عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

کلینیک ترک اعتیاد
اعتیاد به الکل و بی خوابی
13 اردیبهشت 1400
مرکز ترک اعتیاد
رابطه افسردگی و آلپرازولام
13 اردیبهشت 1400

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره: آلپرازولام و الکل هر دو اثرات آرام بخشی بر روی مصرف کنندگان دارند و اگر بطور همزمان با هم مصرف شوند، ممکن است باعث اوردوز (بیش مصرفی) و مرگ ناشی از آن خواهد شد.

حتما مطالعه کنید: الکل

متاسفانه باید بدانید که بیش مصرفی، در ایالات متحده آمریکا یک واقعیت رایج است. از سال ۲۰۱۸، میزان مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر ۲۰٫۷ در هر ۱۰۰,۰۰۰ نفر بوده است. در همان سال، ۱۰۷۲۴ مورد مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در ایالات متحده شامل یک بنزودیازپین بود، که جزء گروه داروهایی است که آلپرازولام به آن تعلق دارد.

بنزودیازپین هایی مانند آلپرازولام علی رغم اینکه جزء داروهایی هستند که توسط پزشک تجویز می شوند و استفاده از آنها مجاز است اما سوء مصرف آن می توانند بسیار اعتیاد آور باشند به همین جهت ضروری است که مصرف این دارو تحت نظر پزشک باشد. مقدار مورد نیاز برای مرگ ناشی از اوردوز با آلپرازولام، به خودی خود بسیار زیاد است و اوردوز کردن این دارو در صورت ترکیب با مواد دیگری مانند الکل، بسیار راحت تر صورت می پذیرد.

ترکیب، آلپرازولام و الکل می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند که برخی اوقات منجر به مرگ می شود، به همین جهت روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران، توصیه می کنند که هیچگاه آلپرازولام و الکل را به هیچ وجه با هم مصرف نکنید.

حتی اگر فکر میکنید در قبال نوشیدن مشروبات الکلی نسبت به خود مسئول هستید و آلپرازولام را دقیقاً طبق دستورالعمل پزشک مصرف می کنید، مهم است که از خطرات ترکیب آلپرازولام با الکل اطلاع داشته باشید.

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام، دارویی ضد اضطراب است که توسط پزشک تجویز می شود و با نام شیمیایی زاناکس نیز شناخته می شود. آلپرازولام، جز گروه دارویی بنزودیازپین می باشد، به این معنی که مانند داروی مسکن عمل می کند. داروهای بنزودیازپین معمولاً برای درمان اضطراب، اختلال هراس و گاهی اوقات ترک الکل یا تشنج تجویز می شوند.

هدف آنها کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی و ایجاد تاثیر آرام بخشی است. الکل هم مانند این داروها تاثیر آرام بخشی بر بدن دارد، به همین دلیل تولید کنندگان آلپرازولام توصیه می کنند که هرگز داروهای تجویز شده را با الکل ترکیب نکنید.

مصرف همزمان الکل و آلپرازولام باعث افزایش فعالیت اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی است و نقش مهار کننده و کند کننده فعالیت های سیستم عصبی مغز و همچنین ایجاد اثر آرام بخشی را ایفا می کنند دارد. هنگامی که این دو عامل کاهنده فعالیت عصبی با هم ترکیب می شوند، اوردوز رخ می دهد، که یک مشکل بسیار جدی است که ممکن است منجر به مرگ شود.

همانطور که در ابتدا مقاله گفتیم، آلپرازولام دارویی آرامبخش است که ضروری است تحت نظر پزشک مصرف شود و هرگونه سوء مصرف آن عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده به همراه دارد که جلوگیری از بروز این عوارض تنها در گروی ترک آلپرازولام، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک آلپرازولام
عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

باید بدانید که مصرف آلپرازولام، موجب تشدید علائم الکل می شود و سوء مصرف الکل نیز بر تشدید علائم مصرف آلپرازولام تاثیرگذار است. هنگام مصرف همزمان آلپرازولام و الکل، نسبت به مصرف جداگانه هر یک از آنها، تاثیر بیشتری خواهند داشت. در نتیجه، شما در معرض خطر آرام بخشی بیش از حد، حوادث خطرناک، مشکلات قلبی و تنفسی، و از دست دادن هوشیاری قرار خواهید گرفت.

علاوه بر الکل داروهای ضد افسردگی متعددی هستند که معمولاً با آلپرازولام ترکیب می شوند و برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

مسکن های مخدر (اکسی کدون، ویکودین، ​​مرفین)

باربیتوراتها یا داروهای خواب آور (نمبوتال سکونال)

داروهای خواب آور (امبین یا زولپیدم)

هروئین

متادون

با ترکیب این داروها، عوارض جانبی مصرف آلپرازولام تشدید خواهد شد و موجب خواب آلودگی شدید، خستگی، ضعف و از دست دادن تعادل می شود. ترکیب کردن آلپرازولام با سایر داروها همچنین خطر مشکلات تنفسی، کما و مرگ ناخواسته را افزایش می دهد.

مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

الکل و آلپرازولام موجب کاهش فعالیت مغز می شوند و همچنین سرعت سیگنال ها در سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهند. زمانی که هر یک از موارد جداگانه مصرف شوند، باعث ایجاد آرامش در مصرف کننده می شوند. اما ترکیب این دو با هم، باعث تشدید علاٸم خواهند شد، برخی از این عوارض عبارتند از:

سرگیجه

غش کردن

کاهش تنفس

خواب آلودگی

لکنت زبان

اختلال در هماهنگی

حالت تهوع

از دست دادن حافظه

کج خلقی

اضطراب

هذیان

تشنج

کما

مرگ

با توجه به عوارضی در قسمت های بالا ذکر کردیم، مصرف همزمان الکل و آلپرازولام، به طور کلی غیر ایمن در نظر گرفته شده است. اگرچه برخی از افراد ممکن است با مصرف همزمان این دو ماده، هیچ گونه عوارض جانبی را تجربه نکنند، اما دیگران ممکن است دچار مرگ ناشی از اوردوز یا بیش مصرفی شوند، بنابراین هیچ درجه ای از ایمنی ناشی از مصرف الکل برای افرادی که آلپرازولام مصرف می کنند مشخص نشده است.

مرکز ترک اعتیاد

اوردوز با آلپرازولام

اوردوز با آلپرازولام

“آیا مصرف آلپرازولام به مرگ منجر خواهد شد؟” و “آیا می توان آلپرازولام را بیش از حد مصرف کرد و یا اوردوز کرد؟” از متداول ترین سوالات بیماران از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد که در پاسخ به آن باید بگوییم، حتی بدون ترکیب کردن آلپرازولام و الکل، مصرف آلپرازولام به تنهایی ممکن است منجر بروز عوارض جسمانی و روانی متعددی خواهد شود.

باید بدانید که مصرف این دارو در دوزهای بالاتر از مقدار تجویز شده یا طولانی تر از زمان توصیه شده توسط پزشک، باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد خواهد شد و افزایش خودسرانه دوز مصرفی و مصرف همزمان آلپرازولام و الکل باعث اوردوز خواهد شد. اوردوز با آلپرازولام با علائم و نشانه هایی همراه است که در ادامه به معرفی این عوارض خواهیم پرداخت.

علائم اوردوز با آلپرازولام

خواب آلودگی شدید

سبکی سر

از دست دادن تعادل و ایجاد اختلال در هماهنگی

گیجی

تاری دید

ضعف عضلانی

مشکلات تنفسی

غش کردن

کما

کلینیک ترک اعتیاد

ترک آلپرازولام و ترک الکل

درمان و دریافت خدمات مشاوره ای

اگر شما یا یکی از عزیزانتان اقدام به مصرف همزمان آلپرازولام و الکل می کنید، بسیار ضروری است تحت نظر روانپزشک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره اقدام به درمان وابستگی خود نمایید. باید بدانید اگر مدت زمان زیادی است که دچار سوء مصرف الکل و استفاده از آلپرازولام هستید، احتمالاً نسبت به آنها اعتیاد پیدا کرده اید.

با متوقف کردن غیراصولی و یکباره مصرف، ممکن است علائم ترک را تجربه کنید که این علائم از درد و ناراحتی خفیف تا بیماری های خطرناک پزشکی مانند تشنج و کما متغیر است. همچنین هرگز توصیه نمی کنیم که در منزل و به یکباره اقدام به ترک اعتیاد کنید، به خصوص اگر مدت زمان طولانی است که مواد مخدر مصرف می کنید چرا که ترک اعتیاد تحت نظر روانپزشک به کاهش خطر بروز علائم ترک کمک می کند. ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره، تحت نظر مجرب ترین روانپزشک ترک اعتیاد و تیم روانشناسی با پرستاری و مراقبت های شبانه روزی انجام می شود و در صورت صلاح دید روانپزشک داروهایی به منظور کنترل علائم تجویز می شود.

سخن پایانی

در این مقاله با عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل آشنا شدیم و گفتیم، بهترین رویکرد درمانی مراجعه و انجام اقدامات درمانی تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد، در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره می باشد چرا که قطع مصرف ناگهانی و خودسرانه باعث بروز علائم ترک خواهند شد.

ممکن است ورود به یک برنامه درمانی اعتیاد در بیماران بستری کمی دشوار باشد، اما شانس بیشتری در موفقیت به شما خواهد داد. نه تنها توسط تیمی از متخصصان پزشکی بصورت شبانه روزی تحت مراقبت قرار خواهید گرفت، بلکه مراقبت طولانی مدت نیز دریافت خواهید کرد که ابزاری را جهت سلامتی و پاک ماندن از اعتیاد به شما اراٸه خواهند داد. بهبودی امکان پذیر است، اما اولین قدم این است که مشاوره و کمک های لازم را دریافت کنید. اعتراف به اینکه شما در حال دست و پنجه نرم کردن با اعتیاد هستید و برای ترک اعتیاد به کمک نیاز دارید، هیچ مشکلی ندارد.

اگرچه قدم برداشتن در این مسیر کمی ترسناک است، اما برداشتن همین قدم اول برای داشتن زندگی بهتر، شادتر و رضایت بخش تر، از اهمیت زیادی برخوردار است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه درمانی و کسب مشاوره بستری رایگان می توانید با مشاورین مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی طلوعی دوباره تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *