کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن
8 فروردین 1400
الکل چه مدت زمانی در بدن باقی می ماند؟
الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟
8 فروردین 1400
نمایش همه
مرکز ترک اعتیاد
۳
(۴)

در این مقاله به تاثیر مصرف الکل بر فشارخون پرداخته می شود و توضیح خواهیم داد که چرا برخی از اثرات الکل بر فشار خون ممکن است منجر به حملات قلبی و سکته مغزی شود.

فشار خون بالا می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد و سوء مصرف الکل با بالا رفتن فشار خون و سایر مشکلات مربوط به قلب ارتباط تنگاتنگی دارد. پزشکان اظهار می دارند که نوشیدن سه یا چند استکان نوشیدنی الکلی در یک نوبت، باعث می شود فشار خون به طور موقتی افزایش یابد و نوشیدن مکرر نوشیدنی های الکلی منجر به افزایش فشار خون در طولانی مدت خواهد شد.

در برخی موارد، مصرف کم و یا متوسط الکل ممکن است باعث کاهش جزئی فشار خون شود. با این وجود، این تغییر بسیار ناچیز است و در صورت مصرف بیشتر الکل، به سرعت تغییر خواهد کرد.

حتما مطالعه کنید: الکل
تاثیر مصرف الکل بر فشار خون

فشار خون چیست؟

فشار خون چیست؟

فشار خون در واقع، همان چیزی است که به نظر می رسد:

فشار خون شما. فشار خون از طریق دو عدد نمایش داده می شود (به عنوان مثال ۱۲۰ روی ۸۰). دلیل آن این است که خون در دو فشار متفاوت در جریان می باشد: هنگامی که قلب منقبض شده و خون را از طریق رگ ها تحت فشار قرار می دهد، فشار افزایش می یابد و زمانی که قلب شل می شود فشار خون کاهش می یابد. هم فشار خون بالا و هم فشار خون پایین مهم است، اما افزایش فشار خون به این دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار است که هنگام بالا رفتن، آسیب بیشتری به بدن وارد می کند.

فشار خون بالا بسیار خطرناک است به خاطر این که باعث آسیب میکروسکوپی به پوشش سرخرگ ها می شود. این امر باعث ایجاد زخم و سفت شدن سرخرگ ها (تصلب شرایین) می شود و در نتیجه ممکن است منجر به مسدود شدن رگ ها شود. این انسداد ممکن است باعث مسدود شدن مسیر جریان خون به قلب (حمله قلبی)، به مغز (سکته مغزی) یا سایر اندام های ضروری شود. حملات قلبی یکی از شایعترین عوارض ناشی از افزایش فشار خون می باشد. فشار خون بالا ممکن است کشنده باشد، به این دلیل که بیشتر اوقات، افراد متوجه نمی شوند که به فشار خون بالا مبتلا شده اند، زیرا تا زمانی که فرد دچار عارضه ای مانند حمله قلبی یا سکته مغزی نشود، هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد. به خاطر همین، فشار خون بالا را “قاتل خاموش” می نامند.

در صورتی که فشار خون خیلی کاهش یابد، فشار خون پایین نیز خطرناک است. با وجود این، فشار خون پایین معمولاً به علت بیماری یا از دست رفتن مقدار زیادی خون بوجود می آید. برعکس فشار خون بالا که هیچ علائمی ندارد، فشار خون پایین علائمی مانند سرگیجه و رنگ پریدگی پوست را نشان می دهد. علاوه بر این، فشار خون پایین معمولاً مانند فشار خون بالا یک بیماری مزمن محسوب نمی شود.

فشار خون یکی از عوارض سوء مصرف الکل است که می تواند عوارض جبران ناپذیری بر سلامت مصرف کننده داشته باشد و تنها راه مقابله و پیشگیری از بروز آن ترک الکل تحت نظر روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک الکل کشور می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل
کلینیک ترک اعتیاد

الکل چگونه بر فشار خون تاثیر می گذارد؟

الکل چگونه بر فشار خون تاثیر می گذارد؟

الکل به روش های مختلف و به طور غیر مستقیم بر فشار خون تاثیر می گذارد. این روش ها شامل موارد زیر می باشد:

ایجاد تاثیر و تغییر در سیستم عصبی

دانشمندان پزشکی نمی توانند به طور کامل تشخیص دهند که چگونه تاثیر الکل بر سیستم عصبی، فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد. با این وجود، مشخص شده است که الکل بر سیستم عصبی تاثیرگذار است و سیستم عصبی نیز در کنترل فشار خون نقش مهمی را ایفا می کند.

ایجاد تغییر در گیرنده های فشار

گیرنده های بدن که همان گیرنده های فشار خون نامیده می شوند، میزان فشار خون را احساس می کنند و انجام هرگونه تنظیمات و تغییرات مورد نیاز بدن را به عهده می گیرند. مصرف الکل این گیرنده ها را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب افزایش فشار خون می شود.

افزایش کورتیزول

کورتیزول یک هورمون استرس است که موجب افزایش فشار خون می شود. مصرف الکل باعث افزایش میزان کورتیزول شده و در نتیجه باعث افزایش فشار خون می شود.

افزایش میزان کلسیم

الکل میزان کلسیم را در ماهیچه های موجود در رگ ها افزایش می دهد. این امر موجب انقباض و گرفتگی بیشتر رگ ها شده و در نهایت افزایش فشار خون را به همراه خواهد داشت.

افزایش هورمونهای منقبض کننده عروق

تعدادی هورمون وجود دارد که موجب منقبض شدن عروق می شود. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که الکل و این نوع هورمون ها بر روی یکدیگر تاثیر متقابل می گذارند و موجب می شوند فشار خون از طریق انقباض عروق و حفظ مایعات فیلتر شده در کلیه ها افزایش یابد.

تاثیرات وزن بر فشار خون

اضافه وزن نیز باعث افزایش فشار خون می شود. کالری خالی موجود در الکل به مرور زمان باعث افزایش وزن شده و در نتیجه منجر به بالا رفتن فشار خون می شود. هیچ عامل واحدی وجود ندارد که منجر به افزایش فشار خون ناشی از مصرف الکل شود. بلکه ترکیبی از عوامل دست به دست هم داده و موجب می شود فشار خون افزایش یابد.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر مصرف الکل بر افراد مبتلا به فشار خون بالا

اما علاوه بر موارد گفته شده، سوء مصرف الکل عوارض جبران ناپذیری بر سیستم ایمنی مصرف کننده دارد که در مقاله تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن به بررسی کامل آن پرداخته ایم.

تاثیر مصرف الکل بر افراد مبتلا به فشار خون بالا

فرد مبتلا به فشار خون بالا، باید تا حد امکان از نوشیدن الکل بپرهیزد. پزشکان توصیه میکنند افراد مبتلا به فشار خون بالا باید ورزش کنند و از رژیم غذایی سالم استفاده کنند. بخش مهمی از این رژیم غذایی سالم اجتناب از مصرف الکل می باشد.

اگرچه مصرف الکل موجب افزایش فشار خون می شود، استفاده از الکل به میزان کم، ممکن است ضرری نداشته باشد. انجمن قلب آمریکا (AHA) می گوید حداکثر میزان مصرف روزانه الکل برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند دو استکان برای مردان و یک استکان برای زنان است. در نهایت، افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، هرچه کمتر الکل مصرف کنید، برای سلامتی آنها مفیدتر خواهد بود.

توصیه های انجمن قلب آمریکا (AHA) ممکن است برای همه افراد یکسان نباشد، بنابراین در صورت مصرف الکل ضروری است تا هرچه زودتر اقدام به ترک الکل در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره کنید.

تاثیر مصرف الکل بر افراد مبتلا به فشار خون پایین

افراد مبتلا به فشار خون پایین نیز باید از مصرف الکل تا حدودی بپرهیزند و هرگز نباید مصرف الکل را به عنوان روشی برای درمان فشار خون پایین خود استفاده کنند. فشار خون برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی پایین تر از حد نرمال باشد، با وجود این، احتمال دارد که این افراد هنوز هم در معرض خطر افزایش فشار خون ناشی از مصرف الکل باشند.

به هر حال، افرادی که مبتلا به فشار خون پایین هستن و از الکل نیز استفاده می کنند برای کنترل شرایط خاص خود باید با پزشک مشورت کنند. علاوه بر این، آنها باید به میزان توصیه شده برای مصرف روزانه الکل برای مردان که کمتر از دو استکان نوشیدنی در روز و برای زنان یک استکان نوشیدنی در روز می باشد، توجه داشته باشند و برنامه درمانی و ترک الکل را تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد در مرکزترک الکل شروع کنند.

تاثیر مصرف الکل بر فشار خون

معکوس کردن تاثیر مصرف الکل بر فشار خون

معکوس کردن تاثیر مصرف الکل بر فشار خون

مصرف الکل به مرور زمان تاثیر خود را نشان خواهد داد، بنابراین یکی از روش های موثر برای کاهش اثرات الکل بر فشار خون، ترک الکل است.

در صورتی که مبتلا به فشار خون بالا هستید و الکل نیز مصرف می کنید، اقدامات دیگری را باید در نظر بگیرید. مراجعه به پزشک یکی از کارهای ضروری است که باید انجام دهید، زیرا آنها قادر خواهند بود میزان فشار خونتان را به شما اطلاع دهند و بگویند که چه عواملی در افزایش و یا کاهش آن موثر است و چه کارهایی می توانید برای کمک به تنظیم فشار خون خود انجام دهید.

مهمترین اقداماتی که می توانید برای کنترل و تنظیم فشار خون انجام دهید، تغییر رژیم غذایی و ورزش می باشد. داروهای تنظیم کننده فشار خون نیز به شما کمک خواهند کرد. همچنین داروهایی وجود دارند که می توانند به خنثی کردن برخی از تاثیرات الکل کمک کنند.

سخن پایانی

سوء مصرف الکل، عوارض جبران ناپذیری برای سلامت مصرف کننده به همراه دارد که فشار خون یکی از مهمترین آنها می باشد و همانطور که گفتیم بهترین راه پیشگیری از بروز این عوارض ترک الکل تحت نظر روانپزشک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد. ترک الکل ممکن است کمی دشوار باشد، اما مرکز ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک الکل تهران، همواره آماده خدمت رسانی به بیماران عزیز خواهد بود. روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی ما به بیماران زیادی کمک کرده اند تا بتوانند مصرف موادی مانند الکل را ترک کنند و از ادامه زندگی سالم و رضایت بخش خود لذت برند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های درمانی، با مشاورین ما تماس بگیرید.

عدم قبول مسئولیت پزشکی

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره با کادری مجرب به منظور بهبود کیفیت زندگی آن دسته از افرادی که با مشکلات سلامت روان و اعتیاد به مواد مخدر و الکل دست و پنجه نرم می کنند، با محتوایی مبتنی بر واقعیت در مورد ماهیت شرایط بهداشت رفتاری، گزینه های درمان و نتایج مربوط به آنها، آماده خدمات رسانی به شما و عزیزانتان می باشد. ما تلاش می کنیم تا مطالبی را انتشار دهیم که توسط متخصصان پزشکی دارای مجوز، مورد مطالعه، استناد، ویرایش و بررسی قرار گرفته شده باشد.

اطلاعاتی که ما ارائه می دهیم را نباید جایگزین توصیه های پزشکی و همچنین تشخیص یا درمان پزشکی حرفه ای قرار دهید. همچنین نباید تنها به مطالبی که در این مقاله برای شما بیان کردیم استناد کنید، بلکه در صورت لزوم به پزشک مراجعه کرده و از تجویز و توصیه های آنها استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳ / ۵٫ شمارش آرا: ۴

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.