رابطه اعتیاد و اختلال هم وابستگی

کلینیک ترک اعتیاد
اختلال هم وابستگی چیست؟
13 آذر 1400
کلینیک ترک اعتیاد
اختلال مسخ شخصیت و واقعیت چیست؟
13 آذر 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: رابطه اختلال هم وابستگی و اعتیاد معمولاً ارتباط تنگاتنگی با هم دارند زیرا فرد مبتلا به اختلال هم وابستگی تلاش می کند تا به منظور حمایت از فرد مورد علاقه خود، اعتیاد او را مورد حمایت قرار دهد. هم وابستگی، وابستگی شدید احساسی به فرد مورد علاقه است است. اکثر افرادی که مبتلا به اختلال هم وابستگی هستند، به شدت تحت تأثیر احساسات، عواطف و رفتارهای دیگران قرار می گیرند و در این مقاله به بررسی رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: اختلال هم وابستگی چیست؟

این مشغله فکری و ذهنی نسبت به دیگران، اغلب منجر به روابط یک طرفه ای خواهد شد که از لحاظ عاطفی فرد مبتلا به اختلال هم وابستگی را دچار آسیب عاطفی خواهد کرد و باعث می شود فرد مورد سوء استفاده قرار گیرد. اختلال هم وابستگی و اعتیاد معمولاً ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، زیرا در ابتدا هم وابستگی نسبت به دوستان و اعضای خانواده افراد مبتلا به اختلالات مصرف مواد ایجاد می شد.

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد اغلب باعث بدتر شدن اختلال هم وابستگی می شود. یکی از طرفین رابطه هم وابسته، که به آن “میدان ده” می گویند، معمولاً صرف نظر از تاثیری که بر رفاه خود یا فرد مورد علاقه خود می گذارد، اشتیاق زیادی در برآورده ساختن نیازهای طرف مقابل دارد. اگر فرد مورد علاقه فرد هم وابسته، که به عنوان “سوء استفاده گر” شناخته می شود، مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر یا الکل باشد، ممکن است اعتیاد او را پنهان کرده یا از او حمایت کند تا بدین طریق از فرد مورد علاقه خود محافظت کند.

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

هم وابستگی و اعتیاد به الکل

درمان اختلال هم وابستگی و اعتیاد به الکل دشوار است و ابتلا به هر دو اختلال تاثیرات مخربی بر روابط و زندگی خانوادگی خواهند گذاشت. در بسیاری از موارد، فرد هم وابسته که به آن میدان ده نیز می گویند، بطور ناخواسته از طریق پذیرش ضمنی و یا از طریق حفظ فعالانه آن، از اعتیاد به الکل همسر خود حمایت می کند. به عنوان مثال، زن هم وابسته ای که شوهرش مبتلا به اعتیاد به الکل است ممکن است برای او الکل بخرد، بنابراین شوهر او مجبور نیست برای خرید مشروب از خانه بیرون برود. این چرخه میدان دادن، معمولاً تا زمانی ادامه می یابد که عواقب ناخوشایندی مانند مرگ یا بستری شدن در بیمارستان روی دهد.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

ممکن است هم وابستگی و سایر اختلالات زمینه ای روانی در مصرف مواد مخدر یا الکل نقش داشته باشند. حتی زمانی که فرد هم وابسته به میدان دادن به یک فرد مبتلا به اعتیاد ادامه دهد، ممکن است که به منظور برقراری ارتباط با افرادی که به آنها وابسته هستند، به مصرف الکل و مواد مخدر روی آورند.

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

رابطه اختلال هم وابستگی و سوء مصرف مواد

درمان اختلال هم وابستگی و اختلالات همزمان مصرف مواد

بازیابی، معمولاً با اعتراف فرد هم وابسته به داشتن یک مشکل در رابطه، آغاز می شود. اگرچه گاهی اوقات این کار بدون ورودی خارجی انجام می شود، کمک، توصیه و اقدامات دوستان و خانواده در رفع این مشکلات نیز معمولاً در این امر نقش مهمی را ایفا می کنند. فرد میدان ده، باید برای درک ریشه های رفتار هم وابستگی خود به روان درمانی بپردازد، اما فرد سوء استفاده گر باید اقدام به درمان سوء مصرف مواد برای بهبود اعتیاد خود کند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان خود از اعتیاد یا هم وابستگی رنج می برید، تنها نیستید. مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران برنامه های درمانی منحصر به فردی را برای افراد هم وابسته و افرادی که از اعتیاد به الکل و مواد مخدر رنج می برند ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر همین امروز با کارشناسان ما در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.