کلینیک ترک اعتیاد
متادون چه مدت در بدن می ماند؟
20 فروردین 1400
فواید ترک الکل
فواید ترک الکل
20 فروردین 1400

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: شما تنها فردی نیستید که پس از ترک الکل دچار افسردگی می شوید. اثرات نوشیدن الکل ممکن است تا مدت ها پس از ترک نیز باقی بماند و همچنین سلامت روحی و جسمی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
ترک اعتیاد الکل، ممکن است به علت ارتباطات عاطفی یا وابستگی هایی که نسبت به نوشیدن الکل ایجاد می کند، در ابتدا فرایند دشوار و چالش انگیزی به نظر برسد. پیشرفت سریع و مورد نیاز برای حرکت رو به جلو ممکن است باعث شود شما گاهی افسرده و یا دلسرد شوید. خوشبختانه، روش های علمی و کاربردی جهت کنترل وابستگی ها وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید ترک الکل را بدون افسردگی تجربه کنید. به همین دلیل ترک الکل در منزل توصیه نمی شود و پیشنهاد ما بستری در مرکز ترک الکل می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

به همین جهت در این مقاله به بررسی مهمترین عواملی که می تواند به بیمار در زمان ترک الکل کمک کند تا دچار افسردگی پس از ترک الکل نشود می پردازیم.

افسردگی بعد از ترک الکل

افسردگی بعد از ترک الکل

درخواست کمک

اثرات الکل بر روی سیستم عصبی بسیار پیچیده است و ممکن است مدت زیادی ادامه داشته باشد. بسته به میزان اعتیاد به الکل و استفاده مکرر از آن، ممکن است مصرف کننده دچار آسیب های مغزی یا مبتلا به بیماری های روانی شود. اگر هنوز مراحل وابستگی عاطفی خود به الکل را پشت سر نگذاشته اید یا از آن به عنوان مکانیزم دفاعی ناسالم برای اجتناب از احساسات خود استفاده می کنید، ممکن است پس از ترک الکل دچار افسردگی شوید.

اگر احساس می کنید افسردگی مانع ترک الکل و یا همچنین مانع عملکرد بهتر شما در زمان ترک اعتیاد به الکل می شود، می توانید به مرکز ترک الکل طلوعی دوباره مراجعه نمایید و تحت نظر دکتر روانپزشک ترک الکل و تیم روانشناسی اقدام به درمان و ترک الکل کنید. یکی از روش های جدید ترک الکل بدون بازگشت دوباره، استفاده از ایمپلنت نالتروکسان می باشد که در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره بعد از درمان جسمانی بیماران با هدف کنترل و کاهش تمایل به مصرف دوباره الکل برای بیماران خود استفاده می شود.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

همچنین بعد از پایان درمان، بیماران می توانند در صورت نیاز از خدمات ویزیت روانپزشک، مشاوره فردی و کلاس های گروه درمانی استفاده نمایند.

اجتماعی شدن

اگر در ابتدای راه ترک اعتیاد احساس تنهایی و انزوا کنید، به احتمال زیاد دچار افسردگی خواهید شد. شاید زندگی اجتماعی شما بر نوشیدن الکل متمرکز بوده است، یا دوستان شما مرتباً به نوشیدن مشروبات الکلی مشغول هستند.
یافتن روش هایی برای اجتماعی بودن بدون مصرف مشروبات الکلی و مست شدن نیاز به کمی خلاقیت و خوش بینی از جانب شما دارد. شاید دوستی داشته باشید که بتواند شما را به سرگرمی هایی که در آن نوشیدن مشروبات الکلی نباشد، دعوت کند و یا شما را به همراه خود به یک گروه پشتیبانی که متشکل از دوستان هم عقیده و هم مشرب خود می باشد، ببرد. با پرورش سیستم پشتیبانی هوشمند خود، احساس انزوا و تنهایی که منجر به ایجاد احساس افسردگی در شما میشود را معکوس خواهد کرد.

روش های دیگر برای اجتماعی شدن عبارتند از:

مراکز توانبخشی هوشمند

باشگاه های ورزشی و کلاس های تناسب اندام

پرداختن به چیزهای پیش پا افتاده و رویداد های مشابه با آن

گریزهای هوشمندانه یا کناره گیری هایی جهت بهبودی و سلامتی

افسردگی بعد از ترک الکل

تغذیه سالم

تغذیه سالم

افسردگی ناشی از ترک مصرف الکل گاهی اوقات زمانی رخ می دهد که مغز شما در حال تجربه ترک اعتیاد بوده و فاقد پشتیبانی غذایی لازم برای بهبودی سلول های مغز شما باشد.
خوردن غذای سالم، به شما این امکان را خواهد داد تا از بهترین سلامت روان برخوردار باشید و در برابر علائم افسردگی مانند کمبود انرژی یا کمبود فعالیت، پیشتاز و پیشقدم باشید. مواد معدنی مانند منیزیم حتما باید در رژیم غذایی شما موجود باشد، زیرا در حمایت از سلامت روان و خلق و خوی مثبت نقش مهمی را ایفا می کنند.
سعی کنید حتی الامکان از خوردن غذاهای فرآوری شده خودداری کنید زیرا باعث ایجاد علائم “اختلالات فکری” خواهد شد که افسردگی را تشدید خواهد کرد. تمام تلاش خود را برای پخت وعده های غذایی سالم و تمیز به کار برید و سعی کنید غذای خود از قبل آماده کنید (یا از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید). اگر غذایی را که می خورید، به عنوان سوخت مغز محسوب کنید، به احتمال زیاد با افسردگی به روشی سالم مقابله خواهید کرد. مشاورین مرکز ترک الکل طلوعی دوباره پیشنهاد می کنند تا در زمان درمان، غذاهایی از قبیل موارد زیر را استفاده کنید:

اسفناج

بادام

موز

شکلات تلخ

میوه و سبزیجات و مرکبات

سبزیجات با برگ تیره رنگ و پروتئین گیاهی

تناسب اندام

تهیه یک برنامه تمرینی سالم به شما کمک می کند تا با ناراحتی و دردهای ناشی از افسردگی پس از ترک الکل به راحتی مقابله کنید. شما باید با ورزش های سبک شروع کنید، زیرا زمانی که شروع به بهبودی می کنید، میزان انرژی بدن شما کاهش می یابد. از آنجایی که مغز و عضلات بدن شما در صورت مصرف مداوم الکل، دچار کم آبی می شوند، هیدراته کردن (آبرسانی کردن) نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. خواه ورزش های کششی انجام دهید و یا خود را در یک رقابت تناسب اندام به چالش بکشید، تعیین اهداف قابل دستیابی برای تناسب اندام، بدن شما را برای ترشح اندورفین (که با افسردگی مقابله می کند) پرورش داده و انرژی مورد نیاز برای عملکرد در مقابل ترک را به شما خواهد داد.

اگر در دوره بهبودی پس از ترک الکل به سر می برید، انجام فعالیت های زیر را میتوانید برای تناسب اندام بسیار مفید باشد:

روزانه، مدت زمانی را به پیاده روی اختصاص دهید

در فضای باز به حرکات کششی و یا یوگا بپردازید

کلاسهای سرگرم کننده تناسب اندام شرکت کنید

شرکت در مسابقات بهداشت روان

افسردگی بعد از ترک الکل

یافتن انگیزه

یافتن انگیزه

افسردگی پس از ترک مشروبات الکلی تا حدودی ناشی از انگیزه و تمایلات قدیمی شماست که باید آنها را نادیده بگیرید. یادگیری نحوه ایجاد انگیزه ذاتی در درمان و ترک الکل، انگیزه های نوینی به منظور غلبه بر چالش های دلسرد کننده ای که بر سر راه شما قرار می گیرد، ایجاد خواهد کرد. زمانی که بی هدف هستید و یا اعتماد به نفس ندارید، افسردگی بیشتر تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین به دنبال انگیزه برای بهبودی و ترک الکل باشید و از آنها به عنوان یادآوری روزانه برای مراقبت از خود استفاده کنید. اولویت بندی مراحل موفقیت به شما کمک می کند تا آینده ای روشن و بدون اعتیاد در انتظار شما باشد و شما را در دستیابی به اهداف خود و اقدام برای تحقق بخشیدن آنها یاری رساند. انگیزه های خود را می توانید از طریق روش های زیر کشف کنید:

مراقبه (یوگا و تمرکز)

یادداشت برداری روزانه

با درمانگر خود همفکری کنید

چیزهای جدید را امتحان و تجربه کنید

سخن پایانی

افسردگی پس از ترک الکل، هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی، فرآیندی بسیار دشوار و چالش برانگیز است. بدن شما خسته است و در دوران ترک الکل و بهبودی پس از ترک به سر می برد، اما بلافاصله پس از جایگزین کردن عادت هایی که موجب می شود احساس خوشایندی داشته باشید، شروع به ایجاد انگیزه در شما خواهد کرد ترک الکل فواید متعددی برای بیماران دارد که در مقاله فواید ترک الکل به بررسی کامل آن پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: فواید ترک الکل

اگر در ابتدای راه ترک الکل هستید و به حمایت بیشتری نیاز دارید، می توانید از افراد متخصص در این زمینه همچون دکتر روانپزشک ترک الکل در بهترین مرکز ترک الکل تهران طلوعی دوباره کمک بخواهید و یاد بگیرید که چه چیزی باعث ایجاد انگیزه در شما خواهد شد تا بتوانید پس از ترک اعتیاد به الکل، برای خود دنیایی بسازید که شما را به وجد بیاورد. با اجرای این رفتارهای سالم به منظور ترک الکل، در ابتدای راه بهبودی، می توانید با اعتماد به اقدامی که کرده اید، مرحله افسردگی را با موفقیت پشت سر گذاشته و با خیال راحت به جلو قدم بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *