تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن

کلینیک ترک اعتیاد
ارتباط بین سوء مصرف الکل و اوتیسم
5 فروردین 1400
مرکز ترک اعتیاد
تاثیر مصرف الکل بر فشار خون
5 فروردین 1400

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: سوء مصرف الکل می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف و سرکوب کند و همچنین باعث آسیب پذیری بیشتر بدن در برابر عفونت هایی با منشا باکتریایی و ویروسی شود. سیستم ایمنی بدن انسان پیچیده است و از سلول ها و پروتئین های متعدد و زیادی تشکیل شده است که عفونت ها را تشخیص داده و به آن ها حمله می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن آشنا نماییم.

حتما مطالعه کنید: الکل

آیا الکل باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؟

تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن چه می باشد؟ سیستم ایمنی بدن غالبا به منظور شناسایی و ارائه پاسخ به عفونت ها نیاز به زمان دارد. این موضوع دلیل آن را نشان می دهد که چرا زمانی که دچار عفونت می شوید، علائم و نشانه هایی را دارید که با پیشرفت کردن عفونت، این علائم هم بدتر می شوند. سپس بهبودی نسبی پیدا می کنید و دلیل این بهبودی قوی شدن سیستم ایمنی بدن به اندازه کافی است که می تواند باعث متوقف ساختن عفونت و همچنین از بین بردن آن شود.

از آنجایی که الکل توانایی سرکوب سیستم ایمنی بدن را دارد، احتمال آن که زمان بیشتری لازم باشد تا بدن توانایی تشخیص عفونت در حال گسترش را پیدا کند و نسبت به آن پاسخ مناسبی ارائه دهد، زیاد است. این موضوع می تواند باعث شود که علائم عفونت بیشتر از گذشته بروز پیدا کنند و حتی شدیدتر نیز شوند. در برخی از موارد امکان آن وجود دارد که سیستم ایمنی بدن به اندازه کافی قدرت مقابله و سرکوب عفونت را نداشته باشد که در این صورت، امکان ادامه یافتن عفونت تا زمانی که به مرز خطر و وضعیت قرمز برسد و یا آن که به وسیله آنتی بیوتیک درمان شود، وجود دارد.

تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن

تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن

تاثیرات کوتاه مدت مصرف الکل بر روی سیستم ایمنی بدن

افراد بسیاری هستند که ترجیح می دهند تا اینگونه فکر کنند که آسیب های وارده به سیستم ایمنی بدن که ناشی از مصرف الکل می باشد، تنها برای افرادی است که مدت طولانی از الکل استفاده کرده اند.

اما فرقی نمی کنند این افراد چه فکر می کنند، زیرا چنین تصوری کاملا نادرست است. موسسه ملی سو مصرف الکل و معتادان الکل هشدار داده است که تنها یک لیوان نوشیدن الکل می تواند باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن به مدت ۲۴ ساعت شود. مطالعات و پژوهش های دیگر نشان دادند که حتی یک بار خوردن الکل هم می تواند پس از مدت کوتاهی باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن شود و مصرف آن در دفعات معدود می تواند زمینه ساز ایجاد وابستگی روانی و جسمانی شود که درمان این وابستگی ها و ترک الکل نیازمند بستری در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک الکل کشور دارد.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

تاثیرات بلند مدت مصرف الکل بر روی سیستم ایمنی بدن

استفاده طولانی مدت از الکل باعث بروز مشکلات مزمنی در سیستم ایمنی مصرف کننده می شود و این در حالی است که تاثیرات واقعی الکل بر روی سیستم ایمنی بدن در سطح شیمیایی و سلولی پیچیده است، اما (طی تحقیقات صورت گرفته)، نشان داده شده است که استفاده طولانی مدت از الکل در هر قسمت از سیستم ایمنی بدن می تواند تاثیر به سزایی بگذارد.

مصرف الکل خطر مبتلا شدن به عفونت را به شکل ویژه ای بالا می برد، حتی فرد الکلی به عفونت هایی دچار می شود که افراد سالم و غیر الکلی به آن عفونت ها مبتلا نمی شوند. بروز این تغییرات مزمن می تواند علاوه بر سرکوب کردن قسمت های مختلف سیستم ایمنی بدن، باعث ایجاد التهاب در سیستم ایمنی نیز شود که در حالت عادی برای افراد اتفاق نمی افتد به خودی خود همین به هم ریختگی و سرکوب سیستم ایمنی می تواند در نهایت باعث تاثیرات مخرب و مشکلات جسمی و روحی دیگری نیز شود.

تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن

تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن

سوء مصرف الکل چیست؟

موسسه بین المللی سو مصرف الکل (NIAAA)، سومصرف الکل در افراد را اینگونه تعریف می کند: “طبق نظر این سازمان زمانی می گویند فردی زیاد الکل خورده است که در خانم ها بیشتر از روزی ۳ لیوان و در آقایان بیشتر از روزی ۴ لیوان الکل مصرف شده باشد.” با این وجود حتی خوردن روزانه الکل با کمتر از این مقدار هم می تواند بر روی سلامتی سیستم ایمنی بدن افراد تاثیرات منفی را برجای بگذارد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده الکل در مقدار بسیار کم حتی می تواند اثرات مثبتی را هم بر روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد. با تمام این ها، این تحقیق هنوز به درستی انجام نشده و جای بحث بسیار زیادی دارد.

در نهایت، اگر بخواهیم از سو اثرات مصرف الکل بر روی سیستم ایمنی بدن جلوگیری به عمل آوریم، بایستی به طور کامل مصرف این ماده را کنار بگذاریم. با این حال افرادی که به مقدار کم الکل می خورند (به طور مثال زنان کمتر از یک لیوان و مردان کمتر از دو لیوان در روز) ممکن است نسبت به افرادی که زیاد الکل می خورند، تجربه بیشتری در خصوص تاثیر منفی الکل بر روی سیستم ایمنی بدنشان داشته باشند.

آیا سوء مصرف الکل باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن شما می شود؟

مصرف زیاد الکل باعث سرکوب هرچه بیشتر سیستم ایمنی بدن شما می شود. از آنجایی که مقدار الکل مصرف شده زیاد باشد، تاثیرات سو آن بر روی قسمت های مختلف سیستم ایمنی نیز مشهودتر است. یک لیوان الکل می تواند باعث ایجاد اختلال و همچنین کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن تا ۲۴ ساعت شود.

افزایش قدرت سیستم ایمنی یکی از اصلی ترین فواید ترک الکل است که در مقاله فواید ترک الکل به بررسی کامل و جامع آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: فواید ترک الکل
کلینیک ترک الکل

بیماری های مرتبط با مصرف الکل

بیماری های مرتبط با مصرف الکل

در حالی که بطور قطع می دانیم الکل باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود، باید این را هم به دانسته هایمان اضافه کنیم که مصرف الکل می تواند منجر به ایجاد بسیاری از بیماری ها و شرایط نامساعد برای بدن شود. برخی از تاثیرات منفی که الکل بر روی سلامت افراد می گذارد به شرح زیر هستند:

زوال عقل

فشار خون بالا

بیماری های کبد

مشکلات گوارشی

بیماری های عفونی

افزایش خطر ابتلا به سکته

درگیر شدن با بیماری های قلبی

افزایش خطر انواع مختلفی از سرطان ها

کندی حافظه و مشکلات مربوط به یادگیری

فشار خون بالا از اصلی ترین عوارض سوء مصرف الکل می باشد که با توجه به اهمیت آن در مقاله تاثیر مصرف الکل بر فشار خون به بررسی کامل و جامع آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: تاثیر مصرف الکل بر فشار خون

در حالی که در این لیست، برخی از بیماری های بسیار برجسته نام برده شده اند، اما می توان گفت که موارد ذکر شده تنها جزئی از مشکلات مربوط به سو مصرف الکل هستند. مشکلات بسیار دیگری وجود دارند که در اثر سو مصرف الکل ایجاد می شوند، بطور مثال مشکلات ریوی، کلیوی و بالا رفتن خطر آسیب ها (و عفونت ها) از جمله این موارد هستند.

موارد فوق، تنها بخشی از عوارض سوء مصرف الکل می باشد و در مقاله الکل چیست؟ به بررسی کامل عوارض سوء مصرف این روانگردان پرداخته ایم. اما موارد گفته شده نیز به تنهایی می توانند زندگی مصرف کننده را مختل کنند و رفع این علائم و ترک الکل نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک الکل  می باشد.

به دلیل آن که سیستم ایمنی بدن به خاطر سو مصرف الکل سرکوب می شود، خطر ابتلا به بیماری های عفونی نیز در پی آن افزایش پیدا می کند. حتی اگر فرد بهبودی هم پیدا کند، این مسئله می تواند پروسه بهبودی را مشکل تر و کندتر سازد.

دو مورد از خطرناک ترین و جدی ترین بیماری های عفونی که در اثر سو مصرف الکل به وجود می آیند، HIV و هپاتیت C است. هر دو مورد می توانند با استفاده از سرنگ های آلوده و یا رابطه های جنسی پر خطر و محافظت نشده، منتقل شوند. نقش منفی الکل در این میان در مهار بیماری و همچنین تشخیص درست آن است. الکل امکان به وجود آمدن شرایط خطرناک را بیشتر کرده و با اثراتی که بر روی سیستم ایمنی بدن می گذارد، خطر ابتلا به عفونت ها را نیز بالا می برد.

رابطه مصرف الکل و بیماری های ریوی

الکل می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های ریوی، بخصوص ذات الریه شود. ذات الریه نوعی عفونت مربوط به ریه است که با ورود باکتری یا ویروس به ریه ها رخ می دهد. سیستم ایمنی بدن در قسمت آلوده شده به مبارزه پرداخته و با تولید سلول های ایمنی و مایع ایمنی به مقابله با عامل بیماری زا می پردازد. هر چند این نوع از پاسخ برای غلبه بر عفونت مورد نیاز است، اما در عین حال می تواند خطر آفرین نیز باشد. معمولا آنتی بیوتیک ها باعث می شوند تا فرد بیشترین شانس زنده ماندن در برابر بیماری ذات الریه را داشته باشد.

از آنجایی که سوء مصرف الکل باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود و توان مبارزه بدن در برابر عفونت ها را نیز به شدت کم می کند، بنابراین کاملا واضح است که با سو مصرف الکل، بدن برای مقابله با عفونت ذات الریه به زمان بیشتری نیاز دارد. مصرف الکل باعث ایجاد اختلال و مشکل در پوشش داخلی ریه نیز می شود که خلاص شدن از شر ویروس ها و باکتری های وارد شده به ریه را با مشکل و دشواری زیادی روبرو می کند.

خوردن الکل باعث استفراغ نیز می شود و فردی که مست کرده است، احتمال دارد که استفراغش را استنشاق کند. همین موضوع احتمال ابتلا به ذات الریه را در هنگام خوردن الکل بیشتر می کند.

مرکز ترک الکل

مصرف الکل و بیماری کووید-۱۹

رابطه مصرف الکل و بیماری کووید-۱۹

بیماری کووید ۱۹ یک بیماری ویروسی است. اگرچه تحقیقات اندکی در خصوص چگونگی تاثیر الکل بر روی خطر ابتلا به کووید-۱۹ انجام شده است، اما گویا کسی که الکل می خورد، احتمال ابتلای بالاتری به این بیماری را خواهد داشت. خوردن الکل و به ویژه سو مصرف آن در طولانی مدت، خطر ابتلا به ذات الریه و التهاب ریه را افزایش می دهد. دو مورد از بزرگترین عوارض و مشکلات کووید-۱۹ شامل ذات الریه و سیتوکین که نوعی بیماری التهابی است، می شود.
این دو عارضه غالبا تفاوت میان دوره خفیف کووید ۱۹ و احتمال بالقوه مرگ و میر است. به دلیل آن که این بیماری بسیار جدید است، تحقیقات کمی بر روی آن انجام شده است، اما با این حال به نظر می رسد که استفاده از الکل می تواند منجر به افزایش احتمال عوارض کشنده کرونا ویروس شود.
مواردی همچون رخوت و کسالت، استرس و انزوا نیز منجر به افزایش مصرف الکل می شوند. افراد بسیاری هستند که هرگز درگیر سو مصرف الکل نشده اند، اما در زمانی که تقویت سیستم ایمنی بدن فرد بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به رسیدگی دارد، بسیار بیشتر (از دیگران) دچار سو مصرف الکل می شوند.

چگونه سیستم ایمنی بدن پس از قطع مصرف الکل، بازسازی و پشتیبانی می شود؟

زمانی که فردی سو مصرف الکل را قطع می کند، بهبودی او معمولا بر روی سلامت سیستم ایمنی بدنش متمرکز می شود. نشریه های منتشر شده از اداره بهداشت هاروارد، چند روش ساده و کاربردی را برای بهبود سلامت سیستم ایمنی بدن توصیه می کند:

خواب کافی
ورزش مرتب
رعایت بهداشت
تناسب وزن و اندام
خودداری از کشیدن سیگار
کاهش حداکثری میزان استرس
رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات

در زمینه این پاندمی در حال شیوع، پیروی از دستورالعمل های بهداشتی سازمان بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و بخش های بهداشت محلی نیز دارای اهمیت خواهد بود. در حالی که نکات ذکر شده می تواند باعث بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن فرد شود، اما بهترین و موثرین نکته آن است که هرچه سریعتر خوردن الکل و سو مصرف آن را متوقف کنید.

اگر به دنبال ترک الکل هستید، روانپزشک ترک اعتیاد الکل و تیم روانشناسی کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره همراه شما هستند تا با بهره گیری از دانش متخصصین و ایمپلنت نالتروکسان که جدیدترین متد درمان و ترک الکل با هدف ترک بدون بازگشت می باشد در کمال آرامش سلامت خود را بدست آورید.

سوالات متداول در خصوص تاثیر الکل بر سیستم ایمنی بدن


آیا الکل سرکوب کننده سیستم ایمنی است؟

الکل باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود، در واقع با سوء مصرف الکل به نوعی در حال گسترش بیماری در بدنتان هستید. حتی یک لیوان الکل می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تا ۲۴ ساعت سرکوب کند.

آیا شراب برای سیستم ایمنی بدن مفید است؟

در حالی که برخی ادعاها حاکی از مفید بودن شراب برای قلب هستند (که البته در هیچ جایی به اثبات نرسیده است)، برخی دیگر عقیده دارند که شراب برای سیستم ایمنی بدن مفید است. برخی از گزارشات این امکان را نشان می دهند، اما این تحقیقات بسیار غیر قاطع بوده و جای بحث و جدال نیز دارند. بسیاری از دانشمندان علم پزشکی گمان نمی کنند که ریسک های احتمالی مصرف شراب واقعا دارای مزیت باشد.

نشانه های یک سیستم ایمنی ضعیف چیست؟

ممکن است بیشتر مریض شدن و یا دوره نقاهت و بهبودی طولانی تر داشتن نسبت به افراد معمولی جز نشانه های یک سیستم ایمنی ضعیف باشد.

آیا نوشیدن الکل باعث بیماری های خود ایمنی می شود؟

در حالی که مصرف الکل باعث بدتر شدن بیماری های خود ایمنی می شود، می توان گفت که نشانه ها و اطلاعات زیادی وجود ندارد که بیانگر افزایش خطر توسعه و ابتلا به بیماری خود ایمنی در اثر سو مصرف الکل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *