مصرف همزمان کوکائین و الکل
عوارض مصرف همزمان کوکائین و الکل
15 خرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
سوء مصرف کوکائین و ناباروری
15 خرداد 1400

کلینیک ترک الکل ، مرکز ترک الکل : مصرف الکل، به طور غیر مستقیم بر دیابت تاثیر خواهد گذاشت. اگر مبتلا به دیابت هستید در این مقاله شما را با تاثیر مصرف الکل بر دیابت آشنا خواهیم کرد. در ابتدا به معرفی بیماری دیابت و انواع آن می پردازیم و سپس شما را با خطرات ناشی از مصرف الکل بر دیابت بطور کامل آشنا خواهیم کرد.

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

دیابت ، یک بیماری است که در آن بدن شما در نحوه استفاده از غذا به عنوان انرژی برای پردازش آن دچار مشکل می شود. زمانی که غذا را هضم می کنیم، به قند یا گلوکز تجزیه و تبدیل می شود که سلول های ما از آن برای انرژی استفاده خواهند کرد. عضو کوچکی به نام لوزالمعده مسئول تولید انسولین است، هورمونی که گلوکز را به سلولهای بدن ما وارد می کند.

اگر به دیابت مبتلا هستید، بدن شما نمی تواند انسولین کافی برای عملکرد مناسب تولید کند و یا نمی تواند از انسولین به شیوه صحیح استفاده کند. وقتی چنین اتفاقی می افتد، سلول های بدن شما از منبع انرژی خود محروم می مانند. در عوض، گلوکز در خون شما جمع شده و باعث افزایش میزان قند خون خواهد شد.

دیابت یک بیماری قابل کنترل است اما ممکن است منجر به عوارض جدی از قبیل نارسایی کلیه، بیماری های قلبی عروقی و نابینایی شود. دیابت یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر است که به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ تقسیم می شود ، که با یکدیگر متفاوت هستند.

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱، که قبلاً مرض قند نوجوانان و یا دیابت وابسته به انسولین نامیده می شد و اغلب در دوران کودکی تشخیص داده می شود. دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به سلولهای بتای لوزالمعده شما که مسٸولیت تولید انسولین را بر عهده دارد، حمله می کند. وقتی سلولهای بتا از بین می روند، بدن شما دیگر قادر به تولید انسولین نیست. مصرف انسولین به طور کلی برای کنترل دیابت نوع ۱ بسیار ضروری است.

دیابت نوع ۲

اگرچه دیابت نوع ۲ قبلاً به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می شد، این بیماری در کودکان و نوجوانان شیوع بیشتری دارد و امروزه بیشتر به آن دیابت نوع ۲ می گویند.

عوامل خطرساز دیابت نوع ۲ عبارتند از:

 • تشخیص پیش دیابت
 • داشتن اضافه وزن
 • سن ۴۵ سال به بالا
 • داشتن پدر و مادر، برادر و یا خواهری با این شرایط
 • داشتن فعالیت بدنی کمتر از سه بار در هفته
 • داشتن سابقه دیابت در دوران بارداری یا داشتن نوزادی که هنگام تولد بیش از ۴٫۵ کیلو وزن داشته باشد
 • مصرف بیش از حد الکل

درمان هایی که برای دیابت نوع ۲ در نظر گرفته شده است اغلب بر تغییر سبک زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی و ورزش تمرکز دارند. در برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، ممکن است نیاز به دارو درمانی باشد.

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

حتما مطالعه کنید: الکل چیست؟

 هنگامی که به دیابت مبتلا هستید، بسیار مهم است که تحت نظر پزشک، میزان قند خون خود را با دقت کنترل کنید. قند خون می تواند در افراد دیابتی از خیلی زیاد تا خیلی کم متغیر باشد. میزان قند خونی که بیش از حد بالا باشد هیپرگلیسمی نامیده می شود، در حالی که قند خون که خیلی پایین باشد هیپوگلیسمی نامیده می شود. اگرچه پزشک به شما می گوید که میزان قند خون مشخص شما چقدر است، اما به طور کلی، اگر با معده خالی و ناشتا آزمایش قند خون دهید، میزان طبیعی قند خون باید ۸۰ تا ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

الکل به روش های مختلف می تواند بر قند خون تاثیر بگذارد و ممکن است باعث افزایش یا کاهش قند خون شود. در بیشتر موارد، تاثیر الکل بر قند خون بستگی به این دارد که با معده پر یا معده خالی الکل بنوشید.

مصرف الکل با معده خالی یا چند ساعت بعد از غذا ممکن است باعث کاهش قند خون شود.

مصرف سه تا چهار فنجان الکل در روز ممکن است باعث افزایش قند خون شود، به خصوص اگر وعده های غذایی خود را به طور کامل بخورید.

مصرف الکل به مقدار کم همراه با وعده های غذایی ممکن است تاثیر زیادی در قند خون شما نداشته باشد.

آیا افراد دیابتی می توانند الکل مصرف کنند؟

اگر دیابت دارید پیشنهاد ما این می باشد که از مصرف الکل خودداری نمایید و در این مورد حتما با پزشک خود مشورت کنید چون تنها مرجع تشخیص این موضوع پزشک معالج شما می باشد . ما در ادامه این مقاله شما را با خطرات ناشی از مصرف الکل برای افراد دیابتی آشنا خواهیم کرد.

آیا افراد دیابتی می توانند الکل مصرف کنند؟

آیا افراد دیابتی می توانند الکل مصرف کنند؟

خطرات ناشی از مصرف الکل برای افراد دیابتی چیست؟

 مصرف الکل به چندین روش مختلف می تواند سلامت فرد مبتلا به دیابت را به خطر بیندازد. بسیار مهم است که در صورت ابتلا به دیابت از تأثیر احتمالی مصرف الکل بر سلامتی خود به طور کامل اطلاع داشته باشید.

الکل ممکن است باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود: مصرف مقادیر زیاد الکل ممکن است باعث کاهش سطح گلوکز خون و در نتیجه کاهش قند خون شود، به خصوص اگر الکل را با معده خالی بنوشید. چنین حالتی ممکن است پس از مصرف تا ۲۴ ساعت طول بکشد.

الکل ممکن است باعث افزایش قند خون (هیپرگلیسمی) شود: اگر مقدار زیادی الکل بنوشید، در صورتی که وعده های غذایی خود را به طور منظم بخورید، مصرف الکل باعث افزایش قند خون خواهد شد. این امر به ویژه در صورت مصرف نوشیدنی های الکلی که حاوی مقادیر زیادی قند می باشند، مانند لیکور و نوشیدنی های ترکیبی، صدق می کند.

الکل ممکن است در مصرف داروها تداخل ایجاد کند: هم الکل و هم برخی داروهای مخصوص دیابت مانند انسولین، باعث کاهش سطح گلوکز خون می شوند. بنابراین، ترکیب این مواد با یکدیگر، خطر کاهش قند خون را افزایش می دهد.

الکل ممکن است عملکرد کبد را نیز دچار اختلال کند: زمانی که الکل مصرف می کنید، قسمت بیشتر آن در کبد متابولیزه می شود. این امر موجب می شود تا از تنظیم موثر قند خون در کبد جلوگیری شود، به همین دلیل بررسی میزان قند خون قبل از مصرف الکل بسیار مهم است. مصرف الکل در زمان کاهش میزان گلوکز خون ممکن عواقب بسیار خطرناکی را بدنبال داشته باشد.

الکل ممکن است موجب کاهش آب بدن شود: در صورت ابتلا به دیابت، کمبود آب بدن به راحتی جبران می شود زیرا قند خون بالا موجب افزایش ادرار می شود. به دلیل این که الکل موجب از دست دادن آب بدن نیز می شود، مصرف الکل در زمان ابتلا به دیابت احتمال کم آب شدن بدن را افزایش خواهد داد.

چگونه افراد دیابتی می توانند با قبول مسئولیت الکل بنوشند؟

بهترین روش برای قبول مسئولیت در مصرف الکل به عنوان یک فرد دیابتی، این است که به هیچ وجه الکل مصرف نکنید، اما اگر مبتلا به دیابت هستید و تشخیص پزشک شما این است که می توانید الکل مصرف کنید، نکاتی که در اینجا بیان خواهیم کرد، می تواند به شما در حفظ ایمنی در زمان مصرف الکل کمک کند:

از محدودیت های خود در مصرف الکل اطلاع داشته باشید: اگر زن هستید روزانه بیش از یک فنجان الکل و اگر مرد هستید بیش از دو فنجان مصرف نکنید.

اطلاعاتی در مورد علائم کاهش قند خون کسب کنید: اطمینان حاصل کنید که دوستان و عزیزانتان نیز با این علاٸم آشنا هستند. این علائم شامل سرگیجه، گیجی، احساس ضعف، رنگ پریدگی پوست و تعریق است. اگر قند خون شما خیلی پایین می آید، حتماً یک برنامه اجرایی داشته باشید، مانند نوشیدنی قندی برای کمک به افزایش میزان قند خون.

آزمایش، آزمایش، آزمایش: عادت کنید که  میزان گلوکز خون خود را بیشتر از حد معمول اندازه گیری کنید زیرا الکل موجب افزایش و یا کاهش آن می شود. اگر مبتلا به دیابت هستید و نگران تداخل الکل و قند خون هستید، باید قبل و بعد از مصرف الکل، میزان قند خون خود را بررسی کنید. همچنین بسیار مهم است که قبل از خواب میزان قند خون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در زمان خواب دچار کاهش قند خون نشده باشید.

به همراه داشتن کارت شناسایی: همیشه دستبند دیابت خود را بپوشید تا در صورت نیاز به مراقبت پزشکی، اطرافیان شما به موقع به وضعیت شما رسیدگی کنند.

میزان کربوهیدرات خود را چک کنید: برخی از نوشیدنی های الکلی، نسبت به بقیه، کربوهیدرات بیشتری دارند، بنابراین بسیار مهم است که قبل از تصمیم گیری برای مصرف نوشیدنی خاص، توضیحات مربوط به آن را بخوانید.

آیا مصرف الکل باعث ابتلا به دیابت خواهد شد؟

مصرف  الکل ممکن است به تنهایی باعث ابتلا به دیابت نشود، اما می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند. نقشی که الکل در ابتلا به دیابت ایفا می کند، بحث برانگیز است و مطالعات مختلف نتایج متناقضی را در این زمینه اراٸه داده اند. برخی از اطلاعات نشان داده اند که مصرف مقادیر زیاد الکل ممکن است این خطر را افزایش دهد. با این حال، متخصصان فکر می کنند که الکل ممکن است به چندین روش مختلف باعث ایجاد دیابت نوع ۲ شود، از جمله:

 • زمینه را برای دریافت کالری اضافی فراهم می کند
 • زمینه را برای چاقی فرد فراهم می کند
حتما مطالعه کنید: تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن 
 • ایجاد مشکلاتی در لوزالمعده، مانند پانکراتیت
 • در نحوه واکنش بدن نسبت به کربوهیدرات ها و متابولیسم گلوکز برای کاهش حساسیت آن به انسولین تغییراتی ایجاد می کند.
 • ایجاد اختلال در کبد

بسیار مهم است که توجه داشته باشید اعتیاد به الکل فقط یکی از فاکتورهای مهم ابتلا به دیابت است. گرچه مطمئناً می تواند در ایجاد خطر برای شما نقش مهمی ایفا کند، اما مصرف بیش از حد الکل تشخیص دیابت در آینده را تضمین نخواهد کرد.

دلایلی که اعتیاد به الکل با دیابت ارتباط تنگاتنگی دارد

 •  مصرف مقدار زیاد الکل بدن شما را نسبت به انسولین که نوعی محرک برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است، حساس خواهد کرد.
 • دیابت، از عوارض جانبی پانکراتیت به شمار می رود. که در درجه اول ناشی از مصرف بیش از حد الکل است.
 • الکل، یک عامل موثر در افزایش وزن محسوب می شود. هرچه الکل بیشتری مصرف کنید، احتمال اضافه وزن بیشتر خواهد شد، که یکی از عوامل مهم و خطرناک در ابتلا به دیابت نوع ۲ است.

عوامل خطرآفرین را شناسایی کنید

اگر با وجود سختی هایی که کنترل دیابت دارد، در تلاش برای کنترل مصرف الکل هستید، ممکن است در معرض خطر اعتیاد به الکل قرار بگیرید. خوشبختانه شما تنها نیستید. متخصصان ترک الکل ما در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره به شما کمک خواهند کرد تا از الکل رهایی یابید و به سوی زندگی سالم تر و احتمالاً کنترل بهتر دیابت گام بردارید. برای اطلاع بیشتر در مورد برنامه های درمانی که برای شما مفید هستند، همین امروز با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

نتیجه گیری:

در این مقاله شما را با تاثیر مصرف الکل بر دیابت، انواع بیمای دیابت، معرفی الکل و خطرات ناشی از مصرف الکل در بیماران دیابتی آشنا نمودیم. همچنین به تاثیر اعتیاد به الکل و ابتلای به بیمای دیابت بطور کامل پرداختیم. اگر شما یا یکی از عزیرانتان اعتیاد به الکل دارد ما در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره بصورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات ترک الکل به شما عزیزان می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *