ترک تریاک

ترک تریاک

تریاک چیست؟

تریاک مخدری بسیار اعتیاد آور است که از گیاه خشخاش بدست می آید و بیش از  ۲۵ ماده ی قلیایی با آلکالوئیدهای مرفین، کدئین و متادون از آن مشتق می شود. تریاک در انواع مختلفی همچون تریاک خام و یا پرورده، سوخته تریاک و شیره تریاک عرضه می شود که هرکدام عوارض و اثرات خود را برای مصرف کننده به همراه دارند.

وابستگی به تریاک روانی و جسمانی است به همین جهت ترک تریاک نیاز به دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی دارد و به همین منظور ترک تریاک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی کشور تحت نظر مجرب ترین تیم روانشناسی و روانپزشک ترک اعتیاد، متخصصین علوم اعصاب شناختی و روان پرستار با مراقبت شبانه روزی انجام می گیرد.

حتما مطالعه کنید: تریاک چیست؟
عوارض تریاک

عوارض تریاک

عوارض کوتاه مدت مصرف تریاک

احساس درد

افت فشار خون

خشک شدن دهان

سنگینی دست و پا

حالت تهوع و استفراغ

تغییرات رفتاری یا روانی

انقباض عضلات صاف حلب و مجاری

احساس گرما، گرگرفتگی و خارش بینی

افت عملکرد تحصیلی شغلی و اجتماعی

انقباض مردمک چشم و سوزنی شدن مردمک

عوارض بلند مدت مصرف تریاک

تضعیف دفاع بدن در مقابل بیماری‌ ها و احتمال ابتلا به عفونت‌ های ویروسی مثل ایدز، هپاتیت، عفونت‌های پوستی و آبسه

تغییر ساعت خواب و بیداری، بی‌خوابی هنگام شب و خواب آلودگی و چرت زدن در طول روز

پایین آمدن سطح سلامت به علت بی‌ توجهی به وضعیت بهداشتی و مراقبت های فردی

خارش و تیره شدن رنگ پوست، تیرگی لب‌ ها، کهیر

کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ در مردان

ایست تنفسی و مرگ به دنبال مصرف زیاد

آسیب‌ و بیماری های ریوی، کبدی و کلیوی

بهم خوردن دوره‌ های قاعدگی در زنان

کاهش فعالیت روده‌ها و یبوست

بی‌ حسی و عدم تعادل بدن

کاهش علایق و انگیزه‌ ها

بی اشتهایی و کاهش وزن

علائم رفتاری اعتیاد به تریاک

افراد معتاد به تریاک ممکن است خود را منزوی کرده یا علاقه خود را به سرگرمی های معمول از دست بدهند. این افراد، اغلب در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل خواهند شد. برخی از علاتم رفتاری اعتیاد به تریاک به شرح زیر است:

تحریک پذیری

نوسانات خلقی

تغییرات در ظاهر

رفتارهای ناپایدار

مخفی کردن مواد مخدر در اتاق یا وسیه نقلیه خود

انجام رفتارهای پر خطر مانند رانندگی در هنگام مصرف زیاد تریاک

از نشانه های بارز اعتیاد به تریاک، عدم بهره وری در زمان تحصیل یا محل کار می باشد. اعتیاد به تریاک می تواند باعث مشکلات روانی مانند اضطراب یا افسردگی شود.

علائم جسمانی اعتیاد به تریاک

اعتیاد به تریاک می تواند منجر به مشکلات جسمانی مانند یبوست و مشکلات تنفسی شود. هرچه مدت طولانی تر اعتیاد به تریاک داشته باشید بیشتر احتمال دارد با این مشکلات روبرو شوید و آن را تجربه کنید.

علائم جسمانی رایج مرتبط با سوء مصرف تریاک عبارتند از:

خستگی

بی حالی

خشکی دهان

تهوع یا استفراغ

خواب بیش از حد

کاهش فشار خون

کاهش احساس درد

تغییرات رفتاری یا روانی

بزرگ شدن مردمک چشم

ایست تنفسی و مرگ به دنبال مصرف زیاد

آسیب‌ و بیماری های ریوی، کبدی و کلیوی

کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ در مردان

خارش و تیره شدن رنگ پوست، تیرگی لب‌ها، کهیر

اما موارد گفته شده تنها بخشی از علائم مصرف تریاک می باشد و سوء مصرف این مخدر ممکن است منجر به بروز طیف وسیعی از عوارض جسمانی شود. این مشکلات مربوط به سلامتی جسمی، ممکن است شامل شکنندگی استخوان ها، تغییرات هورمونی و عوارض روده ای باشد. سوء مصرف تریاک، همچنین احتمال ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر را افزایش می دهد.

عوارض روانشناختی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، ممکن است به اندازه بیماری ها و مشکلات جسمی آزار دهنده باشد. مصرف تریاک با اختلالاتی چون اضطراب، افسردگی و همچنین اختلال دو قطبی ارتباط تنگاتنگی دارد و در صورت عدم درمان، این اختلالات روانی ممکن است منجر به ادامه مصرف تریاک و یا مرگ شود.

مصرف مداوم تریاک، باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عفونی مانند ایدز و هپاتیت در فرد خواهد شد چرا که افرادی که تریاک را تزریق می کنند در معرض خطر ایجاد رگ های فروریخته یا گرفتگی رگ های خونی خواهد بود. سوء مصرف تریاک علاوه پیامدهای شدید و طولانی مدتی که برای مصرف کننده به همراه دارد، باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی در مصرف کننده خواهد شد. چرا که اعتیاد، نوعی اختلال عصبی است که ممکن است منجر به رفتارهای اجباری در مصرف کننده شود. اگر یک اختلال مصرف مواد بدون درمان رها شود، ممکن است باعث ایجاد چندین اختلال دیگر شود و یا علاٸم اختلالات کنونی را تشدید کند.

مصرف بیش از حد تریاک

سوء مصرف تریاک باعث می شود مغز اکسیژن کافی دریافت نکند و سبب می شود مصرف کننده، هوشیاری خود را از دست بدهد.

علائم سوء مصرف تریاک شامل موارد زیر است:

سبکی سر

چربی پوست

مشکل در تنفس

افزایش ضربان قلب

تشنج

توهم

کما

ترک تریاک

ترک تریاک

ترک تریاک

وابستگی به تریاک جسمانی و روانی است به همین جهت درمان و ترک آن نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای می باشد و باید حتما در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد و هرگونه ترک خودسرانه و خارج از نظارت پزشک می تواند عوارض مخربی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد به همین منظور ترک تریاک یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور می باشد و بصورت تخصصی زیر نظر بهترین درمانگرهای اعتیاد شامل تیم پزشکی جهت جلوگیری از عوارض ترک تریاک، تیم روانشناسی با هدف آموزش بیمار جهت کنترل وسوسه و جلوگیری از لغزش دوباره و روانپزشک ترک اعتیاد با هدف کنترل علائم روانی بیمار انجام می شود تا علاوه بر درمان جسمانی، مشکلات روانی و روحی بیمار نیز درمان شود و با اصلاح چهارچوب های ذهنی خود بتواند یک زندگی بدون مصرف دوباره مواد مخدر را از سر بگیرد و تبدیل به یکی از اعضای عادی جامعه و خانواده شود.

سم زدایی تریاک

سم زدایی تریاک

سم زدایی تریاک

سم زدایی اولین مرحله برنامه درمانی ترک تریاک می باشد و اولین مرحله سم زدایی تریاک، قطع اتصال این مخدر از گیرنده های مغزی مصرف کننده و دفع آنها می باشد و در مرحله بعد که به کمک داروهای ضد مخدر انجام می گیرد گیرنده های مغزی توسط داروی ضد مخدر اشغال شده و به بیمار اجازه مصرف مجدد را نمی دهد و باعث بهبود عملکرد مغز، سیستم عصبی و برهم خوردگی ترشحات هورمونی می شود.

سم زدایی در درمان اعتیاد بسیار موثر است و در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور به منظور کنترل حالات و حفظ سلامتی بیمار سم زدایی، تحت کنترل روانپزشک، متخصص علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می گیرد.

ترک تریاک

ترک تریاک

روش ترک تریاک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره

همانطور که در صفحه تریاک چیست؟ گفتیم، این مخدر به سه روش کشیدنی، خوراکی و شیره تریاک به صورت خوراکی و کشیدنی مصرف می شود به همین جهت نوع و مدت زمان درمان هر روش متفاوت می باشد و برنامه ترک این محرک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به شرح زیر می باشد:

مصرف تریاک بصورت کشیدنی

میزان مصرف کمتر از ۱٫۵ گرم درمان بصورت فوق سریع (UROD) 2 شب و ۳ روز بستری
میزان مصرف بین ۱٫۵ الی ۳ گرم درمان بصورت سریع و یک شب بستری اضافه
میزان مصرف بین ۳ الی ۵ گرم درمان بصورت سریـع و دو شب بـسـتری اضافه
میزان مصرف بیش از ۵ گرم درمان بصورت ترک تدریجی ۷ الی ۱۴ روز بستـری

مصرف تریاک بصورت خوراکی

میزان مصرف کمتر از ۱٫۵ گرم درمان بصورت فوق سریع (UROD) 2 شب و ۳ روز بستری
میزان مصرف بین ۱٫۵ الی ۲ گرم درمان بصورت سریع و یک شب بستری اضافه
میزان مصرف بین ۲ الی ۳ گرم درمان بصورت سریـع و دو شب بـسـتری اضافه
میزان مصرف بیش از ۳ گرم درمان بصورت ترک تدریجی ۷ الی ۱۴ روز بستری

مصرف شیره تریاک بصورت خوراکی و کشیدنی

میزان مصرف کمتر از ۱ گرم درمان بصورت فوق سریع (UROD) 2 شب و ۳ روز بستری
میزان مصرف بین ۱٫۵ الی ۲ گرم درمان بصورت سریع و یک شب بستری اضافه
میزان مصرف بین ۲ الی ۳ گرم درمان بصورت سریـع و دو شب بـسـتری اضافه
میزان مصرف بیش از ۳ گرم درمان بصورت ترک تدریجی ۷ الی ۱۴ روز بستری

مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره به عنوان مجهزترین و بهترین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور دارای مجوز رسمی “بخش بستری درمان و ترک اعتیاد” از وزارت بهداشت، با تجربه چندین ساله و بهره گیری از بهترین و جدیدترین روش های ترک اعتیاد در زمینه ترک بیماران اعتیاد فعالیت دارد.

درمان اعتیاد و سم زدایی تریاک در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره توسط بهترین کادر روانپزشکی، متخصصین علوم اعصاب شناختی، پزشکان متخصص در رشته های قلب، عفونی و ریه، تیم روانشناسی، روان پرستار، پیراپزشک و پزشک عمومی و تیم پرستاری انجام می پذیرد و با استفاده از روش های نوین درمانی و امکانات بروز و پیشرفته نظیر بیوفیدبک، نوروفیدبک و آر تی ام اس ضامن حفظ سلامت بیماران و درمان بی بازگشت آنها باشیم. از ویژگی های دیگر مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره می توانیم به ارائه بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد و بخش بستری مجزا برای بانوان و آقایان، امکانات رفاهی، ورزشی، تفریحی، بیمارستانی و بخش ICU، ویزیت بالینی روزانه، خدمات درمانی شبانه روزی و پیگیری های بعد از درمان اشاره نمود که هدف اصلی ما رعایت منشور حقوق بیمار و خانواده آن می باشد تا با فراهم آوردن بهترین امکانات درمانی و رفاهی شرایط بی نظیری جهت درمان بیمار فراهم آوریم.

سوالات متداول درباره ترک تریاک

آیا مصرف تریاک باعث افزایش قوای جنسی می‌شود؟
از اصلی ترین دلایل گرایش به مصرف تریاک به ویژه میان مردان، ناتوانی جنسی است چرا که تریاک یک ماده کند کننده بوده و با پایین آوردن تحریکات جنسی، ارگاسم را به تأخیر می‌اندازد. اما نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که این ویژگی پس از چند بار مصرف باعث می‌گردد که چرخه قاعدگی در زنان به هم خورده و در مردان نیز اختلال نعوظ شکل بگیرد و در نهایت توان و میل جنسی در هر دو جنس را کاهش می‌دهد.

آیا مصرف تریاک و شیره تریاک برای بیماران دیابتی مفید است؟
مصرف تریاک برای دیابت یک باور بسیار اشتباه می باشد و از آنجایی که مصرف تریاک، مانع ترشح انسولین از پانکراست می شود، باعث وخیم‌تر شدن وضعیت بیمار نیز می گردد.
دیابت و تریاک هر کدام به تنهایی می‌توانند آستانه درد را در بیمار افزایش دهند، به طوری که اگر یک فرد دیابتی که تریاک مصرف کرده باشد در معرض خطر سکته قلبی و یا دردی مثل آپاندیسیت قرار بگیرد، ممکن است متوجه دردها و علائم هشدار دهنده آن نشود.

ترک تریاک چند روز طول میکشد؟
مدت زمان ترک تریاک به پارامترهای مختلفی همچون دوز و مدت زمان مصرف و وضعیت سلامت جسمانی بیمار بستگی دارد و از آنجایی که تریاک صدمات فراوانی بر سیستم عصبی مصرف کننده وارد می کند مدت زمان ترک تریاک و درمان پس از انجام مشاوره اولیه بستری مشخص می شود. اما در شرایط مطلوب درمان، سم زدایی تدریجی تریاک به ۷ الی ۱۴ روز بستری و سم زدایی فوق سریع تریاک به حداکثر ۳ شب بستری نیاز دارد که در مقاله ترک تریاک چند روز طول می کشد؟ به توضیح مفصل آن پرداخته ایم.

چند روز طول میکشد تا تریاک از بدن خارج شود؟
بطور معمول ۱۴ روز زمان نیاز است تا علائم ترک تریاک که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از کج خلقی، تغییرات ظاهری، نوسانات خلقی و رفتارهای بی ثبات بطور کامل از بین برود اما مدت زمان باقی ماندن علائم ترک تریاک در بدن به میزان وابستگی بیمار به آن بستگی دارد. اما بطور معمول این علائم بعد از ۳ روز از بین خواهند رفت. در مقاله علائم اعتیاد به تریاک به بررسی کامل و مفصل این علائم پرداخته ایم و جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مطالعه کامل آن بپردازید.

آیا متادون برای ترک تریاک خوب است؟
متادون شبه مخدری با قدرت اعتیادآوری بسیار بالا می باشد به همین جهت ترک تریاک با متادون نه تنها کمکی به وضعیت بیماران نخواهد کرد بلکه باعث اعتیاد مصرف کننده به متادون می شود و تنها نوع مخدر مصرفی از تریاک به متادون تغییر می کند. ترک تریاک نیازمند روان درمانی است و به همین جهت برنامه درمانی در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی بدون استفاده از متادون انجام می گیرد.

آیا ترک تریاک با قرص ب۲ امکان پذیر است؟
ب۲ نیز همچون متادون یک شبه مخدر بسیار اعتیادآور است و هرگونه سوء مصرف آن تنها باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی در مصرف کننده می شود و بیمار باید مجددا اقدام به ترک ب۲ نماید تا سلامت کامل روانی و جسمانی خود را بدست آورد. بنابراین ترک تریاک با ب۲ امکان پذیر نمی باشد و نتیجه ای جز اعتیاد برای بیماران به همراه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *