کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر هروئین بر سیستم عصبی
6 تیر 1400
الکل و ناپروکسن
عوارض مصرف همزمان الکل و ناپروکسن
6 تیر 1400
نمایش همه
مرکز ترک اعتیاد

تشخیص اختلال در مصرف الکل

۰
(۰)

اختلال مصرف الکل یک مسئله گسترده‌ و شناخته‌شده در جامعه‌ها است که تأثیرات عمیقی بر زندگی افراد و جامعه دارد. این اختلال، با وجود مشکلات جسمی و روانی خود، می‌تواند به صورت ناشناخته و تدریجی زندگی فرد را تحت تأثیر قرار داده و روندی پیش بینی نشده را برای افراد ایجاد کند. در این مقاله، به بررسی عوامل مؤثر در ایجاد اختلال مصرف الکل، نشانه‌ها و تشخیص آن، و تأثیرات آن بر فرد و جامعه خواهیم پرداخت.

بسیاری از افراد بزرگسال گزارش می دهند که در موقعیت های اجتماعی و یا زمانی که می خواهند به تمدد اعصاب بپردازند به مصرف الکل روی می آورند. در واقع الکل، ماده ای است که احتمال پیامدهای نامطلوب را برای فرد افزایش خواهد داد و همچنین ممکن است منجر به وابستگی و اعتیاد شود. آگاهی از علائم و نشانه های سوء مصرف آن یا وابستگی در مقابل مصرف ممکن است کمی دشوار باشد، اما اگر فکر می کنید یکی از عزیزانتان با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کند، آگاهی از علائم احتمالی هشدار دهنده بسیار مهم است.

اختلال مصرف الکل

مسمومیت با الکل

برای اکثر افراد، از لحاظ رفتار و اختلال قابل مشاهده، بین نوشیدن یک فنجان شراب به همراه شام و خوردن چندین گیلاس مشروبات الکلی، تفاوت قابل توجهی وجود دارد، اما الکل ممکن است بسیار بیشتر از آنچه که شما اطلاع دارید تاثیر گذار باشد. به محض نوشیدن یک جرعه الکل، میزان غلظت الکل در خون (BAC) شما افزایش خواهد یافت. هرچه میزان غلظت الکل در خون (BAC) بالاتر رود، احتمال بروز علائم ظاهری اختلال در شما بیشتر خواهد شد.

اگر شک دارید که یکی از اطرافیان شما مقدار زیادی نوشیدنی الکی مصرف کرده است، به دنبال علائم زیر باشید:

لکنت زبان

کاهش خویشتن داری

اختلال در هماهنگی و مهارت های حرکتی

احساس گیجی

مشکلات حافظه

مشکلات تمرکز

تغییرات کلی شخصیت

تغییراتی که ممکن است به دلیل نوشیدن الکل اتفاق بیفتد ممکن است نامحسوس باشد، مانند فردی که در زمان نوشیدن بیشتر حرف می زند و یا اجتماعی می شود. اجتماعی شدن، دلیل مهمی است که بسیاری از افراد در موقعیت های اجتماعی به نوشیدن الکل روی می آورند. علائمی که نشان دهنده این است که فرد در حال نوشیدن مشروبات الکلی است نیز ممکن است شدید و شامل پرخاشگری، خشونت یا انجام رفتارهای پرخطر باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

تغییراتی که به دلیل نوشیدن الکل رخ می‌دهد، ممکن است به‌طور ناشناخته ای رخ دهد، مانند شخصی که وقتی بیشتر می‌نوشد، بیشتر صحبت می‌کند و در جمع‌ها فعالیت می‌کند. این پدیده اجتماعی شدن، یک دلیل اساسی است که بسیاری از افراد در موقعیت‌های اجتماعی به نوشیدن الکل روی می‌آورند. همچنین، نشانه‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهند فرد در حال نوشیدن مشروبات الکلی است و این نشانه‌ها ممکن است شدید باشند، از جمله پرخاشگری، خشونت یا انجام رفتارهای پرخطر.

مسمومیت با الکل

علل ایجاد اختلالات مصرف الکل

اگر متوجه شدید که فردی گاهی اوقات الکل می نوشد یا حتی دچار اختلال می شود، ممکن است به معنای وابستگی به الکل نباشد، اما می تواند نشان دهنده سوء مصرف الکل یا حتی اعتیاد به آن باشد.

علل ایجاد اختلالات مصرف الکل به وسیله عوامل متعدد و پیچیده‌ای مشخص می‌شوند. فشارهای روزمره زندگی، استرس‌های روحی، مسائل اجتماعی و فرهنگی، همچنین مشکلات شخصیتی می‌توانند به ایجاد این اختلالات کمک کنند. به عنوان یک راه کار فرار از مشکلات، برخی افراد به مصرف الکل روی می‌آورند. علاوه بر این، فرهنگ مصرف الکل در برخی جوامع ممکن است تشویق کننده باشد و مصرف اجتماعی الکل به عنوان یک رفتار معمول شناخته شده باشد. همچنین، عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند نقشی در افزایش احتمال ایجاد اختلالات مصرف الکل داشته باشند.

علائم رایج هشدار دهنده سوء مصرف:

دائما مشغول نوشیدن الکل هستند

عدم علاقه و یا شرکت در فعالیت هایی از قبیل مدرسه یا محل کار

عدم توانایی در کنترل نوشیدن و یا نوشیدن مکرر و بیشتر از میزان مورد نظر

رفتارهای نامنظم و خشونت آمیز

ادامه نوشیدن با وجود این که فرد می داند مجبور به انجام کارهایی مانند رانندگی است

ادامه به نوشیدن حتی اگر شرایط جسمی بدتر شود

ایجاد اختلال در سایر فعالیت ها و یا تعهدات به دلیل خماری

از دست دادن حافظه

غش کردن

نشانه های هشدار دهنده سوء مصرف الکل بدون اعتیاد به آن وجود دارد، اما سوء مصرف ممکن است به یک اعتیاد و حتی وابستگی جسمی به الکل تبدیل شود.

حتما مطالعه کنید: علائم اعتیاد به الکل

اختلال و نشانه های سوء مصرف الکل

علائم و نشانه‌های اختلالات مصرف الکل

علائم و نشانه‌های اختلالات مصرف الکل می‌توانند به صورت متنوع ظاهر شوند. شخص ممکن است تحت تأثیر مشروبات الکلی قرار گرفته و تغییرات در رفتار و شخصیت خود را نشان دهد. افزایش حجم مصرف الکل و تجربه مشکلات کنترلی بر روی میزان مصرف، از میان علائم اصلی اختلال مصرف الکل به حساب می‌آیند. افراد ممکن است تحت تأثیر الکل تصمیمات غیرمعقولانه‌تری را اتخاذ کنند و یا حتی در مواقع خاص، رفتارهای خطرناکی انجام دهند که در وضعیت عادی تصور نمی‌شود.

به‌طور کلی، تغییرات در رفتار اجتماعی، تعامل با خانواده و دوستان، مشکلات در محیط کار، و تحت تأثیر قرار گرفتن عواطف و عوامل روانشناختی نشانه‌هایی از اختلالات مصرف الکل محسوب می‌شوند. در این قسمت این اختلالات را برای شما لیست کرده ایم:

افزایش مصرف الکل

کم تر کردن کنترل مصرف

تحمل بیشتر

عدم توانایی در کنترل رفتار

دیده نشدن در موقعیت های اجتماعی

مشکلات در روابط شخصی و خانوادگی

کاهش توجه به مسئولیت ها

پیشرفت بیماری جسمی

اختلالات روانشناختی

تشخیص اختلال در مصرف الکل

به این فکر کنید که آیا برای پنهان کردن نوشیدن مشروبات الکلی خود دروغ می گویید یا غالباً نسبت به این مورد احساس گناه می کنید. آیا احساس می کنید که برای استراحت به نوشیدن الکل نیاز دارید و یا در هنگام نوشیدن الکل اغلب بیهوش می شوید؟ این ها می توانند نشان دهنده مشکلات احتمالی سوء مصرف باشند.

بسیاری از علائم و نشانه های سوء مصرف که در بالا ذکر شده است ممکن است نشان دهنده اختلال در مصرف الکل باشد. برای تشخیص اختلال در مصرف الکل، معیارهایی در راهنمایی تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) اراٸه شده است که باید در نظر گرفته شود. افرادی که در طی یک دوره ۱۲ ماهه، دو مورد از ۱۱ معیار را داشته باشند، ممکن است مبتلا به اختلال در مصرف الکل باشند و درجه شدت و ضعف آنها به صورت خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی می شود.

حتما مطالعه کنید: عوارض ترک الکل

تشخیص اختلال در مصرف الکل

شناسایی علائم رایج اختلال در مصرف الکل

علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلال در مصرف الکل که شامل علائم هشدار دهنده اختلال در مصرف الکل می باشد، می توانید برای شروع مکالمه با فرد آماده شوید.

اکثر افرادی که مبتلا به اختلال در مصرف الکل هستند، صرف نظر از میزان مصرف آنها، می توانند از خدمات مشاوره ای مرکز ترک الکل طلوع، استفاده نمایند. متأسفانه، فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به اختلال در مصرف الکل تصمیم می گیرند که درخواست کمک کنند، به همین دلیل شناسایی فعالانه اختلال در مصرف الکل بسیار ضروری است.

ترک الکل، یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوع به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد که کلیه برنامه درمانی تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد و به بیماران این امکان را می دهد تا مطابق بروز ترین روش درمان همچون ایمپلنت نالتروکسان اقدام به درمان اعتیاد خود نمایند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۰ / ۵٫ شمارش آرا: ۰

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =