کلینیک ترک اعتیاد
سیگار و اختلال مصرف مواد
26 مرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
تفاوت هروئین با کوکائین
26 مرداد 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر الکل بر حرکات روده

۲
(۷)

برای پاسخ به سوال تاثیر الکل بر حرکات روده، باید بگوییم که مصرف الکل بر حرکات روده تاثیر دارد. بعد از مصرف الکل، ابتلا به اسهال امری کاملاً عادی است. اگر الکل می نوشید، ممکن است از خود بپرسید که آیا مصرف الکل دستگاه گوارش (GI) شما را تحت تأثیر قرار می دهد؟ و یا اینکه آیا مصرف الکل باعث ایجاد اختلال در حرکات روده می شود. مصرف الکل ممکن است بر کلیه ارگان های بدن از جمله دستگاه گوارش (GI) تأثیر بگذارد.

تاثیر الکل بر حرکات روده

برای آگاهی از نحوه تاثیر الکل بر دستگاه گوارش، بسیار مهم است که بدانید زمانی که الکل وارد دستگاه گوارش می شود، چگونه عمل می کند.

وقتی الکل مصرف می شود، مقدار زیادی از آن، از طریق معده و قسمت فوقانی روده کوچک در جریان خون جذب می شود. اگر غذا در معده و روده کوچک وجود داشته باشد، روند جذب الکل کندتر خواهد شد. الکل همچنین باعث تحریک معده نیز می شود و ممکن است اختلالی به نام التهاب معده (ورم معده) را ایجاد کند.

انقباض سریعتر روده بزرگ

آن مقدار از الکل که در قسمت فوقانی دستگاه گوارش (GI) جذب نشده است، به روده بزرگ راه پیدا می کند، جایی که ممکن است سریعتر از حد معمول باعث انقباض یا فشار روده بزرگ شود. از آنجا که روده بزرگ ناحیه ای در دستگاه گوارش است که آب معمولاً با حرکات منقبض کننده، به آرامی جذب بدن می شود، انقباضات سریع مانع از روند معمولی جذب آب خواهد شد. به همین دلیل آب بیشتری در روده بزرگ باقی می ماند که منجر به تشکیل مدفوع آبکی و اسهال می شود.

اختلال در جذب مواد مغذی

به دلیل این که مصرف الکل باعث حرکت سریعتر روده ها می شود، گاهی اوقات مواد مغذی موجود در غذا به خوبی جذب نمی شوند. به مرور زمان، ممکن است این تاثیر منجر به کمبود مواد مغذی و سوء تغذیه شود و نیاز به مکمل و مراقبت پزشکی در اولویت قرار گیرد.

تاثیر الکل بر حرکات روده

تاثیر الکل بر حرکات روده

اسهال و کم آب شدن بدن

الکل، یک ماده ادرار آور است، به این معنی که حجم ادرار را افزایش می دهد و باعث تکرر ادرار می شود.

اثرات ادرار آور الکل ممکن است منجر به کم آب شدن بدن شود. باید بگوییم که اسهال ناشی از مصرف الکل همچنین باعث کم آبی شدید بدن خواهد شد. اگر دچار اسهال ناشی از مصرف الکل هستید، با نوشیدن آب فراوان کمبود آب خود را جبران کنید. اگر علائم مربوط به اسهال ناشی از مصرف الکل، بیش از یک یا دو روز طول کشید، بهتر است به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

علائمی که ممکن است مشکلات مرتبط با کم آب شدن بدن را نشان دهند شامل سرگیجه، ضعف و بی حالی، سبکی سر و خواب آلودگی است. بعضی اوقات مصرف داروی ضد اسهال مانند پپتو بیسمول ممکن است علائم اسهال را کاهش دهد.

خونریزی داخلی

مصرف طولانی مدت الکل، ممکن است باعث خونریزی در معده و روده شود.

اگر در قسمت فوقانی دستگاه گوارش (GI) خونریزی بوجود آید، خونی که به روده بزرگ (که مدفوع در آنجا تشکیل می شود) وارد شده تیره میشود (تقریباً به رنگ سیاه). اگر متوجه شدید که مدفوع شما تیره یا سیاه شده است، ممکن است به خونریزی معده مبتلا شده باشید که در این صورت نیاز به مراقبت پزشکی دارید.

تاثیر الکل بر حرکات روده

تاثیر الکل بر حرکات روده

اثرات الکل بر روی دستگاه گوارش (GI)

الکل به چندین روش مختلف ممکن است دستگاه گوارش شما را تحت تاثیر قرار دهد. به خصوص اگر به مدت طولانی و میزان زیاد الکل مصرف کنید، این تاثیرات و عوارض شدیدتر شده و نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت. عوارض و اثرات مصرف  الکل عبارتند از:

اسهال

کمبود آب بدن

کاهش جذب مواد مغذی

التهاب معده (ورم معده)

روش هایی برای کاهش اثر الکل بر روی دستگاه گوارش (GI)

یکی از روش های جلوگیری از علائم و عوارض منفی مصرف الکل، عدم نوشیدن الکل است. اجتناب از مصرف الکل برای برخی از افراد همیشه هم یک راه حل مناسب نیست. اگر مجبور به نوشیدن الکل هستید، روش هایی برای کاهش اثرات الکل بر دستگاه گوارش نیز وجود دارد، که عبارتند از:

فقط به میزان متوسط ​​بنوشید

از نوشیدن الکل با معده خالی اجتناب کنید

از نوشیدنی های حاوی کافئین اجتناب کنید، زیرا این امر ممکن است باعث کمبود آب بدن شما شود

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۲ / ۵٫ شمارش آرا: ۷

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.