ترک قمار
ترک قمار
4 اردیبهشت 1400
کلینیک ترک اعتیاد
اعتیاد به الکل و بی خوابی
4 اردیبهشت 1400
نمایش همه
کلینیک ترک الکل
۳٫۳
(۳)

سوء مصرف الکل عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که در مقالات تاثیر مصرف الکل بر فشار خون و تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن به بررسی کامل آنها پرداخته ایم اما افزایش وزن، تنها یکی از مهمترین نکات بهداشتی است که در هنگام مصرف سوء مصرف الکل، باید به آن توجه داشته باشید.

مصرف الکل، در افزایش وزن نقش مهمی را ایفا می کند، بین مصرف الکل و افزایش وزن ارتباط تنگاتنگی وجود دارد چرا که الکل سرشار از شکر، کربوهیدرات و کالری خالی است و ممکن است در صورت نوشیدن الکل، به خوردن غذاهای ناسالم بیشتری روی آورید.

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن

هنگامی که شروع به نوشیدن الکل می کنید و یا در مصرف آن زیاده روی می کنید، این امر می تواند قسمت های مختلف بدن و زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از نگرانی های افراد که غالبا نسبت به آن کنجکاو هستند و سوالات زیادی در این مورد آن از مشاورین مرکز ترک الکل طلوعی دوباره می پرسند، افزایش وزن در اثر مصرف الکل است که در ادامه به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن دلایل متعددی دارد که برخی از آنها مستقیم و برخی دیگر غیرمستقیم بر افزایش وزن تاثیر خواهند گذاشت. اول اینکه، الکل به دلیل داشتن کالری به راحتی موجب افزایش وزن خواهد شد. نه تنها الکل کالری دارد، بلکه مواد افزودنی و ترکیبی که در بسیاری از نوشیدنی های الکلی وجود دارند، ممکن است حاوی کالری و همچنین شکر باشند.

کالری هایی که در نتیجه سوء مصرف این روانگردان بدست می آیند، به عنوان کالری خالی در نظر گرفته می شوند و به این معنا است که هیچ ارزش غذایی ندارند.

الکل، تحریک کننده اشتها نیز می باشد، بنابراین ممکن است تمایل بیشتری برای غذا خوردن داشته باشید و همچنین باعث ایجاد عادت های بد غذایی خواهد شد. در صورت نوشیدن الکل، نه تنها احساس گرسنگی خواهید کرد، بلکه خویشتن داری و مهار خود نسبت به خوردن غذا نیز دشوارتر خواهد شد، بنابراین، دیگر به فکر انتخاب غذاهای سالم نخواهید بود.

تحقیقات نشان داده است که نوشیدن دوره ای الکل، آن هم به میزان زیاد، ۴۱٪ خطر انتقال از وزن طبیعی به اضافه وزن، ۳۶٪ خطر انتقال از اضافه وزن به چاقی و ۳۵٪ خطر حفظ چاقی را در مقایسه با افرادی که الکل استفاده نمی کنند، افزایش می دهد.

یکی دیگر از دلایل تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن، خود الکل است که موجب تخریب سیستم عصبی مرکزی می شود و در نهایت تمام عملکردهای بدن شما را تحت تاثیر قرار داده و یا کاهش می دهد. این امر به احتمال زیاد، تاثیر قابل توجهی بر افرادی که به میزان زیادی الکل می نوشند (داٸم الخمر) دارد.

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن

تاثیرات مصرف الکل بر بدن

از دیدگاه سلامت بهداشت و روان، نوشیدن مشروبات الکلی با میزان کم نیز باعث بروز عوارض متعددی بر مصرف کننده می شود و نوشیدن بیش از حد آن می تواند موجب بیماری های مختلفی شود که بسیار خطرناک هستند به همین جهت ترک الکل، می تواند باعث بهبود سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده شود.

در خصوص ترک الکل باید بدانید، از آنجایی که وابستگی به الکل روانی و جسمانی می باشد، ترک الکل علاوه بر درمان جسمانی نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در مرکز ترک الکل می باشد به همین جهت برنامه درمانی و ترک الکل در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره تحت نظر مجرب ترین روانپزشک متخصص ترک الکل و تیم روانشناسی همراه با ارائه خدمات علوم اعصاب شناختی، رفتار درمانی شناختی (CBT) و ایمپلنت نالتروکسان به منظور کاهش میل به مصرف مجدد الکل انجام می گیرد.

حتما مطالعه کنید: ایمپلنت نالتروکسان

از اثرات فوری مصرف الکل، می توان به اختلال و ضعف در هماهنگی و قضاوت، مشکلات حافظه و کند شدن واکنش ها اشاره کرد. با مصرف یک فنجان نوشیدنی الکلی نیز ممکن است شاهد چنین پیامدهایی باشید و هر چقدر میزان مصرف بیشتر شود، این علائم به طور عمیق و آشکارتری خود را نشان خواهند داد.

زمانی که نوشیدنی الکلی مصرف می کنید، میزان قابل توجهی از الکل در جریان خون شما جذب می شود و سپس از طریق سایر بافت ها در کل بدن شما توزیع می شود.

کلینیک ترک الکل

تاثیرات الکل بر بدن

در ادامه به برخی دیگر از تاثیرات الکل بر بدن اشاره خواهیم کرد:

مصرف نوشیدنی های الکلی تاثیر قابل توجهی بر مغز شما خواهد گذاشت. تاثیراتی از قبیل تغییر سطح GABA و دوپامین که انتقال دهنده های عصبی هستند که بخشی از سیستم پاداش مغز به شمار می روند. اگر تغییراتی در هریک از این انتقال دهنده های عصبی ایجاد شود، ممکن است با چندین پیامد منفی از جمله افزایش ضربان قلب، پرخاشگری و افسردگی مواجه شود.

کبد، به عنوان مهمترین ارگان بدن شما، به میزان قابل توجهی تحت تاثیر نوشیدن الکل قرار می گیرد. کبد، الکل را پردازش و متابولیزه می کند. زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی، باعث متراکم شدن چربی در کبد می شود که ممکن است به یک بیماری خطرناکی به نام بیماری کبد چرب تبدیل شده و در نهایت منجر به سیروز شود.

مصرف نوشیدنی های الکلی، موجب افزایش سطح استروژن می شود و این امر خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش خواهد داد.

مصرف نوشیدنی های الکلی، موجب می شود معده شما مقدار زیادی اسید تولید کند، که ممکن است به انواع بیماری هایی چون تحریک و التهاب پوشش معده منجر شود.

موارد گفته شده تنها بخش کوچکی از عوارض مصرف الکل می باشند و بدیهی است که سوء مصرف این روانگردان عوارض متعدد دیگری برای مصرف کنندگان به همراه خواهد داشت اما نکته با اهمیت این است بسیاری از این عوارض با ترک الکل قابل بهبود و پیشگیری هستند و همانطور که پیش تر اشاره کردیم، تنها روش اصولی برای ترک الکل بستری در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک الکل تهران می باشد.

 

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن

جالب است بدانید مطالعه اجمالی بر روی ۲۱۳۶ فرد بزرگسال آمریکایی که تصمیم به ترک الکل داشتند (خواه موفقیت آمیز یا خیر)، نشان می دهد که وقتی از شرکت کنندگان در مورد پیامدهای مستقیم مصرف الکل سوال پرسیدیم:

از هر ۳ نفر ۱ نفر، به افسردگی مبتلا کرده است. (۳۸٪)

از هر ۳ نفر ۱ نفر، به فشار خون بالا مبتلا شده است. (۳۱٪)

از هر ۶ نفر ۱ نفر، بیماری کبدی را گزارش کرده است (۱۷٪)

از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر به سیروز مبتلا شده است (زخم کبد) (۱۲٪)

از هر ۱۰ نفر ۱ نفر، بیماری های قلبی عروقی را گزارش کرده است (۱۱٪)

از هر ۷ نفر ۱ نفر، سیستم ایمنی ضعیف را گزارش کرده است (۱۵٪)

از هر ۱۳ نفر ۱ نفر، ابتلا به سرطان را گزارش کرده است (۷٫۸٪)

از هر ۱۰ نفر ۱ نفر، آسیب عصبی را گزارش کرده است (۱۱٪)

از هر ۱۲ نفر ۱ نفر پانکراتیت را گزارش کرده است (۸٫۴٪)

از هر ۱۱ مورد ۱ مورد دچار تشنج شده است (۹٪)

مواردی که در قسمت قبل به آنها اشاره کردیم، تنها بخشی از تاثیراتی است که الکل می تواند بر بدن شما بگذارد و متاسفانه اثرات سوء مصرف الکل طیف گستره تری از بیماری ها را در برمی گیرد.

کلینیک ترک الکل

کلینیک ترک الکل

سخن پایانی:

در این مقاله به بررسی تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن پرداختیم و چندی از مهمترین دلایل افزایش وزن بر اثر مصرف الکل را بررسی کردیم و به معرفی برخی از عوارض سوء مصرف الکل پرداختیم، اما همانطور که در مقاله گفتیم، بسیاری از عوارض سوء مصرف الکل بعد از ترک الکل در مرکز ترک الکل طلوعی دوباره قابل درمان و بهبود هستند و کافیست هر چه زودتر اقدام به درمان نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه و روش درمانی در کلینیک ترک الکل طلوعی دوباره می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۳ / ۵٫ شمارش آرا: ۳

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.