کلینیک ترک اعتیاد
کوکائین چیست؟
18 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
الکل چیست؟
18 دی 1399
مرکز ترک اعتیاد

هروئین چیست؟

هروئین چیست؟

هروئین ابتدا در سال ۱۸۷۴ در  انگلستان ساخته شد و در سال ۱۸۹۰ به عنوان یک دارو معرفی و مورد استفاده پزشکی قرار گرفت که با مشخص شدن خاصیت اعتیادزایی و ایجاد وابستگی بالای آن مصارف پزشکی و تولیدقانونی آن قطع شد و دولت ها با راه اندازی برنامه های متعدد پیشگیری از اعتیاد و وضع قوانین سخت نسبت به آگاهی مردم از خطرات مصرف این محرک قدرتمند تلاش کردند.

هروئین مخدری از خانواده مواد افیونی یا اپیوئیدها مثل مرفین، کدئین و تریاک می باشد اما قدرت اعتیادآوری و عملکرد آن بسیار سریعتر از سایر مخدرهای هم گروه خود می باشد. هروئین که نام علمی آن دی استیل-مرفین می باشد یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین می باشد که طی فرایند تقطیر مرفین بدست می آید.

مرفین نیز خود از گیاه خشخاش بدست می آید و تغییرات در مولکول های آن باعث تهیه هروئین می شود که بسیار قدرت مند است و با سرعت زیادی در چربی حل می شود. هروئین بعد از مصرف به سرعت به صورت متراکم به مغز مصرف کننده می رسد به همین جهت هروئین بسیار خطرناک می باشد و وابستگی جسمانی و روانی شدیدی ایجاد می کند.

درمان و قطع وابستگی روانی و جسمانی ایجاد شده و ترک هروئین، نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای و روان درمانی می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد. به همین دلیل ترک هروئین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تحت نظر مجرب ترین کادر درمانی و پزشکی، روانشناس و روانپزشک مجرب انجام می گیرد. ترک هروئین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به بیماران این فرصت را می دهد تا علاوه بر درمان وابستگی جسمانی خود به اصلاح ساختارهای ذهنی و وابستگی روانی خود نیز بپردازند.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین

باید بدایند که هروئین یک پودر تلخ مزه و بسیار نرم با رنگ سفید می باشد اما از آنجایی که در ساخت آن از ترکیبات مختلفی استفاده می شود و درجه خلوص آن بسیار متفاوت است ممکن به رنگ قهوه ای نیز دیده شود که این تغییر رنگ نشانه وجود افزودنی ها و ناخالصی های متفاوت در این مخدر می باشد.

مرکز ترک اعتیاد

انواع هروئین

انواع هروئین کدامند؟

هروئین خالص، همانطور که گفتیم سفید رنگ است اما به ندرت در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد و دلالان بازار مواد اعتیاد مخدر برای سود بیشتر خود فرم ناخالص آن که تنها حاوی ۱۰ الی ۱۵ درصد هروئین می باشد را به مشتریان عرضه می کنند و در ترکیب آن از شیرخشک، نشاسته، پودر گچ، پودر بی کربنات، پودر گلوکز، کافئین و آرد استفاده می کنند به همین جهت این مخدر ممکن است در طیف رنگی سفید تا قهوه ای تیره در دسترس مصرف کنندگان قرار بگیرد.

اما علاوه بر صدمات مصرف هروئین و این ناخالصی های متعدد، از آنجایی که ترکیب ساخت این مخدر، متغیر می باشد بیمار در هر نوبت مصرف ممکن است درجه خلوص متفاوتی را تجربه کند که این تغییر خلوص می تواند باعث دارو زدگی، اوردوز و در نهایت مرگ مصرف کننده شود.

نوع دیگری از هروئین نیز وجود دارد که بیشتر در کشور مکزیک رایج است و به همین دلیل قیر سیاه مکزیکی نام دارد که به شکل صمغ چسب ناکی است و معمولا به رنگ قهوه ای تیره و سیاه دیده می شود و در بسته های مختلف با وزن یک الی ۵ گرم عرضه می شود.

نحوه مصرف هروئین

هروئین به روش های تدخین، استنشاق و تزریق مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

مصرف بصورت تدخینی

برای مصرف بصورت تدخینی، هروئین را بر روی زرورق می ریزند و آن را کمی حرارت می دهند سپس دود حاصل از سوختن آن را از راه دهان به بالا می کشند.

مصرف بصورت استنشاقی

در مصرف استنشاقی که از محبوبیت کمتری میان مصرف کنندگان برخوردار است، هروئین را روی کاغذ صافی می ریزند و آن را طریق بینی اسنیف می کنند.

مصرف بصورت تزریقی

برای مصرف بصورت تزریقی، ابتدا هروئین را با آب لیمو، جوهر لیمو و یا قرص ویتامین ث در قاشق حل می کنند و به آن حرارت می دهند سپس محلول بدست آمده را به کمک سرنگ بصورت وریدی یا عضلانی مصرف می کنند.

در ابتدای تزریق وریدی مصرف کنندگان از رگ های جلویی دستانشان استفاده می کنند و پس از مدتی متاسفانه رگ های آنها دیگر جواب گو نیست و از رگ های پاها، گردن و در مواردی بیضه خود استفاده می کنند. اما باید بدایند تفاوتی ندارد که روش مصرف چه باشد، هروئین با هر دوز و به هر صورتی که مصرف شود عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده دارد و بیمار باید برای کسب سلامتی خود به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کند. ترک هروئین نیازمند درمان تخصصی تحت نظر درمانگران می باشد و بیمار باید از مشاورین روانشناسی و روانپزشکی برای درمان اعتیاد خود کمک بگیرد.

حتما مطالعه کنید: علائم تزریق هروئین

اما باید بدانید که مضرات مصرف هروئین محدود به مصرف کننده نمی باشد و از آنجایی که متاسفانه شایع ترین روش هروئین مصرف تزریقی می باشد و بسیاری از مصرف کنندگان به دلایل مختلف از سرنگ اشتراکی استفاده می کنند. استفاده از سرنگ اشتراکی یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به بیماری های ویروسی، ایدز و HIV می باشد.

اما این روزها طبق بررسی های مختلف مشخص شده که مصرف هروئین بصورت استنشاقی در میان جوانان بسیار رایج شده است که دو علت عمده آن عبارتند از:

فرار از برچسب تزریقی بودن

عدم ابتلا به بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز

اما همانطور که گفتیم تفاوتی ندارد که با چه روشی اقدام به مصرف هروئین می کنید، مصرف با هر روشی که باشد این مخدر تاثیرات و عوارض مخربی بر سلامت شما وارد می کند و تنها راه برای ادامه زندگی با سلامت روانی و جسمانی، ترک هروئین می باشد.

مرکز ترک اعتیاد

دلایل مصرف

چرا افراد به مصرف هروئین وابسته می شوند؟

یکی از اصلی ترین دلایل مصرف هروئین، مصرف بصورت تفریحی یا آزمایشی تحت تاثیر دیگران و با فشار گروه همسالان و دوستان می باشد. باید بدانید که مصرف این مخدر در دفعات اولیه مصرف حس آرامش به بیماران می دهد این احساس آرامش باعث می شود تا بیماران به مصرف متعدد این مخدر روی آورند اما این حالت آرامش مدت زیادی دوام پیدا نمی کند و بعد از مدت کوتاهی بدن مصرف کننده نسبت به این مخدر وابستگی پیدا می کند و باید برای کسب حس بهتر دوز بیشتری استفاده کنند.

هروئین مخدری بسیار اعتیادآور است و ترک هروئین نیازمند درمان تخصصی در مرکز ترک اعتیاد می باشد به همین جهت ضروری است مصرف کنندگان برای درمان وابستگی و اعتیادخود به مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی مراجعه کنند تا درمان مطابق نظر مشاورین و درمانگران با تجربه انجام بگیرد.

ترک هروئین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با بهره گیری از آخرین متد درمانی مطابق باتجربه ترین مشاورین روانشناسی و روانپزشکی و درمان گران اعتیاد انجام می گیرد. مصرف این مخدر قوی اثرات و عوارض کوتاه مدت و بلند مدت شدید و جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه دارد که در ادامه به معرفی برخی از مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: تاثیر هروئین بر جامعه
مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف هروئین

عوارض و اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین

مصرف هروئین در مدت کوتاهی پس از مصرف باعث بروز حس لذت شدیدی در مصرف کننده می شود که مصرف کنندگان آن را نوعی ارگاسم می نامند. مصرف این مخدر با گرم شدن و خشکی دهان و سنگینی به همراه است و مصرف کننده ممکن است دچار تهوع و استفراغ و خارش پوستی شود.

از آنجایی که این مخدر بر سیستم عصبی مصرف کننده تاثیر می گذارد عملکرد ذهنی مصرف کننده نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و کارکرد سیستم قلبی و عروقی مصرف کننده را بسیار کند می کندکه متاسفانه در بسیاری از مصرف کنندگان ممکن است باعث مرگ شود.

افت و وقفه تنفسی از دیگر دلایل مرگ مصرف کنندگان این مخدر می باشد.

حتما مطالعه کنید: اثرات روانی مصرف هروئین

عوارض و اثرات بلند مدت مصرف هروئین

اعتیادزایی هروئین از مهمترین اثرات طولانی مدت مصرف اما مصرف این مخدر عوارض دیگری نیز برای مصرف کننده به همراه دارد که اصلی ترین و متداول ترین آنها عبارتند از:

عفونت قلبی

زوال رگ ها

اختلالات قاعدگی

تیرگی پوست و لب ها

بیماری و اختلال کبدی

بی خوابی و ضعف جسمانی

ورم های چرکی در سطح پوست

کاهش وزن و اختلال در هضم غذا

ابتلا به بیماری های تنفسی و ذات الریه

ورم مفاصل و ابتدا به بیماری روماتوئیدی

انسداد رگ های خونی شش ها، کبد و کلیه

کاهش میزان مقاومت بدن در برابر بیماری های عفونی

اختلال و نوسان های خلقی، جنسی، شخصیتی و رفتاری

ابتلا به بیماری های عفونی همچون ایدز و هپاتیت به دلیل مصرف سرنگ آلوده

اما مصرف هروئین با نشانه هایی همراه است که شناخت و آشنایی با این علائم می تواند در مرحله اول باعث آگاهی از اعتیاد مصرف کننده و در مراحل بعد کمک به درمان و ترک اعتیاد شود به همین جهت در ادامه به بررسی علائم مصرف هروئین خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: تاثیر هروئین بر سیستم عصبی
مرکز ترک اعتیاد

نشانه های مصرف

حتما مطالعه کنید: عوارض هروئین بر بدن

علائم و نشانه های مصرف هروئین

آبسه و ورم های چرکی در سطح پوست

زخم های متعدد در دست ها و پاها

مردمک های سنجاقی شکل

سرخوشی بیش از حد

تنفس سطحی و کند

رخوت و سنگینی

تهوع و استفراغ

خشکی دهان

خارش پوست

تکرر ادرار

تعریق

حتما مطالعه کنید: آبسه ناشی از تزریق هروئین

همچنین مصرف هروئین ممکن است نشانه هایی در زندگی مصرف کننده داشته باشد که شناخت این علائم نیز بسیار مهم است.

نوار لاستیکی به منظور بستن رگ ها

زرورق یا دستمال کاغذ سوخته شده

اسکناس های لوله شده جهت مصرف استنشاقی

بسته های کوچک نایلونی که مواد به آن چسبیده باشد

استفاده از قرص های ویتامین ث، جوهر لیمو یا آب لیمو به منظور تهیه محلول تزریقی

بسیاری بر این باورند که ترک هروئین نیاز به مراجعه به پزشک ندارد و می توانند به تنهایی اعتیادخود را ترک کنند اما در این خصوص باید بدایند که ترک هروئین با توجه به شدت وابستگی جسمانی و روانی که ایجاد می کند نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی متعددی است و هرگونه ترک خودسرانه آن می تواند عوارض مخربی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد. که در طول مقاله به بررسی علائم قطع مصرف این مخدر می پردازیم.

ترک هروئین یکی از خدمات کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر مجرب ترین کادر درمانی با پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.

اما اعتیاد به هروئین تنها بر سلامت روانی و جسمانی مصرف کننده تاثیر ندارد و بر تمامی جوانب زندگی بیمار سایه می اندازد به همین جهت مصرف آن با نشانه هایی رفتاری متعددی نیز همراه است که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

افت تحصیلی و کاهش تمایل به انجام فعالیت های مربوط به تحصیل

اجتناب از شرکت در تفریحات و سرگرمی های دوستانه و خانوادگی

تحریک پذیری و واکنش های شدید نسبت به محرک ها

کاهش علاقه به انجام امور و فعالیت های جمعی

عدم توجه به وضعیت ظاهری

تغییرات ناگهانی خلقی

کاهش توجه و تمرکز

درخواست مکرر پول

کلینیک ترک اعتیاد

علائم قطع مصرف

علائم ترک هروئین

احساس سرخوشی و آرامش بعد از مصرف این مخدر مدت زیادی دوام پیدا نمی کند و بعد از مدت کوتاهی مصرف کننده دچار بروز علائم ترک و محرومیت همچون اضطراب و خشم دچار می شود که برخی از اصلی ترین این علائم عبارتند از:

تعریق شدید

التهابات پوستی

آب ریزش بینی و اشک ریزی

خواب آلودگی و خمیازه های شدید

گرفتگی عضلانی، اسپاسم عضلانی

بی خوابی و بی قراری

تحریک پذیری شدید

کاهش اشتها

تب و لرز

اسهال

اما بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات تنفسی و اختلال توجه بخشی از عوارض مصرف هروئین می باشند و صدماتی که به مغز وارد می کند بسیار شدید می باشد که با توجه به اهمیت آن در ادامه به بررسی تاثیرات هروئین بر مغز می پردازیم.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر بر مغز

تاثیر هروئین بر مغز

هروئین در فاصله بسیار کوتاهی بعد از مصرف از سدهای خونی مغز عبور می کند و از آنجایی که سریعا به مرفین تبدیل می شود به گیرنده های افیونی مغز که مسئول کنترل درد هستند میچسبد و نواحی مغز که مسئول کنترل احساسات خوشایند بیمار هستند را تحریک می کند.

به این ترتیب مصرف مکرر هروئین باعث وابستگی جسمانی و روانی مصرف کننده می شود و عدم مصرف آن علائم محرومیت را در مصرف کننده پدید می آورد که بسیار سهمگین هستند که بسیاری از بیماران برای مقابله با این حالات به  مصرف مجدد روی می آورند.

کنترل حالات و علائم محرومیت خود یکی از اصلی ترین دلایل برای مراجعه بیماران به مرکز ترک اعتیاد می باشد.

حتما مطالعه کنید: اثرات روانی مصرف هروئین
مرکز ترک اعتیاد

ترک هروئین

ترک هروئین

اعتیاد به هروئین وابستگی جسمانی و روانی زیادی نیز ایجاد می کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک هروئین یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک هروئین، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

از جدیدترین روش های درمان و ترک هروئین می توانیم به ایمپلنت نالتروکسان، اشاره کنیم که علاوه بر ترک باعث حفظ حالت پایداری بیمار و جلوگیری از لغزش مصرف کننده می شود. ایمپلنت نالتروکسان یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر پزشک جراح، طی بی حسی موضعی در دیواره تحتانی شکم قرار می گیرد و ماندگاری بیش از ۶ ماه دارد و در صفحه ایمپلنت نالتروکسان به معرفی کامل آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

جمع بندی نهایی

هروئین مخدر بسیار اعتیادآور است که وابستگی به آن علاوه بر جنبه جسمانی، روانی نیز می باشد و عوارض مصرف آن طیف گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرد به همین جهت ترک هروئین نیاز به دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک اعتیاد دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی هروئین در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *