قرص زولپیدم
قرص زولپیدم چیست؟
18 مهر 1401
مرکز ترک اعتیاد
مدت زمان ترک مواد مخدر تریاک
18 مهر 1401
نمایش همه
هروئین چیست؟
۴٫۷
(۳)

هروئین ابتدا در سال ۱۸۷۴ در  انگلستان ساخته شد و در سال ۱۸۹۰ به عنوان یک دارو معرفی و مورد استفاده پزشکی قرار گرفت که با مشخص شدن خاصیت اعتیادزایی و ایجاد وابستگی بالای آن، مصارف پزشکی و تولید قانونی آن قطع شد و دولت ها با راه اندازی برنامه های متعدد پیشگیری از اعتیاد و وضع قوانین سخت نسبت به آگاهی مردم از خطرات مصرف این محرک قدرتمند تلاش کردند.

مرفین نیز خود از گیاه خشخاش بدست می آید و تغییرات در مولکول های آن باعث تهیه هروئین می شود که بسیار قدرت مند است و با سرعت زیادی در چربی حل می شود. هروئین بعد از مصرف به سرعت به صورت متراکم به مغز مصرف کننده می رسد به همین جهت هروئین بسیار خطرناک می باشد و وابستگی جسمانی و روانی شدیدی ایجاد می کند.

باید بدایند که هروئین یک پودر تلخ مزه و بسیار نرم با رنگ سفید می باشد اما از آنجایی که در ساخت آن از ترکیبات مختلفی استفاده می شود و درجه خلوص آن بسیار متفاوت است ممکن به رنگ قهوه ای نیز دیده شود که این تغییر رنگ نشانه وجود افزودنی ها و ناخالصی های متفاوت در این مخدر می باشد. مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره در این مقاله به طور جامع به هروئین و علام مصرف آن پرداخته است

علائم مصرف هروئین

انواع هروئین کدامند؟

هروئین خالص، همانطور که گفتیم سفید رنگ است اما به ندرت در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد و دلالان بازار مواد اعتیاد مخدر برای سود بیشتر خود فرم ناخالص آن که تنها حاوی ۱۰ الی ۱۵ درصد هروئین می باشد را به مشتریان عرضه می کنند و در ترکیب آن از شیرخشک، نشاسته، پودر گچ، پودر بی کربنات، پودر گلوکز، کافئین و آرد استفاده می کنند به همین جهت این مخدر ممکن است در طیف رنگی سفید تا قهوه ای تیره در دسترس مصرف کنندگان قرار بگیرد.

نحوه مصرف هروئین

هروئین به روش های تدخین، استنشاق و تزریق مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

مصرف بصورت تدخینی

برای مصرف بصورت تدخینی، هروئین را بر روی زرورق می ریزند و آن را کمی حرارت می دهند سپس دود حاصل از سوختن آن را از راه دهان به بالا می کشند.

مصرف بصورت استنشاقی

در مصرف استنشاقی که از محبوبیت کمتری میان مصرف کنندگان برخوردار است، هروئین را روی کاغذ صافی می ریزند و آن را طریق بینی اسنیف می کنند.

مصرف بصورت تزریقی

برای مصرف بصورت تزریقی، ابتدا هروئین را با آب لیمو، جوهر لیمو و یا قرص ویتامین ث در قاشق حل می کنند و به آن حرارت می دهند سپس محلول بدست آمده را به کمک سرنگ بصورت وریدی یا عضلانی مصرف می کنند.

اما باید بدانید که مضرات مصرف هروئین محدود به مصرف کننده نمی باشد و از آنجایی که متاسفانه شایع ترین روش هروئین مصرف تزریقی می باشد و بسیاری از مصرف کنندگان به دلایل مختلف از سرنگ اشتراکی استفاده می کنند. استفاده از سرنگ اشتراکی یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به بیماری های ویروسی، ایدز و HIV می باشد.

اما این روزها طبق بررسی های مختلف مشخص شده که مصرف هروئین بصورت استنشاقی در میان جوانان بسیار رایج شده است که دو علت عمده آن عبارتند از:

فرار از برچسب تزریقی بودن

عدم ابتلا به بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز

مرکز ترک اعتیاد

دلایل مصرف

چرا افراد به مصرف هروئین وابسته می شوند؟

یکی از اصلی ترین دلایل مصرف هروئین، مصرف بصورت تفریحی یا آزمایشی تحت تاثیر دیگران و با فشار گروه همسالان و دوستان می باشد. باید بدانید که مصرف این مخدر در دفعات اولیه مصرف حس آرامش به بیماران می دهد این احساس آرامش باعث می شود تا بیماران به مصرف متعدد این مخدر روی آورند اما این حالت آرامش مدت زیادی دوام پیدا نمی کند و بعد از مدت کوتاهی بدن مصرف کننده نسبت به این مخدر وابستگی پیدا می کند و باید برای کسب حس بهتر دوز بیشتری استفاده کنند.

مرکز ترک اعتیاد

عوارض و اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین

مصرف هروئین در مدت کوتاهی پس از مصرف باعث بروز حس لذت شدیدی در مصرف کننده می شود که مصرف کنندگان آن را نوعی ارگاسم می نامند. مصرف این مخدر با گرم شدن و خشکی دهان و سنگینی به همراه است و مصرف کننده ممکن است دچار تهوع و استفراغ و خارش پوستی شود.

از آنجایی که این مخدر بر سیستم عصبی مصرف کننده تاثیر می گذارد عملکرد ذهنی مصرف کننده نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و کارکرد سیستم قلبی و عروقی مصرف کننده را بسیار کند می کندکه متاسفانه در بسیاری از مصرف کنندگان ممکن است باعث مرگ شود.

عوارض و اثرات بلند مدت مصرف هروئین

اعتیادزایی هروئین از مهمترین اثرات طولانی مدت مصرف اما مصرف این مخدر عوارض دیگری نیز برای مصرف کننده به همراه دارد که اصلی ترین و متداول ترین آنها عبارتند از:

عفونت قلبی

زوال رگ ها

اختلالات قاعدگی

تیرگی پوست و لب ها

اما مصرف هروئین با نشانه هایی همراه است که شناخت و آشنایی با این علائم می تواند در مرحله اول باعث آگاهی از اعتیاد مصرف کننده و در مراحل بعد، کمک به درمان و ترک اعتیاد هروئین شود به همین جهت در ادامه به بررسی علائم مصرف هروئین خواهیم پرداخت.

مرکز ترک اعتیاد

نشانه های مصرف

علائم و نشانه های مصرف هروئین

آبسه و ورم های چرکی در سطح پوست

زخم های متعدد در دست ها و پاها

مردمک های سنجاقی شکل

همچنین مصرف هروئین ممکن است نشانه هایی در زندگی مصرف کننده داشته باشد که شناخت این علائم نیز بسیار مهم است.

نوار لاستیکی به منظور بستن رگ ها

زرورق یا دستمال کاغذ سوخته شده

اما اعتیاد به هروئین تنها بر سلامت روانی و جسمانی مصرف کننده تاثیر ندارد و بر تمامی جوانب زندگی بیمار سایه می اندازد به همین جهت مصرف آن با نشانه هایی رفتاری متعددی نیز همراه است که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

افت تحصیلی و کاهش تمایل به انجام فعالیت های مربوط به تحصیل

اجتناب از شرکت در تفریحات و سرگرمی های دوستانه و خانوادگی

تحریک پذیری و واکنش های شدید نسبت به محرک ها

کلینیک ترک اعتیاد

علائم قطع مصرف

علائم ترک هروئین

احساس سرخوشی و آرامش بعد از مصرف این مخدر مدت زیادی دوام پیدا نمی کند و بعد از مدت کوتاهی مصرف کننده دچار بروز علائم ترک و محرومیت همچون اضطراب، خشم، همجنین افسردگی ترک هروئین دچار می شود که برخی از اصلی ترین این علائم عبارتند از:

تعریق شدید

التهابات پوستی

آب ریزش بینی و اشک ریزی

اما بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات تنفسی و اختلال توجه بخشی از عوارض مصرف هروئین می باشند و صدماتی که به مغز وارد می کند بسیار شدید می باشد که با توجه به اهمیت آن در ادامه به بررسی تاثیرات هروئین بر مغز می پردازیم.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر بر مغز

تاثیر هروئین بر مغز

هروئین در فاصله بسیار کوتاهی بعد از مصرف از سدهای خونی مغز عبور می کند و از آنجایی که سریعا به مرفین تبدیل می شود به گیرنده های افیونی مغز که مسئول کنترل درد هستند میچسبد و نواحی مغز که مسئول کنترل احساسات خوشایند بیمار هستند را تحریک می کند.

به این ترتیب مصرف مکرر هروئین باعث وابستگی جسمانی و روانی مصرف کننده می شود و عدم مصرف آن علائم محرومیت را در مصرف کننده پدید می آورد که بسیار سهمگین هستند که بسیاری از بیماران برای مقابله با این حالات به  مصرف مجدد روی می آورند.

ترک هروئین

اعتیاد به هروئین وابستگی جسمانی و روانی زیادی نیز ایجاد می کند به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک متخصص ترک اعتیاد می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد. شما می توانید به راحتی درمان خود را در بهترین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره و زیر نظر پزشکان و روانشناسان متخصص با به روز ترین روش ترک اعتیاد شروع کنید.

 

علائم ترک هروئین

ترک هروئین

 

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۴٫۷ / ۵٫ شمارش آرا: ۳

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.