عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

کلینیک ترک اعتیاد
اعتیاد به الکل و بی خوابی
13 اردیبهشت 1400
مرکز ترک اعتیاد
رابطه افسردگی و آلپرازولام
13 اردیبهشت 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد
۳٫۷
(۳)

متاسفانه باید بدانید که بیش مصرفی، در ایالات متحده آمریکا یک واقعیت رایج است. از سال ۲۰۱۸، میزان مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر ۲۰٫۷ در هر ۱۰۰,۰۰۰ نفر بوده است. در همان سال، ۱۰۷۲۴ مورد مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در ایالات متحده شامل یک بنزودیازپین بود، که جزء گروه داروهایی است که آلپرازولام به آن تعلق دارد.

بنزودیازپین هایی مانند آلپرازولام علی رغم اینکه جزء داروهایی هستند که توسط پزشک تجویز می شوند و استفاده از آنها مجاز است اما سوء مصرف آن می توانند بسیار اعتیاد آور باشند به همین جهت ضروری است که مصرف این دارو تحت نظر پزشک باشد. مقدار مورد نیاز برای مرگ ناشی از اوردوز با آلپرازولام، به خودی خود بسیار زیاد است و اوردوز کردن این دارو در صورت ترکیب با مواد دیگری مانند الکل، بسیار راحت تر صورت می پذیرد.

حتی اگر فکر میکنید در قبال نوشیدن مشروبات الکلی نسبت به خود مسئول هستید و آلپرازولام را دقیقاً طبق دستورالعمل پزشک مصرف می کنید، مهم است که از خطرات ترکیب آلپرازولام با الکل اطلاع داشته باشید.

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام چیست؟

آلپرازولام، دارویی ضد اضطراب است که توسط پزشک تجویز می شود و با نام شیمیایی زاناکس نیز شناخته می شود. آلپرازولام، جز گروه دارویی بنزودیازپین می باشد، به این معنی که مانند داروی مسکن عمل می کند. داروهای بنزودیازپین معمولاً برای درمان اضطراب، اختلال هراس و گاهی اوقات ترک الکل یا تشنج تجویز می شوند.

هدف آنها کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی و ایجاد تاثیر آرام بخشی است. الکل هم مانند این داروها تاثیر آرام بخشی بر بدن دارد، به همین دلیل تولید کنندگان آلپرازولام توصیه می کنند که هرگز داروهای تجویز شده را با الکل ترکیب نکنید.

مصرف همزمان الکل و آلپرازولام باعث افزایش فعالیت اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی است و نقش مهار کننده و کند کننده فعالیت های سیستم عصبی مغز و همچنین ایجاد اثر آرام بخشی را ایفا می کنند دارد. هنگامی که این دو عامل کاهنده فعالیت عصبی با هم ترکیب می شوند، اوردوز رخ می دهد، که یک مشکل بسیار جدی است که ممکن است منجر به مرگ شود.

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

باید بدانید که مصرف آلپرازولام، موجب تشدید علائم الکل می شود و سوء مصرف الکل نیز بر تشدید علائم مصرف آلپرازولام تاثیرگذار است. هنگام مصرف همزمان آلپرازولام و الکل، نسبت به مصرف جداگانه هر یک از آنها، تاثیر بیشتری خواهند داشت. در نتیجه، شما در معرض خطر آرام بخشی بیش از حد، حوادث خطرناک، مشکلات قلبی و تنفسی، و از دست دادن هوشیاری قرار خواهید گرفت.

علاوه بر الکل داروهای ضد افسردگی متعددی هستند که معمولاً با آلپرازولام ترکیب می شوند و برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

مسکن های مخدر (اکسی کدون، ویکودین، ​​مرفین)

باربیتوراتها یا داروهای خواب آور (نمبوتال سکونال)

با ترکیب این داروها، عوارض جانبی مصرف آلپرازولام تشدید خواهد شد و موجب خواب آلودگی شدید، خستگی، ضعف و از دست دادن تعادل می شود. ترکیب کردن آلپرازولام با سایر داروها همچنین خطر مشکلات تنفسی، کما و مرگ ناخواسته را افزایش می دهد.

مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

عوارض مصرف همزمان آلپرازولام و الکل

الکل و آلپرازولام موجب کاهش فعالیت مغز می شوند و همچنین سرعت سیگنال ها در سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهند. زمانی که هر یک از موارد جداگانه مصرف شوند، باعث ایجاد آرامش در مصرف کننده می شوند. اما ترکیب این دو با هم، باعث تشدید علاٸم خواهند شد، برخی از این عوارض عبارتند از:

سرگیجه

غش کردن

با توجه به عوارضی در قسمت های بالا ذکر کردیم، مصرف همزمان الکل و آلپرازولام، به طور کلی غیر ایمن در نظر گرفته شده است. اگرچه برخی از افراد ممکن است با مصرف همزمان این دو ماده، هیچ گونه عوارض جانبی را تجربه نکنند، اما دیگران ممکن است دچار مرگ ناشی از اوردوز یا بیش مصرفی شوند، بنابراین هیچ درجه ای از ایمنی ناشی از مصرف الکل برای افرادی که آلپرازولام مصرف می کنند مشخص نشده است.

برای ترک این گونه مواد مثل ترک الکل و ترک آلپرازولام و غیره می توانید به مراکز کلینیک طلوعی دوباره مانند مرکز ترک الکل و دیگر مراکز مراجعه کنید.

مرکز ترک اعتیاد

اوردوز با آلپرازولام

اوردوز با آلپرازولام

باید بدانید که مصرف این دارو در دوزهای بالاتر از مقدار تجویز شده یا طولانی تر از زمان توصیه شده توسط پزشک، باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد خواهد شد و افزایش خودسرانه دوز مصرفی و مصرف همزمان آلپرازولام و الکل باعث اوردوز خواهد شد. اوردوز با آلپرازولام با علائم و نشانه هایی همراه است که در ادامه به معرفی این عوارض خواهیم پرداخت.

علائم اوردوز با آلپرازولام

خواب آلودگی شدید

سبکی سر

از دست دادن تعادل و ایجاد اختلال در هماهنگی

گیجی

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۳٫۷ / ۵٫ شمارش آرا: ۳

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.