تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا

کلینیک ترک اعتیاد
ارتباط بین مصرف ماری جوانا و قمار
4 خرداد 1400
مصرف همزمان کوکائین و الکل
عوارض مصرف همزمان کوکائین و الکل
4 خرداد 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد
۵
(۱)

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: ماری جوانا، محرکی است که در حال حاضر بحث داغ این روزهای کشور ما می باشد چرا که در سال های اخیر مصرف ماری جوانا توسط مردم افزایش شدیدی پیدا کرده است که این سوء مصرف عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که در مقاله ماری جوانا چیست؟ به معرفی کامل این عوارض پرداخته ایم و در این مقاله به تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا را بررسی خواهیم کرد.

حتما مطالعه کنید: ماری جوانا

اما مصرف این محرک علاوه بر عوارض روحی خود، تاثیرات مخربی بر سلولهای مغزی دارد که یکی از سوالات بیماران از مشاورین مرکز ترک ماری جوانا طلوعی دوباره، درخصوص تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا می باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف بلند مدت ماری جوانا بر مغز

عوارض مصرف بلند مدت ماری جوانا بر مغز

وقتی ماری جوانا مصرف می کنید، ممکن است به سرخوشی فکر کنید که در نهایت تجربه خواهید کرد، اما سوء مصرف این محرک ممکن است دارای عوارض مختلفی باشد، از پارانویا گرفته تا خنده های شدید غیرقابل کنترل، اما ماوراء سرخوشی ناشی از مصرف ماری جوانا، این محرک در دراز مدت چه تاثیری بر روی مغز خواهد گذاشت؟

جالب است بدانید مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده، نشان داده است که وقتی افراد در معرض تتراهیدروکانابینول (THC) قرار بگیرند، بعدها ممکن است شاهد تغییراتی در شناخت و حافظه خود شوند. این امر به ویژه زمانی صدق می کند که مصرف ماری جوانا در دوره نوجوانی آغاز شود. برخی از تحقیقات در مورد ماری جوانا و مغز نشان داده است که مصرف کنندگانی که در طولانی مدت از ماری جوانا استفاده کرده اند، تغییراتی در سیستم پاداش خود مشاهده کرده اند و همچنین تغییراتی را در ساختار و عملکرد هیپوکامپ احساس کرده اند. بر اساس برخی تحقیقات خاص، احتمالا روش هایی که ممکن است ماری جوانا و مغز بر یکدیگر تاثیر متقابل داشته باشند، منجر به افزایش احتمال مصرف سایر مواد مخدر شود، به دلیل اینکه این محرک ممکن است مسیرهای پاداش در مغز را تحت تاثیر قرار دهد. این نتیجه گیری ممکن است ناشی از این ایده باشد که ماری جوانا ماده محرکی است که وسیله دستیابی به سایر مواد مخدر خطرناک می باشد.

یک مطالعه خاص که تاثیرات ماری جوانا را در طولانی مدت بر روی مغز مورد بررسی قرار داده است (که به آن توسعه ریسک عروق کرونر یا اکلیلی در بزرگسالان جوان گفته می شود)، نشان داده است که اگرچه قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در طول زندگی شرکت کنندگان در این مطالعه، با مشکلات مرتبط با سرعت پردازش یا عملکرد اجرایی، مرتبط نبود، اما نشان داده است که تاثیرات منفی بر آزمایش حافظه کلامی داشته است. همچنین، تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان می دهد افرادی که در دوران بلوغ مبتلا به اختلال مصرف طولانی مدت ماری جوانا شده اند، ممکن است این اختلال مصرف با میانگین ضریب هوشی ۸ آنها ​​تا بزرگسالی ارتباط تنگاتنگی داشته باشد، در حالی که افرادی که در بزرگسالی شروع به مصرف ماری جوانا کرده اند، فقدان همان ضریب هوشی را تجربه نکرده اند.

این مطالعه نشان می دهد که وقتی سخن از ارتباط ماری جوانا و مغز به میان می آید، تاثیر بیشتر ماری جوانا زمانی خود را نشان می دهد که جوانان و نوجوانان به طور منظم به مصرف مواد مخدر روی می آورند و این امر احتمالاً به این دلیل است که ارتباطات بین سلول های عصبی آنها هنوز در حال شکل گیری است.

سوء مصرف ماری جوانا در جوانی، عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که تنها راه مقابله با این عوارض، ترک ماری جوانا، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک ماری جوانا طلوعی دوباره، همراه با پرستاری شبانه روزی می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک ماری جوانا
ترک ماری جوانا

تاثیر سوء مصرف ماری جوانا بر مغز سالمندان

تاثیر سوء مصرف ماری جوانا بر مغز سالمندان

وقتی به مصرف کنندگان ​​ماری جوانا فکر می کنید، ممکن است افراد جوان را در ذهن خود مجسم کنید، اما تحقیقات بیشتری در مورد تأثیرات ماری جوانا بر روی مغز سالمندان انجام شده است و نتایج این مقایسه بسیار متفاوت است. مطالعات و تحقیقاتی که بر روی حیوانات پیرتر انجام شده که THC به آنها تزریق شده است، آنها در واقع در آزمایشات یادگیری و حافظه عملکرد خوبی را نشان داده اند.

در همین تحقیقات، به نظر می رسید که مغز موش های پیرتر، پس از تزریق THC، دارای نورون بیشتری در هیپوکامپ باشند و موش های پیرتری که THC به آنها تزریق شده است، شبیه به موش های جوانی هستند که THC به آنها تزریق نشده و به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شده اند. این تحقیقات نشان داده است که THC و سایر کانابینوئیدهای موجود در ماری جوانا ممکن است از افراد در برابر پیری محافظت کنند.

تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا

تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا

آیا ماری جوانا باعث تخریب سلول های مغزی می شود؟

اگر چه در مورد ماری جوانا و مغز نتایج تحقیقات مختلفی وجود دارد، اما در صورت مصرف ماری جوانا، نکات مهم دیگری وجود دارد که باید از آنها اطلاع داشته باشید.

مطالعات مختلفی انجام شده است که نشان می دهد افرادی که به طور منظم ماری جوانا مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر روان پریشی قرار خواهند گرفت و در برخی مطالعات، افرادی که سالها به طور منظم ماری جوانا مصرف می کردند، دارای حجم کمتری از ماده خاکستری در مناطق خاصی از مغز خود بودند، اما در عین حال، آنها از میزان بالاتری از ارتباط و اتصال برخوردار بودند. بنابراین، به طور خلاصه، باید بپرسیم که آیا ماری جوانا باعث تخریب سلول های مغزی می شود؟

ماری جوانا و مغز ارتباط پیچیده ای با یکدیگر دارند. ماری جوانا لزوما باعث تخریب سلول های مغزی نمی شود، اما زمانی که افراد از سنین پایین شروع به مصرف ماری جوانا می کنند، بعدها شاهد کاهش ضریب هوشی و عملکرد شناختی خود خواهند شد. در حقیقت، به نظر می رسد سن، در همان زمانی که فرد شروع به مصرف ماری جوانا می کند، بیشترین تأثیر را روی مغز وی دارد. جالب است که بدانید، وقتی افراد مسن ماری جوانا مصرف می کنند، تا حدودی برعکس عمل می کند و برخی از عملکردهای مغزی که در حال پیر شدن است را بازیابی می کند تا بیشتر شبیه مغز جوانتر باشد. البته، مطالعات در مورد ارتباط ماری جوانا و مغز هنوز هم تا حدودی محدود است و هرگز نباید سعی کنید ماری جوانا را به عنوان راهی برای دستیابی به هر نوع مزیت مغزی، از طریق سیگار تدخین کنید، زیرا خطرات آن بسیار زیاد است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تخریب سلول های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا پرداختیم، و عوارض مصرف طولانی مدت این محرک بر مغز جوانان را بررسی کردیم، ترک ماری جوانا یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران می باشد که تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی با پرستاری شبانه روزی انجام می شود و به بیماران این امکان را می دهد تا علاوه بر ترک اعتیاد به درمان بیماری ها و اختلالات روانی خود نیز بپردازند و بعد از ترخیص سلامت کامل خود را بدست آورند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه درمان کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با مشاورین ما تماس بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۵ / ۵٫ شمارش آرا: ۱

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.