری بسیار تخصصی است و ضروری است که برنامه درمان و ترک شیشه مطابق با پارامترهای متعددی انجام بگیرد به همین جهت برنامه درمان اعتیاد و ترک شیشه در کلینیک ترک شیشه طلوعی دوباره، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد که خود ضامن درمان با بهترین کیفیت بدون بازگشت می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک شیشه
شیشه چند روز در بدن می ماند؟

ترک شیشه

سخن پایانی

دانستن اینکه پس از ترک شیشه چه عواقبی در انتظار شماست، می تواند تا حدودی تسکین بخش باشد. اکنون که می دانید پس از ترک شیشه چه سرنوشتی در انتظار شماست، ضروری است تا هرچه زودتر اقدام به درمان و ترک اعتیاد خود نمایید. اگر شما یا یکی از عزیزانتان، دچار سوء مصرف شیشه هستید، کادر درمانی کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران، آماده خدمت رسانی به شما می باشد. در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی، برنامه درمانی متناسب با نیازهای شخصی شما ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید، با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *