کلونازپام چیست؟
کلونازپام چیست؟
17 دی 1399
عوارض مصرف حشیش
عوارض مصرف حشیش
17 دی 1399
نمایش همه
متادون چیست

متادون چیست

۳٫۱
(۳۴)

متادون

متادون چیست؟

متادون شبه مخدری بسیار قوی است که با نام Dolophine نیز شناخته می شود، ساختار شیمیایی آن بصورت (C21H27NO1) می باشد. متادون اولین بار در زمان جنگ جهانی اول توسط پزشکی آلمانی به منظور کنترل و کاهش درد ساخته شد. بنابراین متادون یک مخدر صنعتی و ساخته شده در آزمایشگاه می باشد.

متادون با تاثیری که بر گیرنده های اوپیوئیدی مغز دارد، عملکردی همچون مرفین و هروئین دارد و به همین جهت است که قدرت اعتیادزایی و وابستگی زیادی دارد. متادون هم مستقیما توسط بیماران استفاده می شود و هم متاسفانه در بسیاری از مراکز درمان اعتیاد از آن به عنوان نگهدارنده برای ترک هروئین و ترک تریاک استفاده می کنند که باید بدایند این روش درمان نه تنها کمکی به بیماران و مصرف کنندگان نمی کند بلکه تنها نوع مخدر مصرفی آنها را تغییر می دهد و در این روش هیچ گونه ترک و درمانی صورت نمی گیرد.

برای مثال بیماری اقدام به ترک هروئین با روش متادون درمانی می کند بعد از مدتی ممکن است دیگر هروئین مصرف نکند اما مصرف کننده به متادون وابستگی پیدا می کند و به این صورت نه تنها سلامت کامل خود را کسب نکرده است، بلکه به این شبه مخدر قوی نیز وابستگی پیدا کرده است و مجددا باید برای ترک متادون اقدام کند.

کلینیک طلوع بهترین مرکز ترک متادون با کمک پزشکان متخصص در طول درمان کنار شماست.

شماره تماس: ۰۲۱۵۸۲۲۵

عوارض مصرف متادون

کاهش اعتماد به نفس

افسردگی و اختلالات روانی

افزایش شدید میل به خودکشی

پوسیدگی دندان ها و عفونت لثه

علاوه بر عوارض که به معرفی آنها پرداختیم مصرف این شبه مخدر عوارض جانبی متعددی نیز دارد که آگاهی از آنها کمک بسزایی به شما خواهد کرد، برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض مصرف متادون

یبوست

گرگرفتگی

سقط جنین

درد و ناراحتی در شکم

متادون به دلیل ساختار شیمیایی که دارد با طیف وسیعی از داروها تداخل دارد و نباید بصورت همزمان مصرف شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

عوارض متادون

موارد منع مصرف متادون

هرگونه استفاده خارج از دستور پزشک

هرگونه مصرف در دوران شیردهی

مصرف همزمان با داروهای ضد افسردگی

هرگونه مصرف در صورت سابقه سکته مغزی

موارد منع مصرف متادون

اوردوز متادون

متادون تاثیرات مخرب شدیدی بر سلامت مصرف کننده وارد می کند و مصرف آن بیش از هر مخدر دیگری خطر اوردوز را به همراه دارد که برخی از خطرات آن عبارتند از:

کاهش سطح هوشیاری

کاهش شدید فشار خون

خطر اوردوز در افرادی که دارای بیماری های کبدی و متابولیسم پایینی دارند بسیار بیشتر است. متاسفانه باید بدانید که طبق گزارشات اوردوز در دوزهای بسیار پایین نیز ممکن است و بیشتر خطر آن برای بیماران مبتلا به صرع و بیماری های تنفسی می باشد.

اوردوز با این شبه مخدر دارای نشانه های می باشد که آگاهی از این نشانه های میتواند ضامن حفظ جان بیماران در زمان بروز حمله باشد این نشانه های عبارتند از:

سرگیجه، تهوع و استفراغ

کندی در حرکت و حرف زدن

عدم تعادل و راه رفتن غیرمتوازن

متاسفانه طبق آمار سالیانه بسیاری از مصرف کنندگان جان خود را بر اثر اوردوز از دست می دهند به همین رفتار صحیح در این زمان میتواند بیمار را از مرگ نجات دهد، توجه داشته باشید که برای نجات بیمار در زمان بیش مصرفی باید بسیار سریع عمل کنید.

اوردوز متادون

باورهای اشتباه در مورد متادون

سودجویان و فروشندگان موادمخدر برای حفظ کسب و کارخود باورهای اشتباهی در مورد این شبه مخدر به جامعه تحمیل کرده اند که عوارض آن را فقط افراد درگیر با اعتیاد وخانواده آنها متوجه می شوند در ادامه به بررسی این باورها می پردازیم تا با افزایش آگاهی بتوانیم راهی برای مقابله با این افراد پیدا کنیم.

متادون مخدر نیست!

متادون یک شبه مخدر بسیار قوی می باشد و به دلیل وابستگی شدیدی که ایجاد می کند درمانی بسیار سخت تر از ترک هروئین و ترک تریاک خواهد داشت. نیمه عمر این شبه مخدر طولانی از سایر مخدرها می باشد و جالب است بدانید ۵ الی ۱۰ گرم آن معادل ۷ الی ۸ گرم تریاک و ۲ الی ۳ گرم هروئین می باشد.

  مصرف متادون عوارض ندارد!

عوارض مصرف متادون طیف گسترده ای از بیماری های روانی و جسمانی می باشد که در این مقاله به معرفی آنها پرداختیم و این افراد نیازمند مراجعه به روانشناس ترک اعتیاد هستند.

باورهای اشتباه در مورد متادون

ترک اعتیاد با متادون

ترک اعتیاد با متادون یکی از دلایل اصلی گرایش افراد به مصرف سمت مصرف این شبه مخدر می باشد اما سوالی که برای بیشتر مصرف کنندگان پیش می آید این است که آیا ترک اعتیاد با آن امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که متادون کاملا اعتیاد آور است و اثراتی روانی و جسمانی که بر بدن وارد می کند بسیار شدیدتر از سایر مخدرها می باشد. یکی از نکات مهمی که در این خصوص باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که بیماران اعتیادی که برای درمان خود از متادون استفاده می کنند بسیار بیشتر در خطر ایجاد وابستگی هستند چرا که در گذشته نیز به مخدری وابسته بوده اند. متادون تاثیرات بسیار مخربی بر سیستم عصبی و خلق و خو بیمار دارد و بنابر دلایل گفته شده استفاده از متادون برای ترک اعتیاد اصلا مجاز نیست، بهتر است بدانید که متادون در بیش از یک سوم مرگ و میرهای ناشی از مصرف مخدر نقش دارد.

ترک اعتیاد با متادون باور اشتباه

نشانه های اعتیاد به متادون

اعتیاد به متادون نشانه هایی دارد که شناخت و آگاهی از آنها می تواند در مرحله اول کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد به متادون و در مراحل بعدی اقدامات درمانی مثل ترک متادون کند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

  کاهش تمرکز و ضعف حافظه

  خشکی دهان و ضعف

  کاهش دمای بدن

موارد گفته شده بخشی از نشانه های مصرف این شبه مخدر می باشد و در ادامه به پاسخ یکی از متداول ترین سوالات شما خواهیم پرداخت:

از کجا بفهمیم فردی متادون مصرف می کند؟

سوالی که اکثر خانواده ها در مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد یا در بخش مشاوره از ما می پرسند این است که از کجا بفهمیم فردی قرص یا شربت متادون مصرف می کند؟ به همین دلیل در ادامه به نشانه های ظاهری مصرف متادون خواهیم پرداخت. نشانه های مصرف متادون، شبیه نشانه های دیگر مواد مخدر مانند تریاک، هروئین و مرفین است که در ادامه به بررسی مختصر آنها می پردازیم.

احساس خواب آلودگی در فرد بیمار

از نشانه های بارز مصرف این شبه مخدر احساس خواب آلودگی در مصرف کننده است. اگر در خانواده ی خود فردی را دارید که خواب های غیر طبیعی در طی روز دارد و یقین دارید که این موضوع ناشی از کم خوابی وی نیست می توانید با مراجعه به مرکز ترک اعتیاد و انجام آزمایش اعتیاد و بررسی نتیجه توسط پزشک ترک اعتیاد دلیل خواب آلودگی را تشخیص دهد.

فراموشی

کاهش سرعت حرف زدن در بیماران اعتیاد این شبه مخدر، می تواند ناشی از فراموشی باشد. فراموشی نیز می تواند ناشی از خستگی ها و ذهن مشغولی های روزمره باشد اما اگر این مسئله را در افراد بطور کاملاً غیر طبیعی مشاهده شود می توانید در مورد سلامت آنها شک کنید.

متادون و نشانه های مصرف

بهترین روش ترک متادون

همانطور که اشاره کردیم وابستگی به متادون روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک و درمان آن نیاز به دریافت خدمات مشاوره ای دارد بنابراین بهترین روش ترک متادون ترک بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد چرا که ترک بستری علاوه بر اینکه باعث کاهش وسوسه مجدد می شود به کمک جلسات مشاوره ای به بیماران کمک می کند تا به اصلاح صدمات وارد شده در روان خود بر اثر مصرف این شبه مخدر بپردازند.

متادون و کنار گذاشتن مصرف آن

متادون شبه مخدر با قدرت اعتیادآوری بسیار بالا می باشد و سوء مصرف آن عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد. وابستگی به این شبه مخدر روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک متادون نیاز به دریافت خدمات مشاوره و روان درمانی دارد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۱ / ۵٫ شمارش آرا: ۳۴

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

2 Comments

  1. ناهید گفت:

    متادون در ایران غیر قانونی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =