مصرف همزمان کوکائین و الکل
عوارض مصرف همزمان کوکائین و الکل
15 خرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
سوء مصرف کوکائین و ناباروری
15 خرداد 1400
نمایش همه
تاثیر مصرف الکل بر دیابت

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

۳
(۷)

مصرف الکل، به طور غیر مستقیم بر دیابت تاثیر خواهد گذاشت. اگر مبتلا به دیابت هستید در این مقاله شما را با تاثیر مصرف الکل بر دیابت آشنا خواهیم کرد. در ابتدا به معرفی بیماری دیابت و انواع آن می پردازیم و سپس شما را با خطرات ناشی از مصرف الکل بر دیابت بطور کامل آشنا خواهیم کرد.

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

دیابت ، یک بیماری است که در آن بدن شما در نحوه استفاده از غذا به عنوان انرژی برای پردازش آن دچار مشکل می شود. زمانی که غذا را هضم می کنیم، به قند یا گلوکز تجزیه و تبدیل می شود که سلول های ما از آن برای انرژی استفاده خواهند کرد. عضو کوچکی به نام لوزالمعده مسئول تولید انسولین است، هورمونی که گلوکز را به سلولهای بدن ما وارد می کند.

اگر به دیابت مبتلا هستید، بدن شما نمی تواند انسولین کافی برای عملکرد مناسب تولید کند و یا نمی تواند از انسولین به شیوه صحیح استفاده کند. وقتی چنین اتفاقی می افتد، سلول های بدن شما از منبع انرژی خود محروم می مانند. در عوض، گلوکز در خون شما جمع شده و باعث افزایش میزان قند خون خواهد شد.

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱، که قبلاً مرض قند نوجوانان و یا دیابت وابسته به انسولین نامیده می شد و اغلب در دوران کودکی تشخیص داده می شود. دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به سلولهای بتای لوزالمعده شما که مسٸولیت تولید انسولین را بر عهده دارد، حمله می کند. وقتی سلولهای بتا از بین می روند، بدن شما دیگر قادر به تولید انسولین نیست. مصرف انسولین به طور کلی برای کنترل دیابت نوع ۱ بسیار ضروری است.

دیابت نوع ۲

اگرچه دیابت نوع ۲ قبلاً به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می شد، این بیماری در کودکان و نوجوانان شیوع بیشتری دارد و امروزه بیشتر به آن دیابت نوع ۲ می گویند.

عوامل خطرساز دیابت نوع ۲ عبارتند از:

 • تشخیص پیش دیابت
 • داشتن اضافه وزن
 • سن ۴۵ سال به بالا
 • داشتن پدر و مادر، برادر و یا خواهری با این شرایط
 • مصرف بیش از حد الکل

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

الکل به روش های مختلف می تواند بر قند خون تاثیر بگذارد و ممکن است باعث افزایش یا کاهش قند خون شود. در بیشتر موارد، تاثیر الکل بر قند خون بستگی به این دارد که با معده پر یا معده خالی الکل بنوشید.

مصرف الکل با معده خالی یا چند ساعت بعد از غذا ممکن است باعث کاهش قند خون شود.

مصرف سه تا چهار فنجان الکل در روز ممکن است باعث افزایش قند خون شود، به خصوص اگر وعده های غذایی خود را به طور کامل بخورید.

مصرف الکل به مقدار کم همراه با وعده های غذایی ممکن است تاثیر زیادی در قند خون شما نداشته باشد.

آیا افراد دیابتی می توانند الکل مصرف کنند؟

اگر دیابت دارید پیشنهاد ما این می باشد که از مصرف الکل خودداری نمایید و در این مورد حتما با پزشک خود مشورت کنید چون تنها مرجع تشخیص این موضوع پزشک معالج شما می باشد . ما در ادامه این مقاله شما را با خطرات ناشی از مصرف الکل برای افراد دیابتی آشنا خواهیم کرد.

آیا افراد دیابتی می توانند الکل مصرف کنند؟

آیا افراد دیابتی می توانند الکل مصرف کنند؟

خطرات ناشی از مصرف الکل برای افراد دیابتی چیست؟

 مصرف الکل به چندین روش مختلف می تواند سلامت فرد مبتلا به دیابت را به خطر بیندازد. بسیار مهم است که در صورت ابتلا به دیابت از تأثیر احتمالی مصرف الکل بر سلامتی خود به طور کامل اطلاع داشته باشید.

الکل ممکن است باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود: مصرف مقادیر زیاد الکل ممکن است باعث کاهش سطح گلوکز خون و در نتیجه کاهش قند خون شود، به خصوص اگر الکل را با معده خالی بنوشید. چنین حالتی ممکن است پس از مصرف تا ۲۴ ساعت طول بکشد.

الکل ممکن است باعث افزایش قند خون (هیپرگلیسمی) شود: اگر مقدار زیادی الکل بنوشید، در صورتی که وعده های غذایی خود را به طور منظم بخورید، مصرف الکل باعث افزایش قند خون خواهد شد. این امر به ویژه در صورت مصرف نوشیدنی های الکلی که حاوی مقادیر زیادی قند می باشند، مانند لیکور و نوشیدنی های ترکیبی، صدق می کند.

الکل ممکن است در مصرف داروها تداخل ایجاد کند: هم الکل و هم برخی داروهای مخصوص دیابت مانند انسولین، باعث کاهش سطح گلوکز خون می شوند. بنابراین، ترکیب این مواد با یکدیگر، خطر کاهش قند خون را افزایش می دهد.

افرادی که دچار بیماری دیابت هستند و از یک طرف الکل مصرف می کنند باید خطری که برای آن ها به وجود می آید را به طور جدی پیگیری کنند و زودتر اقدام به ترک الکل کنند احتمال این که افرادی که دچار دیابت هستند در طول ترک الکل مدت زمان آن بیشتر می شود اما اگر در مرکز ترک اعتیاد مثل کلینیک طلوعی دوباره زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد درمان خود را شروع کنید قطعا درمان خود را به خوبی سپری خواهید کرد.

چگونه افراد دیابتی می توانند با قبول مسئولیت الکل بنوشند؟

بهترین روش برای قبول مسئولیت در مصرف الکل به عنوان یک فرد دیابتی، این است که به هیچ وجه الکل مصرف نکنید، اما اگر مبتلا به دیابت هستید و تشخیص پزشک شما این است که می توانید الکل مصرف کنید، نکاتی که در اینجا بیان خواهیم کرد، می تواند به شما در حفظ ایمنی در زمان مصرف الکل کمک کند:

از محدودیت های خود در مصرف الکل اطلاع داشته باشید: اگر زن هستید روزانه بیش از یک فنجان الکل و اگر مرد هستید بیش از دو فنجان مصرف نکنید.

اطلاعاتی در مورد علائم کاهش قند خون کسب کنید: اطمینان حاصل کنید که دوستان و عزیزانتان نیز با این علاٸم آشنا هستند. این علائم شامل سرگیجه، گیجی، احساس ضعف، رنگ پریدگی پوست و تعریق است. اگر قند خون شما خیلی پایین می آید، حتماً یک برنامه اجرایی داشته باشید، مانند نوشیدنی قندی برای کمک به افزایش میزان قند خون.

آیا مصرف الکل باعث ابتلا به دیابت خواهد شد؟

مصرف  الکل ممکن است به تنهایی باعث ابتلا به دیابت نشود، اما می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند. نقشی که الکل در ابتلا به دیابت ایفا می کند، بحث برانگیز است و مطالعات مختلف نتایج متناقضی را در این زمینه اراٸه داده اند. برخی از اطلاعات نشان داده اند که مصرف مقادیر زیاد الکل ممکن است این خطر را افزایش دهد. با این حال، متخصصان فکر می کنند که الکل ممکن است به چندین روش مختلف باعث ایجاد دیابت نوع ۲ شود، از جمله:

 • زمینه را برای دریافت کالری اضافی فراهم می کند
 • زمینه را برای چاقی فرد فراهم می کند
 • ایجاد مشکلاتی در لوزالمعده، مانند پانکراتیت

بسیار مهم است که توجه داشته باشید اعتیاد به الکل فقط یکی از فاکتورهای مهم ابتلا به دیابت است. گرچه مطمئناً می تواند در ایجاد خطر برای شما نقش مهمی ایفا کند، اما مصرف بیش از حد الکل تشخیص دیابت در آینده را تضمین نخواهد کرد.

دلایلی که اعتیاد به الکل با دیابت ارتباط تنگاتنگی دارد

 •  مصرف مقدار زیاد الکل بدن شما را نسبت به انسولین که نوعی محرک برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است، حساس خواهد کرد.
 • دیابت، از عوارض جانبی پانکراتیت به شمار می رود. که در درجه اول ناشی از مصرف بیش از حد الکل است.
 • الکل، یک عامل موثر در افزایش وزن محسوب می شود. هرچه الکل بیشتری مصرف کنید، احتمال اضافه وزن بیشتر خواهد شد، که یکی از عوامل مهم و خطرناک در ابتلا به دیابت نوع ۲ است.

مرکز ترک اعتیاد کلینیک طلوعی دوباره

اگر تصمیم به ترک الکل را گرفته اید و به سلامتی خود اهمیت می دهید انتخاب کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می تواند به عنوان بهترین انتخاب به عنوان قدم اول باشد چون این مرکز به عنوان بهترین مرکز ترک الکل در تهران شناخنه شده است و همچنین این مرکز با داشتن پزشک ترک اعتیاد متخصص و خدمات روانشناسی به عنوان بهترین مرکز با امکانات لاکچری  است.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳ / ۵٫ شمارش آرا: ۷

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.