کلونازپام

کلونازپام

کلونازپام چیست؟

کلونازپام دارویی ضد اضطراب و تشنج می باشد و به دلیل خاصیت آرامبخشی که دارد توسط پزشک برای برخی از بیماران شوک و تشنج ناشی از اضطراب و استرس و حملات پانیک تجویز می شود. مکانیزم عملکرد کلونازپام همانند هروئین تحریک سیستم عصبی مصرف کننده می باشد، در حقیقت کلونازپام نوعی سرکوب کننده سیستم عصبی است که با اثرگذاری بر گاما آمینوبوتیریک اسید که با نام (GABA) نیز شناخته می شود تاثیر خود را اعمال می کند.

ضروری است بدانید از آنجایی که کلونازپام از خانواده ی داروهای آرامبخش می باشد مصرف خارج از دستور پزشک و خودسرانه آن می تواند باعث اعتیاد مصرف کننده شود و تنها زمانی مصرف آن سلامت بیمار را تهدید نمی کند که مطابق دستورات پزشک مصرف شود.

همانطور که گفتیم عمده تاثیر کلونازپام بر سیستم عصبی مصرف کننده می باشد بنابراین مصرف کلونازپام وابستگی روانی شدیدی ایجاد می کند و ترک کلونازپام نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد به همین جهت ضروری است که مصرف کنندگان برای ترک کلونازپام به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند.

حتما مطالعه کنید: کلونازپام
مرکز ترک اعتیاد

عوارض کلونازپام

عوارض مصرف کلونازپام چیست؟

سرگیجه

تاری دید

تکرر ادرار

خواب آلودگی

اختلال حافظه

افزایش بزاق دهان

اختلال در میل جنسی

درد عضلانی یا مفصلی

از دست دادن هوشیاری

حساسیت های پوستی همچون کهیر

اختلال تنفسی و مشکل در بلع

اختلال در حافظه، فراموشی

اختلال خواب و خستگی

حملات قلبی

تکرر ادرار

عوارض مصرف کلونازپام طیف گسترده ای از بیمارها را در بر می گیرد که در صفحه کلونازپام چیست؟ به بررسی کامل آنها پرداخته ایم و موارد گفته شده تنها بخشی از عوارض سوء مصرف این دارو می باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک کلونازپام در خانه

ترک کلونازپام در خانه

متاسفانه بسیاری از بیماران تلاش می کنند تا به تنهایی و در خانه اقدام به ترک کلونازپام کنند و بر این باورند که به تنهایی می توانند به اعتیاد خود غلبه کنند اما باید بدانید هرگونه ترک خودسرانه نه تنها باعث درمان و بازگشت سلامت بیماران نمی شود بلکه باعث بروز علائم ترک در مصرف کننده نیز می شود و بسیاری از مصرف کنندگان برای مقابله با این علائم مجددا به مصرف روی می آورند.

علائم ترک کلونازپام

توهم

کابوس

تشنج

بی‌خوابی

کاهش وزن

اسپاسم و گرفتگی عضلات

افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون

اعتیاد به کلونازپام علاوه بر وابستگی جسمانی، وابستگی روانی زیادی نیز ایجاد می کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک کلونازپام در یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک کلونازپام، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

کلینیک ترک اعتیاد

بهترین روش ترک کلونازپام

ترک کلونازپام

کلونازپام، که با نام کلونوپین نیز شناخته می شود، دارویی است که معمولا برای درمان بیماری هایی مانند تشنج، اضطراب، اختلال دوقطبی و اختلال هراس تجویز می شود. از آنجایی که کلونازپام باعث ایجاد احساس آرامش و سرخوشی می شود، ممکن است نسبت به آن اعتیاد پیدا کنید. ترک کلونازپام کمی دشوار و چالش برانگیز است زیرا ممکن است علائم ترک را تجربه کنید. هرگز نباید مصرف کلونازپام را به طور ناگهانی قطع کنید. برای ترک مصرف کلونازپام، باید تحت نظر پزشک متخصص در این زمینه و در یک مرکز درمانی و یا کلینیک ترک اعتیاد معتبری مانند کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به آرامی مصرف کلونازپام را کاهش دهید تا به موقع اقدامات احتیاطی را برای مقابله با علائم احتمالی ترک انجام دهند.

در مورد قطع مصرف کلونازپام با پزشک خود مشورت کنید. ترک کلونازپام به تنهایی بسیار خطرناک است. قبل از اینکه مصرف کلونازپام خود را متوقف کنید، تمایل خود را برای قطع دارو با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف دارو را ادامه دهید و یا ممکن است داروی دیگری را برای جایگزینی کلونازپام به شما پیشنهاد دهد. به پزشک خود بگویید: «من علاقه مندم که کلونازپام را ترک کنم. چه توصیه ای برای شروع ترک به من می کنید؟» پزشک شما ممکن است بتواند به شما در کنترل علائم ترک کمک کند یا ممکن است بتواند یک برنامه درمانی را توصیه کند.

پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی یا داروهای تثبیت کننده خلق را تجویز کند تا به شما کمک کند بتوانید از مصرف کلونازپام خلاص شوید. از پزشک خود بخواهید که به شما کمک کند تا یک برنامه کوتاهتر تهیه کنید. ترک ناگهانی مصرف کلونازپام ممکن است منجر به ترک حاد شده و در برخی موارد نیز منجر به مرگ خواهد شد. برای ترک ایمن تر، به یک برنامه کاهش تدریجی مصرف که توسط پزشک متخصص تهیه شده باشد نیاز دارید. برنامه کاهش دوز به شرایط جسمی و روانی و همچنین میزان مصرف و تعداد دفعات مصرف شما بستگی دارد که پزشک شما مصرف کلونازپام شما را به آرامی از سطح دوز فعلی به صفر کاهش می دهد.

بهره مندی از خدمات روان درمانی و درمان جسمانی، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره بهترین انتخاب برای روند کاهش تدریجی دوز مصرفی شماست.

به دنبال درمانی باشید تا به شما در ترک اعتیاد کمک کند. حمایت روانشناختی در طول دوره ترک بسیار ضروری است، به خصوص اگر دارو را برای مقابله با اضطراب، اختلال دوقطبی یا اختلالات هراس مصرف کرده باشید. دریافت حمایت از سلامت روان احتمال موفقیت شما در ترک کلونازپام را افزایش خواهد داد. اگر پزشک تجویز کننده کلونازپام برای شما یک متخصص سلامت روان است، هنگامی که با او در مورد تمایل خود به ترک کلونازپام صحبت می کنید، در مورد تشکیل جلسات مشاوره نیز بپرسید.

در غیر این صورت، به دنبال یک درمانگر باشید که بتواند به شما در کنترل سایر اختلالات زمینه ای کمک کند و مهارت های مقابله ای خوبی را برای کمک به شما در ترک کلونازپام ایجاد کند. بطور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. همانطور که دوره ترک را پشت سر می گذارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که پیشرفت شما در زمینه ترک کلونازپام با موفقیت پیش می رود. از پزشک خود بپرسید که چند بار باید برای معاینه مراجعه کنید. در طول ترک، طبیعی است که هر یک تا چهار هفته یکبار به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که علائم ترک را تجربه کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

برنامه کاهش تدریجی مصرف خود را تحت نظر پزشک ادامه دهید. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا هر هفته دوز مصرفی خود را تا رسیدن به صفر کاهش دهید. بسیار مهم است که در کاهش سریع دوز مصرفی خود عجله نکنید زیرا انجام این کار ممکن است علائم ترک شما را افزایش دهد. پزشک شما باید یک برنامه کاهشی به شما ارائه دهد. بسته به میزان دوز مصرفی شما، ممکن است ماه ها طول بکشد تا به طور کامل بتوانید مصرف کلونازپام را ترک کنید. هنگامی که دوز مصرفی خود را کاهش دادید، سعی نکنید به مصرف دوزهای بیشتر روی آورید، مگر با تشخیص و توصیه پزشک خود.

دوز کاهش یافته خود را در بهترین زمان ممکن مصرف کنید. بسته به علائم ترکی که تجربه می کنید، دوز کاهش یافته خود را در زمانی مصرف کنید که به شما کمک می کند به بهترین شکل با علائم آن مقابله کنید. این امر به شما در کنترل علاٸم ترک کمک خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر با بی خوابی یا کابوس های شبانه دست و پنجه نرم می کنید، داروهای خود را شب مصرف کنید. استفاده از یک برنامه درمانی سم زدایی به شما در کنترل علائم ترک و اختلالات و بیماری های زمینه ای که برای آن دارو مصرف می‌کردید کمک خواهد کرد. بهره گیری از یک برنامه سم زدایی پزشکی و حرفه ای تحت نظر پزشکان متخصص در این زمینه به کاهش خطرات ناشی از ترک کلونازپام کمک خواهد کرد و احتمال موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

ترک کلونازپام

ترک کلونازپام

مراقب علائم ترک کلونازپام باشید

اکثر افراد ظرف یک تا دو روز پس از آخرین دوز کلونازپام، علائم ترک را تجربه خواهند کرد. از آنجایی که کلونازپام ممکن است بین پنج تا چهارده روز در بدن شما بماند، به احتمال زیاد علائم ترک را یک یا دو هفته پس از آخرین دوز مصرف مشاهده نخواهید کرد.

انتظار داشته باشید که علائم ترک به مدت چندین هفته تا چندین ماه ادامه داشته باشد. حتی اگر از برنامه کاهش تدریجی مصرف خود پیروی کنید، ممکن است علائم ترک را تجربه کنید. گاهی اوقات علاٸم ترک، فقط چند روز یا چند هفته ادامه می یابد اما اغلب، چند هفته یا چند ماه طول می‌کشند. قوی باشید، زیرا طبیعی است که علائم ترک مدت طولانی ادامه داشته باشند، اما در نهایت به پایان خواهند رسید. اگر بطور ناگهانی اقدام به ترک کلونازپام کنید به جای کاهش تدریجی، علائم بدتر و طولانی تر خواهند شد.

در موارد نادر، علائم ممکن است یک یا دو سال طول بکشد. علاٸم طولانی مدت، معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی به طور ناگهانی اقدام به ترک کلونازپام می‌کند یا به مدت طولانی دوز بالایی مصرف کرده است. هنگام سم زدایی مراقب سلامتی خود باشید. سم زدایی ممکن است چیزهای زیادی از شما بگیرد، بنابراین انتخاب های سالمی داشته باشید. یک رژیم غذایی متعادل که شامل سبزیجات باشد مصرف کنید، مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش سبک انجام دهید.

گوشت بدون چربی، مقدار زیادی سبزیجات و میوه را در رژیم غذایی خود قرار دهید

روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید

ورزش های هوازی سبک انجام دهید

7 تا ۹ ساعت خواب مفید داشته باشید

از سموم و مواد محرک و مانند کافئین، کوکائین، تنباکو، الکل و مواد مخدر اجتناب کنید

یک سیستم پشتیبانی برای خود ایجاد کنید. داشتن دوستان و بستگانی که تلاش‌ های شما را مورد حمایت قرار می دهند، به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی مراحل ترک کلونازپام را پشت سر بگذارید. با افرادی ارتباط برقرار کنید که به شما اهمیت می دهند. برنامه ای ترتیب دهید تا در صورت نیاز به صحبت و کمک برای مقابله با علائم ترک، بتوانید با آنها تماس بگیرید. از خانواده و دوستان خود بخواهید که در شرایط سخت در کنار شما باشند. بگویید: «ترک مصرف کلونازپام برای من دشوار خواهد بود و رنج و درد فراوانی را ممکن است تجربه کنم. واقعا خوشحال میشوم که کنارم باشید. اگر زمانی نیاز به هم صحبت داشته باشم ایرادی ندارد با شما تماس بگیرم؟»

قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل های بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است وسوسه شوید تا به منظور غلبه بر علاٸم ترک کلونازپام به داروها یا مکمل های بدون نسخه روی آورید، اما ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شوید. قبل از مصرف هر دارویی، حتی اگر بی ضرر به نظر برسد، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

از مصرف الکل و حشیش خودداری کنید

الکل و حشیش ممکن است در روند ترک شما اختلال ایجاد کنند و یا علائم ترک شما را تشدید کنند. اگرچه ممکن است در حین گذراندن دوره سم زدایی، تمایل شدیدی به مصرف کلونازپام داشته باشید، در عوض با فردی که به آن اعتماد دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشت روانی و یا پزشک خود صحبت کنید.

در برنامه‌ کاهش تدریجی خود، از برگشتن به دوزهای قبلی اجتناب کنید. پس از کاهش مصرف دوز، از بازگشت به دوز قبلی خودداری کنید، حتی اگر احساس می کنید به آن نیاز دارید. علائم ترک، بخش طبیعی از روند ترک کلونازپام است و افزایش دوز شما مانع از آن نخواهد شد. اگر احساس می کنید قادر به مقابله با علائم ترک نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

مهارت‌ های مقابله‌ای خود را تقویت کنید

مهارت‌ های مقابله‌ ای خوب به شما کمک می‌ کنند تا در طول فرآیند سم‌ زدایی بتوانید به راحتی با علاٸم ترک کلونازپام مقابله کنید و همچنین به شما کمک خواهد کرد تا با اختلالات روانی خود کنار بیایید. اگر با اختلالات اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی یا اختلال هراس دست و پنجه نرم می کنید، مهارت های مقابله ای به شما در کنترل علائم کمک خواهد کرد.

با متخصص سلامت روان خود مشورت کنید تا روش های بهتری برای مقابله با علاٸم ترک کلونازپام بیاموزید. ورزش، یوگا، مدیتیشن و تمرکز بر زمان حال را امتحان کنید. عوامل وسوسه انگیز و محرک های خود را شناسایی کنید. موردی که شما را وسوسه می کند تا به مصرف کلونازپام روی آورید، منجر به علائم ترک شده و یا استرس یا اضطراب شما را افزایش می دهد، ردیابی کنید. سعی کنید از این محرک ها اجتناب کنید یا روش های بهتری برای مقابله با آنها پیدا کنید. از سیستم پشتیبانی خود بخواهید در زمان مواجهه با یک محرک در کنار شما باشد.

بهترین روش ترک کلونازپام

بهترین روش ترک کلونازپام

بهترین روش ترک کلونازپام

همانطور در مقاله گفتیم هرگونه مصرف خارج از دستور یا فراتر از دستور پزشک کلونازپام می تواند باعث اعتیاد و وابستگی بیماران شود و هرگونه درمان خودسرانه و قطع مصرف نه تنها به بیماران کمکی نمی کند بلکه و باعث بروز علائم ترک و محرومیت در بیماران می شود به همین منظور بهترین روش ترک کلونازپام ترک بستری در مرکز ترک اعتیاد می باشد و بیمار تنها با مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد می تواند سلامت خود را بدست آورد. ترک کلونازپام یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد و تمامی مراحل درمان تحت نظر مجرب ترین درمانگران و کادر درمانی انجام می شود و جلسات مشاوره و روان درمانی این امکان را به بیماران می دهد تا صدمات وارد شده بر روان خود در اثر مصرف هر مخدر یا محرک را جبران کنند، همچنین به منظور درمان هرچه بهتر جلسات مشاوره ای و درمانی حتی بعد از ترخیص بیمار نیز ادامه پیدا میکند و به بیمار این امکان را می دهد تا به سادگی بتواند در مقابل وسوسه مصرف مجدد در بیاید.

روش ترک کلونازپام در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

درمان بصورت ترک تدریجی با ۷ روز بستری و درصورت وجود علائم، با نظر پزشک ممکن زمان بستری افزایش پیدا کند.

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روش های ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی کلونازپام در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول ترک کلونازپام

آیا کلونازپام مخدر است و مرفین دارد؟
قرص کلونازپام از مشتقات مرفین نیست به همین جهت، مخدر نمی باشد اما مصرف هم‌زمان آن با داروهای دیگر ممکن است احتمال بروز مشکلات حاد تنفسی، کما یا مرگ را بالا ببرد.

آیا کلونازپام تست اعتیاد را مثبت می‌کند؟
اکثر بنزودیازپین‌ ها در تست اعتیاد تشخیص داده می‌شوند. البته برخی از این داروها مانند کلونازپام و آلپرازولام ممکن است در تست اعتیاد معمولی نشان داده نشوند. اما کلونازپام در تست بنزودیازپین قابل تشخیص است.

قرص کلونازپام چند روز در بدن میماند؟
کلونازپام نیمه عمری در حدود ۲۰ تا ۵۰ ساعت در بدن فرد دارد. به همین دلیل کلونازپام مقدار بیشتری نسبت به داروهای مشابه در بدن باقی می‌ماند.

آیا کلونازپام خواب‌آور است؟
همانطور که گفتیم از قرص کلونازپام برای درمان اضطراب و استرس نیز استفاده می‌شود، به همین دلیل خواب‌آلودگی یکی از واضح‌ترین عوارض این داروی خواب‌آور و آرام‌بخش است که حتی در اولین دوز کلونازپام نیز قابل احساس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *