کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر سن بر اعتیاد
19 مرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر مصرف کوکائین بر سلامت مصرف کننده
19 مرداد 1400

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: چرا مصرف کنندگان هروئین اغلب دچار خارش می شوند؟ در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چرا خارش معمولا با مصرف مواد افیونی همراه است و همچنین نحوه مهار کردن آن را برای شما بیان خواهیم کرد و به بررسی مصرف هروئین و خارش بدن خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: هروئین

آیا می خواهید بدانید که چرا مصرف هروئین باعث خارش بدن شما می شود؟ خارش، رفتاری است که به طور مکرر در افرادی است که با اعتیاد به هروئین دست و پنجه نرم می کنند، مشاهده می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که فقط مصرف هروئین نیست که باعث خارش افراد می شود، تمام مواد افیونی ممکن است احساس خارش را در افراد ایجاد کنند. چرا؟

مصرف هروئین و خارش بدن

هروئین عوارض جانبی ناخوشایندی برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت که یکی از آنها خارش است. در این مقاله چند روش مختلف را توضیح خواهیم که مصرف هروئین ممکن است باعث خارش می شود.

سیستم ایمنی

بطور کلی، سیستم ایمنی بدن باعث می شود بدن دچار خارش شود تا بدن از شر مواد مضر موجود در پوست مانند میکروب های عفونی یا مواد حساسیت زا، خلاص شود. هنگامی که بدن شما یک مهاجم نا آشنا و بیگانه را در پوست، بینی یا چشم تشخیص می دهد، واکنش ایمنی که شامل تولید هیستامین است را فعال می کند.

هیستامین ها باعث التهاب و همچنین خارش می شوند. بدن ممکن است مواد شیمیایی موجود در هروئین را به عنوان ماده حساسیت زا یا مهاجمان دیگر اشتباه بگیرد. وقتی هروئین در سراسر بدن می چرخد، همان واکنش ایمنی را ایجاد می کند و احساس خارش نتیجه آن است.

اعصاب

احساس خارش از طریق اعصاب از پوست به مغز شما انتقال می یابد. برخی از نورون های (سلول های عصبی) موجود در پوست شما حاوی گیرنده های خاصی هستند که هروئین ممکن است به آنها متصل شود. زمانی که هروئین با این گیرنده ها ارتباط برقرار می کند، موجب فعال شدن آنها شده و باعث می شود سیگنال های خارش را به مغز شما بفرستند.

آسیب به پوست

خارش ناشی از مصرف هروئین همچنین ممکن است ناشی از عوامل قابل مشاهده تری باشد. آسیب های ناشی از تزریق های کوچک نیز ممکن است موجب خارش شوند. هنگام تزریق هروئین، این فرآیند ممکن است منجر به آسیب، آبسه و عفونت های پوستی در محل تزریق شود. خارش در این موارد در طول مدت بهبودی نیز احتمالا ادامه خواهد داشت.

حتما مطالعه کنید: آبسه ناشی از تزریق هروئین
مصرف هروئین و خارش بدن

مصرف هروئین و خارش بدن

نحوه درمان خارش ناشی از مصرف هروئین

برخی موارد وجود دارد که برای رفع خارش می توانید از آنها استفاده کنید. داروهای ضد خارش مانند آنتی هیستامین ها یا استروئیدهای موضعی می توانند به بهبود علائم جسمی کمک کنند. داروهای ضد اضطراب هم در رفع استرس و اجبارهای ذهنی مفید واقع خواهند شد. درخواست کمک از یک درمانگر با تجربه و آموزش دیده نیز ایده خوبی است.

بهترین روش برای مقابله با خارش ناشی از مصرف هروئین، ترک هروئین است. ترک هروٸین ممکن است روند طولانی داشته باشد و برای دریافت ایمن ترین و موثرترین درمان، به مراقبت و راهنمایی تخصصی نیاز دارید. بنابراین ضروری است که برنامه درمانی در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران، انجام بگیرد.

عادت به کندن پوست که ناشی از مصرف هروئین است

کندن پوست یک رفتار متداول در بین مصرف کنندگان هروئین است.

کندن پوست، اغلب به دلیل خارش شدید ناشی از مصرف مواد مخدر است. کندن پوست ممکن است در زمان مصرف هروئین و همچنین در هنگام ترک صورت گیرد. اضطراب و بی قراری ناشی از مصرف هروئین ممکن است باعث شود مصرف کنندگان به خودزنی روی آورند. یکی از علائم ترک این است که فرد احساس می کند که یک حشره بر روی پوست او راه می رود، که ممکن است باعث تحریک فرد به کندن پوست شود.

گاهی اوقات، کندن پوست ناشی از یک اختلال روانی (درماتیلومانیا) است که در آن افراد نمی توانند جلوی خود را در خراشیدن یا کندن پوست خود بگیرند. کندن پوست معمولاً اثرات زیادی بر سلامتی ندارد، اما ممکن است باعث بدتر شدن التهاب شده و آثار ناخوشایندی بر روی پوست بگذارد. کندن پوست ممکن است منجر به استرس و سایر مشکلات و اختلالات روانی شود.

درماتیلومانیا

درماتیلومانیا که همچنین “اختلال دفع” یا “اختلال خراشیدن پوست” نامیده می شود، نوعی اختلال وسواس فکری – عملی است که در آن فرد یک اصرار یا اجبار مکرر برای کندن پوست خود دارد. درماتیلومانیا معمولا همزمان با سایر اختلالات روانپزشکی مانند اضطراب و افسردگی و همچنین سوء مصرف مواد رخ می دهد. افرادی که هروئین و سایر مواد افیونی را مصرف می کنند، گاهی اوقات به این اختلال مبتلا می شوند.

مصرف هروئین و خارش بدن

مصرف هروئین و خارش بدن

چگونه مانع از کندن پوست شویم و به بهبود زخم های ناشی از آن کمک کنیم؟

کندن پوست، اخیرا به عنوان یک اختلال روانی شناخته شده است. به همین دلیل، هنوز هیچ درمان استانداردی برای آن پیدا نشده است. با این وجود، ترکیبی از داروها و مشاوره با یک روانپزشک با تجربه می تواند موفقیت آمیز باشد. داروها به کاهش اضطراب و برطرف کردن عوامل جسمی ایجاد خارش کمک خواهند کرد، در حالی که مشاوره می تواند به بیمار یاد دهد که چگونه از طریق تکنیک های مختلف کندن پوست خود را کنار بگذارد. رفتار درمانی شناختی معمولا به بیماران کمک می کند تا مهارت هایی را برای کنترل انگیزه های خود برای ممانعت از کندن پوست و ایجاد رفتار مثبت جایگزین بیاموزند.

اگر کندن پوست به حدی شدید باشد که باعث ایجاد ناراحتی و پریشانی در زندگی شما شده است، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. با این وجود، چند روش و ایده وجود دارد که می توانید در منزل امتحان کنید تا از کندن پوست خود جلوگیری کنید:

هنگامی که احساس کردید که تمایل به کندن پوست خود دارید، به مراقبت از پوست خود بپردازید. به جای آن سعی کنید از مرطوب کننده استفاده کنید.

دستان خود را به طور داٸم مشغول نگه دارید. با یک مکعب فیجت، یک کاردستی ساده یا حتی یک توپ استرس خود را سرگرم کنید.

از اعضای خانواده بخواهید وقتی می بینند شما در حال کندن پوست خود هستید، به شما هشدار دهند

سعی کنید مدت طولانی در برابر تمایلات خود به کندن پوست مقاومت کنید

اشیایی مانند موچین یا سنجاق را دور از دسترس قرار دهید.

عوامل محرک را شناسایی کنید

پوست خود را تمیز نگه دارید

ناخن های خود را کوتاه کنید

دستکش بپوشید

مصرف هروئین و خارش بدن

مصرف هروئین و خارش بدن

سخن پایانی

سوء مصرف هروئین، عوارض روانی و جسمانی مخربی برای مصرف کننده به همراه دارد که در این مقاله به بررسی مصرف هروئین و خارش بدن پرداخته ایم و گفتیم که تنها راه مقابله با این عوارض ترک هروئین، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران می باشد که بستری در این کلینیک امکان روان درمانی در کنار درمان جسمانی را می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *