کلینیک ترک اعتیاد
کوکائین چیست؟
20 دی 1399
کلینیک ترک اعتیاد
تریاک چیست؟
20 دی 1399
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد
۰
(۰)
کلینیک ترک اعتیاد

الکل چیست؟

الکل چیست؟

الکل یک روانگردان است و با تاثیراتی که بر سیستم عصبی مصرف کننده وارد می کند باعث تغییر رفتار و ادراکات بیمار می شود و متاسفانه اولین انتخاب بسیاری از جوانان و نوجوانان برای مصرف روانگردان ها می شود. از آنجایی که این روانگردان بسیار قوی است و علاوه بر تاثیرات جسمانی، بر روان مصرف کننده نیز تاثیرات مختلفی وارد می کند که این اثرات سوء باعث تغییرات خلقی، تصمصیم گیری اشتباه و عدم قضاوت صحیح می شود.

الکل چگونه بدست می آید؟

الکل بر اثر تخمیر غلاتی همچون گندم، جو و سبزیجات و میوه جات بدست می آید، مکانیزم آن بر پایه تغذیه مخمرها از نشاسته و مواد قندی موجود در غلات و میوه جات است. باید بدانید که در طی یک تخمیر طبیعی تنها ۱۵ درصد الکل بدست می آید و برای بدست آمدن الکل بیشتر باید از تقطیر استفاده کرد. برای تقطیر، ابتدا میوه ها و سایر مواد اولیه را می جوشانند و بر اثر سرد کردن بخار حاصل از جوشیدن مایعی بدست می آید، که در ساختار آن آب کمتر و الکل بیشتری وجود دارد. متانول که از تقطیر استخراج می شود یک کندکننده فعالیت روانی و جسمانی است.

مرکز ترک اعتیاد

انواع نوشیدنی الکلی

انواع نوشیدنی های الکلی

 همانطور که گفتیم الکل از طروق مختلفی استخراج می شود به همین جهت غلظت آن در روش های مختلف متفاوت می باشد این تفاوت غلظت باعث می شود تا هر نوع آن اثر متفاوتی بر مصرف کننده داشته باشد. باید بدانید که بطور کلی ۴ نوع نوشیدنی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

آبجو با حدود ۶ تا ۹ درصد الکل

شراب با حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد الکل

مشروبات الکی تقویت شده با حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد الکل

لیکور، عرق، ویسکی و ودکا با حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد الکل

طعم، مزه و درصد الکل موجود در موارد گفته به دلیل روش های مختلف تولید است اما همه ی آنها اثر روانگردان برای مصرف کننده دارد

مرکز ترک اعتیاد

عوارض

عوارض مصرف الکل

اثر این روانگردان بر فرد، بسته به پارامترهای مختلفی همچون سن، وزن وضعیت سلامتی و سابقه مصرف و حتی جنسیت مصرف کننده متفاوت می باشد و ترکیب آن با مواد مخدر و محرک می تواند عوارض نامطلوبی بر سلامت بیمار داشته باشد. نکته ای که جالب است بدانید این است که عوارض این روان گردان رابطه مستقیمی با میزان مصرف در هر نوبت دارد نه دفعات مصرف!

برای مثال اگر فردی در بازه های زمانی طولانی اقدام به حجم بیشتری الکل کند، اثرات آن بر او بسیار بیشتر است تا شخصی که در بازه ی زمانی کمتر، حجم کمتری مصرف کرده است.

عوارض کوتاه مدت مصرف الکل

از آنجایی که الکل به سرعت جذب سیستم گردش خون می شود، به قسمت های مختلفی از بدن وارد می شود و در عملکرد صحیح آنها اختلالاتی ایجاد می کند که شدت آنها بسته به میزان مصرف بسیار متفاوت است و برخی از این اثرات عبارتند از:

ابتلا به آرتروز

تحریک ترشح اسید معده

مشکلات گوارشی و تهوع

پرخاشگری، سرگیجه و اتساع رگ های خونی

عوارض بلند مدت مصرف الکل

مواردی که پیش تر به معرفی آنها پرداختیم، عوارضی هستند که در مدت کوتاهی پس از مصرف نمایان می شوند اما نارسایی کبدی، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان از عوارض بلند مدت مصرف می باشند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

بیماری های کبدی

بیماری های کبدی از اصلی ترین اختلالات مربوط به مصرف این روان گردان می باشد. برخی از مصرف کنندگان به التهاب کبدی و هپاتیت الکی دچار می شوند که برخی از علائم آن عبارتند از تب، یرقان، درد در ناحیه شکم و متاسفانه مرگ اما توجه داشته باشید که کنترل و بهبود این شرایط بسیار ساده است و با ترک الکل می توانید مجددا سلامت خود را کسب نمایید.

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف

سرطان

مصرف طولانی مدت این روان گردان خطر ابتلا به سرطان مری، دهان، حنجره و گلو و سرطان روده را بسیار افزایش می دهد و طبق بسیاری از تحقیقات مشخص شده است که مصرف آن بر ابتلای به سرطان سینه نیز تاثیر گذار است.

کلینیک ترک اعتیاد

قلب

ناراحتی و حملات قلبی، سکته و فشار خون از دیگر اثرات بلند مدت مصرف الکل می باشند.

کلینیک ترک اعتیاد

اثرات مصرف بر مغز

مغز

مصرف الکل می تواند عوارض پایداری بر روی مغز بگذارد و ۱۰ سال از عمر مفید آن را کاهش دهد.

مرکز ترک اعتیاد

تاثیر بر سیستم ایمنی

سیستم ایمنی

کاهش مقاومت سیستم ایمنی از دیگر عوارض مصرف این روانگردان است.

مرکز ترک اعتیاد

علائم مصرف

علائم و نشانه های مصرف الکل

مصرف کنندگان در بازه ی کوتاهی بعد از مصرف خلق بسیار شادی پیدا می کنند و به دلیل تاثیراتی که در حافظه و سیستم عصبی آنها وارد می شود رفتاری متفاوتی نشان می دهند بسیاری از بیماران ممکن است بعد از مصرف کارهایی انجام دهند که بعد از آنجام آن پشیمان شوند.

تاری دید

عدم تعادل

آیا الکل اعتیاد آور است؟

در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که بله، مصرف این روانگردان به دلیل تاثیرات که بر سیستم عصبی و مغزی بیمار وارد می کند به سرعت وابستگی ایجاد می کند و مصرف کننده نسبت به آن اعتیاد پیدا می کند، اعتیاد به الکل که به آن الکلیسم نیز می گویند ویژگی های متعددی دارد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

  تمایل به مصرف

در این وابستگی، مصرف مکرر تبدیل به اجبار برای مصرف کننده می شود و آن را بالاتر از هر نیازی می داند

  از دست دادن کنترل

عدم کنترل و مقابله با وسوسه از دیگر عوارض اعتیاد به الکل می باشد

  وابستگی جسمانی

بروز علائم وابستگی و ایجاد تحمل همچون لرز، تهوع و اضطراب

  تحمل

همانطور که می دانید نحوه شکل گیری اعتیاد در افراد متفاوت است و به پارامترهای مختلفی همچون ژنتیک و وراثت بستگی دارد که در طی آن عوامل مختلفی همچون محیط، دوستان و نزدیکان تاثیر بسزایی دارند

کلینیک ترک اعتیاد

کمک به رفع وابستگی

چگونگی کمک به افراد وابسته به الکل

قطعا آگاهانه ترین روش درمان اعتیاد بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد تا بیمار بتواند مطابق با متدهای درمان اصولی با بیماری مقابله کند اما پذیرش اعتیاد و حمایت خانواده از موثر ترین گام ها برای مجاب کردن بیمار برای مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد می باشد.

به همین منظور پیشنهاد می کنیم با فرد در رابطه با خطرات مصرف الکل صحبت کنید، طرح مواردی که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم، بسیار مفید است:

آمار تصادفات مرگبار رانندگی بر اثر مصرف الکل بسیار بالا می باشد و بسیاری از نوجوانان بعد از مصرف الکل تصمیم به خودکشی گرفته اند.

احتمال ایجاد درگیری فیزیکی، جرایم مجرمانه و سرقت بعد از مصرف الکل بسیار شدت پیدا می کند.

پیشگیری از سوء‌مصرف الکل در نوجوانان

متاسفانه عمده ترین مصرف کنندگان این روانگردان جوانان و نوجوانان هستند به همین جهت والدین نقش بسیاری در کنترل و پیشگیری از سوء مصرف این محرک توسط فرزندان دارند. در این خصوص والدین باید به نکات متعددی توجه داشته باشند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

در همان صحبت اول، بحث را به خاتمه نرسانید و سعی کنید طی تماس و بحث‌های مداوم با فرزندان برطرح مسائل بپردازید که علاوه بر حفظ و ایجاد رابطه صمیمانه به شما کمک می کند که مطالب و بحث‌ها برای فرزندان تکراری و خسته‌کننده نشوند.

مکالمه باید به‌صورت یک بحث باشد یعنی هر دو طرف باید در آن شرکت داشته باشند و نباید که یک سخنرانی یک‌طرفه ارائه ندهید. موضوعات ذیل کمک بسیاری به شما در شروع یا هدایت بحث می کند:

بررسی حقایق مهم درخصوص مصرف الکل

متاسفانه تحت تاثیر تبلیغات باورهای اشتباهی در خصوص مصرف این روانگردان در جوانان به وجود آمده که شما می‌توانید با مطرح کردن آن‌ها به بحث به اصلاح آنها بپردازید. برخی از باروها عبارتند از:

الکل اختلالی در عملکرد مصرف کننده ایجاد نمی کند

الکل بسیار قدرتمند است و به مکانیزم آن کند کردن بدن و ذهن مصرف کننده است. این ماده هماهنگی حرکات را مختل می‌کند، سرعت واکنش فرد به محرک‌ها را کند کرده و به نگرش، تفکر صحیح و قضاوت فرد آسیب می‌زند.

آبجو کم خطر است

فراورده های الکلی تفاوتی ندارد از چه نوعی باشند محتوای همه آن‌ها یکسان بوده و عوارض یکسانی را نیز بر جای خواهند گذاشت.

مرکز ترک اعتیاد

ترک الکل

ترک الکل

الکل علاوه بر وابستگی جسمانی، وابستگی روانی زیادی در مصرف کننده ایجاد می کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد.

جمع بندی نهایی

وابستگی به الکل بسیار شدید است و مصرف کننده دچار وابستگی روانی و جسمانی می شود. همچنین سوء مصرف الکل می تواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه داشته باشد که در مقاله به معرفی آنها پرداختیم به همین جهت ترک الکل علاوه بر درمان جسمانی نیاز به دریافت خدمات روان درمانی نیز دارد و ضروری است که در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۰ / ۵٫ شمارش آرا: ۰

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.