مرکز ترک اعتیاد
دلایل اعتیاد به الکل
2 تیر 1400
کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر هروئین بر سیستم عصبی
2 تیر 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

هروئین و افسردگی

۵
(۲)

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: هروئین، مخدری بسیار اعتیاد آوری است که سوء مصرف آن عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد و در مقاله هروئین چیست؟ به بررسی مفصل این عوارض پرداخته ایم، اما یکی از اثرات سوء مصرف این مخدر افسردگی است و در این مقاله به بررسی رابطه مصرف هروئین و افسردگی خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین

تحقیقات نشان می دهد افرادی که به منظور ترک هروئین، وارد مراحل درمان می شوند سه تا چهار برابر بیشتر از سایر افراد دچار اختلال افسردگی می شوند. زمانی که عملیات سنتز مرفین و هروئین در دهه ۱۸۰۰ شروع شد، مردم هزاران سال بود که تریاک مصرف می کردند. هیچ کس نمی داند که مردم دقیقاً چگونه کشف کرده اند که شیر خشخاش در تسکین درد موثر بوده است، اما مردم از آن زمان تاکنون از مسکن های قوی که از تریاک گرفته می شد، استفاده کرده اند.

دلیل این که این داروها موثر هستند این است که آنها از مواد شیمیایی طبیعی مغز که به طور طبیعی بوجود می آیند تقلید می کنند. تحقیقات نشان داده است که دردهای جسمی و عاطفی موجب فعال شدن همان واکنش های عصبی شیمیایی در مغز می شوند. خواه پای یک فرد و یا قلب او با مشکل مواجه شود، مغز مواد افیونی درون زا را آزاد می کند تا سیگنال های درد را خنثی کرده و تجربه ذهنی درد را تسکین دهد.

هروئین و افسردگی

هروئین و افسردگی

زمانی که فرد دچار افسردگی می شود، دچار دردهای عاطفی مزمن و داٸمی می شوند که معمولاً با دردهای جسمی همراه هستند. این عوارض و مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد

کمردرد

درد اندام

درد مفصل

مشکلات دستگاه گوارش

یکی از دلایل احتمالی این اتفاق این است که کاهش میزان سروتونین و نوراپی نفرین نه تنها باعث افسردگی در افراد می شود بلکه باعث حساسیت بیشتر آنها نسبت به درد خواهد شد. بسیاری از افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند می گویند افسردگی باعث دردناک به نظر رسیدن تمامی امور خواهد شد.

ناراحتی های عاطفی و جسمی مزمن باعث می شود برخی از افراد برای مقابله با افسردگی و کاهش علاٸم آن به مصرف هروئین روی آورند. با تقلید از اندورفین طبیعی، هروئین به گیرنده های مغز متصل می شود و احساس درد را مسدود می کند و باعث می شود افراد هر احساسی را از تسکین جزئی گرفته تا سرخوشی کامل تجربه کنند. مصرف هروئین در برخی افراد ممکن است باعث ایجاد حس آرامشی شود که طی سالها تجربه کرده اند. متأسفانه، رابطه بین هروئین و افسردگی آن گونه ای نیست که برخی از افراد انتظار دارند.

با شروع اعتیاد، دلیل مصرف هروئین تغییر خواهد کرد و به این دلیل هروئین مصرف می کنند که مانع از ایجاد احساس بد در آنها می شود. با مصرف هروئین برای تجربه احساس بهتر، افراد علائم افسردگی خود را به مدت طولانی حفظ خواهند کرد.

هروئین و افسردگی

هروئین و افسردگی

هروئین و افسردگی

همانطور که پیش تر گفتیم، تحقیقات نشان می دهد افرادی که به منظور درمان وابستگی به هروئین وارد مراحل درمان می شوند سه تا چهار برابر بیشتر از سایر افراد جامعه دچار اختلال افسردگی اساسی می شوند. شکی نیست که مصرف هروئین و افسردگی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

اکنون سوال این است که آیا افسردگی باعث روی آوردن به هروٸین می شود و یا مصرف هروئین باعث افسردگی در شما می شود؟

تجربه افسردگی پس از مصرف هروئین تنها به مسئله بازگشت به میزان ناراحتی قبلی ناشی از اتمام اثر دارو اشاره ندارد. تحقیقات نشان می دهد که هروئین با ایجاد عدم تعادل شیمیایی طولانی مدت در مغز و بدن، در ایجاد افسردگی مزمن نقش مهمی را ایفا کند. حتی ممکن است باعث ایجاد تغییر در ساختار فیزیکی مغز شود و همچنین باعث فرسایش ماده سفید در مناطق مغزی شود که مسٸولیت تنظیم تصمیم گیری و واکنش به استرس را بر عهده دارد.

هم افسردگی و هم مصرف هروئین باعث افزایش هورمون کورتیزول در افراد می شود که باعث التهاب و ایجاد مشکلات جسمی و پزشکی فراوانی خواهد شد. افرادی که از لحاظ جسمی به هروئین وابسته می شوند، ممکن است علاٸم شدید افسردگی را تجربه کنند.

علائم ترک حاد، هم باعث درد و ناراحتی جسمی خواهد شد و هم اثرات روانی ناخوشایندی را در پی خواهد داشت.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک هروئین و درمان افسردگی

ترک هروئین و درمان افسردگی

اگرچه عوارض جسمانی ترک هروئین، که شامل تب و حالت تهوع می باشد کاملاً شناخته شده است، تاثیرات روانشناختی آن نیز به همان اندازه اهمیت دارد. در دوره های ترک هروئین، افسردگی یکی از علاٸم شایع است، که نشان دهنده تاثیر هروئین بر مغز است.

هروئین نه تنها سیستم پاسخ درد مغز را تحت تسلط خود قرار می دهد بلکه میزان دوپامین و سروتونین (این دو مواد شیمیایی مغز هستند و مسئولیت تنظیم خلق و خو و احساس لذت را بر عهده دارند) را نیز تغییر می دهد. وقتی این مواد شیمیایی اطراف مغز را احاطه می کند، افراد احساس لذت و سرخوشی می کنند. این موج سرخوشی فراوان، ممکن است قبل از تخلیه سروتونین، دوپامین و سایر مواد شیمیایی عصبی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و افراد را با حالات بدتری نسبت به قبل رها کند.

ترک هروئین، یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران می باشد که کلیه برنامه درمان تحت نظر مجرب ترین روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی با پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.

ترک هروئین همچنین ممکن است با تأثیر بر نحوه درک و تفکر مردم درباره زندگی خود باعث افسردگی شود. تحقیقات نشان می دهد که رسوایی، بدنامی و انزوای ناشی از اعتیاد در احساس ناامیدی در افرادی که هروئین مصرف می کنند نقش مهمی ایفا می کند. چرخه ولع مصرف موجب تضعیف روحیه شما خواهد شد و باعث می شود زندگی برای شما تیره و تار شود. به محض اینکه مردم شروع به درک تفاوت های خود و دیگران می کنند، ممکن است ارتباط خود را با خاطرات مثبت از دست داده و برنامه های آینده خود را نادیده بگیرند.

درد و ناهنجاری ناشی از تمام شدن هروئین، علائم شدید ترک و نیاز به یافتن هروئین بیشتر برای کاهش این علاٸم ممکن است موجب ایجاد افکار مایوس کننده ای در ذهن شود. به نظر می رسد به جزگ مرگ و یا معجزه راهی برای ترک اعتیاد وجود ندارد. این افکار موجب تقویت تغییرات عصبی شیمیایی ناشی از مصرف هروئین که باعث حفظ افسردگی می شوند، خواهند شد.

خوشبختانه این افکار غم انگیز واقع بینانه نیستند. چرخه اعتیاد و افسردگی دردناک است، اما ناامید کننده نیست. خواه افراد قبل از شروع مصرف هروئین علائم افسردگی داشته باشند و خواه بعد از آن این علاٸم را تجربه کنند، درمان به موقع و مناسب در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، به عنوان بهترین مرکز ترک هروئین تهران به آنها کمک خواهد کرد تا هم از شر افسردگی و هم از شر اعتیاد رهایی یابند.

 

درمان تشخیصی دوگانه برای اختلال افسردگی و اعتیاد به هروئین

درمان اعتیاد صرف نظر از سایر عوامل روانشناختی که ممکن است بر رفتار افراد تاثیر بگذارد، بر نحوه تاثیر سوء مصرف مواد بر آنها متمرکز است. به عنوان مثال، افراد ممکن است برای مدتی وقت خود را با شرکت در جلسات گروه درمانی مختلف سپری کنند و روش هایی که اعتیاد حرفه و روابط آنها را تحت تاثیر قرار داده است را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند.

برای بسیاری از افراد، این تمرکز بالا و شدید بر تأثیر مصرف مواد بسیار موثر است با این وجود، افراد مبتلا به اختلالات همزمان، با دریافت معالجه ای که به عوامل روانشناختی بیشتر رسیدگی می کند، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

بهبودی زودرس ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی بالینی، دوران سختی را رقم بزند. ممکن است احساس گیجی و ناامیدی بیشتری داشته باشند. بدون مصرف هروئین یا سایر مواد تسکین دهنده درد عاطفی، علائم افسردگی بدتر خواهد شد. افراد ممکن است وسوسه شوند که مصرف هروئین را دوباره شروع کنند و به طور کلی درمان را ترک کنند.

برنامه ها با یک رویکرد یکپارچه با ارائه خدمات منسجم که هم مشکلات بهداشت روان و هم اختلالات مصرف مواد را مورد بررسی قرار می دهند، از این نتایج جلوگیری می کنند. مداخلات مناسب و به موقع، ضمن کمک به افراد در مقابله با علائم روانشناختی موجب می شود افراد از مصرف مواد مخدر و الکل اجتناب کنند.

افرادی که در یک برنامه یکپارچه هستند، اگرچه مشغول درمان فردی بیماری روانی و مصرف داروهای ضد افسردگی یا سایر داروهای روانپزشکی خود هستند، ممکن است در گروه های درمانی مختلف برای درمان اختلالات مصرف مواد شرکت کنند. درمان تشخیصی دوگانه این موضوع را تایید می کند که عواملی غیر از سوء مصرف مواد ممکن است باعث افسردگی یا طولانی شدن مدت آن شوند.

با ارائه درمانی که مشکلات اساسی اختلالات روانی را مورد هدف قرار می دهد، برنامه های یکپارچه و منسجم به افراد کمک می کند تا از طریق روش هایی که حتی ممکن است از وجود آن آگاه نباشند، بهبود یابند. تحقیقات، این رویکرد را مورد حمایت قرار می دهد و نشان می دهد که کاهش افسردگی نتایج درمان سوء مصرف مواد را برای افرادی که هروئین مصرف می کردند بهبود می بخشد و درمان سوء مصرف مواد باعث کاهش میزان افسردگی خواهد شد.

هروئین و افسردگی

هروئین و افسردگی

سخن پایانی

اعتیاد و وابستگی به هروئین، روانی و جسمانی است به همین جهت ترک هروئین، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد. در این مقاله به بررسی رابطه مصرف هروئین و افسردگی پرداختیم اما نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که از آنجایی که ترک هروئین در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، که به واسطه کیفیت بالای خدمات به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران، شناخته می شود تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی مطابق بروزترین روش های درمانی انجام می گیرد و به بیماران این امکان را می دهد تا علاوه بر درمان وابستگی و اعتیاد خود به درمان اثرات روانی ناشی از سوء مصرف این مخدر همچون افسردگی نیز بپردازند و بعد از ترخیص، از سلامت کامل روانی و جسمانی بهره مند باشند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۵ / ۵٫ شمارش آرا: ۲

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =