رابطه اعتیاد و اختلال تنگناهراسی

کلینیک ترک اعتیاد
اختلال تنگنا هراسی چیست؟
23 بهمن 1400
کلینیک ترک اعتیاد
اختلال مصرف غذای دوری جو یا محدودکننده چیست؟
23 بهمن 1400
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

رابطه اعتیاد و اختلال تنگناهراسی

کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره، مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره: افراد مبتلا به تنگنا هراسی (کلاستروفوبیا) ممکن است برای کاهش احساس درماندگی و ناامیدی، به مصرف مواد مخدر و الکل روی آورند. تنگنا هراسی، یک اختلال اضطرابی است که شامل ترس غیرمنطقی از فضاهای محصور و کوچک بدون مکانیسم فرار است. علائم تنگنا هراسی ممکن است بسیار شدید باشد و باعث بروز واکنش های مختلف احساسی و جسمی شود که در این مقاله به بررسی رابطه اعتیاد و اختلال تنگناهراسی خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: اختلال تنگناهراسی چیست؟

افراد مبتلا به تنگنا هراسی ممکن است به هر قیمتی از فضاهای کوچک اجتناب کنند تا بدین طریق از ناراحتی های روحی و روانی فرار کنند. این انزوا ممکن است منجر به افسردگی و اضطراب بیشتر شود و کیفیت زندگی فرد را بدتر کند. در این مرحله، فرد مبتلا به اختلال تنگنا هراسی ممکن است برای کاهش احساس درماندگی و ناامیدی به مواد مخدر و الکل روی آورد.

رابطه اعتیاد و اختلال تنگناهراسی

سوء مصرف مواد مخدر مانع از درمان تنگناهراسی می شود، زیرا اختلال اضطرابی، تنها مشکل فرد نیست. مصرف مواد مخدر باعث می شود افراد به خود درمانی روی آورند و بدین طریق ترس های اساسی فرد پنهان می شود. هنگامی که سوء مصرف مواد ایجاد شود، افراد باید بطور همزمان هر دو اختلال را درمان کنند. درمان اختلالات همزمان، تنها بر جنبه سلامت روان متمرکز است، زیرا فرد باید هر دو اختلال را درمان کند.

مواد مخدر و الکل اغلب به منظور کاهش علائم وحشت مانند تنش در قفسه سینه، تنفس دشوار، لرز و اختلال احساسی مصرف می شود. ممکن است افراد برای مقابله با احساس افسردگی، ناامیدی و تنهایی به سوء مصرف مواد مبتلا شوند. سوء مصرف مواد باعث ایجاد تغییر بیشتر در شیمی مغز می شود.

سوء مصرف همزمان مواد ممکن است باعث تشدید علائم تنگنا هراسی شود. چندین عارضه جانبی مرتبط با مصرف الکل و مواد مخدر وجود دارد که باعث افزایش علائم فیزیولوژیکی می شود. اضطراب برگشتی زمانی روی می دهد که علائم اضطراب تشدید می یابد و بدتر از زمانی است که ترک مواد مخدر روی می دهد. همچنین، مصرف الکل و مواد مخدر شیمی مغز را با کاهش انتقال دهنده های عصبی کنترل کننده خلق و خو تغییر می دهد. این تغییر، افراد را مستعد اضطراب و اختلالات خلقی خواهد کرد.

رابطه اعتیاد و اختلال تنگناهراسی

رابطه اعتیاد و اختلال تنگناهراسی

سوء مصرف مواد مخدر علت تنگنا هراسی

عوارض جانبی شایع سوء مصرف مواد شامل اضطراب و وحشت است. زمانی که فردی به مصرف مواد وابسته می شود، احتمال ابتلا به اختلال اضطراب به عنوان یک عارضه جانبی در او افزایش می یابد. مواد شیمیایی موجود در موادی از قبیل کوکائین، ماری جوانا و الکل باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد مغز شده و در نتیجه باعث ایجاد اختلال اضطراب می شوند. این علائم زمانی که فرد مبتلا به سوء مصرف مواد می شود نمایان خواهد شد، اما ممکن است تا مدتی پس از ترک مصرف مواد نیز باقی بماند.

یک چرخه دشوار برای شکستن آغاز می شود، زیرا علائم شدید اضطراب و وحشت، افراد را وادار می کند تا به عنوان نوعی خود درمانی دوباره به سوء مصرف مواد روی آورند. بین اختلال تنگنا هراسی و اختلال همزمان سوء مصرف مواد ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، زیرا استرس و اضطراب ناشی از تنگنا هراسی باعث می شود فرد شروع به سوء مصرف مواد مخدر و الکل کند. به نوبه خود، عوارض جانبی و علائم ترک مصرف مواد مخدر نیز باعث تشدید علاٸم اضطراب و وحشت شده و به تنگنا هراسی تبدیل می شود. صرف نظر از نحوه تشخیص همزمان هر دو اختلال، روش های درمانی باید هر دو اختلال را به طور همزمان تحت درمان قرار دهند.

سخن پایانی

اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال حاضر با مصرف مواد و اختلالات همزمان مانند تنگنا هراسی دست و پنجه نرم می کنید، مشاورین کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد و گزینه های درمانی متفاوتی را که با نیازهای خاص شما مطابقت دارند اراٸه می دهد. کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دوباره دارای کارشناسان و متخصصان آموزش دیده است که مراقبت مداوم در رابطه با مصرف مواد و اختلالات همزمان را ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های درمانی که ممکن است برای شما مفید باشد، همین امروز با کارشناسان ما در مرکز ترک اعتیاد طلوعی دوباره تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.