کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر الکل بر روده
27 مرداد 1400
کلینیک ترک اعتیاد
ابتلا به اعتیاد در افراد بی خانمان
27 مرداد 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

تفاوت هروئین با کوکائین

۵
(۱)

اگرچه هروئین و کوکائین با هم فرق دارند، اما هر دو اعتیادآور هستند. افراد معمولا سوالات زیادی در مورد مواد مخدر دارند که باید به آنها پاسخ داده شود. بسیاری از مردم میخواهند بدانند آیا مواد مخدر مختلف اثرات مشابه دارند؟ به عنوان مثال، آنها ممکن است این سوال را بپرسند که آیا هروئین و کوکائین یکی هستند؟ که در این مقاله به بررسی تفاوت هروئین با کوکائین خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: هروئین

همچنین در این مقاله علاوه بر بررسی تفاوت هروئین با کوکائین مروری بر شباهت ها و تفاوت هایی که هروئین با سایر مواد مخدر رایجی که مورد سوء مصرف قرار می گیرند، خواهیم داشت.

آیا هروئین و کوکائین یک ماده مخدر مشابه هستند؟

هنگام بررسی این موضوع که آیا هروئین و کوکائین یک ماده مخدر مشابه هستند، باید یک شباهت بین این دو ماده وجود داشته باشد و آن این است که اگرچه هروئین و کوکائین یکی نیستند، اما هر دو بسیار اعتیاد آور هستند.

حتما مطالعه کنید: کوکائین

یکی دیگر از شباهت های این دو ماده این است که هر دوی این مواد هنگام اتصال به گیرنده های مواد افیونی در مغز، دوپامین آزاد می کنند. اگرچه این شباهت، اصلی ترین رابطه بین این دو مخدر است، اما تفاوت های زیادی بین این دو ماده وجود دارد. یکی از تفاوت های اصلی این دو ماده این است که کوکائین اغلب از طریق ایجاد اختلال در الکتروفیزیولوژی قلب باعث مرگ در مصرف کنندگان می شود. اما در هروئین، مرگ افراد معمولاً ناشی از کاهش فعالیت سیستم تنفسی است.

در صورت اوردوز با کوکائین پادزهری برای آن وجود ندارد، اما هروئین پادزهر دارد. همچنین، یکی از بزرگترین تفاوت های این دو ماده آن است که هروئین کاهنده فعالیت سیستم عصبی ولی کوکائین یک ماده محرک است.

آیا هروئین و کراک یکی هستند؟

کراک، یا کوکائین کراک، فرم کریستالی کوکائین است، نه فرم پودری آن.

این کوکائین خالص را می توان از طریق کشیدن سیگار مصرف کرد و یک سرخوشی کوتاه اما شدید، ایجاد خواهد کرد. همچنین به عنوان اعتیاد آورترین نوع کوکائین به شمار می رود.

حتما مطالعه کنید: کراک

بنابراین، آیا هروئین و کراک یکی هستند؟

هروئین و کراک یکی نیستند. این تفاوت ها همان تفاوت هایی است که بین هروئین و کوکائین وجود دارد، از جمله این که هروئین کاهنده فعالیت سیستم عصبی است و کراک یک نوع محرک و یا تحریک کننده است.

تفاوت هروئین با کوکائین

تفاوت هروئین با کوکائین

آیا هروئین و مرفین یکی هستند؟

آیا هروئین و مرفین یک نوع ماده مخدر هستند و یا هروئین و مرفین به هم ربط دارند؟

از جهات مختلف، هروئین و مرفین با یکدیگر ارتباط دارند. با این وجود، تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد. مرفین به صورت پودر یا قرص در دسترس می باشد و اصولاً در محیط های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. مرفین عصاره خشخاش است. اما، از هروئین در موارد پزشکی استفاده نمی شود و فقط به صورت پودر وجود دارد.

حتما مطالعه کنید: مرفین 

با این وجود، هر دوی آنها عضوی از خانواده داروهایی به نام مواد مخدر هستند. در واقع، هروئین و مرفین به هم ربط دارند، زیرا هروئین از مرفین گرفته می شود و سپس از طریق سنتز، هروئینی را که در خیابان به فروش می رسد را تولید می کند. هروئین حتی دارای نام علمی دی استیل مرفین است که نشان دهنده رابطه آن با مرفین است.

زمانی که فردی هروئین مصرف می کند، در بدن با فرایند متابولیزه به مرفین تبدیل می شود و عملکرد آنها مشابه به یکدیگر خواهد شد. به عنوان مثال، مرفین و هروئین به راحتی و آزادانه وارد مغز می شوند و از سد خونی مغزی عبور خواهند کرد، اما سرعت هروئین در انجام این کار بیشتر از مرفین است.

همچنین بسیار مهم است که هنگام پاسخگویی به سوالاتی مانند “آیا هروئین و مرفین یک نوع ماده مخدر هستند؟” و “آیا هروئین و مرفین یکی هستند؟” از این واقعیت آگاهی داشته باشیم که هر دوی این مواد، هنگامی که به گیرنده های افیونی موجود در مغز متصل می شوند، ماده شیمیایی دوپامین را آزاد می کنند.

آیا هروئین و اکسی کانتین یکی هستند؟

اکسی کانتین، یک داروی مسکن است که توسط پزشک تجویز می شود و برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک ماده مخدر، اکسی کانتین به گیرنده های مواد مخدر در مغز متصل می شود و دوپامین را آزاد می کند که منجر به ایجاد سرخوشی، به ویژه در موارد سوء مصرف آن خواهد شد.

با مصرف هروئین افراد پیامدهای مشابهی را تجربه خواهند کرد. با این وجود، برخلاف هروئین که از مرفین (عصاره گیاه خشخاش) گرفته می شود، مسکن های مخدر تجویز شده توسط پزشک مانند اکسی کانتین، حداقل به طور جزئی در آزمایشگاه از مشتقات کوکنار و یا خشخاش نیمه صنعتی و یا ترکیبی ساخته می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، اکسی کانتین از طریق نسخه پزشک در دسترس است، اما داٸما مورد سوء مصرف قرار می گیرد. هروئین، در ایالات متحده هیچ گونه مصرف پزشکی ندارد.

بنابراین، آیا هروئین و اکسی کانتین یکی هستند؟

از برخی جهات، از لحاظ تاثیر بر مغز عملکرد یکسانی دارند، اما هروئین تحت هر شرایطی غیرقانونی است و همچنین دارای گیرایی بالاتری است.

تفاوت هروئین با کوکائین

تفاوت هروئین با کوکائین

آیا هروئین و اکسی کدون یکی هستند؟

سوال رایج دیگری که باید پاسخ داده شود این است: “آیا هروئین و اکسی کدون یکی هستند؟”

اکسی کدون، یک مسکن مخدر است که برای درمان درد متوسط تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد و این دارو با تجویز پزشک و در دست داشتن نسخه پزشکی قابل دسترسی است. مانند اکسی کانتین، از مشتقات کوکنار و یا خشخاش نیمه صنعتی و ترکیبی ساخته می شود. مانند هروئین، به گیرنده های مواد افیونی در مغز متصل می شود و همچنین ممکن است بسیار اعتیاد آور باشد. با این وجود، هروئین کاملاً غیرقانونی است اما به طور کلی، گیرایی بسیار بالاتری نیز دارد.

سخن پایانی

سوء مصرف هروئین و کوکائین، هر دو عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد که در این مقاله به بررسی کامل آن پرداختیم. نکته ای که باید نسبت به آن اطلاع داشته باشید این است که ترک هروئین و ترک کوکائین از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین مرکز ترک کوکائین تهران می باشد که کلیه برنامه درمان در این مرکز تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می گیرد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا ۵ / ۵٫ شمارش آرا: ۱

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.