کلونازپام چیست؟
کلونازپام چیست؟
17 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
حشیش چیست؟
17 دی 1399
متادون

متادون

متادون چیست؟

متادون شبه مخدری بسیار قوی است که با نام Dolophine نیز شناخته می شود، ساختار شیمیایی آن بصورت (C21H27NO1) می باشد. متادون اولین بار در زمان جنگ جهانی اول توسط پزشکی آلمانی به منظور کنترل و کاهش درد ساخته شد. بنابراین متادون یک مخدر صنعتی و ساخته شده در آزمایشگاه می باشد.

متادون با تاثیری که بر گیرنده های اوپیوئیدی مغز دارد، عملکردی همچون مرفین و هروئین دارد و به همین جهت است که قدرت اعتیادزایی و وابستگی زیادی دارد. متادون هم مستقیما توسط بیماران استفاده می شود و هم متاسفانه در بسیاری از مراکز درمان اعتیاد از آن به عنوان نگهدارنده برای ترک هروئین و ترک تریاک استفاده می کنند که باید بدایند این روش درمان نه تنها کمکی به بیماران و مصرف کنندگان نمی کند بلکه تنها نوع مخدر مصرفی آنها را تغییر می دهد و در این روش هیچ گونه ترک و درمانی صورت نمی گیرد.

برای مثال بیماری اقدام به ترک هروئین با روش متادون درمانی می کند بعد از مدتی ممکن است دیگر هروئین مصرف نکند اما مصرف کننده به متادون وابستگی پیدا می کند و به این صورت نه تنها سلامت کامل خود را کسب نکرده است، بلکه به این شبه مخدر قوی نیز وابستگی پیدا کرده است و مجددا باید برای ترک متادون اقدام کند.

به همین منظور است که ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره بدون استفاده از  هیچ گونه شبه مخدری و تحت نظارت دائمی تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد انجام می گیرد تا بیماران بتوانند در زمان بستری و مدت درمان علاوه بر درمان جسمانی و روانی به سلامتی کامل دست پیدا کنند.

مدت زمان اثر متادون در مصرف کوتاه مدت بین ۴ الی ۷ ساعت می باشد اما با مصرف طولانی مدت به یک الی دو روز نیز افزایش پیدا می کند همچنین مدت زمان اثرگذاری آن رابطه مستقیمی با شرایط متابولیسم بدن بیمار دارد. این شبه مخدر در فرم های مختلفی همچون قرص متادون و شربت متادون در بازار عرضه می شود و به خوبی توسط دستگاه گوارشی بیمار جذب می شود. شروع تاثیرات از نیم ساعت تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف خوراکی و ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بعد از تزریق عضلانی می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک متادون

مصرف این شبه مخدر عوارض شدیدی برای مصرف کننده به همراه دارد و ممکن است به ارگان های حیاتی شخص همچون کبد صدمات زیادی وارد کند، عوارض روانی و جسمانی مصرف این شبه مخدر بسیار زیاد است که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض متادون

عوارض مصرف متادون

کاهش اعتماد به نفس

افسردگی و اختلالات روانی

افزایش شدید میل به خودکشی

پوسیدگی دندان ها و عفونت لثه

برهم ریختگی ریتم تنفسی و قلبی

احساس پوچی و عدم ثبات شخصیتی، نوسانات خلقی

بیماری های گوارشی، تهوع و استفراغ

بیماری های کبدی همچون کبد چرب

سرگیجه های طولانی مدت، گیجی

کاهش یکباره فشار خون و کلاپس

اختلالات جنسی و پریود نامنظم

کاهش اشتها و ضعف جسمانی

افزایش شدت تعریق

مواردی که به آنها اشاره کردیم تنها بخشی از عوارض مصرف این شبه مخدر قوی می باشند، بنابراین توصیه می کنیم هیچ گاه برای ترک و درمان از این شبه مخدر استفاده نکنید و در صورت که تا کنون به هر دلیل اقدام به مصرف آن کرده اید هرچه زود تر جهت جلوگیری از بروز عوارض و ترک متادون به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

علاوه بر عوارض که به معرفی آنها پرداختیم مصرف این شبه مخدر عوارض جانبی متعددی نیز دارد که آگاهی از آنها کمک بسزایی به شما خواهد کرد، برخی از این عوارض عبارتند از:

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف متادون

یبوست

گرگرفتگی

سقط جنین

درد و ناراحتی در شکم

انقباض مردمک چشم ها

ابتلا به زخم های گوارشی

مشکل در باروری و ابتلا به نازایی

بیماری های پوستی همچون کهیر

متادون به دلیل ساختار شیمیایی که دارد با طیف وسیعی از داروها تداخل دارد و نباید بصورت همزمان مصرف شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

کلینیک ترک اعتیاد

منع مصرف متادون

موارد منع مصرف متادون

هرگونه استفاده خارج از دستور پزشک

مصرف همزمان و ترکیبی با الکل

هرگونه مصرف در دوران شیردهی

مصرف همزمان با داروهای ضد افسردگی

مصرف همزمان با داروهای بیماری هپاتیت

هرگونه مصرف در صورت سابقه سکته مغزی

مصرف در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی و کبدی

مصرف در صورت ابتلا به بیماری کم کاری/پرکاری تیروئید

مصرف در صورت ابتلا به بیماری های پانکراست و کیسه صفرا

مصرف و قطع مصرف ناگهانی در زمان باردرای خارج از دستور پزشک

مصرف در صورت ابتلا به بیماری های تنفسی و ریوی همچون آسم و تنگی نفس

مصرف همزمان با داروهای آنتی بیوتیک مثل آزیترومایسین، سفازولین، آتورواستاتین

مصرف در صورت ابتلا به بیماری های گوارشی مثل انسداد روده، زخم معده و زخم روده

مصرف همزمان با داروهای آرامبخش و شل کننده عضلات مثل والیوم، دیازپام و آلپرازولام

مصرف در صورت ابتلا به بیماری قلبی مثل ضربان نامنظم قلب، مشکلات ریتم قلبی و سابقه حملات قلبی

توجه داشته باشید که بیمارانی که تحت تجویز پزشک اقدام به مصرف متادون می کنند باید از جویدن و خرد کردن این دارو خودداری نمایند.

کلینیک ترک اعتیاد

اوردوز متادون

اوردوز متادون

متادون تاثیرات مخرب شدیدی بر سلامت مصرف کننده وارد می کند و مصرف آن بیش از هر مخدر دیگری خطر اوردوز را به همراه دارد که برخی از خطرات آن عبارتند از:

کاهش سطح هوشیاری

کاهش شدید فشار خون

کما، ایست قلبی و مرگ

تنگی مردمک های چشم

کاهش دمای بدن (هیپوترمی)

کاهش ضربان قلب و مشکلات تنفسی

خطر اوردوز در افرادی که دارای بیماری های کبدی و متابولیسم پایینی دارند بسیار بیشتر است. متاسفانه باید بدانید که طبق گزارشات اوردوز در دوزهای بسیار پایین نیز ممکن است و بیشتر خطر آن برای بیماران مبتلا به صرع و بیماری های تنفسی می باشد.

اوردوز با این شبه مخدر دارای نشانه های می باشد که آگاهی از این نشانه های میتواند ضامن حفظ جان بیماران در زمان بروز حمله باشد این نشانه های عبارتند از:

سرگیجه، تهوع و استفراغ

کندی در حرکت و حرف زدن

عدم تعادل و راه رفتن غیرمتوازن

خواب آلودگی غیرطبیعی و چرت زدن

حرف زدن پراکنده و شکسته شکسته

متاسفانه طبق آمار سالیانه بسیاری از مصرف کنندگان جان خود را بر اثر اوردوز از دست می دهند به همین رفتار صحیح در این زمان میتواند بیمار را از مرگ نجات دهد، توجه داشته باشید که برای نجات بیمار در زمان بیش مصرفی باید بسیار سریع عمل کنید.

سریعا با اورژانس تماس بگیرید و شرایط اعتیاد بیمار را توضیح دهید و به بیمار اجازه خوابیدن تا زمان رسیدن کادر درمان را ندهید و درصورت لزوم و بیهوش شدن بیمار تا رسیدن کادر پزشکی با تنفس دهان به دهان و ماساژ قلبی، به بیمار کمک کنید. ابتلای به بیماری های روانی و جسمانی، سقط جنین، اوردوز، کما یا مرگ بخشی از عوارض مصرف این شبه مخدر می باشد، جهت جلوگیری از بروز این عوارض و کسب سلامتی و بازگشت به زندگی سالم، هیچگاه دیر نیست بنابراین بهتر است هرچه زودتر جهت ترک متادون اقدام نمایید.

ترک متادون در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد ایران، تحت نظر بهترین و با تجربه ترین کادر درمانی انجام می گیرد و کمک روان درمانگران باعث می شود تا بیماران بتوانند بسادگی با وسوسه مصرف مقابله کنند و زندگی شاد و سالمی را تجربه نمایند.

متادون

متادون

باورهای اشتباه در مورد متادون

سودجویان و فروشندگان موادمخدر برای حفظ کسب و کارخود باورهای اشتباهی در مورد این شبه مخدر به جامعه تحمیل کرده اند که عوارض آن را فقط افراد درگیر با اعتیاد وخانواده آنها متوجه می شوند در ادامه به بررسی این باورها می پردازیم تا با افزایش آگاهی بتوانیم راهی برای مقابله با این افراد پیدا کنیم.

متادون مخدر نیست!

متادون یک شبه مخدر بسیار قوی می باشد و به دلیل وابستگی شدیدی که ایجاد می کند درمانی بسیار سخت تر از ترک هروئین و ترک تریاک خواهد داشت. نیمه عمر این شبه مخدر طولانی از سایر مخدرها می باشد و جالب است بدانید ۵ الی ۱۰ گرم آن معادل ۷ الی ۸ گرم تریاک و ۲ الی ۳ گرم هروئین می باشد.

  متادون یک راه درمان است!

در طول مقاله با متادون و اعتیادآور بودن آن آشنا شدیم و متوجه شدیم که خود یک شبه مخدر قوی است و مصرف آن باعث وابستگی و اعتیاد می باشد به همین جهت نمی تواند درمان موثری باشد و قطع مصرف آن نیاز به دریافت خدمات روان درمانی دارد.

  متادون در تست اعتیاد مشخص نمی شود!

متادون نیز مانند سایر مخدرها و محرک ها آزمایشات مربوط به خودش را دارد و باید بدانید مصرف متادون نیز از طریق انجام آزمایش قابل تشخیص است.

  مصرف متادون عوارض ندارد!

عوارض مصرف متادون طیف گسترده ای از بیماری های روانی و جسمانی می باشد که در این مقاله به معرفی آنها پرداختیم.

متادون

ترک اعتیاد با متادون

ترک اعتیاد با متادون

ترک اعتیاد با متادون یکی از دلایل اصلی گرایش افراد به مصرف سمت مصرف این شبه مخدر می باشد اما سوالی که برای بیشتر مصرف کنندگان پیش می آید این است که آیا ترک اعتیاد با آن امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که متادون کاملا اعتیاد آور است و اثراتی روانی و جسمانی که بر بدن وارد می کند بسیار شدیدتر از سایر مخدرها می باشد. یکی از نکات مهمی که در این خصوص باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که بیماران اعتیادی که برای درمان خود از متادون استفاده می کنند بسیار بیشتر در خطر ایجاد وابستگی هستند چرا که در گذشته نیز به مخدری وابسته بوده اند. متادون تاثیرات بسیار مخربی بر سیستم عصبی و خلق و خو بیمار دارد و بنابر دلایل گفته شده استفاده از متادون برای ترک اعتیاد اصلا مجاز نیست، بهتر است بدانید که متادون در بیش از یک سوم مرگ و میرهای ناشی از مصرف مخدر نقش دارد.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین با متادون

با این حال متاسفانه بسیاری از مراکز درمانی برای کنترل وضعیت بیمار اقدام به متادون درمانی می کنند که اینکار نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه کمکی هم به وضعیت بیمار نمی کند و تنها صورت اعتیاد را تغییر می دهد بنابراین با این روش بیماران به ترک و سلامت کامل دستیابی پیدا نمی کنند و بعد از ترخیص وابسته به آن هستند.

بهترین و سریعترین راه ترک اعتیاد مراجعه به مراکز درمانی همچون مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که پروسه درمان اعتیاد بدون استفاده از هر گونه شبه مخدری انجام می شود.

مرکز ترک اعتیاد

اعتیاد به متادون

نشانه های اعتیاد به متادون

اعتیاد به متادون نشانه هایی دارد که شناخت و آگاهی از آنها می تواند در مرحله اول کمک بسیاری در تشخیص اعتیاد به متادون و در مراحل بعدی اقدامات درمانی مثل ترک متادون کند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

  کاهش تمرکز و ضعف حافظه

  خشکی دهان و ضعف

  کاهش دمای بدن

  بدن درد و خارش

  اسپاسم عضلانی

  اختلالات خواب

  تحریک پذیری

سردرد

موارد گفته شده بخشی از نشانه های مصرف این شبه مخدر می باشد و در ادامه به پاسخ یکی از متداول ترین سوالات شما خواهیم پرداخت:

از کجا بفهمیم فردی متادون مصرف می کند؟

سوالی که اکثر خانواده ها در مراجعه به کلینیک یا در بخش مشاوره از ما می پرسند این است که از کجا بفهمیم فردی قرص یا شربت متادون مصرف می کند؟ به همین دلیل در ادامه به نشانه های ظاهری مصرف متادون خواهیم پرداخت. نشانه های مصرف متادون، شبیه نشانه های دیگر مواد مخدر مانند تریاک، هروئین و مرفین است که در ادامه به بررسی مختصر آنها می پردازیم.

احساس خواب آلودگی در فرد بیمار

از نشانه های بارز مصرف این شبه مخدر احساس خواب آلودگی در مصرف کننده است. اگر در خانواده ی خود فردی را دارید که خواب های غیر طبیعی در طی روز دارد و یقین دارید که این موضوع ناشی از کم خوابی وی نیست می توانید با مراجعه به مرکز ترک اعتیاد و انجام آزمایش اعتیاد و بررسی نتیجه توسط پزشک دلیل خواب آلودگی را تشخیص دهد.

کاهش قدرت و سرعت تکلم

یکی دیگر از نشانه های بارز مصرف این شبه مخدر، کاهش قدرت تکلم است. اکثر بیماران اعتیاد در حرف زدن دچار مشکل هستند، اینگونه افراد با سرعت بسیار پایین و از روی بی حوصلگی حرف می زنند. زمانی که با آن ها هم صحبت می شوید دوست دارند زودتر مکالمه را به پایان برسانند و به دنبال قطع جملات هستند. بیماران وابسته به این شبه مخدر به دلیل عدم توانایی در انتخاب درست کلمات برای جمله بندی خود از برقراری ارتباط های کلامی فراری هستند.

فراموشی

کاهش سرعت حرف زدن در بیماران اعتیاد این شبه مخدر، می تواند ناشی از فراموشی باشد. فراموشی نیز می تواند ناشی از خستگی ها و ذهن مشغولی های روزمره باشد اما اگر این مسئله را در افراد بطور کاملاً غیر طبیعی مشاهده شود می توانید در مورد سلامت آنها شک کنید.

متادون

بهترین روش ترک متادون

بهترین روش ترک متادون

همانطور که اشاره کردیم وابستگی به متادون روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک و درمان آن نیاز به دریافت خدمات مشاوره ای دارد بنابراین بهترین روش ترک متادون ترک بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد چرا که ترک بستری علاوه بر اینکه باعث کاهش وسوسه مجدد می شود به کمک جلسات مشاوره ای به بیماران کمک می کند تا به اصلاح صدمات وارد شده در روان خود بر اثر مصرف این شبه مخدر بپردازند.

از جدیدترین روش های درمان و ترک متادون می توانیم به ایمپلنت نالتروکسان، اشاره کنیم که علاوه بر ترک باعث حفظ حالت پایداری بیمار و جلوگیری از لغزش مصرف کننده می شود. ایمپلنت نالتروکسان یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که تحت نظر پزشک جراح، طی بی حسی موضعی در دیواره تحتانی شکم قرار می گیرد و ماندگاری بیش از ۶ ماه دارد و در صفحه ایمپلنت نالتروکسان به معرفی کامل آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان
مرکز ترک اعتیاد

ترک متادون

مدت زمان ترک به پارامترهای مختلفی همچون دوز و مدت زمان مصرف و شرایط سلامتی بیمار دارد به همین جهت مدت زمان سم زدایی و ترک متادون بعد از انجام مشاوره بستری اولیه در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره مشخص می شود.

جمع بندی نهایی

متادون شبه مخدر با قدرت اعتیادآوری بسیار بالا می باشد و سوء مصرف آن عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد. وابستگی به این شبه مخدر روانی و جسمانی می باشد به همین جهت ترک متادون نیاز به دریافت خدمات مشاوره و روان درمانی دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی متادون در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

2 Comments

  1. ناهید گفت:

    متادون در ایران غیر قانونی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *